omtrent de koninklijke besluiten van 26 Decem ber 1818 en 2 December 1823 bepalingen inhou den. Thans is door het in werking brengen der nieuwe wet op het hooger onderwijs het organiek besluit van 1815 werkelijk vervallen, en men vroeg dus met eenigen aandrang of de overweging der regeering omtrent eene nieuwe regeling wegens de hier bedoelde stichtingen van studiebeurzen reeds tot eenig resultaat had geleid. Na afgelegd examen zijn tot surnumerair bij de posterijen benoemdJGoedkoop te Den Helder; P. L. Van Putten, te Tessel; J. C. Noorduyn, te Breda; K. Preuyt, te Almelo; G. Bouricius, te Oude Pekela; A. G. J. Veenhoven, te Groningen; J. D. Vissering, te Leiden; en G. Van Wieringhen Borski, te 's-Gravenhage. Akte-examens middelbaar onderwijs te Delft: 5, 6 en 7 Nov. geëxamineerd 1 cand. voor de akte K5 (hoogere wiskunde), de heer H. H. Bin- gen, leeraar aan de rijks h. b. s. te Helmond, toegelaten; de tweede cand. was niet opgekomen. 6 Nov. geëxamineerd 4 vr. cand. voor de akte P (gymnastiek)toegelaten 1, mej. M. Stronck, van Kralingen. Aan dr. J. W. Gunning en mr. N. G. Pierson is door den gemeenteraad van Amsterdam tot wederopzeggens toe vergunning verleend om bij hun betrekking van hoogleeraar aan de universiteit te bekleeden, eerstgenoemde de betrekking van adviseur voor wetenschappelijke zaken bij bet ministerie van financiën, laatstgenoemde die van directeur der Nederlandsche Bank. Ook heeft de raad curatoren der universiteit machtiging verleend tot het aanvaarden der door mr. C. M. J. Willeumier gedane schenking, bestaande in een som van f 2500, 5 jaar achtereen, liet bedrag van het door den gewezen hoogleeraar te ontvangen wachtgeld, ten behoeve der stadsbibliotheek. Z. K. H. prins Prederik heeft gisteren audiëntie verleend aan de nieuw benoemde ministers. De heer mr. J. B. C. J. C. C. M. baron Van Hugenpoth tot den Beerenclauw, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenboscb, kamerheer van Z. M. den koning in buitengewonen dienst, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, is na een lang durig lijden Dinsdag-avond overleden. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer A. W. Carrière, referendaris bij het departement van justitie, benoemd tot officier in de orde van de Eikekroon. Z. M. heeft benoemd tot minister van het departement van waterstaat, handel en nijverheid, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer; aan dr. C. B. Spruyt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht; benoemd bij den hoogen raad der Nederlandentot president, den heer Mr. J. D. W. Pape, thans vice-president, en tot vice-president den heer Mr. C. H. Gcckinga, thans raadsheer. Gemengd Nieuws. De graaf of zoogenaamde graaf Von Iveudall, die verleden week door de politie te 's-Hage onder verdenking van een „hoogstgevaarlijk persoon" te zijn, werd gearresteerd, is, naar men verneemt, dezer dagen als vreemdeling zonder geld of middelen van bestaan, uit het land ver wijderd. Op de goederen van Prins Prederik, onder Wassenaar, is gisteren door den Prins Von Wied, die heden weder naar Neuwied is terug gekeerd, en onderscheidene genoodigden, een groote jachtpartij gehouden. Te Amsterdam is naar men verneemt een gepensioneerd officier van het O.-I. leger aan vergiftiging gestorven, na het gebruik van wijn, hem dezer dagen toegezonden uit Rotterdam. Twee vrienden van den overledene, die insgelijks van dien wijn, doch in mindere hoeveelheid, gedronken hadden, zijn eenigszius ongesteld geworden. Reeds heeft eene gerechtelijke lijkschouwing plaats gehad, welke tot de ontdekking van vergiftiging moet hebben geleid. Do zaak der kruisheeren van St.- Agatha tegen den Staat der Nederlanden is gis teren bij de rechtbank te 's-IIertogenbosch aange bracht. De conclusie van de zijde der eischers zal den 14doq dezer voorgedragen worden. De burgemeester van een Zuid-Hol- landsche gemeente deed, naar het „Vaderland" meldt, in de vorige week den raad het voorstel, om ten behoeve van een der openbare scholen een wandkaart van onze Oost-Indische bezittingen aan te koopen. Een der leden van het achtbare college verklaarde zich hiertegen, „omdat de kin deren daarvan geenerlei nut zouden trekken, aan gezien er toch geen.wiskunde op die school werd ouderwezen." Op de vraag van den voorzitter naar het verband in deze tusschen wiskunde en aardrijkskundige keunis onzer overzeesche bezit tingen luidde het antwoord: „dat men, om naar de Oost te komen, toch den grooten Oceaan moest oversteken en men dit niet kon doen zonder kennis der wiskunde!" Gister voormiddag is-te Rotterdam een matroos van het Engelsche schip „John P. Kranz", liggende in de Westerhaven, terwijl hij bezig was met touw te splitsen, van het dek in het water gevallen. Hoewel spoedig door eenige werklieden er uit gehaald, is hij kort na zijne aankomst in het ziekenhuis overleden. G. J. Busbroek, de directeur der Maat schappij voor dienstpersoneel „Nijverheid", hoofd kantoor houdende te Amsterdam, op den Oudezijds Achterburgwal, n°. 188; te Arnhem, op de Hoog straat, n°. 15, en de inzender van een opstel, getiteld de dienstboden-quaestie, kortelings voor gekomen in het „Dagblad van Z.-Holl. en 's-Gra venhage", heeft zich te Amsterdam aan verschil lende bedrieglijke oplichtingen schuldig gemaakt, ter zake waarvan door de arrond.-rechtbank aldaar een bevel tot zijne inhechtenisneming is verleend. Tal van lieden, dienstboden, kinder- en winkel juffrouwen, begeerig naar eene betrekking uitziende, hadden zich daartoe tegen storting van vaak zeer aanzienlijke geldsommen bij Busbroek doen inschrij ven en moeten thans hunne lichtgeloovigheid duur bekoopen. Dinsdag-ochtend te ongeveer negen uren, ontstond te Bussum brand in de boerderij nabij den tolboom, bewoond door Rijk Yan Eyden. De brand, die, naar men vermoedt, door een gebrek aan den schoorsteen ontstaan is, nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat in weinige minuten het geheele rieten dak een vuurzee was. Het mocht aan de onmiddellijk toegesnelde brandweer gelukken de belendende perceelen, waaronder dat van den brievengaarder groot gevaar liep, te behouden. Te elf uren was alle gevaar geweken, en tegen den avond was de brand zoo goed als gebluscht. De boerderij ligt geheel in puin, ongelukken hebben niet plaats gehad; de schade aan graan en hooi is aanzienlijk. Na kort geleden eene vertaling van „Hamlet" bezorgd te hebben, werkt koning Dom Louis I van Portugal thans aan eene vertaling van „The Merchant of Venice." Binnenkort zal worden ten tooneele gevoerd een dramatisch dichtstuk van den koning van Zweden en Noorwegen „Minne fran Upsala", waarbij de componist Ivor Hallström muziek ge schreven heeft. Eene weduwe te Maastricht, die deels door werken, deels door bedelen in haar onderhoud voorzag, heeft hare erfgenamen eene som van 6000 nagelaten aan hypothecaire inschrijving, behalve de gereede gelden, die nog in hare woning kunnen ge vonden worden. Volgens de „Gazette" is de Belgische minister van binnenlandsche zaken het slachtoffer eener mystificatie geworden. Onlangs heeft hij voor rekening van zijn departement eene uit het Engelsch vertaalde brochure over den Colorado-kever doen drukken en daarvan 20,000 exemplaren onder de bevolking ten plattelande doen verspreiden. Het geschrift was van Charles Riley, op den titel en omslag vermeld als „entomoloog in den staat Mis souri." Het had uitsluitend ten doel, het Parijsche groen als eenig en afdoend middel ter uitroeiing van den kever aan te bevelen. Deze aanbeveling was gegrond op volledig beslissen d e proefnemingen Ter nadere aanprijzing werden onderscheidene voorbeelden aangehaald van de voortreffelijke wer king der genoemde stof, met bijvoeging eener gebruiksaanwijzing, enz. En wat blijkt nu? Dat de heer Charles Riley geen entomoloog, schei- of landbouwkundige, maar een groot fabrikant in Parijsch groen en de brochure louter eene Ameri- kaansche reclame is, die hij heeft doen schr' om voor zijn fabricaat een ruim debiet krijgen. e T- Volgens sommige dagbladen heeft jarenlange proefnemingen een arme grijsa»,/ Venetië, in vroeger tijd in eene porseleinfai werkzaam geweest, en tevens groot lief hebb muziek, eene viool van porselein weten t" vaardigen, welke wegens hare mollige, kra l en smeltende tonen werkelijk eene be'toovl uitwerking moet doen. De snaren zijn van m en de strijkstok maakt bijna een halven cirkel' De heer Tilkin-Mention te Luikh "f een middel gevonden om bij de stoomma voor trams gebruikt, het ontsnappen van cokes, asch en vonken te voorkomen. GeliikT kend is, ligt hierin het groote bezwaar voor gebruik van stoommachines in druk bezochte stra Het is een toestel, die den stoom ontleedt in beide bestanddeelen, zuurstof en waterstof tevens de trek en de verbranding worden bevorder- Deze toestel werd aangewend op een vertical ketel, die sedert eenigen tijd in de treriplaafe' van den heer Tilkin-Mention te Lougdoz irerit De ketel is verticaal en men kan dus den im,j aan alle kanten openen, zoodat de conduct®: tevens stoker en machinist, zich voor en achter i machine kan plaatsen. De uitvinding kan ook o- locomotieven, stoombooten enz. worden toegepast Te Petersburg zijn onlangs berichte-, ontvangen van den heer Kelsief, die eeneexpeditk in de Poolzee ondernomen heeft om de banian te bestudeeren en voorwerpen te verzamelen vw de anthropologische tentoonstelling, welke in lSII te Moskou moet plaats hebben. Sedert de maal Juni had men geene tijdingen van hem ontvaap en daarom begon men zich reeds ongerust te nuk. In de laatste dagen van Juni had de beer Kei»-; aan de oevers der Witte Zee, zich reeds i van den heer Singer, den secretaris van de eeniging voor natuurwetenschappen. De leerden hadden tot op dien tijd eene bi verzameling steeneu werktuigen en andere to- werpen uit hèt praehistorisch tijdvak vemuti De heer Kelsief had daarop zijne reis in de Til: Zee en in de Poolzee voortgezet met eene- t die in staat was zee te bouwen; hij heek wersten op de langzaamste en vermoeiendste t afgelegd. Bij het eilandje Sosnovetz, bij denlik; der Witte Zee, heeft de reiziger den breedtegraad overschreden en verder heeft hijc: geheelen zomer aan de andere zijde van k Noordpoolcirkel doorgebracht. Steeds langs dek reizende, heeft de heer Kelsief al de BoïsLA Lappen bezocht die haar bewonen, en die, rag in getal, gevestigd zijn op afstanden van 801: 100 wersten van elkander, in ellendige Irate die somtijds in den grond zijn uitgegraven. heer Kelsief werd slechts door een enkelen befc vergezeld. Door tegenwind is hij genoodzitf: geweest te landen op onbewoonde eilanden of plaatsen aan de kust, waar nooit iemand eenr gezet had. Tot zijn voedsel had hij slechts bedoK visch en oneetbaar brood. Eens had hij acht dage noodig om 80 wersten af te leggen. De heer hels is den 29sten Augustus naar het noorden Finland vertrokken, waar hij de Lappen dach:- bezoeken, die de oevers van het meer Epara bewom- Hij is voornemens, over Tornea naar Peters'»-- terug te keeren. Bij het Indisch leger e n ga geef- zich in 1830 iemand als Arnboneesch solaas hoewel hij eigenlijk Europeaan van afkomst vn Doch Amboneesche en Europeesche stonden in dien tijd in alle opzichten gehj'-, a - waren de eersten niet verplicht aan de oeza:' lijke menage deel te nemen. En daar ae 011 van onzen held op dezelfde plaats woonden, hij in garnizoen lag, nam hij liever niet aan menage deel, doch liet zich inschrijven ah a t nees. In 1840 werd hij echter van sergeant vorderd tot inlandschen 2den luitenant. Te?e^' metamorphose had hij natuurlijk wel eenig e- Hij deelde zijne bezwaren mede aan de 3»- teiten en dezen beloofden hem te zullen z-3-- dat de zaak weer in orde gebracht werd. kwam echter niets, en in 1860 ontving 'J^ zijn dapper gedrag bij de tweede Bonisc e ditie de bronzen medaille voor moed en een medaille, die alleen aan inlanders gekend. Op die expeditie had hij als

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2