N°. 5448. Vrijdag A0 .1877. 16 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering v van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS - I Voor Leiden per 3 maanden1.10. l;A- franco per post.1.40. R Afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 15 November. eden is aan de lioogeschool alhier bevorderd BMft doctor in de rechten de heer H. Scholten, geb. te Lage Zwaluwe, na verdediging van Stel lingen. Aan den heer W. G. De Bruyn Kops, se- I jMtaris van het college van curatoren der rijksuni- 3j.V(ïsiteit alhier, is met ingang van 1 December e. k. een verlof verleend van zes maanden, en de J7f»rneming zijner betrekking gedurende dien tijd opgedragen aan mr. P. C. Librecht Lezwijn, wet houder alhier. De luit.-ter-zee 2de kl. A. E. J. W. Juta, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te "Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non activiteit gesteld. Betreffende het door de provinciale vereeni- ging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland aan Z. M. den koning ingediend verzoek schrift, om, of de gemeenten te ontheffen van de vele en velerlei werkzaamheden, die door hare ambtenaren in het belang van het rijksbestuur moeten worden vervuld, bf wel aan de gemeenten daarvoor eene billijke vergoeding toe te kennen, waarbij het bestuur de hoop te kennen geeft dat de gemeenteraden gaarne bereid zullen zijn om, dit billijk verzoek bij de regeering te onder steunen, zij het dan ook slechts bij eenvoudig adres varj adhaesie, vinden B. en W. alhier geen bezwaar aan dat verlangen te voldoen, zoodat zij den Raad voorstellen hen te machtigen om namens dezen terlzake een adres aan den koning in te dienen; Negen stads-werklieden hebben zich bij adres tot den Gemeenteraad gewend, met het verzoek om verhooging van weekloon te verkrijgen. Bijal dien aan dat verzoek werd voldaan, zou die ver hooging zich ook in billijkheid tot alle stads- werklieden moeten uitstrekken, maar daartegen heeft de Commissie van fabricage voor dit oogen- blik bezwaar: 1°. omdat reeds met 1 Januari 1873 de arbeidslooneu met tien pCt. zijn verhoogd en de overtijd in billijke verhouding daarmede werd geregeld2°. omdat die overtijd bovendien strekt tot aanvulling van bet vaste weekloon, zoo- dat het arbeidsloon van de negen adressanten gedurende de negen eerste maanden van dit jaar klom van ƒ7.15 tot ƒ8.42, ƒ8.66 en 8.21, van ƒ6.60 tot ƒ8.49 en 0.11, van ƒ5.50 tot f 7.66 en 7.18; 3®. omdat het vaste weekloon ge noten wordt het geheele jaar door en derhalve zoowel '8 winters als des zomers4°. omdat aan den diensttijd van stads-werkman verbonden is het genot van pensioen, wanneer ouderdom of gebreken tot een eervol ontslag grond geven. De I Commissie vindt dus geen vrijheid om vooralsnog verhooging voor te stellen. Tot leden der Nederlandsehe hoofdcommissie wot de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 zijn nog benoemd de heeren: M. J. H. Van Lier, kanselier, en vice-consul der Nederlan den te Parijs, en L. J. S. Yan Kempen, indus- irieel te Voorschoten. jp Morgenmiddag te halfeen zal de arron- I *ffiBemen's-rechtbank te Rotterdam in hare gewone wyaderzaal eene plechtige openbare zitting hou- tot installatie van mr. J. Van Heukelom, be nd vice-president. De commissie van examen voor de akten van 't middelbaar onderwijs heeft gisteren toe gelaten voor Duitsch den heer Mühlerweg, van Rotterdamvoor Engelsch den heer Heyman, van Zaandam. Door de commissie voor de geneeskundige ataat s-examens te Utrecht is gisteren bevorderd tot I arts de heer L. Vermande, doctorandus; het ge tuigschrift voor het 1ste gedeelte is uitgereikt aan den heer J. Keyzer, mil. student. Aan de hoogeschool te Utrecht is gisteren bevorderd tot doctor in de staatswetenschappen mr. J. A. Reynen, geb. te Roosteren. Het wetsontwerp tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1878 is aan de Tweede Kamer aangeboden. De post wegens pensioenen wordt, overeenkomstig het voorstel van den raad van toezicht, thans op 200,000 gesteld. Het aantal der tot het fonds behoorende ambtenaren op 1 Jan. 1877 was 11,703. Over het geheel genomen is het aantal der burgerlijke ambtenaren in den loop van het jaar 1S76 met 269 en het bedrag hunner grondslagen voor pensioen met 423,318 ver meerderd. Over 1877 zal de opbrengst voor pen sioen, hoofdzakelijk ten gevolge der benoemingen en tractementsverhoogingen van rechterlijke amb tenaren, de raming der uitgaven overtreden en vermoedelijk 745,000 bedragen. Voor 1878 wordt zij geraamd op 850,000. De maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam heeft hare gouden medaille geschon ken aan dr. B. G. Van der Hegge Zijnen, te 's-Gravenhage, wegens het bijbrengen van een schijndooden drenkeling in Augustus jl. Aan W. J. Visser te Watergraafsmeer is vergunning verleend voor den aanleg en de exploi tatie van een paardenspoorweg t.usschen Utrecht en Zeist. Blijkens een op 14 dezer aan het departe ment van buitenlandsche zaken ontvangen telegram van den consul-generaal der Nederlanden te Odessa heeft deze keunis bekomen, dat de uitvoer van granen uit de Zwarte Zee en de Zee van Azof verboden is. Bij het departement van koloniën is van „het Comité te Maastricht tot inzameling van hij- dragen voor de noodlijdenden, ten gevolge van den op 23 September 1877 te Curasao gewoed hebbenden orkaan", bestaande uit de heeren G. S. De Veer, honorair staatsraad, C. A. baron De Bieberstein, lid van de Tweede Kamer, mr. E. ridder De Stuer3, lid van den gemeenteraad van Maastricht, Le Cocq d'Armandville, en E. E. L. Mollinger, oud-lid van de koloniale staten in Suriname, ontvangen een bedrag van 906.30. Door eene commissie uit het gerechtshof te 's-Hage zijn gisteren na afgelegd examen als can- didaat-notaris toegelaten de heeren C. C. Van der Plaat, te Rotterdam en E. Pot te Vlissingen. Bij den raad van state, afdeeling voor 'de geschillen van bestuur, is ingekomen een kon. be sluit van 30 October jl., houdende vernietiging van een besluit van ged. staten van Utrecht van 28 Juni jl., waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van den raad van Kockengen tot on- derhandsehe verhuring van een gedeelte van een door die gemeente te verhuren huis aan de ge meente Laag-Nieuwkoop. Bij dit besluit wordt verklaard, dat op het besluit van den gemeente raad geen goedkeuring van ged. staten werd ver- eischt. Z. M. heeft tot burgem. der gem. llolde benoemd jhr. H. Van der W.jjck, met toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Roden, waar toe benoemd is E. E. E. Borger; met 1 Jan. e. k. tot leeraar aan de rijks-hoogere 'burgerschool te Utrecht dr. F. II. Seelheim, thans id te Middelburg; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. E. J. P. Van Calker, thans te Groningen, als plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Gel derland en Utrecht; aan den O.-I. ambt. met verlof mr. T. H. J. Tavenraat, laatstelijk ter be schikking van den -resident van Tegal, speciaal om te worden belast met griffierswerkzaamheden bij den landraad te Brebes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Bodegraven: In de gemeente Zwammerdam op den overtocht bij Bodegraven heeft zich eene bijzonderheid voorge daan, die aan de Siameesche tweelingbroeders doet denken. De huisvrouw van G. Van Welzenis, telegraafbode te Bodegraven, is Dinsdag-middag van twee meisjes bevallen. Die kinderen zijn met de hoofden aan elkander verbonden en wel zoo danig, dat het eene omgekeerd op het hoofd van het andere staat; voor het overige zijn ze zeer goed geproportionneerd en doen zich nu en dan flink hooren. De heer J. Lorjé, firma J. Lorjé en Co. uit Leiden, is bezig met de vervaardiging der portretten, welke over eenige dagen te ver krijgen zullen zijn aan hare ateliers te Leiden,, Hoogewoerd 75, te Bodegraven en te Alphen, en waarvan de opbrengst ten bate zal komen van de behoeftige ouders en hun talrijk kroost. Met de ontvangst van liefdegaven willen zich tevens be lasten de heeren T. Erericks, gemeente-geneesheer te Bodegraven, en de firma J. Lorjé en Co., te Leiden alsook hare filialen te Bodegraven en Alphen. Dinsdag is door de politie te Haarlem ten huize van een brievenbesteller beslag gelegd op een vrij groot aantal stukken, welke doorhem niet aan het adres waren bezorgd, en voornamelijk bestonden in prijscouranten van modemagazijnen uit het buitenland. De man gaf voor, dat hij daarvan dagelijks eenige rondbracht. Hij is in zijne betrekking geschorst. Zaterdag-voormiddag werd bij de poli tie te Dordrecht het signalement ontvangen van een persoon, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van gouden en zilveren voorwerpen en lijfsieraden te Rotterdam. In dienzelfden avond werd de gesignaleerde door een der inspecteurs van politie aangetroffen in een logement aan den Rietdijk. Hij verklaarde zich terstond bereid dezen naar het politiebureau te volgen. Op de Voorstraat gekomen, heeft de aangehoudene het echter op een loopen gezet en is totnogtoe niet weder achter haald. Een groot gedeelte echter van de ge stolen voorwerpen is te Dordrecht in beslag geno men en bereids naar Rotterdam overgebracht. Ook is door het verder gedaan onderzoek de naam van den aangehoudene bekend geworden, zoodat hier door de opsporing kan worden bevorderd. Omtrent den Maandag te 's-Hertogen bosch gepleegden moordaanslag verneemt men nader, dat het slachtoffer, Cornelia V., redelijk wel is. De oorzaak van de daad moet zijn jaloersch- heid, daar de gewonde zich eerlang met een ander in het huwelijk zou begeven. De dader is genaamd Christiaan Matthijs Perronée en is reeds herhaalde malen met de politie in aanraking geweest, terwijl hij thans nog voor het kantongerecht en de arron- dissements-rechtbank moet terechtstaan, o. a. voor een feit, dat geheel en al den woesteling teekent, nl. het tepletterslaan van een hond, na eerst be proefd te hebben dien als 't ware vaneen te scheu ren. De aanslag is gepleegd met voorbedachten rade: reeds voor een tiental dagen moet de aan staande man van 't slachtoffer aan een wacht meester der maréchaussée hebben medegedeeld, dat Perronnée voornemens was een dergelijken aanval

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1