KOLONIËN. O.-I. leger: In een der expeditiontegen Atjeh verwierf hij de Militaire Willemsorde, terwijl met lof wordt gesproken yan zijn zelfopoffering bij den brand op het stoomschip „Willejtn III". Z. K. II. Prins Eredèrik- heeft 200 ge geven voor de in aanbouw zijnde R.-K. kerk te Merkelbeek, in Limburg. Bij het departement van koloniën is van de Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam ontvangen een bijdrage van ƒ500, ten hehoève van de noodlijdenden1 in d'e kolonie Curè?ao. J. H. Op de Coul, leeraar voor het middelbaar onderwijs te Amsterdam, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als leeraar in de Ned. en Fransche talen bij de hoogere burgerschool van driejarigen cursus te Samarang. Ter vervanging van Dr. Van der Waals, die als hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is opgetreden, werd heden door den Haagschen gemeenteraad benoemd tot directeur der hoogere burgerschool aldaar, Dr. W. P. Koppe schaar, thans leeraar aan laatstgemelde inrichting. De najaarsvergadering der provinciale staten van Zuid-Holland is heden geopend. De voorzitter bracht een woord van hulde aan den ijver in het belang der provincie van den heer Mr. II. P. J. Tollens, die door vestiging zijner woonplaats buiten de provincie moest aftreden. Na onderzoek en goedkeuring hunner geloofsbrieven werden de heeren H. C. Hartevelt en H. Muller Szn. als leden der staten beëedigd en toegelaten, onder een hartelijken gelukwensch van den voorzitter, waarin hij den nieuw benoemden leden de behartiging der belangen van de provincie in hunne medewerking aanbeval. Na samenstelling der afdeelingen werd mededeeling gedaan van een aantal ingekomen stukken en voor stellen, waarvan de meesten reeds zijn vermeld De vergadering is verdaagd tot Dinsdag 20 Novem ber des middags te 12 uren tot behandeling van eenige begrootingswijzigingen, de voorgestelde wij ziging in het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden en die verdere onderwerpen, waar omtrent door de commissiën alsdan rapport zal zijn uitgebracht. Gemengd Nieuws. Aan den Zuidoost-buitensingel te 's-Hage heeft zich heden een manspersoon, na een twist met zijne huisvrouw, door ophanging van het leven beroofd. Bij den landbouwer P. C. VanSaazen te Alphen a. d. Rijn, in een van wiens beide vee koppels onlangs een geval van longziekte voorkwam, zijn de overige verdachte negen runderen uit dien koppel onteigend en afgemaakt. Bij den landbouwer Vinke, te Hesinge: hebben kwaadwilligen vergift bij het huis gelegd, waardoor 4 varkens, 6 kippen en 1 haan gestorven zijn. De zaak is bij de politie aangegeven, die er op uit is den dader op te sporen. W. T.instrumentmaker bij de patronenfabriek te Delft, die Zondag-avond per laatsten trein uit 's-Hage terugkeerde, is gister nacht, terwijl hij naar het Rietveld, waar hij eene kamer bewoonde, huiswaarts keerde, door een nood lottig toeval in 't water gevallen en verdronken. In zake de brug, door den landman te Bergen weggebroken, wees het gerechtshof te Amsterdam gisteren arrest. Uit de wetenschap van den landman dat de brug hem niet toebehoorde en door een ander onderhouden werd, leidde het hof af dat hij wist dat de brug een ander toebe hoorde en veroordeelde hem dientengevolge tot een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen. De vorige week zijn twee schepen, van Rotterdam naar zee gaande, onderweg door een recherchevaartuig beboet, wegens het verbre ken der zegels, vóór zij in zee waren. Een, met suiker beladen, heeft ƒ6000 cautie moeten stellen. Te Susterseel (Pruisen) bij Sittard, heeft Zondag een 23jarig jongeling een man van 40 jaar met een spade doodgeslagen. De schul dige is naar Aken gebracht. De chef van den geneeskundigen dienst op Atjeh, kolonel A. L. C. Stüdtke, is bijna het slachtoffer geworden van een paar kettingjongens, 's Avonds in zijne slaapkamer komende, ontdekte hij onder zijn bed een dwangarbeider, dien hij terstond met zijn degen eenigszins onschadelijk trachtte te maken. Het bleek echter weldra, dat deze booswicht niet voor eigene rekening alleen op misdaad uit was, want op het geschreeuw, dat hij liet hooren, klom onmiddellijk een zijner kame raden het venster in en bracht haastig met-zijn mes den heer Stödtke een houw op het achter hoofd toe, waarop de boosdoeners zich verwijder den. De houw is niet dopdelijk geweest en de berichten omtrent den toestand van den verwonde zijn gunstig. Omtrent het gebeurde met de Neder landsche visschers op 28 Octobér bij het eiland Norderney wordt aan een der Berlijnsche bladen nader het volgende gemeldDe vischhandelaar Oterendorp aldaar had, wegens de overdreven eischen der Norderneysche visschers, negen Hol- landsche visschers geëngageerd, die voor zijne reke ning met hunne eigene vaartuigen op de schel- vischvangst waren uitgegaan. De Norderneyers, dientengevolge niet meer zulke ho'oge prijzen kun nende maken als vroeger, hadden reeds sinds eeni gen tijd hevige bedreigingen tegen Oterendorp doen hooren, doch zonder dat men daarin gevaar zag. Op genoemden avond echter, terwijl drie Hol- landsche vaartuigen naast de Norderneysche ter reede lagen, kwam het tegen 8 uren eensklaps tot ernstige ongeregeldheden. Ongeveer twee honderd visschers deden onder een hevig geschreeuw een aanval op de Hollanders, enterden hunne schepen, sloegen met bijlen en hamers alles in stukken, sneden de zeilen en netten aan flarden en gingen ook overigens zoodanig te werk, dat de Hollan ders genoodzaakt waren in zee te springen en naar do nabijliggende Hamburger schepen te zwemmen. Daarop trokken de aanvallers, door overmatig ge bruik van sterken drank nog meer opgewonden, naar het dorp, alwaar hunne aanvoerders iederen visscher, die niet dadelijk met hen wilde medegaan om verder tumult te maken, met vernieling van zijn vaartuig bedreigden. Zoo trok de woeste hoop naar het huis van den heer Oterendorp, alwaar op commando de glasruiten door het inwerpen van steenen, stukken steenkool enz., werden verbrijzeld. De heer Oterendorp bracht haastig zijne vrouw en vier kinderen naar boven en maakte vervolgens eene barricade tegen de deur, terwijl in het beneden huis de vernieling werd voortgezet. Geene enkele ruit bleef heel; zijne kostbare meubelen, zijne verzameling antiquiteiten, kortom alles werd ver woest. Er was op 't oogenblik geen hulp te ver krijgen; de burgemeester en de zoogenaamde „voogd" waren afwezig; gendarmes waren er niet. Eerst op aanvraag bij het bestuur te Norden kwamen er den volgenden morgen vijf gendarmes, die, daar het oproer nog in vollen gang was, onmiddellijk de aanvallers te keer gingen. Op last der openbare autoriteit zijn er terstond veertien personen gear resteerd en aan de justitie te Aurich uitgeleverd. Dit bericht is gedagteekend 30 October. Aan het slot wordt nog medegedeeld, dat er toen nog meer arrestatiën werden te gemoet gezien, alsook dat alle herbergen gesloten waren en er geen visscher mocht afvaren. Berichten uit Zuid-Afrika van 9 Octo ber melden, dat de krachtige houding der regee ring tegenover de onlusten op de grenzen, een goeden indruk heeft gemaakt. De Pondos, een kafferstam, hadden zich bereid verklaard den oorlog tegen de Galekas mede te voeren. Andere stam men hadden zich in dien geest verklaard. Te Port- Elizabeth hebben de kooplieden zich als 't ware aan de spits gesteld van de beweging tot het uit rusten van vrijwilligers; uit de Kaapstad zijn er ook vrij wat naar het tooneel der vijandelijkheden vertrokken. Uit de Transvaal heeft men tijding, dat de Zoeloes in het betwiste gebied het nog zeer lastig maakten, en dat Secocoeni met sir Th. Shepstone overhoop ligt over de betaling der oorlogsbelasting. Er heeft weder een zeer treurige schipbreuk plaats gegrepen; den 23sten Septem ber was de „Inch Kenneth", een nieuw schip van 1500 ton (den 7den Aug. van Calcutta naar Huil vertrokken met eene volle lading koren enz.), nabij kaap St.-France door zwaren storm beloopen; de booten moesten worden uitgelaten, doch kantelden; de kapitein met 17 matrozen redden zich in eene boot die tot driewerf toe omsloeg; zij bleven daarin vele dagen rondzwalken, totdat de „Liver pool" de ongelukkige verkleumde en uitgehongerde manschappen opnam. De kapitein was eenige dagen te voren bezweken. «i BATAVIA, 84 September. i- Sedert de laatste opgavo fciju voor het ambtenaarsexamen vier candidaten geëxatn£ Van dezen slaagden de heeren W. A. De tt en K. H. Boers, terwijl één candidaat zich""® durende het examen terugtrok en één werd f wezen. In de 5de serie zijn geslaafd rff v J. Habbema én Ch. P. L' Blok. 8 heerei UiV Padang wordt gemeld,"dat Lie S» kapiteiü der Chineezen, aan hét fonds tot sticht'1' eener nieuwe kerk voor de protestantsche geme aldaar de som van duizend gulden geschonk. heeft, ofschoon hij met die gemeente ia betrekking staat. Bij de Bataviasche havenwerken zijn d een drietal Europeesche opzichters malversatf- gepleegd met betrekking tot de uitbetaling 1 koeliegelden. Naar men wil, werd wekelijks som van ƒ2100 ontvreemd. Aanleiding totj! ontdekking gaf een twist, die een van het drietsj met een inlandschen mandoor kreeg. De j[,00^ opzichter J. Van der Straeten is in zijne betrekkin geschorst. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië i| beschikkingen genomen Civiel Departement. Verteend: Een tweej. vcrlo!nutUti w. ziekte, aan den ing. 2de kl. bij het mijnwezen J. A. Hwu-' aan den arch, lste kl. bij den waterst. W. Kost en au dó hoofdond. aan de op. lagere school te Menado A. Bommel.Ont. slagen: Eervol, met hehond van recht op peai., de hoofdoni aan de op. 4 de lagere school te Batavia B. Andeweg en de lrj kl. bij het dep. van binnenl. best. H. F. Brommer; eervol h gew. adj.-comm. bij den post- en tel. C. M. Keetera tat Q. nepeervol, w. ziekte, de ing. 2de kl. bij den waterst. J, w Groenemeyer. Benoemd: Tot ads.-res. van Koeto-zrdjo, j' J. De Graaf; tot hoofdond. aan de op. 4de lagere school te'Br tavia, J. A. Bakhoventot eersten kl. op het ads.-rei. Iuek<> te Soekaboemie, J. Schotsman. Geplaatst: In de res. ht. roean de contr. lste kl., J. W. Middelburg; in de res. Sanrna; de contr. 2de kl. G. L. Hilling; in de res. Kadoe, deecrtr 2de kl. L. Th. Mayer; in het gouv. Celebes de contr. 2det H. D. Wiggersin het gouv. Sumatra's Westkust, de tót lste kl. A. W. Deerns en de adspirant C. F. A. Werner.Ver- leend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den «roma 3de kl. bij den post- en telegraufd. M. La Gordt Dillié. Oil- slagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van teeltsj pens., mr. H. B. E. C. N. Baermayer Von Barienkhofen,lak lid in den raad van j ustitie te Soerabaiaeervol, nit zijne Ui, w. ziekte, de vendam, te Soerakarta, C. J. A. Wilken». Bi. n o e m dTot secr. van het gouv. Celebes en onderh.Tj Slooten; tot tolk voor de Chin, taal te Batavia, M. Von Filé, tot hoofdcomm. bij het depart, van fin., F. Th. Peereboonlï Ier; tot vendumeester te Soerakarta, H. C. Fisser; tot «e. 3de kl. bij den post- en telegraafd. J. E. Frederiks. V eiletik Een tweej. verl. naar Ned., w. ziekte, aan den contr. fill C. F. Zeeman Jr. Ontslagen: Eervol, uit 'slands diemt,it gew. klerk bij het postk. te Samarang N. Da Costa; eervol, e: 's lands dienst, de klerk ter algem. secr. M. C. Palm. Bi- noemd: Tot res. van Bezoeki, jhr. D. F. Van Alphentot pre. van den raad van just, te Amboina, mr. W. F. De Vogel; W id. te Soerabaia, mr. J. Van Assen; tot lsten comm. bj U dep. van fin., jhr. W. J. Th. Hora Siccama; tot zontnrl«p- pakhuism. te Batavia, H. J. J. Le Sueur. Bij den watentut enz.: tot architect lste kl., C. H. Coenraad; tot archil.2dtU, H. J. Van Beek; tot opz. Isle kl. D. Van Marion. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. ral.«ui Ned., w. ziekte, aan den offic.-van-gez. lste kl. J. J. PostizL Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, w. volbr. dien'.- tijd, met behoud van recht op pens., de luit.-kol. der int C. G. Heyligers. Bevorderd: Tot off.-van-gez. J ste kl. bi] dez milit. geneesk. dienst, J. S. Cremer. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den kapt. der inf. D. Ph. Ben- maneen tweej. verlof naar Enropa, w. ziekte, aan de kapt ia inf. A. H. Spaan en F. A. F. E. E. V. Werdmüller von Heg Bevorderd: Tot majoor bij de genie, J. C. Dozy.Geplaatit: Bij het hospitaal te Soerabaia, de off.-van-gez. 2de kl. J.A Vermey; bij de inf.by het garn.-bat. van Banks, als adjad., de lste luit. A. F. Balabrega en A. E. Mooyaart; bij bet lste garn.-bat. van Groot-Atjeb, de kapt. L. F. M. Schulze. Inge trokken: De overpl. van den lsten luit. W. T. N. Von Gei- sau bij den staf van de genie. Verleend: Een tweej. les naar Ned., w. 12 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Iodië, aan kapt. der inf. G. D. S. A. Camphuis; een tweej. verlof na Ned., w. ziekte, aan den kapt. der genie J. J. Staal; eent"^ verlof naar Enropa, w. ziekte, aan den 2den lnit. der al. P. Wijnmalen. Ontslagen: Eervol, w. lich. ongeschiktheid,me behoud van recht op pens., de lste luit. der art. J. C. Dorth. Bevorderd: Tot kapt. hij de genie, J. G- Kw'™;. 'j de artillerie: tot maj. C. M. Gude en J. E. Bsljardt. y infanterie: tot kapt. J. L. v. d. Schoor, G. A- I- W. Stoop, P. A. d'Ariillact Brill, A. C. Steenhoren, C. A. r- Lungershausen, L. J. Popelier, R. T. Loomeyer, G. M. nTf houdt, P. v. Rijk, G. v. Bijleveld, en H. L. T- Ligtenberg late luit., D. W. A. Graichen, B. E. De Vries, J- hoven, F. P. A. Mollinger, A. E. N. B. Otken, G- L. A. MJ- zer, G. M. A. Walpot, J. B. Bartels, C. M. E. Bose, J. A. P. Grevers, G. H. M. v. Hemert, D. Aubie en R. Kruyt. Departement van Marine. Benoemd: Tot gezagh. W. J. Van Santen, 2de kL H. C. Meyer, 3de kl. H- ^j(| Stuyvenherg, tot eersten stuurman C. Stoffers. Vergun verleend: Om naar Ned. terug te keeren: w. lang in deze gewesten: aan den kapt.-ter-zee J. K- T- t Bed- laar; aan de luit.-ter-zee lste kl. C. Ten Bosch, i. tt C man en jhr. T. E. De Brauwaan den luit.-ter-zee Meyboom; aan den off. van adm. 3de kl. H. J. ],;t. en aan den scheepsklerk J. Van Heumenw. ziekte, aan ter-zee lste kl. C. Schnylenburg.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2