N°. 5455. A°. 1877. NOORDPOOL-EXPEDITIE, Zaterdag 24 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regel».f 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. Het plaatselijk comité ter bevordering eener Nederlandsche uitrusting naar de Noordpoolzee wendt zicb bij dezen nogmaals tot zijn medeïnge- zetenen met het verzoek om een geldelijke bijdrage tot bereiking van dat doel, daar de totnogtoe bij eengebrachte fondsen ontoereikend gebleken zijn, zelfs een vaartuig uit te zenden, dat maar eenigs- zius aan de gestelde eischen voldoet. Het comité brengt in herinnering, dat de voorgenomen Noord pooltocht niet alleen, en niet in de eerste plaats gewijd zal zijn aan de oprichting van eenige gedenksteenen voor de Nederlandscbe zeevaarders, lie tijdens de eeuw van onzen roem de Noordelijke streken hebben bezocht, maar dat evenzeer de bedoeling in 't oog gehouden wordt, bekwame zeelieden te vormen ter hernieuwing van onzen handel op Muscoviën en ter beschikking voor de internationaal-wetenschappelijke stations, die ^'aan de Noordpoolstreken gevestigd zullen worden. In 't vertrouwen dat deze dringende oproeping niet vergeefs zal blijven, verklaren de leden van het comité zich gaarne bereid inkomende giften in ontvangst te nemen. Het plaatselijk comité voornoemd, Dr. W. C. VAN DEN BRANDELER, Voorzitter. Mr. R. Tii. BIJLEVELD. L. M. DE LAAT DE KANTER. P. VAN DER VELDEN ERDBRINK. M. M. WESTENBERG. G. J. C. KOLFF, Penningmeester. W. G. C. BIJVANCK, Secretaris. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS der gemeente Leiden berinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegeDbeid tot hos- telooie vaccinatie voor onrermogenden, in bet lokaal der Stads waag gedorende dit jaar nog is opengesteld op de volgende dagen en wel op Maandag 26 November, Dinsdag 4. Woensdag 12, Donderdag 20 en Vrijdag 28 December, 'a namiddags Ie één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. o. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 November 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van II. SMIT, tot het houden en mesten van varkens op een open erf achter zijn huis in de Vestestraat N°. 24, Gelet op art. 133 der Algerneene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 29slen Novem ber aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. ERANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 November 1877. LEIDEN, 23 November. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer G. P. H. Van Maarseveen, geb. te Amboina, na verdediging van Stellingen. Naar men verneemt heeft de commissie ter beoordeeling van de ontwerpen van een nieuw universiteitsgebouw alhier haar voorloopig rapport gisterochtend aan den minister van binnenlandsche zaken ter hand gesteld. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal morgen eene gewone vergadering houden. Met het oog op de omstandigheid, dat on langs door Gedeputeerde Staten van een der pro vinciën een Oost-Indisch ambtenaar met verlof, zonder voorafgaande kennisgeving aan of overleg met den minister van koloniën is benoemd tot. ambtenaar ter provinciale griffie, heeft de minister van binnenlandsche zaken, op verzoek van zijn ambtgenoot van koloniën, de commissarissen des konings uitgenoodigd, toe te zien, dat bij benoe mingen tot eenige provinciale betrekking, over geen personeel, behoorende tot den dienst in Oost en West-Indië, worde beschikt, dan na voorafgaande kennisgeving aan, of overleg met het departement van koloniën. Yanwege de commissarissen des konings worden de gemeentebesturen aangeschreven, om ten opzichte van benoemingen tot gemeentelijke betrekkingeu in gelijken zin te handelen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren wees bij de algerneene beraadslagingen over de Indische begrooting de heer Saajmans Yader op de wenschelijkheid der bevordering van het Chris tendom tegenover het toenemend fanatisme. De heer Insinger hesprak de middelen om den kwijnenden handel en scheepvaart op te beuren. Hij is tegen uitbreiding van vrije teelt, maar voor vrijheid van in- en uitvoer tusschen Nederland en Indië, en tevens voor de heffing van rechten en producten naar den vreemde en voor afschaffing van den suiker-accijns. De minister van koloniën antwoordde dat de achteruitgang op handelsgebied alom was waar te nemen. Aan den heer Saaymans Vader merkte hij op, dat het Christendom, door de liberale koloniale politiek'bevorderd, de voor keur verdiende boven de verspreiding der dogma tische stelsels onzer voorvaderen. De heer Teding van Berkhout teekende daartegen protest aan. De misbruiken waren toe te schrijven aan de uitvoe ring door de bewindvoerders der O.-I. Compagnie, niet aan de regaering. Het algemeen debat is daarop gesloten. Op voorstel van den heer Mirandolle heeft de minister voorloopig teruggenomen de verhoogingen van tractementen ten behoeve der leden van het hooggerechtshof en den post nieuwe regeling van het hypotheekwezen. Bij art. 35 is aangenomen, met 47 tegen 14 stemmen, een amendement van den heer Mirandolle, om den post te verminderen met f 34,800, voor toelagen aan de adsistent- residenten op enkele plaatsen. Na nog eenige dis- cussiën, waarbij de heer Teding van Berkhout constateerde, dat deze minister homogeen is met zijn voorganger omtrent de bevordering van het Christendom, is, zooals reeds gemeld is, hoofdstuk II (uitgaven in Ned.-Indië) aangenomen met 61 tegen 2 stemmen. In de memorie van antwoord op hoofdstuk I der staatsbegrooting herhaalt de regeering dat zij alle niet volstrekt onvermijdelijke voorstellen tot verhooging van uitgaven zal terugnemen, ten einde eene tijdige behandeling zooveel mogelijk te bevorderen en tevens om zich een opzettelijk on derzoek over elk der ternggenomen verhoogingen te kunnen voorbehouden. Wat den toestand der geldmiddelen betreft, op zich zelf genomen is deze zeker niet gunstig. Tot ernstige bekommering be staat echter, bij de steeds toenemende volkswel vaart, geen aanleiding. Bij samenwerking van de volksvertegenwoordiging met de regeering tot ver meerdering van de gewone inkomsten (waarmede hetere verdeeling van lasten zeer zeker zal moeten gepaard gaan) en gelijktijdige gebruikmaking van 's lands welgevestigd crediet tot bestrijding van uitgaven, waarvan het nageslacht niet minder dan de tijdgenoot de vruchten zal plukken, zal men, naar de regeering vertrouwt, alle bezwaren te boven kunnen komen. De begrooting voor 187S, oorspronkelijk gesteld op ruim 121 millioen, is nu ternggebracht tot 119 millioen 2 ton. De ra ming der middelen daalt tot f 104,861,163 en, met de vermindering van f 2,887,500 door het verleenen van een langdurig uitstel aan de Am- sterd. Kanaalmaatschappij voor de terugbetaling van voorschotten, tot f 102,474,363. Er is der halve een tekort op de begrooting van 16,730,683. Op hoofdstuk VII A (Nat. schuld) is thans bij nota van wijziging een post van f 400,000 uitgetrokken voor renten en kosten van schatkist biljetten. De minister zegt dat uit dit feit alleen volgt dat uitgifte of beleening minder onwaar schijnlijk is dan tol dusverre. De commissie voor de akte-examens bij het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage heeft gis teren toegelatenvoor de geschiedeuis den heer Van Bruggen, van Steenbergenvoor boekhouden de heeren Dollée en Molenbroek, van Rotterdam. De commissie uit het gerechtshof te 's-Gra venhage heeft gisteren na afgelegd examen als candidaat-notarissen toegelatenJ. E. Ninaber, uit Den Haag, en mr. Th. W. II. Bremmer, van Schiedam. Tweede Kamer. Na uitvoerige discussiën over de koffieveilingen, waarbij de minister van koloniën verklaarde met het oog op de financieele omstandigheden geen verbreiding van den verkoop op Java wenschelijk te achten, werden de overige hoofdstukken der Indische begrooting unaniem aangenomen. Donderdag zijn kleine wetten aan de orde. Uit de beantwoording van het voorl. ver slag over hoofdstuk V der staatsbegrooting, dienst 1878 (binnenl. zaken) blijkt o. a. dat de minister de strekking om door verhooging van jaarwedden de kosten van het personeel uit te breiden, aller minst wenscht te bevorderen. Daarentegen mag hij in zake van hooger onderwijs in 't bijzonder niet voorbijzien dat de voorgedragen verhooging een gevolg is van de nieuwe regeling van dien tak van wetgeving, waaraan de Kamer in beginsel hare goedkeuring heeft gehecht. Het beginsel om door vrijvallende tractementen de jaarwedden van overblijvende ambtenaren te verbeteren zal worden toegepast zoodra de gelegenheid om het met goed gevolg te doen, kan worden aangegrepen. De beantwoording, overgaande tot de behande ling van verschillende vragen en bedenkingen, zegt o. a. dat in het onderwijzend personeel aan de universiteiten eenige wijziging is gebracht, maar van gestadige opdrijving kan wel geen sprake zijn. Spoedig kan een bepaald resultaat worden te- gemoetgezien van de beoordeeling der ontwerpen voor een nieuw gebouw voor de rijksuniversiteit te Leiden. Z. M. heeft aan H. J. Nassau Noordewier, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari e. k. eervol ontslag verleend als directeur en leeraar der rijks hoogere burgerschool te Heerenveen D. Cordes, te Amsterdam, opnieuw voor vier jaren benoemd tot directeur van het entrepotdok aldaar. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te zeven uren had aan Spanjaardsbrug zekere K. V., oud 36 jaar, knecht op de stoomboot „Aalsmeer", een touw of tros uitbrengende om de stoomboot te doen stilhouden, en met zijn been in het touw staande, het ongeluk dat zijn been tnsschen het touw en de boot klem raakte; de voet werd tot aan den enkel afge-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1