N°. 5444. A0. 1877. Maandag 12 November. Heze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf ].]0. Franco per postB 1.40. Arzoinlei'Iijke Nommcrs0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerQ 17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Gisteravond te 10 uren barstte alhier een schoorsteenbrand uit bij deu stukadoor Blank- waardt op den Apothekersdijk. Drie spuiten waren tegenwoordig, waarvan die van de weesjongens weldra inrukte en de twee andere voorloopig bleven. De bewoners hebben met emmers water gebluscht. Eene achterkamer is bijna geheel uit gebrand. Een der spuiten is gedurende den nacht op de plaats des onheils gebleven, voor het mogelijk geval van nieuwe uitbarsting. De afsluiting van de passage over den grooten weg door het Haagsche Bosch, ten behoeve der vernieuwing van de Koningsbrug, wordt, met machtiging van 's konings commissaris in deze provincie, uiterlijk tot 21 Eebruari verlengd. Woensdag-ochtend is de vrouw van den lichterschipper B. J., liggende met zijn vaar tuig in de Leuvehaven te Rotterdam, bij het schep pen van een emmer water overboord gevallen en verdronken. Zaterdag-avond, zoo meldt de „Amst. Courant", heeft zich te Amsterdam op de hoogte van den Kadijk een persoon door ophanging van het leven beroofd. Hij was vader van drie kinderen, die in de laatste driejaren door kommer en gebrek zooveel geleden hadden, dat ze meer op lijken dan op levende wezens geleken. Daarenboven waren zij zoo veronachtzaamd en onrein, dat het afschuwelijk was om aan te zien. De man, die een bedelend leven leidde, laat echter ongeveer twaalf duizend gulden na. Hij werd in het bezit bevonden van vier Oostenrijksche schuldbrieven van honderd florijnen en van bewijzen van grondeigendom aldaar en te Zaandam, alsmede van ongeveer f 250 baar geld. De kinderen zijn, nadat zij in het gasthuis gereinigd waren, bij een lid der familie gebracht, die nu voor eene goede opvoeding zal zorgen. Gisterochtend omstreeks halfvijf is de boerderij, in eigendom behoorende aan P. Kiste- maker, bewoond door G. Hop, aan den Spieringweg te Haarlemmermeer afgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. De boerderij was eerst onlangs in handen van den tegenwoordigen eigenaar overgegaan en door dezen nog niet verzekerd. De inboedel van den bewoner was verzekerd en daar van is een gedeelte gered. De spuit van het Hoofd dorp is bij den brand tegenwoordig geweest. Het „Handelsblad" meldt dat nadere inlichtingen omtrent den persoon, die in zijne woning te Amsterdam dood werd gevonden, de nderstelling wettigen dat er zelfmoord is geschied, aaar dat de overledene (de heer Kets, onder directeur aan het telegraafkantoor te Amsterdam), om welke redenen dan ook, het heeft willen doen voorkomen, dat hij vermoord is. Yele omstandig heden geven echter aan de zaak een groote mate van geheimzinnigheid. De heer Mekenkamp, onder directeur bij de rijkstelegraaf, zegt in een inge zonden stuk, dat de heer Kets geheel liefde was voor zijne kinderen, een minzaam collega. Nooit is iemand, al kwam men hem te midden der drukste bezigheden storen, minder prettig door hem ontvangen, altijd was hij opgeruimd en tevreden, liefdadig jegens hulpbehoevenden, hulpvaardig voor ieder, die slechts eenigszins billijk zijne hulp inriep, en zeer werkzaam. Onder zulke antecedenten en eene aandachtige beschouwing van de omstandig heden, dat er geen mes gevonden is, het raam, waaronder den moord gepleegd is, gesloten en het lijk nog gebonden was, zal niemand den ver- slagene van zelfmoord durven verdenken. Het meest waarschijnlijk acht de heer M., dat Kets, die nooit talmde, boven de slaapkamer iets hoorende is opgestaan, boven gekomen is aangevallen en terwijl hij al worstelende getracht heeft uit het raam om hulp te roepen, daar doodelijk is gewond door een of meer ellendelingen, die verder het raam hebben gesloten en hem voor of na hebben gebonden. Het is moeielijk aan te nemen, dat na de toegebrachte doodelijke wonde nog zooveel overdenking kon plaats grijpen het mes weg te gooien en het raam te sluiten. Na het tumult zullen de daders het ontwaken der huisgenooten gevreesd en zich geen tijd gegund hebben hun primitief plan te volvoeren. Aan het „Vaderland" schrijft men, dat op de kamer bij het lijk een vreemde doek werd gevondenlampetkan en karaf, den avond van te voren gevuld, waren ledig, en men nam azijnlucht waar; een gouden ring is vermist. De politie bewaakt het huis. Het Japansche museum van Artis te Amsterdam is door dr. J. W. Gunning verrijkt geworden met eene kostbare en zeer merkwaardige verzameling Japansche munten, rechtstreeks afkom stig van het Japansche gouvernement, waaronder exemplaren zijn welke zeldzaam voorkomen. Het groote aquarium, dat bestuurderen van Artis besloten hebben op te richten, zal geheel gebouwd worden en ingericht volgens het systeem van dat, hetwelk korten tijd geleden te Frankfort a/Main is gesticht. Het stelsel waarnaar dit aquarium is ingericht, was dat waartoe eene commissie van Duitsche zoölogen, na de verschillende bestaande aquaria onderzocht te hebben, gekomen is. Er is thans een begin gemaakt met de werkzaamheden tot voltooiing van den nieuwen waterweg van Zwolle naar zee, niettegenstaande de eigenares van een onteigend perceel de haar toegekende en aan huis bezorgde onteigeningssom niet heeft willen aanvaarden. Onlangs is door den te Maassluis ge- stationeerden verificateur andermaal bekeuring in gesteld, en nu tegen den gezagvoerder van de Noordsche bark „Lesseps", gekomen van Rotterdam met een lading gedistilleerd, waarvan de zegels verbroken of geschonden waren, f 5000 borgstel ling wordt gevorderd. Te Earmsum is uit het diep achter hare woning opgehaald het lijk van eene reeds bejaarde weduwe, voor eenige dagen veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf wegens het stelen van hoenders. Schaamte over het begane misdrijf en de veroordeeling tot eenzame opsluiting hebben aanleiding gegeven tot deze wanhopige daad. Een particulier telegram aan de„N. R. Ct." uit Brussel meldt dat op een liberaal schepen van St.-Hubert, in Belgisch Luxemburg, geweer schoten zijn gelost. Men verklaart ze als een politieke wraakneming. Gistermorgen is te Brussel een brand uitgebroken in de ververij van Bertrand, nabij het paleis van justitie. De heer Bertrand en een werkman zijn in de vlammen omgekomen. Een Duitsche r, genaamd J. Brühl, ketelsmid te Nijmegen, te Arnhem bij arrest van 22 Augustus jl. wegens diefstal met inklimming en buitenbraak veroordeeld tot 5 jaren tuchthuis straf en in het huis van verzekering gedetineerd, heeft Donderdag-avond weten te ontsnappen, zon der dat men tot heden juist weet, hoe hij is ont vlucht. De politie, eenige uren later in kennis gesteld zijnde, dat hij op den Westervoortschen dijk was gezien, heeft men hem terstond nagezet, zonder echter tot hiertoe zijn spoor te hebben ontdekt. Het nationale fonds ten behoeve der hongerenden in Hindostan is door den lord-mayor van Londen gesloten verklaard, nadat het een bedrag had bereikt van meer dan 450,000 pd. sterling. Toch vloeiden nog uit verschillende plaat sen min of meer belangrijke bijdragen toe. Kort na het overlijden van Hack Hin der werd melding gemaakt van de onaange naamheden over zijne nalatenschap. Er werd, en wel naar het schijnt van de zijde der familie, beweerd dat hij voor zijne letterkundige werk zaamheden steeds een uiterst gering honorarium had genoten en dientengevolge arm gestorven was, terwijl een van de uitgevers zijner werken daaren tegen openlijk de bewijzen leverde, dat aan Hack- lander altoos een zoo ruime bezoldiging was toe gekend dat hij een aanzienlijk vermogen kon hebben nagelaten. Naar men thans verneemt, heeft de openbare autoriteit te Stuttgart naar aanleiding van dit een en ander een onderzoek ingesteld, op grond dat wanneer de mededeelingen van den uit gever juist waren, Hackliinder altoos naar even redigheid van zijn vermogen veel te weinig aan belasting had betaald. Dit laatste heeft zich be vestigd, met het gevolg dat de fiscus niet alleen Hacklanders huis te Stuttgart, maar ook zijn conto bij de bankiers Stalil en Eederer, benevens het aldaar gedeponeerde manuscript van den „Roman mijns levens" in beslag heeft genomen. Naar be rekening kan het bedrag, hetwelk de fiscus met inbegrip van boete en kosten eischt, minstens 60,000, maar wellicht 100,000 mark bedragen, welk bedrag, gelijk nu is gebleken, uit de nalaten schap kan worden voldaan. De familie heeft zich nu tot den koning van Wurtemberg gewend, om eene vermindering van dien eisch te verkrijgen. INGEZONDEN. Officieel of nlctf Sinds weken worden de abonné's van het kerk - briefje uitgaande van het Weeshuis niet goed op de hoogte gesteld der predikbeurten en hoofdza kelijk met die der Chr. Ger. gemeente Hooigracht. Als abonné sinds jaren van deze uitgave, verzoekt ondergeteekende (en meent wel in naam van alle abonnd's te verzoeken) dat die uitgave een officieele moge worden. Met de opname dezer regelen, mijnheer de re dacteur, zult gij ten zeerste verplichten Uw dw. dr. L. d. H. Wz. CORRESPONDENTIE. Z, die gisteravond de opera-voorstelling bijwoonde, vraagt of er geen maatregelen genomen kunnen worden, ten einde te voorkomen dat het gedeelte, waar de urinoirs langs den beneden-corridor van den schouwburg geplaatst zijn, een minder onaangename atmosfeer verspreiden. Gisteravond althans, zegt hij, was het bijna onuitstaanbaar. B geeft de Directie in overweging er voor te zorgen, na het eindigen van de pauze het publiek dat zich naar de koffiekamer begeven heeft, tijdiger te doen waarschuwen en niet zooals dit gisteravond het geval was, toen bijna ieder zich moest haasten zijn plaats te bereiken, terwijl de voorstelling reeds weer begonnen was, wat ook voor de leden van het gezelschap, die op zoo'n oogenblik zijn opgetreden, minder aangenaam moet zijn.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1