r. 5450. Maandag A". 1877. 19 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post4q AWonderlijke Nommcrs0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meetO 17*. Groolerc letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. K Bij de oefening van eene afdeeling der weerbaarheid te Delft heeft, ten gevolge van onvoorzichtigheid, een der leden een schot in den linkerschouder bekomen. De kogel, die in de wond was blijven zitten, is met weinig moeite verwijderd, en de verwonde zal er geen ernstige gevolgen van ondervinden. j De „Amst. Ct." verneemt, datdeschei- en geneeskundigen, die belast waren met het on derzoek der ingewanden van wijlen den gepensi oneerden kapitein van het Oost-Indische leger De Geer Boers, die ten gevolge van het drinken van wijn, hem uit Botterdam gezonden, zou zijn over leden, tot de conclusie zijn gekomen, dat ge noemde heer niet ten gevolge van vergiftiging is overleden. Iets zekers kan omtrent het gebeurde op de Brouwersgracht te Amsterdam volgens het „Hbl." niet worden medegedeeld. Men blijft zich in gissingen verdiepen en tegenover het gerechte lijke visum repertum van dr. Merkus Doornik en chir. Boom, dat tot zelfmoord concludeert, staat het uitvoerige rapport van een ander geneesheer, die zeer in het breede de gronden ontwikkelt, welke zijns inziens het plegen van moord aantoo- nen. Het onderzoek bij de winkeliers naar den kooper van een mes, met een signalement, dat inderdaad dat van den heer K. moet zijn, leidde tot niets. Men zal nu het privaat opbreken, om te zien, of daar het werktuig zich bevindt, waar mede de daad is bedreven. Twee bijzonderheden zijn nog van gewicht omdat ze, hoewel niet meer licht over de zaak verspreidende, weer voedsel ge ven aan de meeniug van hen: „die in K. geloof den". Ten eerste: de straatdeur was niet voorzien van knippen en grendels; het gesloten zijn, zelfs op nachtslot, heeft dus minder beteekenis dan wanneer stevige sluiting van binnen ware gevon den; ten tweede: volgens de uitdrukkelijke ver klaring van het dertienjarig dochtertje, dat met de huishoudster naar beneden kwam, heeft zij de touwen losgemaakt, waarmede de handen van haar vader toen nog vast aaneen waren gebonden; de «itriemen bleven op het lijk zichtbaar. Verklarin gen van een schipper, die eerst beweerde, dat hij twee mannen voor het huis had zien kruisen in r'^Jen nacht dat het feit plaats had, en vaneenjuf- Hfrouw, die twee personen naar boven had zien gaan, kunnen niet als ernstig worden aangemerkt, daar heide personen tot nadere opheldering niets k ji.wisten aan te voeren en op bet laatst zich op Bhe punten tegenspraken. L Te Nieuwediep is naar men verneemt Hhbaal geweest onder eene schouwburgvoorstelling, welke daar door het gezelschap onder bestuur der Prot en Kistemaker gegeven werd. De ru- moermakers, een vijftal officieren der marine, wer den ten slotte uit het lokaal gezet. Mannen schreeuwden en tierden, vrouwen en kinderen gil- Jden, en de voorstelling viel treurig in het water. De weduwe S. uit Warmenhuizen, aan hare te Schoorldam woonachtige familie een bezoek brengende, liet hare jongste kinderen on der de hoede van haar oudste, een dertienjarig meisje. Terwijl nu de broertjes in de school wa ren, is dit meisje, water willende scheppenin den regenbak gevallen en verdronken. Toen de kinderen uit school te huis kwamen, misten zij hunne zuster. Op hun geschrei kwam een arbei der van het land, die weldra de ongelukkige zag drijven in den bak, maar te laat, het kind was reeds overleden. Het is gebleken, dat de jonge kap persvrouw, wier lijk verleden week uit de Seine is opgehaald, werkelijk zich zelve verdronken heeft. Er zijn getuigen opgedaagd, die het haar hebben zien doen en vruchtelooze pogingen hadden aan gewend om haar te redden. Haar man is onmid dellijk weder op vrije voeten gesteld. Het Italiaansch aardrijkskundig ge nootschap heeft bericht ontvangen, dat de markies Antinori, de aanvoerder van den Italiaanschen ontdekkingstocht in Afrika, overleden en dat zijn medereiziger Chiarini in Abyssinië gevangen is. Te Berlijn zijn de zelfmoorden aan de orde van den dag, grootendeels een gevolg van gebrek aan welvaart en vertier. Zoo vond men op zekeren morgen aan een boom hangen het lijk van een reeds vrij bejaard man, wiens lichaam zoo ver magerd was, dat hij zeker spoedig den honger dood zou gestorven zijn, indien hij zich niet door ophanging van het leven had beroofd. Zelfs het keizerlijk paleis levert zijne bijdragen tot pogingen tot zelfmoord; dezer dagen toch trachtte aldaar zekere Zilius zich door een pistoolschot van het leven te berooven. Deze persoon, die sinds de laatste zes jaren zich op geregelde tijden aan het paleis om een gift kwam aanmelden, had bijna geheel het gezichtsvermogen verloren van het eenig hem nog overgebleven oog, aan welke omstandig heid men zijn wanhopige daad toeschrijft. De oog arts, aan wiens behandeling hij voor keizerlijke rekening is toevertrouwd, heeft echter verklaard, dat dit oog waarschijnlijk nog zal kunnen behou den worden. Dr. Abarbanell, een bekend Duitsch geneesheer, en de directrice van het krankzinni gengesticht te Schöneberg ontkwamen dezer dagen aan een dreigend gevaar. Gemelde dokter bracht nl. op zekeren morgen een patiënt, een gewezen officier, op diens verzoek naar die inrichting, ten einde den eersten geneesheer aldaar, dr. Levinstein, te consulteeren over den toestand van den on gelukkige, die aan zoogenaamde vervolgingsuianie leed, de vrij gevaarlijke zucht om anderen het leven te benemen. Van het oogenblik nu, dat dr, Abarbanell, bij aankomst in het gesticht, eenige woorden wisselde met de directrice, maakte de patiënt gebruik om op dien geneesheer een revol verschot te lossen. Gelukkig dat de kogel strijke lings tusschen de hoofden van het sprekende twee tal doorging, zoodat hij in den muur bleef zitten. Onmiddellijk na bet voorgevallene wierp de krank zinnige den revolver met de nog overige schoten van zich en smeekte met tranen in de oogen dr. Abarbanell om vergeving, er bijvoegende, dat hij het niet helpen kon, dat hij niet anders had kun nen handelen. Ondanks die welgemeende, maar wat al te laat uitgesproken betuiging van berouw achtte men het natuurlijk 't verstandigst den krank zinnige onschadelijk te maken door hem voorloopig in het gesticht op te nemen. Rechtzaken. Een Hongaar, J. A., oud 24 jaar, van het voorjaar uit den Oostenrijkschen krijgsdienst ge deserteerd, had te Groningen als machine-arbeider werk bekomenmaar de man kreeg het heimwee. Heimelijk stond hij in Augustus jl. op een ochtend zeer vroeg op en vertrok in stilte, van zijn kost en slaapkameraad een portemonnaie met ruim 6 Pruisische thaler en ruim f 2, benevens een zilveren horloge, meenemende. Te Delfzijl werd hij in een slaapstee aangehouden, in 't bezit van het gestolene, en onlangs stond hij voor het hof te Leeuwarden terecht. Onder aanneming van verzachtende om standigheid requireerde de adv.-gen. mr. G. A. Visscher veroordeeling tot een jaar celstraf. De verdediger mr. H. Trip bestreed niet het feit, maar de qualificatie, en bepleitte meer verzach tende omstandigheden. De besch. is Donderdag tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Een der vele Earina's uit Keulen, nl. de heer Johann Maria Farina, „gegenüber dem Jü- lichsplatze", dagvaardde den heer J. D. Van der Beek te Botterdam, handelende onder de firma Cramer C°., tot schadevergoeding wegens on rechtmatige daad, daarin bestaande dat de heer Van der Beek den vorm der flesschen, de sluit banden en de etiquetten van den eischer nabootste, op die wijze het publiek in den waan bracht dat des gedaagden eau-de-cologne afkomstig was uit des eischers fabriek, daardoor diens debiet afbreuk deed en hem derhalve eene schade berokkende, voorloopig begroot op f 25,000. De gedaagde erkende de nabootsingen wel, ofschoon hij op kleinere verschillen wees, doch voegde er bij dat de woon plaats des eischers tot zijne firma behoort, dat de eischer niet woont „gegenüber dem Jülichsplatze" n°. 4, en dat juist dat n°. 4 door hem was geplaatst op de etiquetten achter het adres en lager nog eens herhaald, dat hij dus alleen den naam van Farina gebruikt heeft, zooals alle eau-de-cologne- handelaren doen, dat dit geoorloofd was, en dat anders alle Farina's wel processen konden begin nen. Er zijn toch 29 Farina's, 20 Johann Maria Farina's en 9 van dien naam zich noemende „oudste distillateur." De rechtbank gaf in deze zaak vonnis en besliste dat, daar de verschillen zóó klein waren dat zij slechts bij gezet onder zoek en vergelijking aan het licht kwamen, wel degelijk de geïmputeerde onrechtvaardige daad aanwezig was, en veroordeelde de firma Cramer C*. tot schadevergoeding, nader op te maken. Voor den eischer werd gepleit door mr. Beèpma- ker, voor den gedaagde door mr. Knottenbelt. Ter markt te Lelden aangevoerd, 16 en 1? November. Wintertarwe 13 hectoliter f 13.75 a f 14.25. Zomer- tarwe 13 heclol. 10.75 a 11,25 Winterrogge 16 heet. f 9. a 10.C0. Zomerrogge 10 hectol.ƒ8 75 a/9.25. Zomergerst 14 hectol. 6.15 a 7.25. Chevalier-gerst 14 hecto). 7.50 a 8Zware Haver 18 heclol. 5.no a 6.50. Lichte Haver 18 hectol. /4.00 a ƒ4.25.Dui- venboonen 5 hectol. /"8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 7 hectol. f 8.00 a 8.25. Ossen stuks a Stieren. stuks fa Kalfkoeien 149 stuks 160 00 a 250.00. Varekoeien 340 stuks 180.00 a f 220.00. Vette koeien 400 stuks 220.00 a ƒ310.00. Kalveren 'vette) 24 stuks 40.00 a 75. Kalveren magere) 24 stuks 8.00 a 12.00. Hamels (magere) stuks —.00 a .00. Hamels (vette) 1174 stuks, f 28.a t 36.Varkens (magere) 44 stuks 18.a 30. Varkens (biggen) 34'» stuks f 7.a ƒ13. Grasboter 6300 kilogr., 1ste qualit. vat 64 on a/ 68.00. Schei- 2de qualit. vat f 56.00 a f 60.00; Grasboter iste qual. per kilogr. 1.60 a 1 70, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.40 a 1.50. Ter markt aangebracht 889 runderen, 24 kalveren, 1174 schapen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. rnorg. morg. nam. nam. narn. avond avond 5 u. 8 u. 12u. 4 u 5 u. 8 u. 10 u Vrijdag 50° 44° 40° Zaterd. 35° 38° 49° 46° Wind: Zaterdag-middag 4 u. Z. W.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1