A0. 1877. 6 November, y Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. •- A T\". 84' Dinsdag DAGBLAD. I.KIDKV, 5 November. PI a nor geeft in het laatste nummer van „De Nederlandsche Spectator" in zijne „Vlugmaren" eenige beschouwingen over den raad van beoordee ling, die door den nu afgetreden minister van binnenlandsche zaken benoemd is om uitspraak te doen over de dertig ontwerpen van een gebouw voor de Leidsche academie. Benoemd zijn, zoo gjÜftijft hij, vier rijksadviseurs, de heeren J. G. Van den Bergh, P. J. H. Cuypers, twee voor standers van den ouden baksteenbouw in middel- eeuwsche vormen onder den naam van Hollandsche noaissance, J. Gosschalk en C. Vosmaer. Voorts vier boitenlandsche bouwkundigen, de heeren A. Balat, architect van den koning der Belgen; P. Boes- willwald, inspecteur-generaal der historische monu menten (geschiedkundige gedenkteekenen was zeker te Hollandsch), te Parijs, bouwmeester van ge bouwen in baksteen met hooge daken, trap- of puntgevels, oude kruiskozijnen, platte Romaansche banden enz.Von Perste], Oberbaurath en hooglee- raarte Weenen, stichter van Gotbische bouwwerken, en C. W. Hase, Baurath te Hanover, in schrift en daad een verklaarde Gothieker. De raad van beoordeeling is dus behoorlijk samengesteld en er is geen twijfel aan of, als een ontwerp er aanleiding toe geeft, zal er een gebouw in middeleeuwschen geest worden gekozen om ten tempel te strekken aan de alma mater der classieke Leidsche academie, die gesticht werd als gevolg van de opofferingen, gedragen bij bet afschudden van het Spaansch-Roomsche juk in 1575. Wij krijgen nu reeds een middeleeuwsch archief te Arnhem, een middeleeuwsch spoorweggebouw te Amsterdam, een middeleeuwsch museum aldaar, f«imiddeleeuwsch huis voor justitie te 's-Gra- venhage. Ergerlijk is nu opnieuw de samenstelling van de jury. Niet alleen om de uitsluitende tegen den Nederlandschen volksaard aandruischende richting, maar ook en vooral daarom dat deze jury voor de helft is samengesteld uit leden der commissie van rijksadviseurs, die nota bene de voorwaarden der prijsvraag hebben opgemaakt, voorwaarden die hetonmogelijk is in een programma ter neer te stellen zonder dat men voor zich een schetsplan heeft gedacht. Zij die het programma gemaakt hebben, zullen nu geroepen worden de antwoorden te beoordeelen, en dit geeft, bij de bekende rich ting, geen geheel onzijdige jury. Het Vaderland van 1 November meldt dat de heer Vosmaer zijne benoeming als lid van die jury nie^ heeft aangenomen. Geen wonder I Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 37.00, f 19.00, f 4.10 en f 2.00de laagste f 37.00, f 18, f 3.70 en ƒ1.80. Akte-examens te 's-Hage, lager onderwijs. Voor het teekenen 4 candidaten toegelaten, mej.J. C. Blombled en J. S. De Haan uit Rotterdam, G. .JjJLwaat uit Dordrecht en W. Van Salk uit Rot- terdim. Voor de gymnastiek van de twee candi daten toegelaten mej. J. P. M. H. Gordon uit I«den. Voor de Hoogd. taal 5 candidaten toege laten, mej. C. M. H. J. Gersen uit Leiden, J. Hoakorn uit Rotterdam, J. L. Kellerman uit Leiden, Landheer uit Rotterdam en M. P. Versluys ut Gouda. Voor de handwerken toegelaten mej. I A. C. Aenmey uit Schiedam voor nut; E. C. De Blauw uit 's-Hage voor beide; J. E. Broek uit Schiedam voor smaak; J. Van der Hoeven uit Naaldwijk voor nut; G. De Jong uit's-Hage voor nut; Ch. Kesler uit Delft voor beide; H. J. La- I 7 11 v PRIJS DER ADVERTENTIE»: Vin 1regels.u.T^rm,..viv»-..-FFf l.OSi- Iedere regel meern .»-nnmr?rt7r a 0.17$ Grootere letters naar plaatsruimte. L3» EIDSCH PRIJS DEZER COURANT: jfoor Leiden per 3 maanden. franco per post. ifcgpderijjke Nommers 1.10. •V 1.40. r.v - 0.02, brijn uit Rotterdam voor nutM. JMoedersoon uit Gorcutn voor nut; H. C. De Pater uit Schie dam, G. J. Poniatofsky uit Delft, G. Portheine uit Rotterdam, M. J. Renard uit Delft, M. P. Verbrugge uit Leiden, M. E. Van Gigch uit 's-Hage en T. Visser uit Leiden, voor nut en smaak. Voor de akte van hoofdonderwijzeres werden van de 10 candidaten toegelaten mej. A. A. Ade- geest uit Gouda, W. A. P. De Bruyn Ouboter uit Hellevoetsluis, K. J. Haverbult uit 's-Hage, A. G. S. Van Krieken uit Schiedam en D. M. Kool uit 's-Hage. Akte-examens middelbaar onderwijs te Delft 1 November, geëxamineerd 5 cand., akte P (gym nastiek) toegelaten de heerenD. Bakker, van Haarlem, J. J. Groene woud en Th. Keyzer van Leiden. 2 November, geëxamineerd 5 cand. akte P; toegelaten de heeren: J. N. Leget, van Am sterdam, en G. J. Müllers, van Wageningen. Uit het afdeelingsverslag over hoofdstuk binnenlandsche zaken blijkt, dat men zich ook hier van politieke beschouwingen heeft onthouden. In ééne afdeeling werd splitsing van het depar tement aanbevolen, welk gevoelen ook tegenspraak ondervond. Er werd geantwoord, dat van oprichting van een departement van openbare werken geen noodzakelijk gevolg behoefde te zijn, dat een inge nieur aan 't hoofd stond, gelijk door hen, die bezwaar hadden, verondersteld werd. Vervolgens staat 't uitvoerig verslag bij alle afdeelingen stil en worden velerlei opmerkingen gemaakt of vragen gesteld, en op menige wetsherziening of wettelijke voorziening aangedrongen. Vrij algemeen klaagde men over de wijze, waarop aan de wet tot regeling van het hooger onderwijs uitvoering is gegeven, waarbij men in de eerste plaats op 't oog had de regeling der examina en promotiën aan de universiteiten, zooals zij in het kon. besluit van 27 April 1877 is vervat. Te Rotterdam, zoo wordt in het verslag opgemerkt, beklaagt men zich ernstig en te recht, dat de halte aan de Beurs aldaar voor 't verkeer langs den Hollandschcn spoorweg ongebruikt blijft. Men vertrouwde, dat spoedig aan dien onhoudbaren toestand een einde zou worden gemaakt. Nog is rondgedeeld een door den afgetreden minister van financiën dd. 26 October ingediend wetsontwerp tot nadere tijdelijke voorziening om trent 't muntwezen. Het strekt om de bevoegd heid tot aanmunting van zilveren standpenningen, anders dan voor staatsrekening, alsnog te blijven schorsen voor onbepaalden tijd, totdat daaromtrent nader bij de wet zal zijn voorzien. De minister van financiën heeft kennis ge geven, dat door hem eiken Donderdag, des mid dags te 12 uren, aan het lokaal van het departement van financiën, en de minister van justitie, dat door hem eiken Woensdag, te beginnen 7 Nov., des middags te 12 uren, aan het lokaal van het de partement van justitie, zullen worden ontvangen diegenen, welke hem over zaken, gezegd departe ment betreffende, wenschen te spreken. De nieuwbenoemde minister van marine is niet, zooals de Staatscourant heeft opgegeven, kapitein-luitenant-ter-zee, maar kapitein-ter-zee. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld toestemmend te beschikken op verzoeken van de hoogleeraren dr. J. W. Gunning en mr. N. G. Pierson, om andere betrekkingen te blijven bekleedende heer Gunning die van adviseur voor wetenschap pelijke zaken bij het ministerie van financiën, de heer Pierson als directeur der Nederl. Bank. Cura toren der universiteit, over deze verzoeken gehoord, verklaren daartegen geene bezwaren te hebben. De begrooting der gemeente Waddingsveen voor 1878 is door den raad vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f 30,194.18. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken tot f 7000 en de kosten voor het onderwijs zijn geraamd op f 7590. Als buitengewone uitgaaf komt in deze begrooting voor eene som van f 7350 tot aanleg van een grintweg, ter verbinding van den Kerkweg met de Dorrekenskade, door welke voorgenomen aansluiting eene nieuwe verbinding met Gouda zal ontstaan, n. I. langs de ringvaart van den Zuidplaspolder. Een thans geïsoleerd gedeelte van dien polder (het 2de en 3de blok) zal een betere communicatie verkrijgen met den hoofdweg in de environs. De Staatscourant behelst het verslag be trekkelijk het toelatingsexamen tot cadet in het derde studiejaar aan de kon. milit. academie. Blijkens mededeeling van den Belgischen gezant is bij besluit van Z. M. den koning der Belgen aan mr. Dorrepaal, consul van België te Samarang, eervol ontslag uit die betrekking verleend, met vergunning om den titel van honorair consul van België te blijven dragen. In het belang der wederzijdsche handelsbe trekkingen zijn tusschen de regeering van den koning der Nederlanden en de regeering van den sultan van Maskate verklaringen uitgewisseld omtrent de wederkeerige toepassing van het stelsel der behandeling op den voet der meest begunstigde vreemde natie, die evenzeer van toepassing zijn op alles wat den uit- en den doorvoer betreft. In eene onlangs gehouden algemeene ver gadering van het kon. instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te 's-Hage, is besloten tot den aankoop van een huis op de Heerengracht aldaar, van de erven van wijlen den heer Smissaert, oud-resident van Samarang; het is op 1 Nov. aan het instituut in eigendom overgedragen. Men hoopt, dat de boek- en handschriftenverza melingen van het Instituut met die van het Indisch Genootschap reeds in het begin van het volgende jaar daarheen zullen kunnen worden overgebracht en voor de leden van beide instellingen toegan kelijk gesteld. Z. M. heeft bencernd tot ridder der orde van de Eikekroon den heer J. Hoogeveen, cpm- mies bij het departement van binnenlandsche zaken, ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubilé als amb tenaar. Z. M. heeft den lsten luitenant J. K. Koot, van het 8ste reg. inf., op pensioen gesteld en hem den rang verleend van kapiteinaan J. R. Kleyn, consul-generaal van Portugal te Batavia, vergund het aannemen der onderscheidingsteekenen van kommandenr der orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Gemengd Nieuws. Dezer dagen werd de Leidsche acade- mietuin bezocht door den universiteits-architect te Halle (Saksen), speciaal met het doel om de Yictoria-kas in al haar bijzonderheden op te nemen en op te meten, wijl men deze tot model wenscht voor eene dergelijke kas aldaar. Eenige weken geleden werd in het Plantsoen bij de Willemspoort te Amsterdam een kind gevonden, weinige weken oud, en in het Stads-Bestedelingenhuis opgenomen. Onlangs ver voegde zich aan het bevolkingsregister aldaar eene vrouw, die trachtte te weten te komen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1