niet aan gedacht kan worden den werkkring tot de hoogere burgerscholen te Tilburg, Helmond, Breda, Venlo, Roermond en Maastricht uit te breiden, waartoe reeds aanvrage is geschied. Het bestuur blijft echter hopen, dat ook in die behoeften zal worden voorzien door giften van vele vrijmetse laren en anderen, die de hoogere burgerscholen vooral in Noord-Brabant en Limburg wenschen te zien bloeien. Akte-examens te 's-Hage, middelbaar onder wijs, afdeeling letterkunde. Toegelatenvoor Nederl. taal- en letterkunde mej. S. Van der Wal, van Amsterdam, en voor boekhouden de heer N. La Seur, van Amsterdam. Afgewezenééne vrouw, cand. voor Duitsche taal- en letterkunde en 2 mann. cand. voor boekhouden. Akte-examens lager onderwijs. Voor de akte in de handwerken werden 18 candidaten geëxamineerd; 17 werden toegelaten, mej.: C. Adriaanse, voor smaak; H. E. Bal, voor beide; C. H.L. Bowser, voor smaak; S. Brandes, voor beide; C. A. d'En- gelbronner geb. Snoey Kiewit, voor nutJM. Van Gulik, voor smaak; J. A. Koekenbacker eu A. M. Van der Laan, voor beide; N. Pistoor, voor nut; M. A. Poppenga, H. E. Rozenraad, M. J. De Soete en A. G. W. De Sol, voor beide; G. G. Steenbeek, voor nut; H. J. Weythofl', voor beide; A. J. J. Wilhelmie, voor smaak, en Storm, voor beide; allen uit Rotterdam. Voor de akte als hulponderwijzeres werden van de 15 candidaten 7 toegelaten, mej.: J. P. G. Bakkes uit Gorcum, N. De Bosson en A. Dobbe uit Dordrecht, B. J. C. Elberg uit Schiedam, C. J. Mispelblom van Altena uit Gouda, P. Penning uit Schiedam en W. C. Quast uit Dordrecht. Het „Handelsblad" spreekt het bericht tegen, dal de heeren H. Steenberg en H. P. Berlage, predikanten bij de Ned. herv. gemeente te Am sterdam, voornemens zijn hun predikambt neder te leggen. De heer E. E. L. A. Abel, commies bij het bureau personeel van bet ministerie van oorlog, is belast met het herzien van het recueil militaire van 1813 af tot op heden, in dier voege dat alle vervallen aanschrijvingen, orders enz. daaruit zullen worden verwijderd en het recueil alzoo alleen datgene zal bevatten wat werkelijk nog van kracht is. De luitenant-kolonel Kromhout, chef van het bureau der genie bij het departement van oorlog, de kolonel Reuther en de kapitein Moor rees, van het wapen der artillerie, zullen zich naar Bredelar begeven, tot bijwoning van proeven met een nieuw uitgevonden pantserkanon. Bij resolutie van den minister van marine is de gouden medaille ter geheele grootte, tot bijzondere onderscheiding voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst, toegekend aan den machinist 1ste kl. in het vaste corps bij de marine, A. C. Torré. De minister van financiën heeft bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenende commies 3de kl. P. M. Caland ten spoorweg- postkantore n°. 1 te Amsterdam, de commies 4de kl. J. J. W. Kolderman idem te Dordrecht, de surnumerair A. De Kok, ten postkantore te Gorinchem. De heeren mrs. J. J. De Meyier, laatstelijk advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, en R. Th. Bijleveld, laatstelijk substituut-officier bij de voormalige arr.-rechtbank te Leiden, hebben heden in de zitting van den hoogen raad de gevorderde eeden afgelegd, mr. De Meyier als procureur-generaal en mr. Bijleveld als advocaat- generaal bij genoemd gerechtshof. Vervolgens werden als advocaat beëedigd mrs. H. Hemming- son en P. A. Jansma van der Ploeg. Z. M. heeft aan J. M. H. Quaedvlieg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Gronsveld en daartoe benoemd M. J. J. H. Gadet; tot burgem. der gem. Delfzijl R. E. "Van der Loeff, der gem. Wedde J. J. Cannegieter; aan dr. P. G. Slothouwer, met ingang van 16 December, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk; bij de infanterie benoemd tot lsten luit. bij hun tegenwoordig corps, de 2de luit. D. De Ronde Bresser, van het instructie-bataljon P. T. Lambert, van het 2de; H. A. Muller, van het 5de; P. X. Olivier, van het 6de regiment. Gemengd Nieuws. De Ne derlandsche regeering heeft aan de Eransche de voorloopige aanhouding, in afwachting van uitlevering, verzocht van baron Clamor Ereytag Estorf, zich noemende Ernest Mensching of Merling of ook Mersching, tegen wien door het gerechtshof te 's-Gravenhage een arrest van terechtstelling is gewezen ter zake van gequalificeerden diefstal, dezen zomer in het museum te Leiden gepleegd. Morgen zal de vereeniging St.-Hubert haar jaarlijksche jachtpartij houden op de buiten goederen van prins Erederik onder Wassenaar. Dit feest zal worden besloten met een gemeenschappe- lijken maaltijd in bet hotel de l'Europe. De zooveel besproken-verkoop van boomen in het Haagsche Bosch heeft heden plaats gehad, zonder dat zich daarbij eenig meldens waardig incident heeft voorgedaan. Het verkochte zal uiterlijk 20 dezer moeten zijn opgeruimd. AandenSchenke ld ij konder's- Grave n- deel is Woensdag in eene boerenplaats een hevige brand uitgebroken, terwijl de bewoners afwezig waren. Alles werd in de asch gelegd. Naar men zegt was er niets tegen brandschade verzekerd dan het vlas, dat zich in de schuur bevond. Gisteren werd te Amsterdam Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Atjeh", onder bevel van den kapitein t/zee jhr. H. O. Wichers, in dienst gesteld. Het totaal der bemanning is 230 koppen. De wapening bestaat uit zes stalen achterlaad- kanonnen van 17 cM., welke projectielen schieten van 60.7 KG., en nog vier van 12 c.M., allen tusschendeks opgesteldacht in de zijden en twee aan den voor- en achtersteven; met de laatstge noemden kan recht voor- en recht achteruit worden gevuurd, door groote trechtervormige geschutpoorten. Een torpedo-inrichting zal worden aangebracht, terwijl een flinke stoombarkas mede als torpedo boot zal worden ingericht. De bestemming van den bodem ishet doen van kruistochten tot het onder zoeken van de eigenschappen als zeil- en stoomschip, ten einde daarvan bij den verderen bouw van dergelijke schepen te kunnen profiteeren. Volgens het „Handelsblad" werd de heer Den Tex, burgemeester van Amsterdam, bij het ongeval, hem te Witten overkomen, zóó weinig gedeerd, dat hij naar huis kon wandelen en sedert Maandag weder te Amsterdam zijn ambt waarneemt. Over de ongeregeldheden op het eiland Norderney wordt nog medegedeeld, dat visschers aldaar reeds sedert langen tijd kwaad gezind bleken jegens hunne Nederlandsche collega's, die daar kwamen vissehen en hun vangst verkochten. Er is nu vrij wat vernield van de inventarissen der Hollandsche schuiten. De familie van den koopman Oterendorp is door het dak en met moeite gered. Men vreesde, dat het volk pogingen zou aanwenden, om de gevangengenomen personen met geweld te bevrijden. Het is er echter rustig gebleven. De voortvluchtige beambte der „Ritterschaftliche Privatbank" te Stettin, Hering, is te Nieuw-York gearresteerd. Van de 66,000 mark, waarmede hij zich uit de voeten had gemaakt, heeft men nog 61,000 mark bij hem gevonden. Uit Pruisen gaat een rechterlijk ambtenaar op reis, om hem van de Amerikaansche justitie over te nemen. In Oost-Friesland is vanwege de „Gesellschaft für bildende Kunst und vaterlau- dische Alterthümer", te Emden, dezer dagen onder zocht het hunebed Stapelstein in het oude ambt Friedeburg. Het resultaat was onbevredigend. Vroeger nl. was het aloude gedenkstuk omver gehaald en geschonden. Betere uitkomsten gaf het onderzoek van een heuvel tusschen Reepsholt en Rispel. Reeds vlak onder de oppervlakte vond men op 5 plaatsen urnen, en wel 15 stuks, 3 bij 3 geplaatst. Eéne urn slechts was geheel gaaf; in al de andere waren de wortels der heideplantjes ingegroeid en zoodoende de voorwerpen geschonden en verbrokkeld. De inhoud der urnen was, als gewoonlijk, boven zand en beueden fragmenten van beenderen en asch. Twee urnen hadden ver sieringen; in ééne daarvan vond men op de beenderenlaag een bronzen mes (een zoogenaamd scheermes), in eene andere een bronzen naald tusschen de beenderen-fragmenten. De minister Cross heeft eindelijk eene beslissing genomen ten opzichte der vier veroordeelden wegens het gebeurde met de te Penge. Hij heeft het doodvonnis over de^ Stauntons veranderd in een vonnis tot levensl dwangarbeid. Alice Rhodes zal geheel worden"' gelaten. Tt; De Ned. schoener „Havana Pact.,. „4- Q* 1i, ia ujj iaat vau uc J-'uuiiinudalISCüC TCgPerin laatstgenoemde laadplaats in beslag genomen de gezagvoerder wapens en ammunitie aan boord geleverd had aan de oproerlingen, terwijl hij la(]t was in de baai van Manzanilla. Het schin Porto Plata 26 September aangekomen en den m October naar St.-Domingo gebracht door een deelte van de equipage en eenige Dominiaof De gezagvoerder en de stuurman zijn als gevang per Amerikaansche stoomboot derwaarts s De lading van den schoener bestaat uit hout, heeft eene waarde van ongeveer Jy pond sterling en was bestemd naar het Jao voor order. Met schier ongelooflijke nam een jeugdige dief te Berlijn vont een dagen een tonnetje met geld, ten 7000 mark, van een voorbijrijdenden transport- wagen, die met zijn kostbare vracht op wy naar de rijksbank aldaar. Met niet minder groo;- vlugheid echter werd hij gearresteerd en antwoordt op de vraag, wie hij was: van beroepboosdoe Ook verklaarde hij medeplichtigen te hebben, wi namen hij evenmin wilde opgeven als den zijne Rechtzaken. Ter crimineele terechtzitting van het gerei hof te Arnhem stond onlangs terecht ztta vrouw Roskam uit Twello, beschuldigd vaa re giftiging van haar man. De man zelf verscla als getuige voor het hof, om mede te deelen,dn hij den 19den Juli jl., des morgens circa 8 van het veld tehuis komende om te ontb drie pannekoeken gereed vond staan, welke vrouw, die inmiddels ook naar haar wert r vertrokken, voor hem had gebakken. Aan eersten koek ontdekte hij een zeer owaogena smaak en bij onderzoek bleek bem, dat lichts: verscheidene roode punten met uitloopende vlekkt als van kopjes van lucifers, bevonden. Nacht1 die stukken er uit had gesneden, at hij kal koeken op, en daarna trachtte hij door het n van een pijp alle kwade gevolgen te verdrijft: De uitgesneden stukjes liet hij echter m zijl buren zien, waarna hij ze op het land wegwier De buurvrouw raapte eenige der stukken door hare tusschenkomst kwamen zij in hande van een dokter, waarna de justitie van deze zaal werd gesaisisseerd. De buren, als getuigen gek-, verklaarden dat zij de vrouw 's morgens h hooren bakken en dat de verstandhouding ta- schen het echtpaar wel wat te wenschen overt- daar de vrouw misbruik maakte van stem drank en het met andere mannen hield. Lti verklaringen van haar eigen man bleek nog, d deze vroeger driemaal naalden in zijn eten h::K vonden, terwijl bovendien ten processewerdbewez» dat de beschuldigde vroeger eens had getracht hart eersten man een vergiftigden drank toe te diene De beschuldigde, die in de instructie eerst b /I ontkend luciferskoppen in het deeg gemenga hebben, kwam later tot de bekentenis en Ine deze ook ter terechtzitting vol, dat zij, na pannekoeken gebakken te hebben, er eenige 'uc ferskoppen overheen had gestrooid. Hiermede zij niet het voornemen gehad om haar m®® dooden, maar zij hoopte alleen, dat hij zie® het gebruik daarvan zéé onwel zou gevoelen, hij zich genoopt zou zien de hulp van den o - in te roepen. Dan hoopte zij, dat deze te- raad zou geven tegen een open been, waaraa.' man leed, waarvan ook beschuldigde door - stank, dien de wonde verspreidde, veel last on - vond en waarover hij nooit een dokter wilde r,- plegen. Zij ontkende ten sterkste hem vroeger naalden in zijn eten te hebben gemengd, a dat zij verboden verstandhouding onderhie c - een anderen man. Haren eersten man a slechts eens een slaapdrank toegediend, om v lastig humeur tot bedaren te brengen. deskundigen, ter terechtzitting gehoord, Ter 'jj den, dat de hoeveelheid phosphorus, door hen o

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2