r bij Koster opgedaan en voor zijne volharding ge durende tal van jaren. De quaestie is, niet wie de eerste lettergieter in modernen stijl, maar wie de eerste drukker was met beweegbare lettersen dan oordeelt de „Typographic Advertiser" met Isaiah Thomas, dat Laurens Janszoon Koster die man was. Gisteravond te halfzeven heeft op de Schedeldoekshaven in Den Haag een armoedig ge kleed man zich op de openbare straat door een pistoolschot van het leven beroofd. Het bericht dat het Houtmans-monu ment te Gouda in Juli van 't volgende jaar onthuld zal worden, is, naar men nader ver neemt, onjuist. Naar men verneemt heeft de ontvluch ting van Jacob Brühl uit het huis van verzekering te Arnhem op de volgende wijze plaats gehad. De bewaarder bracht volgens gewoonte des avonds om halfzeven het eten aan de arrestanten en opende daartoe de deur der cel, bewoond door Brühl en drie lotgenooten. Even geroepen wordende, heeft hij de onvoorzichtigheid gehad de deur open te laten, waarvan B. profiteerde door zich in eene onbewoonde cel te begeven. De bewaarder, inmid dels teruggekeerd, sloot, zonder zijne commensalen te tellen, de deur. Zoo wist Brühl de binnenplaats van het gebouw te bereiken en eenmaal daar, klom hij langs de afhangende goot naar het dak. Daar nog geene schildwachten waren uitgezet, kon hij j gemakkelijk in de Spinhuissteeg afdalen, van waar hij onbemerkt den Westervoortschen dijk wist te j bereiken. Onbekend met den weg, heeft hij aldaar mede de richting van Emmerik gevraagd, welke plaats waarschijnlijk door hem gelukkig is bereikt, wijl sinds dien tijd geen spoor meer van hem is gevonden. Gistermorgen te ongeveer tien uren had in de Hinthamerstraat te 's-Hertogenbosch een moordaanslag plaats. De dader, zekere C. P., een Belg van geboorte, wonende in die straat, staat ongunstig bekend, is verslaafd aan den drank en leeft gescheiden van zijne vrouw. Het slachtoffer is een meisje met wie P. ongeoorloofde verkeering hield en dat binnenkort zich in den echt zou begeven. Met een groot schoenmakers mes bracht hij haar een wonde toe in de linker wang en in de borst. Onmiddellijk werd haar geneeskundige en geestelijke hulp verleend. Haar toestand, die in 't begin zorgwekkend was, is thans gunstiger. De dader werd terstond aange houden door een drietal maréchaussees, die juist aan 't paleis van justitie dienst deden. In hare billijke verontwaardiging haastte zich een vrouw den dader een slag in 't aangezicht te geven meteen roode kool. Een paar weken geleden had 'snachts in de Nes te Amsterdam een hevige vechtpartij plaats tusschen eenige studenten en burgers. Bij deze gelegenheid schijnt een der laatsten zoodanig verwond te zijn dat hij aan de gevolgen jl. Zaterdag is overleden. De student, die hem deze verwonding toebracht, bevindt zich in hechtenis. Zaterdag-avond stonden een aantal werklieden van de kou. fabriek van stoom- en andere werktuigen op de brug over de Witten- burgergracht te Amsterdam, wachtende op de uitbetaling van hun loon. Een dertigtal stonden tegen de leuning, die bezweek, zoodat zij allen in de gracht terechtkwamen. Gelukkig echter werden zij allen gereder is althans geene ver missing bekend geworden. Een conducteur van den Oosterspoor- weg is gisteren tusschen de buffers van twee waggons geraakt. Met zware inwendige kneuzin gen werd hij naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. Zaterdag-avond te ongeveer zeven uren heeft men te Amsterdam eeu brutalen dief stal gepleegd. Een schipper, die met zijn schip in de Prinsengracht lag, was van boord gegaan om eenige boodschappen te doenzoo ook zijn vrouw. Terugkomende vonden zij tot hun grooten schrik het luik open, en bij nader onderzoek bleek, dat men hun in dien korten tijd aan bankpapier f 270 en eenige gouden en zilveren sieraden ont stolen had. Gistermiddag is te Amsterdam brand ontstaan in een turfpakhuis in de Spuistraat bij de Raamstraat. Eerst omstreeks middernacht was men den brand meester, hoewel de spuiten toen nog voortwerkten. Er was toen echter geen vlam meer zichtbaar. Zondag-ochtend omstreeks achturen is in het portaal van een huis aan de Halve maanstraat te Rotterdam dood gevonden zekere E. v. d. V., die steeds veel misbruik van sterken drank maakte, aan alles gebrek leed en in hoogst onreinen toestand verkeerde, welk een en ander dan ook de oorzaak van zijn dood schijnt te zijn geweest. Zondag-ochtend hebben de rechter commissaris en de officier van justitie, vergezeld van den substituut-griffier bij de rechtbank te Middelburg, zich naar Borselen begeven, alwaar een belangrijke diefstal heeft plaats gehad. Een marskramer in goud en zilver, die in de herberg aldaar nachtverblijf had gehouden, bemerkte bij zijn ontwaken dat een groot aantal zijner voor werpen hem was ontstolen. Bij onderzoek werd bijna al het vermiste in eene sloot achter de woning teruggevonden. De herbergierster is als vermoedelijke daderes in hechtenis genomen. De „IJmuider Ct." meldt, datte IJ- muiden een terrein is afgebakend, bestemd om te dienen tot veepark. De Engelsche veebooten zou den dan in de gelegenheid zijn, onmiddellijk bij aankomst uit zee hun lading te lossen. Twee huizen zijn in aanbouw, die worden ingericht voor broodbakkerij. Eerstdaags zal er ook een winkel in victualiën geopend worden. Uit eene advertentie in de Graafsche Courant" blijkt, dat een smid te Ravenstein, tegen betaling van 5 cent voor de armen, een levenden coloradokever ter bezichtiging heeft gesteld. Uit Laren meldt men aan de „Haar- lemsche Ct.": Vóór ongeveer 7 jaren is op de alge- meene begraafplaats alhier ter aarde besteld het lijk van iemand die een zelfmoord had gepleegd en om die reden niet mocht begraven worden op de begraafplaats der Roomsch-Ivalholieke gemeente, waartoe de overledene behoorde. Vóór eenigen tijd had de familie van den overledene zich, onder over legging van een attest van den geneesheer, dr. Van Hengel, dat de zelfmoord in een aanval van waan zin had plaats gehad, gewend tot den aartsbisschop van Utrecht, met verzoek alsnog, naar aanleiding van dat attest, verlof te geven om het lijk van den zelfmoordenaar van de algemeene begraaf plaats over te brengen naar de bijzondere der R.-K. gemeente. Nadat het bedoelde verlof door den bis schop was gegeven en ook op grond van het daar omtrent bepaalde bij de begrafeniswet de burge meester dezer gemeente de noodige toestemming had verleend tot overbrenging van het lijk, heeft deze plaats gehad, echter zeer tegen den zin van een aanzienlijk deel der R.-K. bevolking van deze plaats. De ontevredenheid over het plaats gehad hebbende schijnt zoo hevig te zijn dat, niette genstaande in de Zondag gehouden godsdienstoe fening in de R.-K. kerk mededeeling was gedaan van het door den bisschop vau Utrecht verleende verlof en van de reden, waarop dat gegrond was, des avonds een troep van wel 300 personen, dreigende en tierende, de afsluiting van de begraaf plaats heeft verbroken, de kist met het lijk van den bedoelden persoon heeft opgegraven en weder naar de algemeene begraafplaats heeft terugge bracht. Naar men verneemt, is van het een en ander procesverbaal opgemaakt en zal een vervol ging tegen de bedrijvers van het schendige feit, waarvan de meeste zeer goed bekend zijn, wor den ingesteld. Zaterdag-avond te elf uren is bij de wed. B. in de Waterloostraat te Kralingen inge broken. De weduwe en haar zoon waren met hun kaaskraam op de markt te Rotterdam; de vrouw van den zoon was alleen te huis. Door een ruit in te slaan wisten de dieven de woning binnen te komen. De vrouw viel door den schrik bewus teloos neer, waarvan de dieven gebruik maakten om haar in den kelder neer te leggen, vervolgens de lade eener kast open te breken en daaruit, met nog eenige zilveren voorwerpen, f 325 te ont vreemden. Juist een jaar geleden is onder nage noeg dezelfde omstandigheden bij deze weduwe hetzelfde voorgevallen, zonder dat men de daders heeft kunnen opsporen. In de „Hansa" wordt melding gemaakt van eeu toestel, waarmede bij mistig weder niet alleen een waarschuwiugssignaal doch ook de V van een schip kan worden aangegeven. De onf er van is kapitein Knut Ahlborg inStokhol zeer eenvoudige toestel bestaat uit twee s ten, waarvan de eene een zeer hoogen toon eppf, gewone stoomfluit), de andere een zeer ]L thans veel gebruikt wordende misthoorn) Omtrent den moord, gepleegd 0D Duitschen ingenieur bij de Turksche teleeL?' Heinrich Kaiser, die geboren was te Biebrich slechts 32 jaren telde, wordt het voDende meld: Kaiser hield zijn verblijf in de°voorl Yedikule, waar ook zijne vrouw en kinderen w - den. Hij was in den laatsten tijd belast mer inspectie der telegraaflijnen en had zich met/ doel naar Bellova begevendes avonds keerd f terug met hetzelfde rijtuig, waarmede hij wj komen. Tegen zeven uren 's avonds koorde^ spoorweginspecteur te Sarembey het kraken wielen op den weg; hij ging naar buiten i waarde het rijtuig, doch zonder voerman lag mede doodgeschoten naast den ingenieur het rijtuig; de lijken waren van alle voorwerpea van waarde beroofd. Men gelooft algemeen dat eer bende Tserkessen de schuldigen ziju. HetM Kaiser is naar het huis van den Duitschen con sul te Konstantinopel overgebracht. Door de académie nationalc rijs is de medaille 2de klasse (groote zilveren me daille) toegekend aan den bekenden geluidkuj. dige J. L. Lefèbre, wegens de voortreffelijkheid van zijn misthoorn, order- en signaalhoorn, Helicon n° la, ten nutte van zeevarenden. Naar de „Figaro" verhaalt is Vrij dag-ochtend om acht uren door eenige werklieden die in de Seine boven de brug van Grenelle te Panji bezig waren met baggeren, het lijk opgehaald vaneen? jonge vrouw, oogenschijnlijk twintig jaren ond. Hare trekken waren volstrekt niet ontdaan; zij scheen nog te glimlachen. Hare zeer sierlijke klee ding bestond uit eene japon van fraaie zrarle zijde, een allersmaakvolst hoedje, keurig schoeisel kostbare kanten en nieuwe handschoenen. Has: prachtig zwart haar was met bloemen getooide: voorts droeg zij een koralen halssnoer en oorrin gen, gouden armbanden en een trouwring, na eene dagteekening van Augustus 11. en initiih In hare verstijfde rechterhand hield zij eenM stuk, een stukje van vijftig en een van tienar times geklemd. Tot niet weinig gissingen gaftè dit alles de omstandigheid aanleiding, dat k? lichaam een heerenjas om de schouders had ka gen, slechts door één knoop op de borst vastge houden Aan diefstal valt als aanleiding tot dta moord, zoo er dan moord heeft plaats gehad, niet te denken, daar het lijk van tal van kleinoadiéa voorzien was en men bovendien eene beurs met 20 franken in een der zakken gevonden heeft, üe overjas, waarmede het bedekt was, doet vermoeden, dat ei- nog iemand omgekomen moet zijn. .ha den anderen kant geeft het in de rechterhand ge houden geld, de afgepaste vracht voor een huur rijtuig, tot allerlei andere gissingen gelegenheid. Naar de Morgue gebracht, is het lichaam weldn herkend als dat van de vrouw eens kappers, die, over de zaak ondervraagd, verklaarde, met kaar verleden Donderdag ter bruiloft geweest te rijn van bloedverwanten en, tehuis komende, woordea met haar gekregen had. Dit liep zoo hoog, hij haar eindelijk beval naar hare ouders terug te keeren, er bijvoegende, dat hij den volgenden dag de haar toekomende voorwerpen zou nazenden. Men riep eene vigilante aan, voor de kou wierp hij zijne vrouw zijn overjas om de schouders en zij reed heen. Den volgenden dag volgens afspraak zijn vrouws eigendommen teruggezonden hebbende, kreeg hij al spoedig een bezoek van zijn schoon vader, van wien hij vernam, dat zijne dochter jen geheelen nacht niet was opgedaagd. Terstond k ergste vreezende, zond hij zijn compagnon na.i de Morgue. De kapper is voorloopig in hechten.' gesteld en men doet nu ijverige nasporingen in den koetsier der bovenbedoelde vigilante. BUITENLAND-^ lUmnlrrij li. In de gisteren gehouden zitting der Kain^ verklaarde de president, de heer Grévy, a Kamer geconstitueerd is. Hij betuigde aan i zijn dank voor zijne herkiezing als voorzit er

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2