N°. 5450 A° .1877. Maandag 19 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. T* it Nommer bestaat uit TWEE DEN. Eerste Blad, ST ADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.40. IAfzonderlijke Nommers......s 0.02. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. "Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdag 22 November a. s. LEIDEN, X7 November. a. s. zal de heer dr. Th. H. Mac Gillavry het hoogleeraarsambt aan de universi teit alhier aanvaarden met het honden eener rede voering in het groot auditorium van het academie- gebouw. De Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring! van nijverheid heeft thans haar programma verzonden van den wedstrijd van voorwerpen van konatnij verheid, te houden tijdens hare 101ste tlgemeene vergadering te Gouda in Juli 1878. De wedstrijd is vierledig: 1°. Voor leerlingen op borger-avondscholen, bouwkundige teekenscholen ofcjjbarmede gelijkstaande. 2°. Voor smeden. 8°. Voorn meubelmakers. 4°. Voor ornament-teekenaars of tsekenaressen (ook liefhebbers), en wel n*. 13 naar voorbeelden uit haar onlangs geopend museum van kunstnijverheid te Haarlem, en n°. 4 naar vrijelvinding. De voorwerpen moeten vrachtvrij so met de namen der vervaardigers worden inge zonden vóór 1 Juli, door tusschenkomst van het departement in of nabij de woonplaats van den inzender, aan den heer H. W. G. KoniDg, secre taris van het departement Gouda. 1. Leerlingen op burger-avond-en bouwkundige teekenscholen of daarmede gelijkstaanden kunnen mededingen in het boeiseeren van een baluster (Italiaansche renaissance), naar een schetsteekening. Prijszilveren medaille en 25, of een voorwerp van die waarde. Premieeen getuigschrift en 10, of een voorwerp van die waarde. Smeden, in het vervaardigen van: a. een gesmeed ijzeren deurhengsel (gothisch), naar eene schetsteekening. Prijs: zilveren medaille en f 25, of een voorwerp van die waarde. Premie: een getuigschrift en 10, of een voorwerp van die vaarde. Of b. een gesmeed ijzeren grendelslot met sleutel (gothisch), naar eene schetsteekening. Prijs zilveren medaille en 25, of een voorwerp van die waarde. Premieeen getuigschrift en f 10, of «en voorwerp van die waarde. ■Pr Meubelmakers, in het vervaardigen van: o. een stoel, notenboomhout (stijl 17de eeuw), mu eene schetsteekening. Prijszilveren medaille f 80, of een voorwerp van die waarde. Premie: I •■«getuigschrift en f 25, of een voorwerp van die waarde. Of b. eene spiegellijst, houtsnijwerk H^HLouis XIV), naar eene schetsteekening. Prijs zilveren medaille en 125, of een voorwerp van die waarde. Premie: een getuigschrift en /50,of «en voorwerp van die waarde. Teekenaars en teekenaressen (ook liefheb ben), in het teekenen van een gekleurd borduur- I Jrimon voor een tafelkleed (application), naar I «igene vinding. Prijszilveren medaille en 25, f of een voorwerp van die waarde. Premieeen ge tuigschrift en f 10. ^9 schetsteekeningen van n#. 13 zijn voor pflf belangstellende te verkrijgen bij de secre tarissen van de departementen der Maatschappij, ye mededingers naar de uitgeloofde prijzen on- 1. 2 en 3 zijn gehouden aan deze voorbeel- •«n en mogen, ook wat de verlangde afmetingen betreft, in geen geval daarvan afwijken. De be kroning wordt toegekend aan de beste en tevens voldoend geachte inzending; de premie aan de naastbijkomende. De naamsopgaven moeten vanwege de depar tementen worden gesloten en verzegeld en met de voorwerpen (beiden voorzien van eene spreuk of motto) naar Gouda gezonden. De voorwerpen, waar aan de prijs is toegekend, blijven het eigendom der Maatschappij en worden geplaatst in het mu seum van kunstnijverheid. De overige voorwer pen worden aan de vervaardigers teruggezonden of kunnen, voor zoover zij daartoe geschikt zijn, op de tentoonstelling aangeboden worden ten ver koop aan particulieren of voor eene aan de ten toonstelling te verbinden verloting. De minister van marine zal op 27 dezer aan het departement van marine te's-Gravenhage doen aanbesteden de levering van: 1200 meter voeringbaai, 1800 wollen dekens, 2600 bont linnen overtrekken voor matrassen en 2800 dito voor kussens. Aan dr. J. J. Hoffman, hoogleeraar alhier, is vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder 1ste klasse der Albrechtsorde, hem door Z. M. den koning van Saksen geschonken. Donderdag is in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van de christelijk- historische pers, in aansluiting aan eene der gelijke vergadering, in het voorjaar te Amsterdam gehouden. Thans werd besloten tot het vormen van eene Yereeniging, met het doel, op gezette tijden samenkomsten te houden. Tot bestuursle den werden gekozen de heerenA. Brummelkamp Jr., J. H. Donner en J. Wolbers, waarna tot hunne secundi werden benoemd de heerenprof. A. Brum melkamp, P. E. Barbas en S. H. Buytendijk. Zij, die tot de Vereeniging wenschen toe te treden, kunnen zich tot een der drie eerstgenoemde personen wenden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5976 volwas sen personen en van 1017 kinderen. Door de commissie voor de Sophia-stichting te 's-Hage is in de gemeente Koudekerk ruim 90 ontvangen. Na afgelegd examen is het diploma van leer ling-consul heden uitgereikt aan F. M. Knobel, J. C. Th. Reelfs, en L. Van Riet uit Amsterdam en A. J. Reekers uit Rotterdam. Bij de examens voor het middelbaar onder wijs te 's-Gravenhage zijn gisteren toegelaten: voor de Fransche taal en letterkunde de heer L. A. A. Van Kervel, van 's-Gravenhage; voor boekhouden de heer J. F. De Hond, van Rotter dam. Afgewezen zijn2 voor geschiedenis, 1 voor aardrijkskunde, 1 voor boekhouden. Niet opgeko men is 1 voor boekhouden. Aan de hoogeschool te Groningen is bevor derd tot doctor in de rechten de heer G. Tresling, van Winschoten. De commissie uit het gerechtshof te 's-Gra venhage heeft gisteren als candidaat-notaris toe gelaten de heeren: C. W. A. V. Van de Waal, van Rotterdam; C. Van der Valck, van 's-Gra- venhage, en A. M. Van der Muelen van Rot terdam. Aan de polytechnische school te Delft zijn bij den aanvang van den cursus 1877/78 inge schreven: 213 studenten voor civiel-ingenieur, 149 voor architect, 31 voor werktuigkundig inge nieur, 9 voor mijn-ingenieur, 16 voor technoloog, 5 voor ijker en 38 voor verschillende studievak ken; van het dus verkregen aantal moet 167 worden afgetrokken voor hen, die voor meer dan één vak zijn ingeschrevenzoodat het totaal getal studenten 303 bedraagt. Het aantal leden van het Delftsche studenten corps is thans 228. Aan het einde dezer maand zal dit corps de inwijding van zijne nieuw ge bouwde sociëteit „Phoenix" feestelijk vieren. Het cijfer der ingeschrevenen aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Neerlandsch-Indië aldaar, voor den cursus 1877/78, bedraagt 94, zijnde 20 meer dan in het vorig jaar. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 brengt ter kennis dat zij van twee spoorwegmaat schappijen nog gunstiger voorwaarden heeft ver kregen dan vroeger waren toegestaan. De Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij hebben namelijk, ten aanzien van de goederen uit Nederland voor genoemde tentoonstelling bestemd, bepaald, dat de helft van het tarief zal worden berekend, zoowel voor de heen- als voor de terugreis. Bij het departement van koloniën is ont vangen van het comité te Maastricht tot inzameling van bijdragen voor de noodlijdenden ten gevolge van den op 23 September jl. te Curasao geheerscht hebbenden orkaan, eene nadere bijdrage van ƒ43. Naar men verneemt zullen reeds dadelijk bij de bijeenkomst der Tweede Kamer de nog aan hangige wetsontwerpen tot regeling van het lager onderwijs, tot wijziging der kiestabel en tot wij ziging van sommige belastingen, ingetrokken worden. Van den toren en uit veler woningen wap perde heden in de residentie de oranjevlag of de drie kleur ter herinnering aan den 64sten gedenkdag van Neerlands onafhankelijkverklaring. De kapiteins der inf. M. L. L. Schell, H. W. F. Framburg en C. B. A. Opscholtens, die van het O.-I. leger bij het leger hier te lande zijn gedetacheerd, zullen den 5den Januari aanstaande weder naar Java terugkeeren met het stoomschip „Koning der Nederlanden". Hel stoomschip „Vaderland" is gisteren te Nieuw-York aangekomen. Het Haagsche centraal comité voor nood lijdenden te Curasao en Bonaire heeft reeds aan giften een bedrag van p. m. 18,000 ontvangen, waaronder van Z. M. den koning 2000, van Z. K. H. prins Hendrik 2000van Z. K. H. prins Frederik 2000 en van Z. K. H. prins Alexander 100. Z. M. heeft aan C. C. Huysmans, gewezen leeraar aan de rijks hoogere burgerschool en aan de burger-avondschool te Tilburg, verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ1534 'sjaars; aan de te noemen vreemdelingen vergunning verleend om hier te lande lager onder wijs te geven, mej.C. M. Crean, A. C. Deligne, M. G. Hachman-Breucker, M. G. Höges, A. M. Klee, F. L. J. Kraflt, D. E. Kuchenbekker, M. W. Th. Laufkötter, W. K. E. Van Lipp, H. S. J. Lohr, M. F. Meynen, J. Ch. Menting, A. P. W. Noth- nagel, F. E. Rausch, J. C. Ch. G. barones De Roisin, M. C. F. H. Schmitz, M. W. E. Schrie- ver, M. K. M. Schwab, M. L. B. Smets, M. J. V. Soumagne, C. E. Spitzharth, J. Thoennissen, L. C. Costabel, T. Lewin, en E. M. Cafl'arel en aan de heerenC. Rummens, J. H. Solheid en J. Kocherde waarneming der betr, van directeur

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1