LEIDSCH i N°. 3432. A0. 1877 bladen. Maandag 29 October. 1.10. 1.40. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. f 1.05: i toestaat uit TWEE Eerste Blad. RICH TE Ji. I I i- PKIJS DEZER COURANT: Koot por 3 moondon..............I franco per post [loodetlylte Nonnncrs....i 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels Iedere regel meer .TT: Grootere letters naar plaatsruimte. 0.173. y KT A7> S - ij E Vei nadering van den Gemeenteraad van Leiden, Maandag 29 October, des uamiddags te twee uren. Punten ter behandeling-. 1°. Voorwaarden van verhuring van weiland in den Boschhuizerpolder enz. (233). 2®. voortzetting van de behandeling der gemeente- sgrooting voor 1878. LEIDEN, 27 October. Heden aanvaardde de heer dr. G. Schlegel het hoogleeraarsambt in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de hoogeschool alhier met het houden eener redevoering over de geschiedenis en de vroegere en tegenwoordige beoefening van het Chineesch en het belang voor de wetenschap van Mie taalstudie. Heden is aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heer P. A. Jansma van der Ploeg, geb. te Amsterdam, na verdediging van Stellingen. Voor de levering der levensmiddelen, benoo- digd voor het Werkhuis alhier, van 1 Nov. 1877 tot 30 April 1878, zijn bij de heden gehouden aanbesteding de artikelen gegund aanA. Slok, het ruudvleesch, voor 67P. Planjer, het rund- vet, voor 64P. Spaanderman, de aardappelen, voor 5.20; T. S. Bots, de gort, voor 15.16; T. H. Straathof, de groene erwten, voor 15.58; J. 8pringer, de groenten, voor 6.95W. A. Afl'ourtit, de rijst, voor 16.70; de peper voor 49.50, de cichorei voor 22.50 en de stroop voor 14.90 cents per kilogram; I. Van Kampen, de zoete melk, voor f 6,34 en de karnemelk voor f 1.80 de 100 liters. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5570 volwas- sea^ersonen en van 1117 kinderen. Het hoofdoomité ter bevordering eenec Ned. uitrusting naar de Noordpoolzee, onder bescher ming van prins Hendrik en onder praesidium van prias Alexander, (heeft een uitvoerige circulaire gericht aan de plaatselijke comité's, waarin wordt meegedeeld, dat totnogtoe voor dat doel een som van 24,780.43'/a is bijeengebracht. Een tiental comité's, waaronder Amsterdam, zijn met hun in zamelingen nog niet gereed. Ofschoon deze som van f 24,780 beneden de verwachtingen is gebleven en alzoo aan het uit rusten van een groote en kostbare expeditie niet meer kan gedacht worden, is het verkregen cijfer sjKl|Voidoende om over te gaan tot het bespreken, vormen en vaststellen van een plan op kleiner "Dub De uitgevaardigde circulaire dient dan nu ook Jom de plaatselijke comité's op te wekkeu 1 tot nieuwe pogingen om door vereenigde krach ten althans zooveel gelden bijeen te brengen als noodig zijn voor zoodanige uitrusting op kleiner schaal met een klein, sterk, nieuw gebouwd zeil vaardig, dat in 't laatst van Mei 1878 zou ver trekken, waarvan de kosten worden geraamd op ruim ƒ40,000; 2°. uit te noodigen tot het aan vijzen van een afgevaardigde om in een bijeenkomst °p Zaterdag 17 November, des namiddags te half- tvee, in het lokaal „Diligentia" te Amsterdam, met^het hoofdcomité het plan te bespreken en laaromtrent een beslissing te nemen, j De minister van financiën brengt ter kennis dat ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 2de kl. bij den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus 1878 leerlingen kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van één gulden. Aanmelding vóór 31 Juli. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's-Hage. Afdeeling letterkunde. Toegelaten voor Nederl. taal en letterk. mej. H. S. G. Buys, van Utrecht; voor aardrijkskunde mej. C. N. M. De Cocq, van Leiden; voor Duitsche taal en letterkunde, mej. S. H. Keyser, van Arnhem; voor boekhouden, de heer C. J. Kok de Jong, van Gouda. Akte-examens lager onderwijs. Voor de akte in de Erausche taal werden gisteren geëxamineerd 9 cendidatentoeg. mej.: A. J. Allan, A. M. Brocx, J. R. Van Coevorden, uit's-Hage; L. II. J. Jung, uit Schevcningen; A. J. Rosskopf en H. C. Kosskopf uit 's-Hage. Door -de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zijn uitgeschreven de volgende prijs vragen 1°. Eene overdekte markt voor groenten, bloemen, ooft, gevogelte en wild, voor eene stad van ongeveer 300,090 inwoners; 2°. een gebouw ten dienste van het loodswezen; 3°. eene ver- frisschingstent (limenadière). Aan den vervaardiger van het beste en der bekroning waardig gekeurde ontwerp sub 1 wordt toegekend het getuigschrift der Maatschappij met f 250 aan dien van het ontwerp sub 2 het getuigschrift met f 150 en aan dien van het ontwerp sub 3 het getuigschrift met f 50. Het „Vaderland" verneemt dat de minister van financiën gelast heeft de boomen in het Bosch die voor den geprojecteerden rijweg zouden moe ten vallen, voorloopig niet te verkoopen, en dat hij ook betredende verschillende andere perceelen, die 2 November zouden verkocht worden, tegen bevel heeft gegeven. Prins Hendrik, die sedert eenige dagen zijn verblijf te Soestdijk met dat in zijn paleis te 's-Gravenhage heeft verwisseld, zal zich Woensdag ochtend per Holl. spoor met gevolg naar Luxem burg begeven, waar hij tot medio Eebruari zal vertoeven. Gisterochtend heeft de prins een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Delft, aldaar omstreeks een uur doorgebracht en op de kist van II. M. de koningin een prachtigen bouquet neergelegd. De strijd tusschen Rijnspoorweg- en Tram- way-maatschappij over de nieuwe concessie Rijn- spoorBadhuis duurt in den Haagschen gemeen teraad onverflauwd voort. Nu de meerderheid van den gemeenteraad Burg. en Weth. heeft uitgenoo- digd met de directie der Rijnspoorwegmaatschappij onderhandelingen aan te knoopen, acht deze directie reeds haar pleit gewonnen en vertrouwt zij mees teres te zullen worden van het strijdperk. Intusschen, de Tramway-directie geeft nog niet geheel kamp en kan het niet lijdelijk toezien, dat op eenmaal een concurrentie opsta, die haar binnen weinige jaren, door minstens de helft van het personen vervoer over dezelfde lijn tot zich te trekken, met zekerheid zal vernietigen. De Rijnspoor-directie, nog altijd bezwaard met de verplichting van den spoorweg Den HaagScheveningen te leggen, meent aan die verplichting te kunnen voldoen door er een tramway Rijnspoor Scheveningen voor in de plaats te schuiven. Maar nu is juist door de Tramway-directie onlangs een verbinding Ka nonstraatBezuidenhoutRijnspoor aangevraagd, waardoor hetzelfde kan verkregen worden. De on derhandelingen tusschen den heer Ameshoff (pre sident-directeur Rijnspoor) en Vilmart (president- directeur tramway) worden met hardnekkigheid gevoerd. De directie der Haagsche tramway heeft zich thans opnieuw tot Burg. en Weth. gewend. Nooit zou zij, beweert zij in haar adres, eerst twee jaren geleden, hare onderneming hebben in het leven geroepen en daarin aanzienlijke kapita len gestoken, indien zij had kunnen voorzien dat (wat nergens in Europa geschiedde) op dezelfde lijn, onder de leus van 't publiek belang te be vredigen, maar alleen om de Rijnspoorwegmaat schappij genoegen te doen, aan twee concurreerende tramways concessie zou worden verleend. Bij gelegenheid van de serenade der Amster- damsche studenten aan den oud-hoogleeraar Wii- leumier, heeft deze in zijne toespraak tot de jongelui gezegddat hij het hem toegekende wachtgeld 2500 'sjaars, gedurende vijf jaren) afstond voor de bibliotheek der universiteit, opdat hij zoodoende nog iets nuttigs voor de jongelui kon uitwerken. Ook gevoelde hij zich te jong en te krachtig om op zijn leeftijd op kosten van de stad te leven. De heeren Scholten, Rietveld en Windhouwer, te Amsterdam, doen een beroep op de weldadigheid onzer landgenooten en verklaren zich bereid de giften voor Curasao, in geld of in kleedingstukken, in entvangst te nemen. Thans geldt het vooral, dat wie spoedig geeft dubbel geeft, nu te IJmuiden een schip naar Curasao zeilklaar ligt, waarmede op de snelst mogelijke wijze de bijdragen aan den gouverneur der kolonie, ter verdeeling onder de ongelukkige slachtoffers, overgezonden kunnen worden. De nieuwbenoemde raadsheer in den hoogen raad, Mr. J. Pols, zal a. s. Dinsdag des namiddags te 2 uren in eene plechtige openbare algemeene vergadering van dat college worden geïnstalleerd. Den 17den November zal van het koloniaal werfdepot naar Rotterdam vertrekken een deta chement suppletietroepen sterk 100 man benevens 6 onderofficieren om te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkende stoom schip „Drente". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het Ó.-I. leger R. P. De Groot, die van verlof naar Java terugkeert, en tot medegeleide zijn be stemd de 1ste luit. der inf. M. C. B. De Groot, D. Cheriex, H. L. Nepper en J. Van der Schroef- fen, de 2de luit. der inf. J. W. De Groot, L. Oberg en J. P. Schoenmaker en de 2de luit. der art. J. P. Van Velthuyzen. Z. M. heeft aan mr. J. W. Eoest, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ambt. van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Amsterdam, voor de kantons Amsterdam (lste en 2de kanton); den kapt. der inf. H. J. G. Benschop, vroeger gedet. bij het kol. werf depot te Harderwijk, op zijn verzoek, wegens zijne overpl. naar den staf der inf., ten einde werk zaam te zijn bij de kon. militaire academie te Breda, eervol ontheven van de tijdelijke waarne ming der betrekking van commandant der dd. schutterij te Harderwijk, en znlks onder loffelijke vermelding van de als zoodanig door hem bewezen goede diensten. K echtzaken, J. M. L., vrouw van J. W., nit Leiden, die bij zekere juffrouw A. als werkster in dienst was, had in October van het vorige jaar ten nadeele van deze een stuk ongebleekt katoen ontvreemd en in den avond van 21 April jl., terwijl zij bezig was den winkel schoon te maken, de aandacht van de dochter dier juffrouw, die aldaar zat te schrijven, afgeleid, de toonbanklade opengeschoven

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1