aan den luitenant-kolonel der infauterie van liet Ö.-I. leger F. B. A. Grooss, onder medegeleide van den kapitein der infanterie J. A. De Visch Eybergen en den lsten luitenant der inf. J. H. B. Jager, die allen van verlof naar Java terug- keeren, voorts de 2de luitenants der infanterie P. G. Weuringb, S. P. Boers, W. P. Haver Droeze, den 2den luit. der artillerie J. Burlage en de 2de luitenants der cavalerie A. Waalewijn en W. C. S. Van den Brandeler. Z. M. beeft de volgende ambtenaren, tbans werkzaam aan bet departement van financiën, tot dat daaromtrent nader zal zijn voorzien, ter be schikking gesteld van den minister van waterstaat, handel en nijverheid: die behoorende tot de afdeeling posterijen, als: den hoofddirecteur J. P. Hofstede; de inspect. A. Jansen en J. J. Doffegnies; den hoofdcommies A. J. W. Van Diepen; de commiezen J. G. Liernur en C. Van Vliet Cz.de adjunct-comiezen J. W. Bees, P. P. Blom, J. M. Gevers Leuven, A. Van Poeteren, V. G. E. Alm, J. Van de Poll de 1ste klerken L. Van Schaik Martinet, H. C. Mingelen, P. C. Kerssen, A. L. Parson, J. Van Assenbergh, W. C. Cape], G. G. Bachiene; de 2de klerken W. H. Wijsman, E. B. Borgers, P. E. Praterman, A. G. A. Elias Schovel, J. B. Wakerlin, L. Sablerolle; P. C. Craushaupt, D. Meetcr, C. H. Brouwer, J. E. Wildt Meyboom, W. G. A. Steygeman, P. Van Hemert; den commies, tevens controleur-magazijnmeester der postzegels G. Blom; den graveur V. J. Van Hinsbergh, den commies C. Van der Veen, den pakker J. Clauzer, de boden A. Gelauff en J. E. Van Lookeren, den postlooper D. II. P. B. Van den Burg die behoorende tot de afdeeling telegraphie, als den hoofddirecteur W. C. A. Staring; de inspec teurs A. H. Van Thiel en J. M. Collette; den hoofdcommies H. J. Stokvis; de commiezen P. J. Van de Kasteele, W. C. P. Van der Burgh, J. J. A. Stutzer, A. Kruyt; de adjunct-commiezen P. W. H. Linckens, W. J. Geerling, C. M. J. Plokker, M. P. de Jonge Lughten, P. C. G. En- gelbregt; de gedet. ambtenaren: II. H. Van Eek, onder-directeur 1ste kl.H. E. J. Grafie en H. P. Bordewijk, telegr. 1ste kl.II. P. Gerritsen, telegr. 2de kl.G. J. W. Matla, H. J. Beek, P. A. De Bordes, A. Ullers, P. J. Waldorp, W. E. H. Zitt.ersteyn en K. F. Van Bijlevelt, klerken bij den rijkstelegraaf; J. Grafie, geëmployeerde; den pakker II. A. Van der Hooft; de vaste knechts P. T. Guichenon de Chastillon en J. II. Demarée de boden J. De Meulder en E. Ten Hove. van de afdeeling generaal secretariaat, alsden lsten klerk W. A. C. Whitlau; den 2den klerk O. C. Van Koetsveld. Voorts den bouwkundige bij het departement van financiën C. H. Peters, benevens de onder zijne leiding werkzaam zijnde teekenaars C. T. J. L. Bieber, M. C. Wente en H. A. Evers, met bepaling dat de bouwkundige C. H. Peters voorloopig tevens belast blijft met werkzaamheden betrekkelijk de afdeelingen dir. bel. in- en uitg. rechten eu accijnzen, registr. en do meinen en eerediensten, van het departement van financiën, hem thans opgedragen. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Noordwijk van 15 dezer: Zuidoostelijk van Noordwijk aan Zee ligt op ongeveer 2 mijlen afstand de Ned. stoom boot „Martinus Henriette", kapt. Pieterse, waar van op reis van Huil naar Maassluis in het ge zicht der vuurbaak van Scheveningen, de schroef brak, zoodat de boot in het voortzetten der reis werd belemmerd. De stuurman met 4 matrozen kwamen hedenmiddag circa 12 uren met de sloep te Noord wijk aan Zee aan wal, van waar naar Maassluis om adsistentie is getelegrafeerd. Men meldt uit Nieuwe-Pekela: Een paar dagen geleden had hier een moordaanslag plaats. W. De Haan, landbouwer alhier, zat 's avonds omstreeks 7 uren thuis voor het venster met een meisje, waarmede hij zich weldra in den echt dacht te begeven. Op eenmaal werd er een schot gelost en De Haan aan de rechterhand en het hoofd gekwetst. Zijn broeder, J. De Haan, is onder verdenking de dader te zijn, in hechtenis genomen eu gevankelijk naar Winschoten over gebracht. De brand in het pakhuis Ter Goes, in de Spuistraat te Amsterdam, heeft ruim 24 uren bluscharbeid vereischt door 79 brandwachts. Voor de blussching werden gebruikt 1,065,000 liters water, waarvan 540,000 door de drijvende stoom spuit, die gedurende negen uren met minder dan halve kracht werkte. Het aantal meters slang, be- noodigd voor den aanvoer van het water, was 715. Uit Brest wordt gemeld dat van het schip „Maria", kapt. Boutekoe, in de nabijheid van Crozon op strand gedreven, 4 van de 6 man equipage zijn vermist. Het schip was bestemd van Marans naar Brussel met gerst en had bijna eeue maand in Douarnenez-baai ten anker gelegen, wijl de kapitein beide beenen bezeerd had en genees kundige hulp van Crozon genoot. Het „Handelsblad"' deelt mede, dat in zake het voorgevallene op de Brouwersgracht te Amsterdam de verhooren worden voortgezet en een belangrijk rapport, door een bevoegd persoon, die kort na de ontdekking van het gebeurde op de kamer kwam, opgemaakt en bij de justitie ingeleverd, de aanleiding moet zijn dat opnieuw en voortdurend wordt onderzocht. Woensdag is op last der politie een onderzoek ingesteld bij een aantal winkeliers om te weten te komen, of bij een hunner ook kort voordat het feit heeft plaats gehad, een mes is gekocht door een persoon, wiens signalement wordt opgegeven. Dit signalement stemt volgens de inlichtingen van het „Hbl." niet overeen met dat van den heer Kets. Woensdag-morgen als de daardoor aangewezen zijnde algemeene trouwdag, werden te Arnhem verschillende paren door den wettigen band des huwelijks vereenigd. Nadat al de paren met hunne getuigen waren vertrokken, stond in de vestibule van het stadhuis een oud man met een vrouwtje te wachten die, op de vraag van een bode wat hun verlangen was, vertelden dat ook zij gaarne wilden trouwen. Op de vraag waar zich de getuigen bevonden, kreeg de bode ten antwoord, dat die er niet waren, waarop de oude heer aan twee van de ambtenaren verzocht hem en zijn meisje voor die plechtige gelegenheid ter zijde te willen staan. Nu ontbraken echter nog twee getuigen, waarop de bruidegom de trappen van het stadhuis in allerijl afklom en de twee eerste personen die hij tegenkwam, waarvan de een gemeenteraadslid en de ander advocaat was, uit- noodigde om hem te adsisteeren. Ongelukkig was de tijd dier beide heeren zelf bezet, zoodat zij onder verontschuldiging voor de vriendelijke uit- noodiging bedankten. Spoedig waren er nu een paar anderen gevonden en stond men voor den ambtenaar van den burgerlijken stand. Het bleek nu dat de beide trouwlustigen reeds sinds een jaar bruidegom en bruid waren en eerst Woensdag van de gelegenheid wilden profiteeren om zich door den huwelijksband te doen vereenigen. Weldra was de plechtigheid geëindigd, en vroolijk vertrok de 66-jarige man met zijne 30-jarige vrouw. Uit Melbourne wordt melding gemaakt van een nieuwe torpedo, die zelfs de Whitehead- sche vischtorpedo moet overtreffen. Zij is uitge vonden door een jong ingenieur, met name Louis Beerman, die aan de hoogeschool te Melbourne studeert. Die torpedo zou een snelheid hebben van 28 kilometer in het uur, terwijl zij zeer eenvoudig te richten is en, wat als van het hoogste belang moet worden beschouwd, voor het geval, dat zij niet het doel treft, steeds terugge kregen kan worden, daar zij bij het afschieten vermoedelijk door middel van een kabel met het schip in verbinding blijft. De vleeschprijzen zijn thans gedu rende den slachttijd in de noordelijke provinciën lager dan sedert de laatste jaren. Voor 40 a 45 ct. per halve KG. koopt men tegenwoordig bij de slagers het puikste rundvleesch, biefstuk enz. Het slachtvee valt algemeen goed uitkoeien van 800 a 900 halve KG. zijn volstrekt geen zeld zaamheid. De groote moeielijkheid bij verlich ting door electriciteit om de koolspits zuiver eu gelijkmatig te doen verbranden, waardoor het licht zonder flinkereu evenals uit een krachtig bran dende gaslamp uitvloeit en zich verspreidt, wordt opgelost door de magneto-electrische machine vol gens het systeem Gramme. Zulk een verbeterde electrische verlichting is ook in ons land toegepast, en wel in de stoomzagerij van den heerTn 1 aan den omval, gem. Nieuwer-Amstel H- daartoe eene goede gelegenheid door de ston i waarmede hij zijne zagerij drijft. Want kracht is noodig om 800 wentelingen ne te verkrijgen van den rotatie-toestel *7'" elementen vervangt. Het electrische licht helderder dan andere lichtsoorten en k 13 witte daglicht 't meest nabijhet kan nol? leiding geven tot brand of ontploffing en i i bij buitengewoon krachtig. 's Avonds sehiil 1 bij het in werking brengen van het" mamï licht in de stoomzagerij alsof het daglicht klaps wordt ontstoken, de lamp wordt d gerekend een lichtkracht van 500 gasvlam3" bezitten. De kosten dezer verlichting' kn zulke lichtsterkte op f 0.65 per uur DHf sterkte van lichtgas zou omstreeks f\ j. i Dp onnlorr nn rl p mor»liinQ Trnw/-ln««_ De aanleg en de machine vorderen eene nitgt machine reeds toegepast in suikerfabrieken van omstreeks f 1100. In Ned.-Indië door middel van den magnetisch-electrischens*' de suiker te kristalliseereu. De thans^bedoel° electrische verlichting is voor ieder te bezicht'' in de fabriek en werd gesteld door de firm Van Einden, te Amsterdam. De heetP. C Trom wethouder van openbare werken te Amstetdam heeft Woensdag-avond deze verlichting in derrie van den heer Lijbrink bezichtigd. Zoodra op groote handelssteigers in het IJ de noodioe stoom kracht gesteld is, zullen de steigers 's nachts r durende hel lossen en laden waarschijnlijk voW dit systeem verlicht worden. De populairste bewoner van Eer lijn is onlangs gestorven. De gorilla uit het iq;, arium n. 1., pas van zijn zomeruitstapje na Engeland teruggekeerd en die zich schijnbaar gezonden en levenslustigen toestand bevond, bezit-: plotseling, zoodat de oorzaak van zijn doodt' niet bekend is. XI echtzaken, De rechtbank te Botterdam besliste gistend tend in de dezer dagen medegedeelde ai- van L., beklaagd van het houden van een In waar hazardspel gespeeld werd, dat het gek wel degelijk hazardspel was, dat beklaag of schoon dikwijls afwezig zijnde, moest woriaV schouwd als te houden een huis, waar melu> wil en weten door het publiek dat spel wordtgt- speeld. Hij werd dienvolgens overeenkomstig le requisitoir van het O. M. veroordeeld tot ft maand cellulaire gevangenisstraf, f 200 boete,mc! verbeurdverklaring, ten behoeve van het rijk, var alle in beslag genomen meubelen, enz. Verleden week stonden voor de recti te Amst erdam terecht vier personen, bewoners da Looierstraat. De feiten, hun ten laste gelegd, wi- ren nogal van ernstigen aard. Op een Zondag dob belden zij als vanouds met anderen op straat Herhaaldelijk was daarover geklaagd, zoodat de politie het plan opvatte, die straatschenderij te doe: eindigen. Daartoe liep op dien Zondag een agent in burgerkleeren in de nabijheid der Looierstraat Te midden van het spel vertoont hij zich, doe: zijn jas open, laat zijn uniformvest zien, maak zich bovendien als politieagent bekend, neemt de dobbelsteenen in beslag, en een der aanwezig» in arrest. In het eerst ontstond daardoor met ge ringe verwarring onder de spelers; spoedig kreeg de agent het echter vrij hard te verantwoord» gelukkig werd hij door eenige burgers bijgestaan] Hierop week de troep, om spoedig, gedeeltehji met messen gewapend, terug te keeren. Er wei met die wapens gezwaaid, aan den arrestant ge weldig getrokken, doch de agent bleef weerstan bieden, hoewel de burgers uit vrees voor ver wonding zich terugtrokken. Een hunner verzoc-. aan den naastbijzijnden politiepost om hulp, eer die was opgedaagd, had de agent van 15jarigen jongen een steek in den rug ontvang9 van een ander, onbekend gebleven, een st»- zijn lies en was hem de arrestant uit de In getrokken op dusdanige wijze dat hij den OT van diens jas in zijne handen hield. Tevens de agent nog bedreigd, waarvoor een der vier klaagden terechtstond. Alle vier ontkenden ct weten te hebben dat zij te doen hadden me politieagent; de gehoorde getuigen man eD^_ verklaring echter vrij onaannemelijk. Gisteren de rechtbank overeenkomstig het requui oir

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2