KOLONIËN. zich 11 candidaten aangemeld; 5 werden afge wezen toegelaten de heerenJ. A. Bergmeyer nit Zwijndrecht, A. W. De Bock uit Botterdam, A. Bouman uit Vlaardingen, D. Van den Hoek uil Botterdam, A. H. Van der Hoeff uit Bleis- wijk en B. Van West uit Vlaardingen. Door den Haagschen gemeenteraad is het volgende adres vastgesteld aan den minister van financiën: „De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft met belangstelling kennis genomen van uw brief van 20 October 11., afd. domeinen. Niet tegenstaande de daarin gegeven ophelderingen, moet de raad U. Exc. eerbiedig maar dringend blij ven verzoeken, geen boomen in het Bosch te doen vellen noch de aangekondigde houtverkooping te doen voortgaan, vóór en aleer de raad zal hebben kennis genomen van het plan, waarop in het slot van U. Exc. brief gewezen wordt en welk plan de raad gaarne zou willen kennen, ten einde met U. Exc. te kunnen verklaren dat het karakter van het Haagsche Bosch zal behouden blijven en dat behoorlijk de overeenkomst van 16 April 1576 wordt nageleefd, die geene eigenmachtige handelin gen van eene der contracteerende pariijen gedoogt. Op de vraag van den heer Mouton, wat de raad zal doen indien de minister zijne eigen inzichten volgt, of de stad dan exploot kan laten gelden, ja dan neen, antwoordde de burgemeester, dat die quaestie eerst zou geboren worden wanneer der gelijk besluit door den minister genomen is. In genoemde missive legt de minister van finan ciën nogmaals de verzekering af, dat zijne plan nen niets anders ten doel hebben dan instand houding van het Bosch in zijn tegenwoordig karakter: juist dat waartoe de Staat door de akte van 1576 verplicht is, maar waarbij hij ook be voegd is, naar eigen inzichten te handelen. Ver klaart de minister buiten staat te zijn om te voldoen aan 's raads verzoek dat de verkoop van boomen worde uitgesteld, tevens geeft hij de toe zegging te doen nagaan of er misschien daaronder nog boomen zijn die kunnen blijven staan. Ook belooft hij het plan van de nieuwe beplanting en van de verlegging der achterpaden, waardcor een rijweg verkregen wordt, tijdig aan het gemeente bestuur te zullen mededeelen. Ten gevolge eener verandering in den loop der reis van het stoomschip „Holland", dat heden uit Nieuwediep naar Batavia vertrekt, wordt met dien bodem geen brievenmail naar Padang verzonden. Naar men verneemt, zal de nieuwe rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg met 1 November geopend worden. In het voorloopig verslag over hoofdstuk I der staatsbegrooting zijn politieke beschouwingen achterwege gebleven. In ééne afdeeling was daar over veel verschil van gevoelen, in verband met het aangevraagd ontslag van alle ministers. De groote meerderheid in de overige vier afdeelingen echter was het eens met hen, die meenden, dat het onderzoek tot goede resultaten kon leiden. De begrooting en de daartoe betrekkelijke me- dedeelingen van den minister van financiën, ver geleken en aangevuld met die van den minister van koloniën, hadden op verre na geen gunstigen indruk gemaakt, en het moest bevreemden, dat in de troonrede het gezegde voorkwam, dat de toestand der geldmiddelen bevredigend mocht heeten. De commissie tot voorbereiding eener in dijking en droogmaking van het Wieringermeer heeft dezer dagen haar adres om concessie bij Z. M. den koning ingediend. Zij vraagt eene garantie van rente tegen 5 ten honderd 'sjaars, gedurende het tijdvak van den aanvang van het werk totdat met den verkoop der drooggemaakte gronden geregeld kan worden voortgegaan, uiter lijk voor 10 jaren en tot een gezamenlijk bedrag van niet meer dan 6 millioen gulden. Z. M. benoemd tot consul der Nederlanden voor de zuidwestkust van Afrika tusschen de Por- tugeesche bezittingen aldaar en de Fransche be zittingen aan de Gabon, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, A. E. II. Pape, met bepaling dat hij die betrekking gelijktijdig bekleeden zal met die van consul der Nederlanden voor de Portugeesche bezittingen ter zuidwestkust van Afrika te San Paulo de Loandatot ridder der orde van den Ned. Leeuw, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, referendaris bij het depart, van justitie; voorden tijd van zes jaren, in te gaan op 1 Januari 1878, tot leden van het bestuur van het leenfonds „Wel dadig en Zorgvuldig", jhr. mr. Bepelaer en jhr. H. P. F. Hooft; tot ontv. der registr. en dom. te Onderdendam C. Th. Montijn, thans id. te Meppel; P. G. J. Vogelpoel, arts, met ingang van 1 November, benoemd tot officier-van-gezondheid 2de kl. bij de zeemacht; aan den O.-I. ambtenaar H. T. zu Dohna, laatstelijk burger-opnemer in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks halfelf brak in Den Haag in een nauw zijstraatje van de Ge- demptegracht een felle brand uit, die schijnt ont staan te zijn in het mattenmagazijn van den heer d. V. boven de bakkerij van den heer Juliard. Al het daar geborgene werd een prooi der vlammen, alsook de andere zolders met hun inhoud. Toen men de vlammen in de achtergelegen pakhuizen nagenoeg meester was, verspreidde zich het vuur in de richting van de Gedemptegracht, baande zich door de bakkerij, welks zolder verkoold werd, een weg naar het bovenachtergedeelte der woning van den heer J. en liet eindelijk zijne tongen uit de bovenste verdieping van dat huis op de Gedempte- gracht zien. De krachtige waterstralen van de daar geplaatste spuiten stuitten echter het vuur in zijn voortgang. Te ruim 12 uren was de brand beteu geld. Bij het instorten van het dak van een der in de asch gelegde perceelen en bij het omvallen van een schoorsteen moeten eenige personen lichte kwetsuren hebben bekomen. Aan het in die buurt gelegen lokaal der Isr. soeprinrichting moet vrij aanzienlijke schade zijn toegebracht. Naar men verneemt waren de meeste der door den brand vernielde huizen met inboedel geassureerd. Na afloop van dien brand moet, zonder dat het da delijk werd bespeurd, een binnenbrand zijn ont staan in een achterkamer van een vier huizen verder gelegen woning die het verlies van een menscheuleven heeft ten gevolge gehad, althans men vond hedenochtend het lijk van een bejaarde juffrouw in het door haar bewoonde vertrek, dat veel door het vuur heeft geleden. De heer M. Van Dijk, te Groningen, die indertijd de bestuurster der bewaarschool in de Sophiastraat aldaar beschuldigde van walgelijke behandeling van zijn daar ter school gaand kind, en door die bestuurster wegens laster in rechten werd betrokken, is door] de rechtbank vrijge sproken en de vordering tot schadeloosstelling af gewezen. Zaterdag 3 November a. s. zal het eerste nommer verschijnen der „IJmuider Cou rant." De uitgever zegt„Een courant uit te geven voor een plaats waar nog bijna geen huizen staan, is zeker een bijzonderheid." Naar men verneemt zullen ten ge- volge van de voorgevallen baldadigheden aan het instituut der marine te Willemsoord niet alleen twee adelborsten van het oudste studiejaar met ontslag worden gezonden, maar zes andere gestraft worden met streng arrest. Tevens zal voorgoed een einde worden gemaakt aan het zoogenaamde „baren". Naar men verneemt hebben kruis- heeren van het klooster te St.-Agatha den Staat der Nederlanden bij deurwaarders-exploit gedag vaard om op 7 November te verschijnen voor de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch, ter zake van den verkoop van nabij het klooster staande boomen. Vóór de verkiezingen zonden de offi- cieele candidaten aan de kiezers te Dijon eene brochure rond, getiteld: „la Politique du Maré- chal". Op den omslag van het boekje was Mac Mahon in maarschalks-uniform en te paard afge beeld. De „Progrès de la CSte d'Or" sprak er over „in een brief van een landman aan den ofïïcieelen candidaat", en het paard, waarop Mac Mahon zat, werd niet vergeten. „Inderdaad", schreef het blad, „het paard ziet er verstandig uit." De „Progrès" werd wegens deze uitdruk king vervolgd en de rechtbank veroordeelde het tot eene boete van 500 fr., daar zij in die woor den eene beleediging zag voor den maarschalk. Hedenochtend was de muur op het Sophiaplein te Amsterdam geheel verdwenen slechts een hoop puin wees de plek aan waar V' gestaan had. In den loop van den vroegen o h tend is hij blijkbaar met overleg afgebroken Gistermiddag heeft zich een man de Quellijnstraat te Amsterdam woonachtig het Vondelspark door een pistoolschot van h'11 leven beroofd. De ongelukkige was eerst sede! drie maanden gehuwd. BATAVIA, 19 September Aan een op 13 dezer van Kotta Badja verzong telegram van den waarnemenden militairen tevens civielen bevelhebber te Atjeh wordt het vozend; ontleend: 11 September. Het uitgeschoten linkeroo» van den bevelhebber is met succes geopereerd Te Samalangan hebben geen vijandelijkheden mee. plaats gehad onderhandelingen worden door dej vijand sleepende gehouden. Merdoe is 10 Septemher door de marine getuchtigd. Te Analaboe is J. toestand hetzelfdede gezondheid der troepen i; er minder gunstig. Te Boekit Daroe is door een inlandsch fuselier amok gemaakt, ten gerofo waarvan de eerste luitenant H. Van Oplwy2efl e° een korporaal der artillerie gedood en zeven fase- liers gewond zijn. De gezondheidstoestand ismindff gunstig; de sporadische choleragevallen aanhouden. Een later telegram behelst het volgendeToekoe Tjihiq Boegis, vorst van Samalangan, heeft een akte van onderwerping onderteekend en beëedigd. De vorst van Merdoe heeft een onderhoud net den chef van den staf gevraagd. Voorts wordt uit Kotta Badja geschreven dat kolonel v. d. Heyden had verklaard, eerst dai Atjeh te zullen verlaten, wanneer hem officieel en schriftelijk werd medegedeeld dat geen der aldaai aanwezige officieren van gezondheid in staat wai zijn wond te behandelen. Deze mededeeling most achterwege blijven, daar dr. Vriesman hem net het meeste succes behandelt. Er zijn van hia kunstoogen naar Atjeh gezonden, waarvan er ter één zou ingezet worden. Intusschen blijft hij dienst doen; voor aandoening van het rechteroog bests: niet de minste vrees. De pangeran Ario Poerbojo, vierde zoon vu den onlangs overleden sultan van Djokdjobrti 1 majoor bij den staf van 't Indische leger, is fa! léden September gevangengenomen en rail heden of morgen te Samarang verwacht. Pear! leiding daartoe is tot heden niet bekend. Nadat de „Javabode" had gemeld dat I gouverneur-generaal te Buitenzorg lijdende ral aan een nierziekte, wordt dit thans bevestigdik I den Bataviaschen correspondent van de „Locom:-f tief", die mededeelt dat de heer Van Lansberg:r sedert eenige dagen bedlegerig was ten gevolge I van een nierkoliek. Op het bericht zijner onge steldheid is mevrouw "Van Lansberge uit Tjipsn-' nas, waar zij zich nog ophield, naar Buitenzorg vertrokken. Blijkens een officieel verslag van de vorde ring der havenwerken van Tandjong-Priok worde: deze met kracht voortgezet. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgeol! beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot ads. -res. van Tjitjalengti dr. A. Kist Nzn.; tot ads.-res. der Oosterdistricten van i' gonv. Celebes, J. A. Hofstedetot contr. 1ste kl. bij bet bi® best, op Java en Madnra, J. W. R. Borgerhoff van den Bergt bij den post- en telegraafdienst: tot insp., de adj.-insp- Holdert; tot comm. 2de kl. L. C. H. Gronovius en V.I. C» rant; tot chef der 2de post- en telegraafafd. standplaat' Sisa- rang, J. Kappers; tot chef der 6de post- en telegraa/aÖ.f Padang, A. Schneider. Bij de burg. openbare verten, tot klerken bij het dep. J. J. G. Troyen, en A. J. tante?®- Tot hnlpond. aan de op. lag. school te Mee6ter-Cornelijint!^/ A. De Jong; tot hulponderw. aan de op. lagere school te. L. Jolly; tot 3den hnlpond. aan de op. lagere school te 01 boina F. Venema; tot 2den huipond. aan de op. 4de lageres te Batavia A. C. J. Fonrnier; aan de op. 5de lagereschee Batavia, A. Roose; tot hulponderwijzeres: aan de op.odes, school te Soerahaia, mej. E. d'Ablaiug; te Pasoeroean mej' J. Lefeber. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., aan den pres. van den raad van just, te Amboina mr. 1 idem, aan den ads.-res. der Ooster-districten van het E007' lebes H. Holtz, en aan C. J. Bentzen, verif. 4de j, verlof naar Eoropa, w. ziekte, aan den ads.-res. van lj> J8 8 W. A. De Koek van Leeuwen; een tweej. verlof naar ziekte, aan den 3den hnlponderw. aan de op. 3de lagere te Batavia W. F. H. Bouhoys. Ontslagen: Eer™' houd van recht op pens., de res. van Cheribon H- J len; idem, de gew. eerste bode bij het coll. van boe Batavia F. G. C. De la Rambelje; uit 's lands dienst, de alg. secr. T. H. H. Van Munster: id. de pakbmsm. °'J zoutd. te Tjilatjsp H. W. De Bie en de kl. bij de atg. p» zen aldaar J. P. Paulino en H. D. Seelig: eervol, me van recht op pens., de ambt. op ond. C. E. Doelitzsc

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2