N0. 5429. A". 1877. Donderdag 25 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: i Voor Leiile» p*r 3 maanden1.10. m Franco per post I Afzonderlijke Hommers FTtADS-BE RICHTEN. 'i Ter Gemeente-Secretarie zijn in druk ver krijgbaar het Algemeen Verslag van het verhan delde in de Sectiën van den Gemeenteraad om trent de begrootiug dezer gemeente voor 1878, def memorie van antwoord en het rapport der Commissie van Financiën. LEIDEN, 84 October. Dr. G. Schlegel zal op Zaterdag 27 October e. k., 's namiddags te 2 uren, in het groot audi torium, zijn inaugureele rede houden als hoogleeraar iij de faculteit van letteren en wijsbegeerte alhier. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer J. L. F. Rhemrev, geb. te Banjoemaas, na verdediging van Stellingen. Aan den heer J. J. Hubrecht is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger alhier. J. Bijtel en H. S. Keuls, leerlingen der zesde klasse van de school van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" alhier, hebben Maandag en Dinsdag in Den Haag met goed gevolg examen afgelegd voor het lager onderwijs in het teekenen. Het departement Leiden der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid hield gister avond in het Nutsgeoouw eene vergadering, waarin de heer Lefèbre van Den Haag eene voor dracht hield over het geluid. De soms voor velen belangwekkende verklaringen, maar meer nog de vele door hem gedane proeven oin een en ander met voorbeelden op te helderen, waaronder ook die betreflende den reeds door de berichten be kend geworden misthoorn, gaven aan het geheel iets eigenaardigs en onderhoudends. Op de aandacht en belangstelling, die den heer Lefèbre steeds geschonken werd, mocht hij dan ook volkomen aanspraak maken. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Heden vóór 25 jaar werd het herbouwd Evang. Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis op den Mid delweg aan de hoede Gods opgedragen. Zal aan ^■■bewoners van het gesticht op dien dag een vreugde-avond bereid worden, Zondag aanstaande Ml eene dankbare godsdienstoefening worden ge houden onder voorgang van den leeraar, die vóór -5 jaar het onder de hoede Gods mocht stellen, .00® allen, die het gesticht hebben helpen bouwen, en medewerken deszelfs toekomst te redden en te verzekeren. Ier verkiezing van een lid van de Tweede 'iMn ,ef ^Cr ^'a^en'^eneraab voor het hoofdkies- dutrict Boxmeer waren 1294 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd mr. H. J. Brouwers 1114 stemmen. Mr. Verheyen had er 148. Onder het afdrukken van het vorig nummer m 5"ls hlad, ontvingen we nu ook het rapport ■[Commissie van financiën, omtrent de morgen ^■behandelen ontwerp-bcgrooting dezer gemeente, ^■ruit blijkt dat deze Commissie nog steeds van ^Bueel is dat de behandeling in de sectiën moet ^■kden aangemerkt als eene voorloopige bespre- ■joi waarbij aan de leden gelegenheid wordt Iftgeveu om inlichtingen te vragen en te bekomen, ■•armede ook zij haar voordeel kan doen. Tevens ■Nkt zij de opmerking dat het bij de terug- ■Htnging in de gemeentekas van de voor school- enz. bestede kapitalen, verkregen door ver- J°°P van inschrijving op het Grootboek, in geenen deele geldt eene belastingheffing, de strekking •bbende om nieuw kapitaal te scheppen, maar l'RIJS DER ADYERTENTIEN: Icilcre regel meer Groolere letters «aar plaatsruimte. alleen om het kapitaal, dat door onze voorgangers is nagelaten en verwisseld in niet rentegevend en binnen een zeker tijdsverloop te niet gaand kapi taal, terug te bekomen, m. a. w. om eene ge maakte schuld langzamerhand af te lossen. Een lid der Commissie kon zich met het voor stel van B. en W. om de faecale stoffen, stelsel Liernur, voor eenigen tijd gratis af te leveren, in beginsel althans, zeer wel vereenigen. Met het oog op de eventueele moeielijkheid wat betreft de aflevering bij besloten water, is de commissie echter van oordeel dat, hoe gering de opbrengst ook moge wezen, het ten geschenke geven van de meststoffen is af te keuren, omdat daardoor eene ontvangst van ongeveer 500 aan de ge meente zou ontvallen. Bovendien twijfelt zij of het middel wel doeltreffend zou blijken te zijn, en rijst de vraag of niet, juist ten gevolge van de gratis-aflevering, de waarde der faecalia als meststof in de oogen van het publiek zoude wor den gedepretieerd. Met de voorgestelde verhooging met 150 voor den opziener der gemeentewerken der 2de klasse kan de commissie zich vereenigen. De voorgestelde verhooging van de vergoeding aan den concierge van het raadhuis voor het schoon maken en schoonhouden komt haar billijk voor. Eene verlaging van de brug over de Groeuhazen- gracht komt haar niet noodzakelijk voor. De meerderheid der Commissie kan zich be zwaarlijk vereenigen 'met het voorstel tot uitbrei ding van het Liernurstelsel. De genomen proeve moge hebben aangetoond dat het stelsel is uit voerbaar, ja zelfs dat het, uit een technisch oog punt beschouwd, voortreffelijk werkt, beter dan eenig ander van de tot dus verre toegepaste middelen tot verwijdering der faecale stoffenzon der twijfel heeft de ondervinding evenwel tevens geleerd, dat het Liernurstelsel is een bij uitne mendheid kostbaar stelsel. Eene uitbreiding daarvan, waarmede eene uitgave van 35 a 36 per ziel gepaard gaat, wordt overbodig geacht en nadeelig uit een financieel oogpunt. Een lid was evenwel eene andere zienswijze toegedaan en ver- eenigde zich geheel met het voorstel van B. en W., van oordeel zijnde dat de exploitatie zoover moest worden uitgestrekt als de bestaande mid delen toelaten; eerst dan zoude z. i. over de financieele zijde van de zaak een juist oordeel kunnen worden uitgesproken. Intusschen is de vraag gerezen of aan de exploitatie geene verdere uitbreiding zou kunnen worden gegeven zonder een zoodanig aanzienlijk offer als thans wordt voorgesteld aan de gemeentekas op te leggen. Wanneer de gemeente zich belastte met het leg gen van de straatbuizen en met het maken van de reservoirs, zouden dan de eigenaren of huur ders van de aan de straatbuizen gelegen woningen niet genegen worden bevonden de kosten van de inrichting binnenshuis voor hunne rekening te nemen, op diergelijke wijze als thans het geval is met de duinwaterleiding? De toepassing van het Liernurstelsel toch verschaft niet te versma den voordeelen aan de bewoners van de huizen, waarin het stelsel in werking is gebracht, en heeft ten gevolge dat minder moet worden besteed aan het [herstellen van riolen als anderszins en de Comm. ziet niet in op grond waarvan alle kosteD, ook van de inrichting der werken binnenshuis, door de gemeente zouden moeten worden gedragen. Wenschelijk ware het, zoo hieromtrent een on derzoek kon worden ingesteld. Met een in bo- venstaanden zin gewijzigd voorstel, waardoor de uitgaven voor de gemeente uitj den aard der zaak belangrijk zouden verminderen, zou de Commissie zich gaarne vereenigen. Met genoegen heeft zij ontwaard dat ook naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders één commissaris van politie voor deze gemeente vol doende wordt geacht en eene zoodanige organisatie der politie hun gewenscht voorkomt. Met de voor gestelde verhooging der jaarwedde van den leeraar in het boekhouden kan de meerderheid zich ver eenigen. Een lid verklaarde er zich tegen met het oog op den geringen diensttijd van den titu laris. Bij het thans wederom ingediend voorstel om de jaarwedde van den onderwijzer in de gymnastiek op ƒ1600 te brengen, kan zij zich nederleggen, aangezien het aantal lesuren belangrijk is vermeerderd en hem het toezicht is opgedra gen over het gymnastisch onderwijs op de scholen voor on- en minvermogenden, hetwelk door het aan die scholen verbonden personeel wordt ge geven en dit toezicht is, naar zij heeft vernomen, successievelijk voor een deel in onderwijs-geven veranderd. De Commissie stelt voor om de voor prijzen der Hoogere Burgeschool uitgetrokken som van ƒ200 van de begrooting te schrappen met het oog op de ten vorigen jare genomen beslis sing. Tegen de beschikbaarstelling van 2800 voor het maken van een gymnastieklokaal aan de school op het Plantsoen bestaat bij haar geen bezwaar. Wat de vergoeding aan de hoofdonderwijzers voor gemis van vrije woning betreft, verklaart de Com missie dat de wet op het lager onderwijs eene billijke „vergoeding" en niet slechts eene „te gemoetkoming" vordert. Eene som van 350 komt haar, met het oog op dat voorschrift en den tegen- woordigen huurprijs, niet te hoog voor. Zij ver klaart zich voor de niet-verlenging van de toelage aan den directeur der manége. Het komt haar evenwel voor dat de bezwaren, die ten vorigen jare bestonden tegen het verleenen van een jaar- lijksch subsidie van ƒ300 ten behoeve van de Volkszangschool, thans kuunen geacht worden te zijn opgeheven en, overtuigd van het belang der gemeente bij het voortdurend bestaan dier in richting, die ontegenzeglijk heilzaam werkt, uit sluitend bestemd is voor de geringere volksklasse en toegankelijk voor alle gezindten, komt haar de betrekkelijk geringe uitgave alleszins gerecht vaardigd voor. In de onlangs te Delft gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering der Ned. Gustaaf- Adolf-vereeniging werd op voorstel van het hoofdbe stuur mr. H. Obreen, te Leiden, die de Vereeni- ging had helpen stichten en vele jaren hare geldmiddelen beheerd had en thans aan de beurt van aftreding' was als lid van het hoofdbestuur, tot eerelid van dit bestuur geproclameerd. Leiden, als de plaats, waar de Vereeniging 24 jaren ge leden gesticht was en haar zetel gevestigd is werd aangewezen om in het aanstaande jaar té vergaderen en tevens haar 25jarig bestaan te vieren. Voor de akte-examens middelbaar onder wijs, afdeeling letterkunde, in Den Haag zijn toegelaten voor boekhouden mej. A. H. Van Wijlen van Den Haag en mej. J. A. Bazendijk van Bot terdam voor Duitsche taal- en letterkunde mej. M. C. Brinkmann van Rotterdam. Door de commissie van het lager onderwijs werden Maandag voor de akte in het teekenen van de 4 candidaten de heer T. Warffemius uit Delft toegelaten. Gisteren werden van de 3 can didaten voor hetzelfde vak toegelaten de heeren J. C. Maasen uit Ter Aar, Th. J. Mirande, C. M. Schepman en A. Van der Spiegel uit Den Haag. Voor de hoofdonderwijzers-akte hadden

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1