N°. 5438. A0. 4877. Maandag 5 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering 4 van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - - pit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. S T A D S - B ERICHTEN. LEID8CÏÏ PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden ranco per post londerljjke Nommers 1.10. r 1.40. 0.02. ,0 PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels'••ff 105J Iedere regel meerw...V 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. 2e Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85); doen te weten, dat het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1877 op heden voorloo- ^^Bvastgesleld en van den 30sten October tot en met den llden November 1S77, ter secretarie dezer gemeente (finan- cieele afdeeling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 October 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85,) de verkie zing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad openvallende plaatsen ten gevolge van het genomen ontslag door de Heeren Mr. R. Tu. BIJLEVELD, die in 1879 en J. M. E. DERCK- SEN, die in 1881 moest aftreden, zal plaats hebben op den éden December aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Laiden, 3 November 1877. LEIDEN, 3 November. Heden aanvaardde de heer dr. E. A. "Van der Borg het hoogleeraarsambt in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool alhier met het houden eener redevoering over het verleden en het heden der pharmacie. Wij vestigen de aandacht op de voorstelling, welke Maandag a. s. in den schouwburg alhier door het tooneelgezelschap der heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels zal gegeven worden. Omtrent het alsdan op te voeren bekroonde nieuwe blijspel van den heer Lodewijk Mulder„De kiesvereeniging te Stellendijk", schreef de jheer C. (Vosmaer) na de eerste voorstelling er van in „De Nederlandsche Spectator", dat het een zeer goed blijspel bleek, in den waren zin, dat is een uit het leven gegrepen tooneelstuk, vol frischheid, met veel geest, piaar vooral vol van eene argelooze vroolijkheid die de toeschouwers van alle rangen en standen telkens meesleept tot een gullen lach. In de samenstelling van dit stuk zijn met goeden uitslag vele moeielijkheden, die bij ons het blijspel in den weg staan, te boven gekomen. He handeling toch is op ééne plaats samengebracht, waar alle spelers zonder gedwongenheid en onmo gelijke toevallen met elkander in aanraking komen. Bat ongedwongen bijeenbrengen van de personen is voor stukken die onze gewone samenleving af- beelden, vaak een lastig gegeven. De taal der gesprekken is vloeiend cn los, zonder platheid. He typen zijn goed geteekend, de verwikkeling en ontwikkeling meerendeels geleidelijk en boeiend. Darbij komt dat het stuk, behalve de geestigheden van fijner gehalte, een kwistigen overvloed van komische dwaasheden, kwinkslagen, toespelingen, UPt zelfs wat men in goeden zin met studenten pan g flauwiteiten noemt, bezit. De vroolijke lach die telkens klonk, bewees dat de geest van het sluk overal vatte. Schrijver en vertolkers hebben eer van hun kunstwerk. Wie ongaarne den onzui- Teren smaak in sommige tooneelwerken ziet voort woekeren, zal hun er dubbel dankbaar voor zijn dat zij dit werk op het tooneel hebben gebracht. Dezen winter zullen weder kunstbeschouwin gen worden gegeven door de teekenacademie „Ars aemula naturae", de stichting van den schilder Van Mieris. De teekeningen zullen evenals ver leden jaar op lessenaars ter bezichtiging liggen, daar zulks toen algemeen voldeed, van halftien tot tien uren, zoodat men, slechts een gedeelte van den avond beschikbaar hebbende, met even in het Nut in te loopen alle stukken kan bezien, die door de opzettelijk aangebrachte gasverlichting nu behoorlijk verlicht worden. Naar wij vernemen zal de tooneelvereeniging „Jacob Cats" alhier den 300sten geboortedag van haren peter niet ongemerkt laten voorbijgaan. Ze zal daartoe den tienden November a. s., den datum waarop hij het levenslicht zag, eene uitvoering geven, welke, hoewel eenvoudig, den leden en ge- uoodigden de gelegenheid zal aanbieden dien dag op gepaste wijze te herdenken. Het „Vaderland" verneemt nader, dat de heer C. Vosmaer bedankt heeft om deel uit te maken van de jury in zake het academiegebouw alhier, omdat hij zich niet kon vereenigen met de uitsluitende richting in de samenstelling van de jury. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5270 volwas sen personen en van 1114 kinderen. Ds. Magendans heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Katwijk aan Zee bedankt. Met ingang van 5 dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Boskoop op werkdagen open zijn van 9 uren voor- tot halfeen namiddag en van halfdrie tot 5 en halfacht tot halfnegen namiddag. De diensttijd op zon- en feestdagen blijft onveranderd. Met ingang van gisteren is, op zijn verzoek, aan mr. J. Heemskerk Az. een eervol ontslag ver leend als minister van binnenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den koning en het land bewezen; benoemd tot minister van binnenlandsche zaken, mr. J. Kappeyne van de Coppello, lid van de Tweede Kameren met ingang van heden op hun verzoek een eervol ontslag verleend aan W. F. Van Erp Taalman Kip, als minister van marine; mr. C. Th. baron Van Lijnden van Sandenburg, als minister van justitie; jhr. mr. II. J. Van der Heim, als minister van financiën; jhr. mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, als minister van buitenlandsche zaken; mr. F. Alting Mees, als minister van koloniën, en H. J. R. Beyen, als minister van oorlog, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan den koning en het land bewezenbenoemd tot minister van koloniën, mr. P. P. Van Bosse, minister van staat; tot minister van buitenlandsche zaken, mr. W. baron Van Ilecckeren van Keil, directeur van het kabinet des konings; tot minister van justitie, mr. H. J. Smidt, lid van de Tweede Kamer; tot minister van marine, jhr. H. O. Wichers, kapt.- luiteuant-ter-zee bij de kon. Nederl. marine; tot minister van financiën, mr. J. G. Gleichman, se cretaris-directeur van de Nederl. Bank, en tot minister van oorlog, J. K. H. De Roo van Alder- wereldt, lid van de Tweede Kamer. Hedenmorgen te tien uren zijn de nieuwbenoemde ministers door den koning ontvangen tot het afleggen van den eed. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's-Gra- venhage, afdeeling letterkunde. Toegelaten: voor Hoogduitsche taal en letterkunde mej. H. J. L. Van Dapperen, van Amsterdam; voor aardrijks kunde mej. C. J. M. Visser, van Haarlem. Akte-examens lager onderwijs. Voor de akte in de Fransche taal werden gisteren 10 candidaten geëxamineerd. Er werden 6 afgewezentoegelaten mej.: C. M. Van der Dussen, A. J. Hulstein, F. M. Sauerbier en J. Van der Schuyt, allen uit Rotterdam. Voor het Hoogduitsch zijn heden uit Leiden geslaagd mej. J. L. Kellcrman en C. M. H. J. Gersen. Naar men verneemt is door mr. N. G. Pierson, hoogleeraar aan de universiteit te Am sterdam, aan de bevoegde autoriteit vergunning gevraagd om nevens zijn professoraat de betrek king van directeur der Nederlandsche Bank te mogen blijven waarnemen, met bereidverklaring zijnerzijds om, zoolang hij laatstgenoemde functie bekleedt, van de financieele voordeelen, aan eerst genoemde verbonden, afstand te doen. Omstreeks het begin van den jongsten zomer deden twee commissiën, belangstellende in het lot der nagelaten betrekkingen van den hoofdonder wijzer B. Van Bruggen meer bepaald in dat zijner vier blinde kinderen, van welke slechts één bij machte bleek zelf in zijn levensonderhoud te voorzien een beroep op de liefdadigheid van het Nederlandsche volk. Aan die roepstem werd zoo algemeen gehoor gegeven, dat de commissie, te Franeker gevestigd, een kapitaal van ongeveer 13000 verzamelde, terwijl de andere commissie, te Groningen, nog ruim f 5000 bijeenbracht. Dit gunstig gevolg harer pogingen deed beide commis siën het denkbeeld opvatten om in den ruimsten zin van liet woord te voldoen aan wat zij zich, blijkens de oproeping van haar uitgegaan, hadden voorgesteld: degelijke en tegelijkertijd duurzame hulp te bieden aan bovengemeld ongelukkig gezin. Daartoe zijn zij begonnen met, elk voor zich, een deel der schulden van de familie Van Bruggen te betalen en haar verder gezamenlijk een wekelijk- sche ondersteuning in geld te verstrekken, welke ondersteuning na 1 Januari 1878 op ruimer schaal zal kunnen plaats vinden. Over de wijze hoe dan te handelen verschilden echter de Friesche eD de Groninger commissiën van gevoelen. Eerstgenoemde, met de familie Van Bruggen zeer goed bekend en, door jarenlange ondervinding, wetende in welk eene mate haar het beheer over een eigen vermo gen kan worden toevertrouwd, achtte zich tegen over de honderden welwillende gevers niet verant woord, wanneer er geene maatregelen werden ge troffen door welke het mogelijk zou zijn om ook het langstlevende der blinde kinderen van Van Bruggen ten einde toe een vast inkomen te ver zekeren. Nadat allerlei voorstellen door de leden der Friesche commissie breedvoerig besproken en nauwgezet overwogen waren, kwam men eindelijk tot het besluit, dat de voorzichtigheid gebiedend vorderde om het bij haar berustend kapitaal vast te zetten en de familie Van Bruggen den interest te doen genieten. Ten einde een mislukken van haar voornemen (blijvende ondersteuning der familie Van Bruggen) onmogelijk en van zekere wisselvalligheden geheel onafhankelijk te maken, besloot de Friesche com missie tot het stichten eener instelling van wel dadigheid, op den voet van art. 2 lett. C. der wet van 28 Juni 1854 (Staatsbl. n°. 100) gewij zigd bij de wet van 11 Juni 1870 (Staatsbl. n9. 85). Aan deze instelling gaf zij den naam„Hulp voor blinden" en vestigde haar te Franeker. Even- tueele schenkingen en legaten werden ingewacht, en bepaald dat deze zouden dienen tot vergroo ting van bet kapitaal. Na aftrek der onvermijde lijke kosten zullen de renten der gelden, door de Friesche commissie bijeengebracht, worden besteed: om de weduwe en kinderen van den op

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1