N°. 5453 Donderdag A0. 1877. 22 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering d. van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: IV- Voor Leiden per 3 maanden.........f 1,10. |-'Franco per post.1.40. afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer.....0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIREN, 21 November. Heden aanvaardde de heer dr. Th. H. Mac Qfllavry het hoogleeraarsambt in de faculteit der ^■eeskunde aan de universiteit alhier met het honden eener redevoering over de wetenschappelijke ^■efening der ziektekunde. Die gisteravond de vergadering van de af- Leiden en omstreken der Nederlandsche "tschappij voor Tuinbouw en Plantkunde bij- ïde, moest wel de overtuiging verkrijgen dat [oprichting daarvan overeenkomstig de eischen den tijd was. Niet alleen toch door een druk fcïioek, maar door zeer belangstellend deelnemen aBöe discussies door onderscheidene leden, en de blijkbare belangstelling van de overigen bleek tthrduidelijkste dat men de bedoelingen van het Bestuur begreep en wilde helpen bevorderen, jj In dit Bestuur had, door het vertrek naar Jffljhem van den heer Bijleveld, eene verandering pints, doordien dr. Boursse Wils, wiens naam reeds sedert jaren aan een vroegere Maatschappij wm dien aard verbonden was, in diens plaats werd benoemd en dit welwillend aannam, terwijl niet ^Bjjpder dan negen nieuwe leden bij acclamatie werden aangenomen. 9 Pe heer Speet sprak over het vervroegen van ^Hten o. a. naar aanleiding eener uit Italië af- .Ijjjnstige Hyacinth, waarna een gedachtenwisseliug gttr dit onderwerp plaats had tusschen verschil lende leden, zoo liefhebbers als deskundigen. Hierna werd men vergast op de beschouwing van een aantal keurige, door den heer A. J. Wendel ge kkende platen eener Japansche Lisch (Iris Kaempferi), die evenzeer pleitten voor de schoon heid dezer planten als voor de bekwaamheid van qnzen stadgenoot. Het liet zich wel denken dat dit, en de door den heer Mater ter zake gedane mededeelingen dis- cussiën zouden uitlokken. Dat die echter zoo ernstig over een voor den plantenhandel zoo belangrijk onderwerp zouden loopen als de invoer van „jflanten uit Japan en de wenschelijkheid tot het aanwenden van pogingen om daarin nieuw leven te brengen, had zeker niemand verwacht, en wer kelijk kwam men inet voorloopige besprekingen daaromtrent reeds verder dan 't zich liet ver wachten. ■Deze vergadering maakte dan ook van 't begin tot het einde een zeer goeden indruk op allen, en laat zich derhalve wel aanzien, dat ze ook in 'tvervolg druk bezocht zullen worden, gfBlijkens achterstaande advertentie zal Dins- 4 December door „Sempre Crescendo" een cert ten voordeele der algemeene armen alhier ;even worden en zullen zich daarop als solisten n hooren mej. Aafke Kuypers en de heer C. uit Delft, reden genoeg voor een druk bezoek, >k afgescheiden nog van het doel. B. en Ws. leggen aan den Raad over de r tusschenkomst van Curatoren der hoogeschool Biet den Minister van binnenlandsche zaken ge voerde correspondentie over de regeling van de B'ïjdrage der gemeente voor de verpleging der ^Rle stadsarmen in het academisch ziekenhuis, ^■tfeenkomstig art. 5 van het betrekkelijk contract ^■jenomen in het Staatsblad n°. 63 van 1867. ^Rrmits, zooals uit de stukken blijkt, men in deze geeue overeenstemming is kunnen geraken, .200 zal, naar het inzien van B. en W., krachtens laatste alinea van het aangehaald artikel van kot contract luidende: „Na vijf jaren en telkens oa verloop van gelijken termijn wordt het bedrag |w verpleegkosten opnieuw geregeld in der minne, oes noodig door arbiters", de regeling moeten geschieden door arbiters. Tenzij de Raad alzoo genoegen mocht willen nemen met het voorstel der regeering, stellen B. en W. voor te besluiten dat aan het oordeel van arbiters zal worden onderworpen de vraag of de bedoelde bijdrage behoort te worden vastgesteld op f 0.75 dan wel op f 0.50 per dag en per persoon en hen te machtigen om de benoeming van de arbiters en hetgeen daarbij behoort in overleg met den mi nister van binnenlandsche zaken te regelen. "Volgens genoemd art. 5 moet telkens na vijf jaar opnieuw geregeld worden de bijdrage, welke de gemeente aan het Rijk verschuldigd is voor de verpleging in dat gesticht van de zieke stadsarmen en van de op verzoek van B. en Ws. voor reke ning van andere gemeenten tijdelijk geplaatste zieke armen. Het ziekenhuis werd in Januari 1873 opengesteld. De vijfjarige termijn gedurende welken de bedoelde bijdrage, volgens gemeld artikel, op 50 ets. per persoon daags werd gesteld, moet alzoo gerekend worden met het einde dezes jaars af te loopen. Voor eene nieuwe regeling der bijdrage, gedurende het vijfjarig tijdvak 18781882, heb ben Curatoren met den Minister van binnenland sche zaken gecorrespondeerd. Zij stelden voor hen te machtigen met B. en Ws. in overleg te treden over het opmaken van een behoudens bekrachtiging door de wetgevende macht te sluiten nieuw con tract, waarbij de bijdrage zou worden bepaald op 75 ets. per persoon daags; en zulks op grond der overwegingendat het gemiddeld bedrag der ver pleegkosten in het ziekenhuis f 2.01'/i per per soon daags bedraagt, zonder bij de berekening daarvan in aanmerking te nemen de kosten van stichting en onderhoud der gebouwen, noch die van de inrichting van het ziekenhuis; dat alzoo eene bijdrage van 75 ets. daags van een zieken stadsarme nog laag moet geacht wordenmaar dat een hooger cijfer hun niet billijk zou voorkomen, met het oog op den kosteloozen afstand door de gemeente van het terrein voor het ziekenhuis, op hare bijdrage van f 125,000 in de stichtingkosten en op het nut dat het onderwijs trekt uit dever- pleging van de zieken uit Leiden. Blijkens den brief des Ministers van 23 Juni jl. kon hij zich met dat voorstel niet vcreenigen, van oordeel zijnde dat de bijdrage zou moeten bepaald worden op minstens f 1 per persoon daags. In een later schrijven van 7 September echter wilde hij niet langer op den eisch van f 1 aandringen en zagen Curatoren zich derhalve gemachtigd om met B. en Ws. voor eene bijdrage van f 0.75 per persoon en per verpleegdag overeen te komen. In weerwil der krachtige ondersteuning van het Nederlandsche gouvernement, in weerwil van de in Indië bij regeering en particulieren opgewekte belangstelling, vreest het comité voor de Sumatra- expeditie dat de nog beschikbare gelden de expe ditie-leden niet in staat zullen stellen het begonnen onderzoek lang genoeg en op zoo volledige wijze voort te zetten, dat zij het hun gestelde mandaat geheel vervullen en gelooft daarom niet tevergeefs nogmaals een beroep te doen op den steun der Nederlandsche natie, omdat toch een der beste eigenschappen van ons volk daarin bestaat, dat het volhardt bij het eens begonnen werk en ook deze onderneming, die zulke schoone vruchten be looft af te werpen, niet halverwege zal willen staken. Uit dankbaarheid voor de gastvrije outvangst op het huis „de Pauw" besloten de leden der Nederl. Maatsch. van tuinbouw en plantkunde, die den 24sten Juli op het lusthof van prins Frederik vertoefden, den prins een album aan te bieden, hunne namen vermeldende, ten einde dit neder te leggen bij dat van de bezoekers van het jachtslot het huis „Ter Horst". Het hoofdbestuur heeft zich thans van deze taak gekweten, waarop vanwege den prins een zeer vriendelijk schrijven terug ontvangen is, om daarvoor dank te zeggen. Een afdruk van dit schrijven is aan de leden der Maatsch. van tuinbouw en plantkunde gezonden. Akte-examens middelbaar onderwijs. Giste ren zijn toegelatenvoor staatsinrichting Dr. J. G. De Yos, van Hoorn; voor boekhouden N. Van der Veen, van Rotterdamvoor huisonderwijs in de Fransche taal en letterkunde J. E. Polak, van Amsterdam. Bij koninklijk besluit is afwijzend beschikt op een beroep van den raad der gemeente Boskoop om ontheffing van het bevel van gedep. staten tot uitbreiding vau het onderwijs op de openbare school met de handwerken voor meisjes. Burg. en Weth. dier gemeente hebben nu voorgesteld met 1 Januari a. s. eene klasse voor dat onderwijs in te richten en daarvoor eene hulponderwijzeres te benoemen op een salaris van f 650. De raad heeft dat voorstel met 4 tegen 2 st. aangenomen. In de zitting der provinciale staten van gisteren zijn al de subsidiëu voor verbetering van wegen, conform de voorstellen van gedeputeerde staten of van de commission ad hoe, toegestaan, evenzoo de verschillende subsidiën voor de kosten van het lager onderwijs, met dien verstande, dat 1°. het aandeel der gemeente Lekkerkerk in de kosten van oprichting eener school, door gedepu teerde staten en de commissie van onderzoek bepaald op /"S000, bij amendement van den heer Goedkoop is verminderd op f 4000, en 2°. dat de aanvraag van Oud-Beierland, waaromtrent de commissie voorstelde haar te bepalen op f 1000, is verworpen met 36 tegen 32 stemmen, zoodat de aanvraag is teruggezonden naar gedeputeerde staten tot de volgende vergadering. Eindelijk zijn onderscheidene reglementen voor waterschappen gewijzigd of vastgesteld, waarna de vergadering in naam des konings door den voorzitter is gesloten. De faculteit van letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Groningen heeft besloten, het ad missie-examen niet meer, zooals het tot dusver gebruikelijk was, driemaal 's jaars, maar tweemaal, namelijk na de Kerstvacantie en na de groote vacantie, af te nemen. Deze regeling gaat in met het volgende jaar. De „Staatscourant" bevat de wijziging van art. 10 van het reglement voor het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, betrek king hebbende op de eischen van het examen voor de adspiranten-adelborst 3de klasse. Den 15den der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwe- diep vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 100 man, benevens 6 onderofficieren, om dienzelfden dag te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkende stoomschip „Celebes". Het bevel over dat detachement is opge dragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger W. F. Braun, onder medegeleide van de 1ste luit. der in fanterie K. A. Begemann en J. C. H. G. Van Deun, de 2de luitenants der infanterie J. J. Verlinden, C. D. De Roon en C. L. Vinkhuizen, zijnde de beide laatste officieren voor 5 jaren ge detacheerd bij het wapen der artillerie van het O.-I. leger. De kapitein Braun en de 1ste luit. Begemann keeren van verlof naar Java terug. Z. M. heeft aan F. Ilarting eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Lem mer; met ingang van 1 December benoemd tot

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1