N°. 5434. A°. 1877. Woensdag 31 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. Ufcenderliike Nommcrs0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Crootcre letters naar plaatsruimte. ST AO ft-B ERICH TEN. 2e Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Geiien art. 204 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. S5) doen te weten, dat het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1877 op heden voorloo pt is vastgesteld en van den 30sten October tot en met den \iden 'November 1877, ter secretarie dezer gemeente (finan- cieele afdeeling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 October 1877. Vergadering van den Gemeenteraad op Woens dag 31 October, 's namiddags te 2 uren. Voortzetting van de behandeling der Gemeente- begrooting voor 1878. LEIDEV, 30 October. Door de plaatselijke schoolcommissie zijn bij den iGemeenteraad voorstellen ingediend tot her ziening der verordening op de jaarwedden van het onderwijzend personeel, ten einde de nieuwe regeling met 1 Januari 1878 in werking kunne tredeu. De tegenwoordige feitelijke toestand toch is met de wettelijke regeling weinig in harmonie. Onderwijzers 2de kl. worden sedert het vorige jaar steeds aangesteld op minstens ƒ700, en kunnen roor dat tractement nauwelijks verkregen worden. Hulponderwijzers worden zonder onderscheid allen op het maximum aangesteld, omdat zij voor minder tractement niet te verkrijgen zijn. En somtijds melden zich voor dat maximum geen geschikte sollicitanten aan, zoodat men reeds driemalen ge noodzaakt is geweest in strijd met de verorde ning in plaats van hulponderwijzers, onder wijzers 2de klasse aan te stellen. Daaruit blijkt dat de bestaande verordening niet wordt toege past, omdat zij niet kan worden nageleefd. Om nu de groote grief tegen den actueelen toestand weglte nemen, dat voor alle hulponderwijzers feitelijk hetzelfde tractement bestaat, verheffe men tot minimum het tegenwoordig maximum der hulponderwijzers-tractementen, met deze bepaling, dat elk hulponderwijzer, tenzij er reden tot onte vredenheid tegen hem besta, regelmatig eene ver- booging ontvangt, wanneer hij twee jaren voor het hem ltoegekende salaris is werkzaam geweest. Tevens komt het der schoolcommissie gebiedend jjjgfekelijk voor, dat voortaan de oproeping uitslijtend op het minimum geschiede, omdat andeis binnen een paar jaren alle hulponderwijzers weder op het vast te stellen maximum zullen staan. Ten einde deze bepaling te kunnen handhaven, geve de verordening de vrijheid om, indien zich geen hulponderwijzer voor ƒ550 aanbiedt, tijdelijk een onderwijzer 2de klasse in zijne plaats aan te stellen. Evenals de tegenwoordige verordening bepaal;, moet de verkrijging der hoofdonderwijzers akte aanspraak geven op eene tractementsverhooging van ƒ50. Ten behoeve van de scholen voor uit gebreid lager onderwijs is het wenschelijk de toelage voor akten van nieuwe talen en wiskunde van /"50 tot ƒ100 te verhoogen, en van meer hulp onderwijzers dan de bestaande verordening voor- schrijft, het bezit van een dezer akten te vorderen. -nel de verhooging der tractementen van de hulp onderwijzers moeten die der onderwijzers 2de en Dte klasse gelijken tred houden. Ook voor dezen w ^U3 eene verhooging moeten worden voorgesteld. T- Wanneer bij eene nieuwe regeling van de jaar wedden van het hulppersoneel bovenstaande grond slagen worden in acht genomen, zal men ouge- twijfeld een goed georganiseerd hulppersoneel ver krijgen, dat vast aan onze lagere scholen verbonden blijft en verbonden wil blijven. In het vooruitzicht, dat men op een minimum aangesteld, langzamer hand bij gebleken bekwaamheid en goed gedrag kan opklimmen en eindelijk eene positie kan er langen, die een burgerlijk bestaan oplevert, moet het begeerlijke gelegen zijn, om aan onze scholen als hulponderwijzer werkzaam te zijn. Niet alle hulponderwijzers kunnen later als hoofden van scholen optreden. Er moet dus vooruitzicht zijn, dat zij eenmaal, al is het dan ook in meer nede- rigen werkkring, een voldoend bestaan kunnen vinden. Opent men aan het hulppersoneel een vooruitzicht, zooals de commissie wenschelijk acht, dan zal ook slechts zelden gebruik behoeven te worden gemaakt van de bepaling, dat in plaats van een hulponderwijzer tijdelijk een onderwijzer 2de klasse wordt aangesteld. In verband met bovenstaande opmerkingen geeft zij in overweging de tractementen van het hulppersoneel aldus te bepalen: onderwijzers 1ste kl. 1000onderwijzers 2de kl. 700; onderwijzers na 2 dienstjaren als onderwijzer 2de kl. S00; onderwijzers na 4 dienstjaren als onderwijzer 2de kl. 900. Hulp onderwijzers: minimum 550; na 2 dienstjaren 600; na 4 dienstjaren 650. Voor onderwijzers lste en 2de klasse moet het bezit der hoofdonderw.- akte vereischt worden bij deJaanstelling. Hulp onderwijzers ontvangen eene verhooging van ƒ50, te rekenen van 1 Jan. van het jaar, volgende op dat, waarin zij de hoofdonderwijzersakte verwerven. Aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs ƒ100 verhooging voor elke akte voor nieuwe talen en wiskunde. Ook verhooging der toelage voor kweekelingen is noodzakelijk. Wat nu dit plan van herziening betreft, zegt de districts-schoolopziener aan het slot zijner be geleidende missive, dat dit in overleg met hem, en wel eerst nadat hij de hoofden der scholen wederom ernstig geraadpleegd had, tot stand is gekomen, en dus zijne volkomen instemming heeft. Het is zijne overtuiging, dat eene wijziging der verordening volgens dit plan voor den toestand van het onderwijs in deze gemeente hoogst nuttig zal zijn, daar hst den goeden geest onder het hulppersoneel bevorderen en den band, die hen aan de gemeente bindt, versterken zal, terwijl het voor elders werkzame hulponderwijzers en onder wijzers eene benoeming in Leiden veel aannemelijker zal maken. Op grond hiervan heeft hij de eer te adviseeren, het voorstel der schoolcommissie met krachtige ondersteuning aan den Gemeenteraad aan te bevelen. De verwachting der Commissie voor volks voordrachten omtrent de eerste volksvoorlezing, werd gisteravond niet teleurgesteld. Niettegen staande het buitengemeen ongunstige weder menig een zeker terughield, en door den nog niet afge- loopen brand velen nog in functie waren, was de groote stadszaal bijna geheel vol. Na een enkel woord van inleiding door den voorzitter vervulde ds. Van Boekeren de aangekondigde spreekbeurt en had daartoe gekozen zijne novelle getiteld: „In de Buime-Conscientiestraat". Had spreker die vroeger reeds in eene departementsvergadering van 't Nut voorgedragen, hij meende, en zooals uit de onverdeelde voordracht waarmede hij gevolgd werd bleek, te recht, dat juist ook daarin voor het volk menige nuttige wenk was vervat. Naar aanleiding van den naam der straat vervulde iu deze novelle natuurlijk de ruime conscience de hoofdrol. Door tal van voorbeelden, aan de ver schillende klassen der maatschappij outieend, trachtte spreker zijne hoorders voor het verkeerde eener ruime consciëntie te waarschuwenvoorbeelden die meestal zóó juist en kernachtig personen en zaken ten tooneele voerden, dat het zoo juist ge kozen beeld niet zelden de hilariteit in hooge mate opwekte, waartoe de bezielende voordracht niet weinig bijdroeg. In eene opgewekte stemming verliet de menigte omstreeks 10 uren de zaal en wij twijfelen niet of de aanstaande lezing over 14 dagen zal niet minder druk bezocht zijn. Dr. J. J. Hoffmann, hoogleeraar aan de uni versiteit alhier, is door Z. M. den Koning van Saksen benoemd tot ridder lste klasse der Albrechtsorde. De Ilaagsche gemeenteraad, hoewel aan nemende de verzekering dat door den minister van financiën aan het plan tot het maken van een rijweg in het Haagsche Bosch niet wordt vastgehouden, heeft heden echter besloten zonder nader onderzoek nog niet in de zaak van het Bosch te berusten, en verzoekt daarom in een nieuw adres aan den minister nog uitstel van den boomenverkoop, ten einde die boomen te doen aanwijzen welke ter voldoening aan de algemeene begeerte moeten behouden blijven. Gisteren is in Den Haag toegelaten voor Ned. taal- en letterkunde middelbaar onderwijs mej. J. E. Van der Vliet, uit Leiden. Van de acht personen, die zich hebben aan gegeven voor de betrekking als leeraar in de wis-, natuur- en aardrijkskunde aan het gymnasium te Assen, zijn door curatoren aan den raad ter be noeming voorgedragen en verder aan den betrokken minister: dr. A. Eecen, adsistent aan het obser vatorium alhier, en G. J. D. Monier, doctorandus te 's-Hage. De predikanten Ph. R. Hugenholtz en P. H. Hugenholtz Jr. hebben bij den algemeenen kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam de kennisgeving ingezonden, dat zij, met het oog op de jongste synodale besluiten, in verband met geheel den kerkelijken toestand, tegen 1 Eebruari e. k. hun ambt wenschen neder te leggen. Mede naar aanleiding hiervan heeft een samenkomst van ongeveer honderd daartoe uitgenoodigde gemeente leden plaats gehad, waar, na ernstig debat, een zestigtal zich bereid heeft verklaard gezamenlijk stappen te doen oin de Ned. herv. kerk te ver laten, op nader vast te stellen tijd, en dan tevens te bepalen op welke wijze zij het godsdienstig gemeenteleveu wenschen voort te zetten. Terwijl bij de leden van een daartoe aangewezen comité gelegenheid bestaat om zich bij deze verklaring aan te sluiten, zal eerlang eene openbare samen komst worden belegd, om de zaak in ruimeren kring te behandelen. Naar men verneemt heeft het rijk voor het museum op de Prinsegracht in Den Haag aan gekocht de schoone oud-Hollandsche betimmering met geschilderde ruiten enz., die de heer Heems- kerek van Beest had aangebracht in twee kamers van zijn huis aan den Scheveningschen weg, dat wegens vertrek van den eigenaar uit de stad thans ter publieke veiling is aangeslagen. Mr. H. Goeman Borgesius heeft het man daat van afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Winschoten aangenomen. Men schrijft aan de „Amh. Ct." uit Den HaagToen de heer Kappeyne de opdracht kreeg om een ministerie te vormen, meende ik, dat spoedig een stel nieuwe ministers zou optreden. De vertraging wordt vooral door twee zaken ver*.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1