N°. 5431. A". 1877. Zaterdag 27 October. PRIJS DEZER COURANT: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Noinmer BLADEN. bestaat uit TWEE Eerste Blad. is TADS-BE III CHTEN EIDSCÏÏ DAGBLAD. foor leiden per 3 maanden.77177; 1.10. .■anco per post1.40. Wonderlijke Nommersn O.OA -ifi -rT PRIJS DER ADTERTENTIEN 4, Ij Van 1—6 regels.77:777777777777.7777777 1.05. Iedere regel meer7V7 Grootcre letters naar plaatsruimte. 0.17|. burgemeester en wethouders van leiden doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk Besluit tjo 9 November 1851 (Staatsblad N°. 142) in verband met Zijner Majesteita besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad N».80), cp den 27sten November aanstaande, 's middags te twaalf uren, op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden a!> worden gehouden ter verkiezing van éc'n lid van de Kamer nn Koophandel en Fabrieken, in de plaats van den Heer ADRIANUS CORNELIS LEEMBRUGGEN, die in 1880 had moeten aftreden, doch in den loop van dit jaar is overleden, en dat de inlevering der Stembriefjes op bo- vcngeioeraden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Eu wordt deze door plaatsÏDg io de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 October 1877. burgemeester en wethouders van leiden, Gezien het adres van JOHANNES JACOBUS TAN MAASTRICHT, wonende in de Groenesteeg, om varkens te mogen houden in zijn perceel, gelegen aan de Uiterste - gracht N°. 21; Gelet op arlt. 132 en 133 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot hel hooren der eigenaars en Bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den lsten Novem ber aanst., 's voormiddags (e elf urenzullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dal verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 October 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat het Museum in de Lakenhal, gedurende acht dagen, aanvangende Maandag 2'J October a. s., voor het publiek gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 October 1877. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 29sten October a. s. Voortzetting van de behandeling van de ge- meenjebegrooting over 1878. LEIDEN, 26 October. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal morgen eene gewone vergadering houden. De Commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart alhier deelt mede, dat ingevolge ministerieel besluit van 15 October j. 1. jjBpopig geen knapen op 13-jarigen leeftijd meer Oij s rijks zeemacht kunnen worden aangenomen en evenzeer de afwijking van 5 centimeter op de ^^■estelde lengtemaat niet meer wordt toegestaan. Knapen evenwel, die op een paar maanden na den vereischten leeftijd bereikt hebben, kunnen, indien de subcommissie of agentschappen geneigd zijn de kosten voor hunne rekening te nemen, niettemin Mar de Kweekschool opgezonden worden. De Commissie der Volksvoorlezingen zal, Mijkens achterstaande advertentie, Maandag-avond le 18 uren bare taak weder hervatten. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen deze eerste bijeenkomst, waarin de spreekbeurt door ds. Van Boekeren zal vervuld worden, bij te wonen, zal ZÜ gehouden worden in de gr note Stadszaal en is de toegang vrijterwijl aan den ingang voor ieder belangstellende de gelegenheid openstaat hetzij voor zich, hetzij ter uitreiking aan onderhoorigen, door- loopende toegangskaarten a 25 ets. voor alle vol gende lezingen te bekomen. Twijfelen wij er niet aan of de lezing van ds. Van Boekeren zal door een talrijk publiek worden bijgewoond, wij ver trouwen dat voor de volgende lezingen ook door velen kaarten zullen worden genomen, te meer daar de lijst der sprekers, die volgen zullen, een waarborg aanbiedt dat men, door elkander geno men voor 2'/i cent per avond, een tal van nut tige en aangename winteravonden zal kunnen door brengen. Behalve deze lezingen wordt doorgaans aan de hoorders van doorloopende kaarten nog de toe gang tot de eene of andere buitengewone bijeen komst of tentoonstelling verzekerd, zoodat, terwijl tegenwoordig alles zoo duur is, de Volksvoor lezingen hierop eene gunstige uitzondering maken, en men hier inderdaad voor een koopje terecht kan. Onder presidium van den heer J. S. G. Disse zal Zondag a. s. eene vergadering gehouden worden van de Zuid-Hollandsche gymnastiek-onder- wijzersvereeniging in de gymnastieksckool te Bot terdam (Eendrachtsstraat). De volgende onderwerpen zullen o. m. behandeld worden; 1°. a. Zijn de tegenwoordig gestelde eischen voor het verkrijgen van eene akte van bekwaam heid als onderwijzer in de gymnastiek voldoende? b. Welk verschil behoort er te bestaan tusscben de eischen voor de akten lager en middelbaar onderwijs? 2°. De spirometer en haar gebruik in de gymnastiekschool. Door de commissie voor het lager onderwijs in Den Haag werden gisteren voor de landbouw kunde toegelaten de beeren J. E. H. Ramakers uit Botterdam en H. J. Struik uit Monster. Voor de akte als hoofdonderwijzer werden van de 16 candidaten 4 afgewezentoegelaten de heeren P. Blok uit Stolwijk, J. H. W. Van Dijk en J. Esveldt uit Botterdam, J. Kaptijn uit Gouda, H. J. Knol uit Schoonhoven, L. J. Luitborst uit Gouda, C. J. Maas uit Kralingen, S. C. Pieterse uit Schoonhoven, C. Van Swieten uit Delft, A. Van der Velde en W. Van Waayenborg uit Rot terdam en A. J. Zandbergen uit Leideu. Akte-examens middelbaar onderwijs, afd. letter kunde toegelaten voor Ned. taal- en letterkunde, mej. E. C. C. Eshuys, van Haarlem, afgewezen twee mannelijke candidaten voor boekhouden en ééne vrouwelijke voor Duitsch; niet opgekomen één candidaat voor boekhouden. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" is den 20sten dezer van Batavia vertrokken. Te Haarlem is Woensdag onverwachts over leden de heer C. G. Voorhelm Schneevoogt, oud 75 jaren, gedurende een reeks van jaren deelgenoot van een der voornaamste boom- en bloemkwee- kerijen in Nederland, nl. de firma Zocher en Voorhelm Schneevoogt. De overledene was mede directeur van Teylers stichting en een ijverig lid van een aantal commissiën en genootschappen. Ook de muzikale wereld verliest een uitstekend bevor deraar in hem. Bij beschikking van den minister van marine van den 25sten dezer zijn de adelborsten der 2de klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord C. E. Bodemeyer en H. B. Schreu- der met genoemden datum eervol uit den zee dienst ontslagen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be sloten voor 1878 3 percent als plaatselijke directe belasting naar het inkomen te heffen. Z. M. heeft aan den gepens. kapt.-ter-zee G. P. J. Mossel, lid van het hoog militair gerechts hof, den titulairen rang van schout-bij-nacht ver leend; den 2den luit. F. Van Laaren, van het 5de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; den scheepsbouwk. ingenieur H. Siebers benoemd tot adsp.-ingenieur voor het vak van scheepsbouw in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag geraakten op de Bree straat twee vigilantes met de voorwielen zoodanig in botsing, dat van de eene de veeren braken en het voorste gedeelte op de wielen terechtkwam, zoodat het rijtuig voor verder gebruik ongeschikt was. De koetsier sprong nog bijtijds van den bok af. Het paard werd onmiddellijk tot staan genood zaakt en afgespannen. De beide in de vigilantes gezeten personen kwamen er gelukkig met den schrik af. Gisteren stond voor de correctio- neele kamer der arroud.-rechtbank te Amsterdam terecht een doofstomme schoenmaker, beklaagd wegens diefstal van een paar pantoffels, ten na- deele zijns meesters. Het feit werd door bekl. erkend. Het onderhoud tusschen den voorzitter en bekl. vond schriftelijk plaats. Het O. M. re- quireerde veroordeeling tot 3 maanden celstraf. De Maatschappij „Zeeland" zal in de nabijheid der plaats van afvaart harer stoom schepen te Vlissingeu een abattoir oprichten, om geslacht vee naar Engeland te kunnen vervoeren. Door den minister van financiën is vergunning verleend, hiertoe voorloopig van eene der groote loodsen nabij de nieuwe havens gebruik te maken. Naar men verneemt zal de betrek king van kleedermaker bij de verschillende corp sen van het leger vervallen; de groote kleeding voor het leger zal voortaan worden aangemaakt in het nieuwe magazijn te Amsterdam. Te Groningen worden bij het afgra ven der vestingwallen in de nabijheid van het voormalige Kleine Poortje vele kogels gevonden, en wel van 12 tot 26 oude ponden zwaar. In de vorige week vond men er ter genoemde plaatse wel drie honderd. Men meldt ons uit Leipzig: Een groote diefstal heeft alhier Woensdag-avond plaats gehad. Een brievenbesteller, belast met het be zorgen van een pakket, ter waarde van M. 11,000 in Engelsch geld, heeft zich met deze som uit de voeten gemaakt. De diefstal, tusschen 7 uren en halfacht ontdekt, werd dadelijk bij de politie aangegeven, die onmiddellijk alle stations liet be zetten. Ondanks al deze maatregelen is de dader nog niet ontdekt, die zijn op zoo voordeelige wijze verkregen geld moeielyk aan den man zal kunnen brengen, daar het geheel uit Engelsche sovereigns bestaat. Het Engelsche weekblad „Athenae um deelt omtrent de schilderijen-verzameling, welke de familie Van Loon voor eene groote som gelds aan baron Rothschild overdeed, de nog niet vermelde bijzonderheid mede, dat de geheele familie Rothschild de schilderijen heeft gekocht. De verzameling wordt in vijf deelen verdeeld, waarvan iedere tak er één trekt. Als een bewijs, dat de verdeeling met oordeel des onderscheids geschiedde, kan gelden, dat de twee prachtigste stukken van Rembrandt, „Daey en zijne vrouw", voor ééne portie gelden. Zij ko men den gelukkigen winners op f 300,000 te

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1