nieuwsgierigen. Te halftwee konden de meeste spui ten, onder aanvoering van den oppcrbrandmeester, den heer Van Gogh, inrukkken. Op Tessel is Zaterdag aanhetstrand aangespoeld het lijk van een man, naar gissing 25 jaar oud en vermoedelijk behoord hebbende tot de onlangs verdronken Scheveninger visscher- lieden. Het lijk is in ongeschonden toestand ge vonden. Zaterdag-avond te 7 uren barstten te Utrecht weder de vlammen uit het afgebrande gedeelte van de grutterij van Pomper op de Wit- tevrouwenstraat. Aan de waakspuit mocht het ge lukken het vuur spoedig meester te worden. Den geheelen dag hebben de spuiten aan de kazerne water gegeven, alwaar telkens hier en daar de vlam opHikkerde. Te De Lemmer is Vrijdag de toren door den bliksem getroffen. Den ouden klokke nist vond men bewusteloos op den grond liggen met verscheidene brandwonden, die hem hevige pijnen veroorzaken. Zijn toestand is gevaarlijk. De brand in den toren was echter spoedig gebluscht. Z a t e r d a g-m orgeniseenwisselwachter nabij het station Arnemuiden, bij aankomst van den goederentrein uit Rozendaal, op de rails ge raakt en was onmiddellijk een lijk; tien geladen waggons waren over hem gegaan. De ongelukkige, die als een oppassend beambte bekend stond, laat eene onverzorgde weduwe met vier kinderen achter. In 't Kanaal heeft weder eene nood lottige aanvaring plaats gehad, tusschen het zeil schip „Loch Pyne", van Calcutta naar Londen, en de stoomboot „Knapton Ilall". Donderdag werd te Weymouth bericht dat een schip maste- loos en zwaar gehavend in zee zwalkende was. Dit schip was de „Loch Pyne". De stoomboot „Knapton Hall" naderde den bodem om hulp te verleeuendoch door de zware zee stootten de beide vaartuigen tegen elkander. Weldra bleek 't dat de „Knapton Hall" in zinkenden toestand ver keerde. Eene der sloepen verliet de stoomboot met de vrouw van den kapitein en zeven van de bemanning. Vóór men echter een tweede sloep had kunnen nederlaten, verdween de „Knapton Hall" plotseling in de diepte. Allen die nog aan boord waren, twaalf in getal, verdronken. De vrouw en de zeven andere schipbreukelingen werden door de „Loch Pyne" opgenomen. T ij deus het stormachtige weder van Woensdag bevonden zich twee personen op de Brasemermcer in een schuit met ajuin geladen. Bij het oversteken van den Veenschen- naar den Rijnsaterwoudschen wal kantelde de schuit om en liep vol water. Met veel moeite werden beide personen door den watermolenaar G. Mulder ge red. Een hunner, door schrik en koude bevangen, werd voor dood van het vaartuig gehaald. De bekende impressario Strakosch heeft mej. Estella de la Mar, pensionnaire van Z. M. den koning en leerlinge van Georges Cabel, geënga geerd voor een kunstreis door Europa en Amerika. De jeugdige zangeres is voor 5 jaar tegen een honorarium van 40,000 fr. jaarlijks verbonden. Volgens de „Railroad Ga z ett e" heeft James Eads, de welbekende ingenieur van de brug te St.-Louis, voorgesteld een nog grooter werk te ondernemen, te weten het bouwen van een brug ter verbinding van Europa en Azië over den Bosphorus te Konstautinopei. De brug, die zich 120 voet boven den waterspiegel zou verheffen, moet. eene lengte hebben van 6000 voet bij eene breedte van 100 voet. Zij zou be staan uit vijftien stalen bogen, rustende op pijlers van graniet, de middelste boog met een spanning van 750 voet op pijlers van 50 voet dikte, te houwen in een diepte van 100 voet water met zwaren stroom. De twee bogen aan weerszijden van den middelsten boog zouden 400 voet span ning verkrijgen, en de overige bogen steeds ver minderende, zoodat de twee bij de oevers slechts 200 voet spanning konden hebben. De kosten worden begroot op 25,000,000 dollars en de bouwtijd op zes jaren. Een monnik uithetkloostervanRai- gern, tusschen Braun en Weenen, heeft een ver nuftig werktuig uitgevonden. Het is een aardbol van 14 meters middellijn die zichzelf in beweging brengt. Door middel van wielen draait hij om zijn as, evenals de aarde, en wanneer hij in be weging wordt gesteld, draait hij drie weken lang. Aan de Noordpoolas zijn wijzers aangebracht, die de maanden, de dagen, enz. aanwijzen. Boven die as staat een andere bol, die veel kleiner is en den loop der aarde om de zon nabootst. De groote bol wordt in beweging gebracht door middel van twaalf wielen. Dit vernuftig werktuig heeft tien jaren studie gekost en is slechts na menigvuldige proefnemingen kunnen afgewerkt worden. Wat de aardrijkskundige bijzonderheden betreft, eene kaart, die op den bol geteekend is, geeft de aanwijzing der laatste uitvindingen, der wegen door de stoom schepen gevolgd, der spoorwegen, der telegraphi- sche lijnen, der hoogte van de bergen, der diepte van den Oceaan, enz. De Naald van Cleopatra is gered. On geveer drie dagen nadat de „Olga" haar moest in den steek laten, werd zij gevonden en aange klampt door een Engelsch stoomschip van Middles- borough, de „Fitzmaurice", die haar te Ferrol in veiligheid heeft gebracht. Zij dobberde ongeveer op dezelfde plek waar zij verlaten werd. Op den Odessa-spoorweg verbrandde dezer dagen een waggon, die met zeldzame dieren eener menagerie was beladen, doordien het stroo in dien waggon door een vonk van de locomotief vnur vatte. Ofschoon de afzender zich tegen de plaatsing van den waggon onmiddellijk achter den tender had verzet, verwees de Maatschappij hem met zijn verzoek om schadevergoeding van fr. 30,000 naar den stoker die door onvoorzichtig stoken den brand veroorzaakt had. De behandeling, die de Duitsche sol- daat van zijn chefs ondergaat, schijnt soms veel te wenschen over te laten. Nadat kort geleden een ulaan van het Potsdammer garnizoen krank zinnig was geworden ten gevolge van mishande lingen, hem door een onderofficier aangedaan, wordt thans weder een vervolging ingesteld tegen een sergeant, die een soldaat der garde een zoo hevi- gen slag in het gezicht zou hebben toegebracht, dat dientengevolge het gehoorvlies zou zijn ge broken. Nadat onlangs te Keulen eene com- missie was benoemd, die zich zal wijden aan het onderzoek van eet- en drinkwaren, hebben eenige dames aldaar zich geconstitueerd tot een comité ter oprichting eener huisvrouwenvereeniging. om met de genoemde commissie samen te werken tot het tegengaan der vervalsching van levens middelen. Vervolgens heeft het dames-comité alle belangstellende huisvrouwen opgeroepen tot het houden eener vergadering, die Donderdag plaats heeft gehad, met het gevolg dat de vereeniging is tot stand gebracht en reeds 700 dames het lidmaatschap hebben aanvaard. Blijkens de in die bijeenkomst aangenomen statuten stelt de vereeni ging zich hoofdzakelijk ten doelaanschaffing van onvervalschte eet- en drinkwaren tegen den laagst mogelijken prijs, maar zal zij ook trachten de leden in staat te stellen om zoo goedkoop moge lijk goede linnen en wollen stoffen en andere be- noodigdheden te verkrijgen. Ook zal er een dienst bodenkantoor worden opgericht. Als een waarschuwend voorbeeld voor mannelijke bezoekers, heeft een jonge dame te Newburg (Nieuw-York) in haar salon achter glas opgehangen het oordeel der jury, waarbij haar wegens verbroken trouwbelofte eene schadeloos stelling wordt toegekend. De „Globe" deelt mede, dat te Brin- nington twee mijlen van Chesterfield, in Derby shire gelegen, een mijnwerker in hechtenis is ge nomen, die bij eene alleenwonende oude ongetrouwde dame had ingebroken en gepoogd haar te worgen. Maar de oude dame schijnt hem in de worsteling zoo geweldig in het aangezicht gekrabd te hebben, dat hij de vlucht nam, zonder iets mede te nemen. Na haar heldenfeit viel de dame, meesteres van het slagveld gebleveu, in zwijm. Zoo werd zij door de buren gevonden, die tevens den sleutel van de woning van den inbreker vonden, die hem bij de worsteling ontvallen was en in verband met de sporen van de worsteling op zijn gelaat tot zijne gevangenneming leidde. Het „Journal officiel" bevat het re glement betreffende de inning der entreegelden 1 frank) voor de expositie te Parijs in 1S78. De inning zal niet meer geschieden door middel van tourniquets, maar door entreebiljetten, die overal in de stad verkrijgbaar zullen zijn, eaj den vorm zullen hebben nagenoeg van bankbilj-r ten einde het namaken te voorkomen. Rechtzaken. "Vrijdag stond voor het hof in Den Haag ter de kantoorbediende v. d. S., uit Rotterdam, gedurende vijf jaren tegen een maandelijksch tr tcment van f 60 in dienst was van den aanne De B. aldaar. Hem wordt geïmputeerd, dat den 4den Mei jl. ten nadeele van zijn pati zich heeft schuldig gemaakt aan valschheidia geschrift van koophandel, door het verzinnen ee bevrijding en het namaken eener handteekEoj Hij maakte zich dien dag meester van eene; drukte blanco quitantie, voorzag die van een i.: mer, vulde haar met een bedrag van /600i onderteekende haar met den naam zijns patra en ontving de som bij de Rotterdamsche Bi waarmede zijn patroon in relatiën stond. Het: werd door besch. tot betaling van schalde: tot leniging van behoeften in zijn groot huisSx den besteed. Voor dezen besch. eischte adr-ja mr. Van der Hoeven een celstraf van 2area a 2 geldboeten van f 50. Nadat de verdefa bi Van den Burgh op verschillende verzacW. omstandigheden had gewezen, deed het hol ui spraak en veroordeelde v. d. S. tot 3 jarea i vangenisstraf en 2 boeten van f 50. Het gerechtshof te Leeuwarden heefi i rijkscommies J. N., te Onstwedde, die door rechtbank te Winschoten tot f 50 boete veroorla was, omdat hij op een sluiker had geschot nadat deze het gesmokkelde had weggewoip vrijgesproken, o. a. overwegende, dat hij volko: gerechtigd was, ook nadat de sluiker het pak': weggeworpen, en temeer omdat deze bleef vlucht door de hem ten dienste staande dwangmiddel den sluiker staande te houden. KOLONIËN. BATAVIA, 10 September. Het „Bat. Handelsblad" zegt in zijn mail-ov zicht het volgendeDe stoomboot „Tambora", i jl. Vrijdag van Atjeh aankwam, bracht ons i schrijven van Padang, inhoudende eenige bij», derheden betreffende den tocht naar Samalangi In ons vorig mail-overzicht deelden wij een reg ringstelegram mede, gedateerd den 23sten Aug: tus, meldende o. a.„Hevig gevochten bij bent: Temoelitdeze genomendertig Atjehneezen, va onder vermoedelijk zoon van den radja Merd: sneuvelden in deze versterking. Gesneuveldli luit. inf. F. W. Broker en lsle luit. art. J. Granpré Molière, benevens tien minderen." Opmerkelijk is het dat dit telegram van geen: wonden spreekt, doch dat in een telegram r den stations-kommandant. ter Noordkust van Atj; eveneens van 26 Augustus gedateerd en derhi hetzelfde gevecht bedoelende, o. a. gezegd wor: „Na hevige gevechten, waarbij vele gesneuveli en gewonden, vijandelijke versterkingen genoma Bij deze gelegenheid nu, zoo schrijft men a werden verscheiden hoofdofficieren gekwetst. 0: soldaten hadden een sterke benting voor zich, juist toen die bespeurd werd, viel de vijand i krachtig in den rug aan. Een oogenblik wankd de troep. De toestand was zoo kritiek, dat de b lies en dwangarbeiders gewapend werden met geweren van de gevaUenen en zieken en dap; meededen, en verder dat kolonel Yan derHeyd storm commandeerde, doch dat de troep weigeru en niet tot stormen te bewegen was. De holo» werd, terwijl hij, van zijn paard gestegen, deatu lerie commandeerde, door een scherf in zijn 1 keroog getroffen; doch sprong, den kritiekent stand ziende, weder te paard, gaf bevel tot aanval en rende voor de weifelende troepeu alleen op de benting aan. Dit werkteonder dl rend hoera volgde de troep haar aanvoerder eenige oogenblikken daarna was de benting onze macht. Met dezelfde gelegenheid ontvingen wij eene» respondentie van Atjeh, waarin hetzelfde gev® wordt, beschreven, en nog medegedeeld dat de de benting aanwezige Atjehneezen bf sneuvel» of gevangen werden genomen. Behalve de kolo- zijn nog gekwetst de majoors Yan Dompseler Palmers de laatste is in Engelschen dienst en gewond de luits. Keilerman en Van Annt

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2