Maatschappij voor Toonkunst ADVERTENTIE N. Hel wekt bevreemding dat de regeering geen van deze feiten heeft gepubliceerd. Onze correspondent klaagt over nienwe beknibbelingen door de regee ring. Zoo znllen de dwangarbeiders voortaan slechts de belft ontvangen van 't geen zij vroeger kre gen. Den soldaten is de schadeloosstelling voor brandhout, die één cent daags per man bedroeg, ontnomen. De Hollandsche eindjes-kaars-zuinigheid verloochent zich nooit. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende Schikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., i. ziekte, aan den predikant bij de evang. gemeente te Batavia J. A. Schuurman Johzn. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, att behoud van recht op pensioen, de pres. van de weesk. te Batavia C. F. Busscher. Benoemd: Tot pres. van de weesk. te Batavia, J. H. Hekentot griffier bij den landr. te Probo- higo, mr. "W. Ch. Van Bentbem Jutting; tot commies op het homo van den ads.-res. von Billiton, M. J. De Pril. Belast: ilet de waarn. der betr. van adsp.-iDgenieur bij den waterstaat era, de ambt. op nonact. D. Dikkers. Tijdelijk gesteld: Ter tcchüüng van den bevelhebber te Atjeh, met den rang en titel n: ccatroleur 1ste kl., G. A. Schouten. Ontslagen: By het losaL bestuur op Java en Madura, eervol, uit zijne betr., w. hihf, de adsp.-contr. J. De Koek. Benoemd: Totadsp.-contr. L A. Arends. departement van Marine. Ontslagen: Eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de eerste machinist bij let marine-etabl. te Soerabaia, J. C. Schell. BUITENLAND. Frankr ij k. De „Temps" die vóór anderen had gemeld, dat het ministerie den 5den November, 's daags na de verkiezingen voor de gewestelijke raden, zal heengaan, houdt dit bericht tegenover de te genspraak, welke het hier en daar heeft gevonden, staande. Het blad maakt voorts gewag van een gerucht, dat in staatkundige kringen in omloop is, volgens hetwelk een soort van interimair ka binet gevormd zou worden, dat zonder eene be paalde staatkundige beteekenis, voor de Kamers zou verschijnen om het einde der crisis af te wachten. Het schandaal dnurt voort, zegt de „Siècle". Meldde „Havas" dat de ministers er geen oogen- blik aan gedacht hebben om heen te gaan, het „Journal officiel" behelst eene lange lijst beslui ten, houdende benoeming, enz. bij de rechterlijke macht. De minister van justitie springt met het ambtenaarspersoneel van zijn departement om, alsof wij nog in de eerste dagen na 16 Mei waren, alsof Frankrijk niet een streng veroordeelend von nis over het gouvernement bad uitgesproken, alsof er den l lden October niets gebeurd ware, van Duinkerken naar Marseille, van Bayonne naar Nancy. Die lieden scheppen er dus behagen in, de millioenen kiezers te tarten, die Zondag op gestaan zijn om hen toe te roepen Pakt u weg Zij beschouwen dus het tegen hen geslagen von nis als van geen waarde? Ja, zij zijn wel beslo ten heen te gaan, de ministers van 16 Mei; maar zij hebben hun verhuisdag bepaald op 5 No vember. Zij willen zich aan Frankrijk opdringen, totdat de verkiezingen voor de gewestelijke ra den gehouden zijn. Tot dien dag meenen ze dat alles hun geoorloofd is. Frankrijk behoort hun toe; 't is hun persoonlijk eigendom. Zij zijn ver oordeeld, zij weten hetmaar dadelijk nadat hun vonnis is uitgesproken, willen zij zich niet ver wijderen. Uit de officieele opgaven van het aantal stemmen, die de candidaten bij de verkiezingen gekregen hebben, met uitzondering van de kolo niën, blijkt dat de republikeinen 4,313,000 en Je conservatieven 3,636,000 stemmen hebben be komen. Alzoo is er een verschil van 677,000 in t voordeel der republikeinen. In 1876 verkregen de republikeinen 4,030,000 stemmen en de con servatieven 3,160,000. Alzoo hebben de republi keinen 283,000 stemmen gewonnen en de con servatieven 476,000. Emile de Girardin schrijft in „la France" dat aan Mac Mahon thans niet meer de door Gam- betta geformuleerde keus overblijft: meegaan of heengaan. Hij moet nu öf heengaan, bf zich tot dictator opwerpen met den steun der heeren de Saint-Panl, Jules Amigues, Paul deCassagnac.de k illemessant, Bucheron, alias Saint-Genest, enz. Maar zulk een belachelijk dictatorschap zou niet eenige uren kunnen bestaan. Derhalve heeft Mac Mahon het waardig voorbeeld, hem door Thiers gegeven, te volgen en heen te gaan. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" betoogt dat de nieuwe uitgifte van papier 209 millioen bedraagt, waarvan voor den oorlog 153 millioen besteed werd. De regeering is zich hare taak volkomen bewust om er voor te waken dat het krediet van het rijk niet geschokt wordt, en om zoodra de omstandig heden het toelaten door consolideering van een deel der vlottende schuld de valuta te herstellen. Hiertoe is 't noodig de belastingen te vermeerderen, wat 't best zou kunnen geschieden door de invoering van een klassen-belasting, en des noods nog door andere belastingen, welke het land goed kan dragen, daar de welvaart in 't algemeen is toegenomen. Onlangs zijn 23 millioen uit de schatkist voor de vermeerdering van het materieel der particuliere spoorwegen beschikbaar gesteld. Telegrammen. DEN HAAG, 22 October. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Utrecht dr. H. Wefers Bettink en tot lector dr. J. E. Van der Menlen. ST.-PETERSBURG, 21 October. Uit Gornji- Stndeni wordt geseind: „De Turken heroverden den 19den de redoute bij Plewna, welke de Ru- meniërs denzelfden dag stormenderhand genomen hadden." BERLIJN, 21 October. De troonrede, ter ope ning van den Pruisischen landdag, noemt den financieelen toestand van het land over 1876 bo ven verwachting gunstig. Daarentegen zal voor het loopende dienstjaar de bijdrage uit de schat kist ten behoeve van het rijksbestuur belangrijk verhoogd moeten worden. PETERSBURG, 22 October. Officieel wordt uit Karajal bericht: Na den slag van 15 dezer trok het Russische hoofdleger over de hoogten naar Wizinköi en Orlok en nam zijn richting op de stellingen bij Madekars, Sary, Kamischi, Masra. Op den llden deden 27 bataljons van Ismail- pacha een aanval op de stelllingen van Terguka- soff, hoofdzakelijk tegen het dorp Chalkali. Zij werden teruggeslagen. In den nacht van 16 op 17 ontruimde Ismail zijne stellingen en trok terug, vervolgd door TergukasofT, die op den lSden de Saraheuvels bezette. Het Russische verlies op den Aladja-Dagh is 7 gesneuvelden en 49 gewonde officieren, 223 gesneuvelde en 1162 gewonde soldaten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 21 October. A. Van de Waren'ourg jm. 27 j. en J. J. M. Van Eupen jd. 25 j. - II. A. A. Vinkestein jm. 34 j. en M. F. Doove jd. 28 j. I. Ou- werkerk jm. 20 j. en C. R. Van der Linden jd. 16 j. H. De Bruin jm. 36 j. en II. M. Vis ser jd. 29 j. M. Van Dam jm. 23 j. en M. Gijzenij, jd. 23 j. A. W. Swart, jm. 25 j. en M. Sinke jd. 25 j. L. Koeroo jm. 33 j. en M. Van Vliet jd. 20 j. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te twee nren. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Goudsmit, Van der Zweep, Van Hettinga Tromp, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Eigeman, Bijleveld, Verster, Scbeltema, Cock, Dercksen, Van Heukelom, Van der Lith, Driessen, Van Iterson, Krantz en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heer Suringar. Van de plaatselijke schoolcommissie is ingekomen een voorstel tot reorganisatie der tractementen van het onderwijzend personeel. Bij de voortzetting der behandeling van het concept-raadsbesluit regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen, waren slechts enkele artikelen die wel tot uit voerige beschouwingen doch tot geene gewichtige veranderingen aanleiding gaven. In het bijzon der was dit het geval met art. 6, bepalende wat onder zuiver inkomen wordt verstaan. Vol gens de verordening wordt daaronder begrepen de som van alles, wat in geld of, bij eigen gebruik en genot van vruchten, in geldswaarde te bere kenen, jaarlijks verkregen wordt uit onroerende en roerende zaken, nit arbeid, ambten, bedienin gen, betrekkingen, wachtgelden, pensioenen, ren ten en winsten van beroepen, bedrijven en onder nemingen van welken aard ook enz., na aftrek van hetgeen door den belastingschuldige tot verkrij ging, verzekering of behoud dezer voordeelen is besteed geworden en van hetgeen volgens de wet of testamentaire bepaling is uitgegeven. [De woorden: „onafhankelijk van den wil des belas tingschuldige", zijn op voorstel van den heer Bijleveld geschrapt.] De vraag werd gedaan wat de bedoeling is van de in hetzelfde artikel voorkomende uitdrukkingalle toevallige baten of lijfrenten enz. hier ook toe behooren en wat men zal doen met iemand, die b. v. jaarlijks van zijn ouders een schenking ontvangt. De ge- dachtenwisseling daarover was echter niet van invloed tot eene wijziging van het artikel, daar de tommissie van financiën en B. en W. aan toonden dat de bepalingen hierin grootendeels voor zien. Alleen werd aan dit artikel nog de bepaling toegevoegd dat als inkomen niet kan worden aan gemerkt hetgeen van bloed- of aanverwanten in de rechte lijn jaarlijks wordt genoten. Naar aanleiding der reeds vroeger door ons in dit blad medegedeelde verdeeling in klassen wenschte de heer Damsté deze met een te ver meerderen, door nl. de vijfde klasse in tweeën te verdcelen, daar z. i. de sprong van 1000 op 1500 te groot is. Dientengevolge wordt deze klasse verdeeld in een van 1000 tot ƒ1200 en eene van 1200 tot 1500. De heer Le Poole mocht in zijne pogingen om de eerste klasse, die van 400 tot f 500, te doen vervallen, niet sla gen. Hij meende dat deze klasse een menigte huis gezinnen zou treilen, die nu geen belasting betalen en dit ook niet kunnen doen en bij welke men soms niet meer vindt dan een tafel, een paar stoelen enz. Een ceel van vervolgingen, waarvan de kosten meer znllen bedragen dat men te vorderen heeft, zal er z. i. het gevolg van zijn. Andere leden konden evenwel zijne zienswijze niet deelen, zoodat zijn voorstel met 17 tegen 5 stemmen werd ver worpen. Uit de bepaling dat het middelcijfer vau elke klasse, verminderd met 400 voor noodtakel ij klevensondterhoud, tot grond slag strekt voor de berekening van den aanslag, worden op voorstel van den heer Goudsmit de gespatieerde woorden vervallen verklaard. Ook art. 13 onderging een wijziging, voor zoo verre elk belastbaar ingezeten nu van de ver plichting werd ontheven om aangifte of per gesloten brief opgave te doen van zijn belastbaar inkomen. Volgens den heer Goudsmit toeh beeft de wetgever aan ieder vrijheid gelaten om al of niet daarvan opgave te doen. In het laatste geval immers wordt hij door B. en W. ambtshalve aangeslagen. De geheele verordening werd ten slotte aange nomen met 14 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Krantz, Dercksen, Verster, Bijleveld, Cock, Scheltema, Le Poole en Van der Zweep. De concept-verordening op de invordering dier be lasting werd na het aanbrengen van een paar kleine wijzigingen met 15 tegen 7 stemmen goed gekeurd, en daarna de rekening der plaatselijke schoolcommissie over 1876 met algemeene stemmen. Marktberichten. Amsterdam, 22 October. Tarwe per 2400 kg. Maart ƒ318, Mei Nov. Rogge per 2000 kg. Taganrog ƒ198; Galatz ƒ200; idem ƒ208. Odessa N. Petersburger ƒ182; J. idem ƒ188; Amerik. ƒ179. Oplevering in deze maand Maart ƒ190, ƒ189; Mei Oct. 178, ƒ177. Aangezien 350 Lt. Totaal in de maand 11300 Lt. Raapolie op zes w. 100 kg. 45, vliegend 433/,, Mei ƒ437/,. Sept. Oct. Nov. ƒ431/,, 43s/,, Dec. ƒ437/,. Najaar, 1878 .Lijnolie op zes w. 35'/,. vliegend 34. Jan. tot Mei ƒ321/,, 32. Febr., Maart, April Mei 323/,. Sept. Oct. ƒ33'/,, ƒ33'/,, ƒ331/,, Nov. Dec. ƒ323/,. Raapkoeken per 1000 kg. 104. a ƒ112. Lijnkoeken per 100 kg. ƒ12'/, a 15. op 800 kg. dadelijk de 2000 kgr. April Oct. 452. Potasch St.-Petersburg de 50 Ned. pd. ƒ118 ƒ111/,, dito Zeilend. Wij hebben het te danken aan hot nieuwe sys teem in de laatste jaren aangenomen door eenige groote Mode-Magazijnen te Parijs, dat onze Dames zich tegenwoordig kunnen kleeden naar de laatste Parijsche Modes zonder eenige bijzohdere onkosten of zonder zeiven ooit aldaar geweest te zijn. Men behoefde slechts de kleedingstukken uit te kiezen, uit een franco toegezonden, geïllustreerden Catalogus, en het verlangde artikel werd binnen een paar dagen franco toegezonden. Hetzelfde wat de Magazijnen voor de Dames dedeD, doet tegen woordig het établissement van de Pont-Neuf voor de Heeren, hetwelk bekend staat als een der eerste Kleedermakers-firma's te Parijs. Dit huis hetwelk het meerendeel der Parijsche gegoede jongelie den bedient, heeft een systeem uitgevonden, waar door iedereen in het vervolg de maat van zijne eigene kleederen zal kunnen nemen. Een zeer net geïllustreerde Catalogus in het Hollandsch, die overal franco op aanvrage wordt toegezonden, bevat de uitlegging van dit systeem en daarenbo ven alle laatste modes voor Heeren- en Jongens- kleedingstukken. Men behoeft dus slechts eene keuzo daaruit te doen en zijne maat over te zendon, en in zeer weinig tijd heeft men een kleedingstuk hetwelk in niets onderdoet voor die, welke door de grootste Kleedermakers op de Boulevard des Italiens zijn vervaardigd. Niet alleen dat het Magazijn du Pont-Neuf de beste Kleedermakers te Parijs engageert, doch het is vooral beroemd door zijne matige prijzen en de goede stoffen die het levert. Wilt gij dus in het vervolg goed gekleed gaan, volgt onzen raad op en vraagt den Catalogus van de //Pont- Neuf' te Parijs. Bevallen van een Zoon Th. LOHMANN, geb. Van Weeken. Leiden, 22 October 1877. Voorspoedig bevallen van een Zoon S. M. HUBENET, hartelijk geliefde Echtgenoote van Oeostoeest, L. TEN BOSCH, 22 October 1877. Predikant. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Dochter MARIA CATHARINA in den ouderdom van 18 jaren. J. P. PRIVÉ. Leiden, S. PRIVÉ, 20 October 1877. Van deh Steen. Voor do vele bewijzen van belangstelling onder vonden bij de geboorte van onzen Zoon betuigen wij onzen hartelijken dank. M. B. BOS. Leiden, M. A. BOS, 22 October 1877. Vissbk. Voor de vele blijken van belangstelling, bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot KAREL BROEKVELDT ondervondon, betuig ik mijn har telijken dank. Leiden, Wed. M. BROEKVELDT, 22 October 1877. geb. Son.' De ondergeteekende betuigt zijn welgemeenden dank aan allen, die blijken van deelneming heb ben betoond bij het afsterven van zijne geliefde Echtgenoote MATJE SOPHIE WINDHOU WER. Leiden, Uit aller naam, 22 October 1877. J. VALK. TE LEIDEN. ALGEMEENE LEDENVERGADERING op Woensdag 24 October 1877, des avonds te 8 uren, in het Gebouw der Maatschappij tot NUT VAN 'T ALGEMEEN. De ondergeteekende verzoekt inzending zijner rekeningen aan het adres van den Boekhandelaar VAN DOESBURGH alhier. M. J. VAN LEEUWEN, Arts.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 3