stellen, ten -einde in twee afdeelingen aan de opperbrandmeesters, brandmeesters en hunne ad juncten, onder geleide van den directeur en van den adjunct-directeur van het br.andwezen, die een beredeneerd verslag geven van. elke reis afzonder lijk, het bezoeken van de Amsterdamsche brand weer gemakkelijk te maken, nadat het voornemen daartoe aan den Bargemeester der hoofdstad is medegedeeld. Wij vestigen de aandacht op de morgen avond in het Logement „den Burg" te houden vergadering van de alhier gevestigde afdeeling der Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantenkunde. Volgens de alsdan te behandelen onderwerpen toch belooft ze zeer belangrijk te zullen zijn en zullen de door de heeren Speet en Mater te geven mededeelingen, opgehelderd door teekeningen als anderszins, niet van gewicht zijn ontbloot. Tevens kunnen we mededeelen dat zij die voornemens zijn met 1 Januari a. s. lid dezer afdeeling te worden, insgelijks het recht hebben de vergadering bij te wonen. De heer A. H. Gezelle Meerburg heeft voor het beroep naar de Chr. geref. gemeente alhier (Hooigracht) bedankt. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 35,00, 17.50, ƒ8.70 en 1.80; de laagste 35,00, 17.50, ƒ3.50 en ƒ1.75. Daar het departement van bmnenlandsche zaken thans in staat is den koning een voordracht te doen tot het toekennen der personeele toela ten aan de hoogleeraren bij de rijks-universitei ten, bedoeld in art. 110 al. 1 en 2 der wet van 28 April 1876, heeft deze toekenning plaats ge had bij koninklijk besluit van 13 dezer. Dienten gevolge wordt jaarlijks voor de universiteit te Leiden, ten behoeve van vijftien hoogleeraren en twee emeriti-professoren, ƒ38,806 gevorderd; voor die te Utrecht, voor zeven hoogleeraren, eene som vau ƒ8385, en voor die te Groningen, voor twee emiriti-hoogleeraren, een bedrag van ƒ265, welke sommen als uitvloeisel van genoemde wet in hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1878 zullen worden opgenomen. Vermits deze toelagen, in overeenstemming met gemelde wet, met 1 Octo- jl. zijn ingegaan, zal hoofdstuk V der staatsbe grootiug voor 1877 nog met een vierde van ge melde sommen behooren verhoogd te worden. Uit het antwoord van den minister van buitenlandsche zaken op het voorloopig verslag blijkt o. a., dat het bericht omtrent de opening der havens van Vela de Coro en Maracaïbo onjuist was, dat althans de regeering geen officieele mede- deeling er van had ontvangen. Op grond van een door den minister van buitenlandsche zaken te Caracas aan den nieuwen president der republiek gedaan voorstel tot wederaanknooping der diplo matieke betrekkingen, kan de komst van een Vene- zuelaansch gezant binnenkort worden verwacht. Die gezant zou tevens in last hebben een nieuw tractaat met Nederland te sluiten, met het doel om tot een beteren modus vivendi tusschen Vene zuela en Curasao te geraken. Bij de akte-examens voor het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage zijn Zaterdag toege latenvoor boekhouden de heer L. Van Zanten jr., leeraar aan de hoogere burgerschool te Tiel, en D. P. Boeser, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdamvoor geschiedenis de heer S. J. H. Beugmans, van Veendam; voor Engelsche taai en letterkunde de heer W. P. Oldenhof, van Zwolle. Afgewezen is één voor het boekhouden, en niet opgekomen één voor het Eransch. Akte-examens middelbaar onderwijs te Delft op 16 en 17 November: Geëxamineerd 2 candi- daten voor de akte R (landbouwkunde). Toegelaten de heer S. Lako, van Middelburg. De plechtige inwijding van het nieuwe asyl Steenbeek had Vrijdag plaats. Vele belangstellenden uit alle oorden van ons land waren opgekomen om daarbij tegenwoordig te zijn. Na een dejeuner- dinatoire en een bezoek aan de Vluchtheuvelkerk en het nieuwe gebouw, had om halfdrie de inwij ding plaats, en wel in de eetzaal in tegenwoordig heid der asylisten. Bij die gelegenheid werden toespraken gehouden door de heeren prof. Beets, Pierson, Heldring enz., benevens door de nieuwe directrice, mejuffrouw J. M. Kruyf. De directeur, ds. H. Pierson, herdacht in hoe korte maanden tijds een nieuw gebouw verrezen was, dank zij de rijke gaen, uit alle oorden des lands toegestroomd, dank ook de medewerking van den aannemer. Aan de 6 helpsters en de portier ster werd vervolgens dor hem namens het be stuur een geschenk in ged overhandigd. Dr. Co- hen Stuart bracht een gret uit het Noorden, na mens mejuffrouw Thora Èche, en deelde der ver gadering mede, dat den zorigen dag binnen Ko penhagen het eerste asj voor Denemarken was ingewijd, onder de leidin; van haar, die verleden jaar een tijdlang op Stenbeek had vertoefd om deze inrichting te leere. kennen. De heer Hel dring Jr. herdacht nog :ens de oude plek, waar zijn trouwe vader het foidament had gelegd van het asyl en verheugde ziel met weemoedige vreugde hoe op dienzelfden gronislag het nieuwe gebouw verrezen was. Met het zhgen van een psalm werd de plechtigheid besloten. Van half vier tot halfes had eene vergadering plaats ter bespreking van de belangen van het asyl. In eene Zaterdag in Den Haag gehouden vergadering van het hofdcomité voor de expe ditie naar Nova-Zembla ;n de afgevaardigden der subcommissiën is beslofcn1° dat de expeditie zal plaats hebben2° det met den bouw van een scbip van ongeveer tacltig ton, ingericht op de wijze als door eenige tei tafel liggende projecten is aangegeven, onmiddelljk zal worden aangevan gen, opdat de tocht in Vei 1878 zal kunnen ge schieden. De vergadering werd o. a. bijgewoond door den Noordpoolreiziger sir Allen Joung. De penningmeester deelde mele, dat voor eene goede expeditie eene vermeerdering met f 10,000 zeer wenschelijk zou zijn. Z. M. heeft benpend tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Utrecht, dr. Herman Snelleningetrokken de bij besluit van 10 September jl., gedane benoeming van dr. G. P. W. Bpehr tot hoogleeraar aan die universiteit; met inging van 1 Januari e. k. aan jhr. mr. J. K. J. De Jonge, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-rijksarchivaris en hem den personeelen titel,verleend van adviseur voor de zaken van 's rijks archief, voor zooveel de ko loniën des rijks betiift; aan Jeanne Marceline Gallopin, geboren te Qenève, vergunning verleend om hier te lande lage* onderwijs te geven. Gemengd Nieuws. Omstreeks halfvijf gistermorgen pas seerde iemand „die uit wekken gaat" de Kraaier- straat nabij de Binnebvestgracht en zag daar een vrouwelijk persoon op een handwagen zitten. Op zijn vraag wat ze daar in 't hartje van den nacht deed en op zijn welgemeende raad geving dat het beter was dat ze naar huis ging, ontving hij het minder heusche antwoord op niet bijzonder vriendelijken toon dat 1t 'm niks an- ging en dat hij maar z'n eige weg most gaan. Dit deed hij dan ook, d|och toen hij zijne nachte lijke werkzaamheden had verricht, begaf hij zich nog eens naar de bewuste plaats. Het levende cor pus delicti was evenwel verdwenenalleen een paar onderrokken, schort, vrouwenzak en een portemon- naie met zes en een halven cent wezen de plek aan waar het gezeten had. Dadelijk, en niet geheel ten onrechte, meende onze wekker aan een zelfmoord door verdrinking te moeten denken. Na eerst eeni ge in de nabijheid wonende personen van zijne ontmoeting te hebben onderricht, bracht hij de ge vonden voorwerpen naar het politie-bureel. On middellijk begaven een inspecteur en twee agenten zich met dreggen naar (}e „plaats des onheils", doch alle aangewende pogingen om iets dat naar een menschelijk lichaam geleek uit de Binnenvestgracht of het Levendaal want door sommigen werd ook verondersteld de „ze" eerst nog wel een eindje kon omgeloopen zijn eer ze het onzalig plan uitvoerde, ten einde zoodoende hen, die naar haar lijk moch ten zoeken, op een dwaalspoor te brengen op te visschen, bleven vruchteloos. Men vond niets, ten spijt van hen die de onbekende ongelukkige reeds stonden te beklagen en zich inmiddels allerlei voorstellingen omtrent het te vinden lijk maakten. indelijk meldde zich tusschen negen en tien uren bij een agent van politie een vrouw aan, die ver zocht het goed te mogen hebben van haar doch ter, die om acht uren was thuisgekomen en waar schijnlijk in de Kraaierstraat niet „al te wakker" geweest en zoodoende haar bed „in den Pe^t» i voor zich gehad. Waar het schepsel dien r doorgebracht heeft, hebben we niet vernomen f vernamen we dat het Zaterdag-avond met ee i dergast was „uitgeweest." nP°-' Donderdag-middag werd door zekef H. B. te Leiderdorp uit eene schuur een t met twee blokken ontvreemd van een sch' die dien dag in Den Haag was. De rijksveld J P. Van Dalen en de brigadiet SekSS* hebben dien persoon, die zich meermalen diefstallen schuldig maakte en een zwervend le'^ leidde, des avonds omstreeks halftwaalf gcarrestïf buiten de voorm. Koepoort onder Zoeterwoude' eene openstaande paardenstal. Hij had het gestol aan een opkooper verkocht, waar het den genden dag werd teruggevonden. Dinsdag-avond werd door de politj, te Noordwijk-binnen een knaap aangehouden volgens zijne verklaring Zondag de vaderE woning te Kralingen had verlaten met het 4 zijne stiefmoeder te Leeuwarden te bezoeken Hi is naar Leiden getransporteerd en er ter beschik king gesteld van den commissaris van politie p. jeugdige voetreiziger, die pas 13 jaren telt, J den Noordwijkerhoek het spoor bijster geraakt' in plaats van de trekvaart naar Haarlem te voV>4 zooals zijn plan was, is hij den weg naar "Noord- wijk ingeslagen; volgens zijn verhaal liep hij overdag en zocht 's nachts rust in de schuur vu den boer. Eene vrouw te Amsterdam geraakt; Zaterdag met een harer buren in twist, en vd ongelukkig terwijl zij elkander in eene vuurnerinr ontmoetten. De heks, met wie zij te doen i geraakte in zoo'n drift, dat zij haar een ketel met kokend water over gezicht en hals uitstortte en vervolgens nog een test met vuur in bet gezicht wierp. Bij het ontkleeden van het lijk eener oude vrouw, te Meppel, vond men "Vrijdag o: haar lichaam eenige honderden guldens aan gelei waardig papier. Aan hare huisgenooten schijnt: dat geld niet te hebben toevertrouwd. Te 's-Gravesande heeft Zateriig- morgen J. K., postbode van daar op Nasl/iyï zich in zijn woning met een pistoolschot na let leven beroofd. Hij laat een weduwe en zoomoe, Bij de opening van h e t 1 ij k van de; gorilla Pungu uit het Berlijnsche aquariumii geconstateerd, dat hij gestorven is aan eene ont steking in de ingewanden. Als eene curiositeit wordt gemeld, dat hij, gelijk nu bleek, verschil lende voorwerpen had ingeslikt, o. a. spek stukjes ijzerdraad, een handschoenknoop, enz., die hem vermoedelijk door onvoorzichtige bezoe bij het aanbieden van versnaperingen in de handea waren gestopt. B echtzaken, Diefstal van een zilveren horloge door een i stomme ten nadeele van een lotgenoot, een i zaam voorkomend geval, werd Zaterdag door k" gerechtshof te 's-Gravenhage behandeld. Alle vragen w erden tot den besch. schriftelijk gericht en dooi dezen op dezelfde wijze beantwoord. Daaruit bleek dat hij te Rotterdam het laatst woonachtig 29 jaren oud en het beroep van meubelmake uitoefende. In den avond van 10 Sept. jl- hij ten huize van een zijner lotgenooten onthaal: worden, maar daar bij zijne komst nog nieman. der familie thuis was, nam hij de vrijheid eet zilveren horloge dat aan een spijker aan den wane hing tot zich te nemen en het dadelijk voo. f 5 te verkoopen. Schriftelijk legde hij eene vo- ledige bekentenis af. Adv.-gen. mr. ^an Hoeven wees er op dat wanneer men alles in aan merking nam en de wijze van behandeling deia zaak gadesloeg, men geneigd zou zijn mede met besch. te gevoelen, maar dit gevoel zou dwijnen als men daarbij tevens wist dat niet aiaauuc ucöDuuiuiguc vau zuju scheidene gestichten een uitnemende opleiding staande beschuldigde van zijn jeugd af m ht tot heeft iappÜ dat hij zeker reeds lang had^ kunnen zijnij genoten, door de voldoening aan zijn mc sterken drank hij het zich zelf te wijten dat hij tot nu toe geen nuttig lid der maatje app geworden. Ook het stelen van het horloge een gevolg van den drankduivel te bete o daarom meende adv.-gen. dat eene ge en

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2