toegelatenvoor nut en smaak mej.E. I. De Bruyn, A. W. J. Coebergh van den Braak, M. L. Crèvecoeur, A. A. C. Brandwijk, K. A. Ger ritsen voor nut mej.M. H. L. A. Hoedt en P. C. Klinkenberg; voor nut en smaak mej.: L. Kok, C. J. Kool, J. E. Meyboom, A. Th. J. van Ooyen wed. Müller, H. E. Stavast, A. Tacx, H. G. Zaalberg en M. M. Zwaan, uit Den Haag. Voor de akte in de Fransche taal werden van de 7 candidaten toegelaten mej.A. P. H. Hor dijk en L. G. de Koomen uit Dordrecht, 3. P. W. de Keizer uit Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinente Beetsterzwaag, F. Gor don, ontvanger te Gulpente Lemmer, H. Esser, ontvanger te Harderwijk. Gemengd Nieuws. Het 25-jarig bestaan der studenten- vereeniging „Frisia" wordt heden in de Stadszaal feestelijk gevierd. Te negen uren zal een groote rijtoer met muziek en fakkellicht plaats hebben. Aan het departement van oorlog is hedenochtend bericht ontvangen dat de kazerne van de infanterie en het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht is verbrand. De minister van oorlog heeft zich onmiddellijk na die tijding naar Utrecht begeven tot het doen eener inspectie in loco. Volgens reeds in den vroegen morgen door ons ontvangen berichten begon de brand in het achter huis van een kruidenier, sloeg over op een be lendende grutterij en tastte toen de kazerne aan. Te vier uren werd hij ontdekt en aanvankelijk was men voor de kazerne niet bevreesd. Spoedig echter begon ook deze te branden en te vijf uren werd alarm geslagen. De geheele bevolking kwam op de been. Alle spuiten rukten uit, maar het scheen onmogelijk den gloed te bedwingen. Het regende vonken op de cellulaire gevangenis. Geluk kig waren de patronen geborgen. Te halfzeven werd naar Amsterdam aan de brandweer om dadelijke hnlp geseind. Even voordat de trein met twee stoomspuiten en het noodige materieel en bemanning zich van daar in beweging zou stellen, kwam per telegraaf uit Utrecht het bericht, dat men den brand nagenoeg meester was. De spuiten werden dus weder afgela den. De kazerne evenwel is geheel uitgebrand. De magazijnen van kleeding en de bureelen der admi nistratie zijn nagenoeg geheel vernield. De infan terie, die de kazerne bewoonde, betrok het militair logement. De mineurs en de manschappen der ves tingartillerie bivakkeerden op het Lucasbolwerk. Ze zullen vermoedelijk bij de burgers in kwartier komen. Alleen de veldartillerie heeft geen schade. Het college van regenten over de cellulaire gevangenis met zijn president, den commissaris des konings, vergaderde na het eerste alarm in de gevangenis en bleef daar het verder verloop van den brand afwachten, om intijds maatregelen te kunnen nemen. Omstreeks halftwaalf bleek dat ook de magazijnen der veldartillerie grootendeels en veel wapenen vernield waren. Vele manschappen konden niet hunne kleederen redden en zijn half gekleed den brand ontvlucht. De gevangenen zijn verplaatst. Gistermiddag is te Rotterdam een meisje van 13 maanden in de Rotterdamsche straat, terwijl het in de wieg lag, zoodanig gebrand, dat het anderhalf uur later overleed. De moeder had zich even verwijderd om in de buurt een boodschap te verrichten en had bij het slapende kind op de kamer haar vijfjarig zoontje achtergelaten, die later bekende aan de wieg met lucifers te hebben ge speeld, waardoor de brand is ontstaan. Maandag voor het aanbreken vanden dag heeft er te Geerendaal (Limburg) een hevige brand gewoed. De woningen van de landbouwers M. Brouwers en Hub. Hamers met belendende schuur en stallen werden in de asch gelegd. Van den eerste was alleen de woning, van den laatste niets verzekerd. Een knaap van 15 jaren, in dienst bij Brouwers, is, onder verdenking den brand ge sticht te hebben, gevankelijk naar Maastricht ge bracht, Hij heeft reeds aan de justitie schuld be kend. Zondag-avond was hij reeds begonnen met brand te stichten in eenige te velde staande hoopen klaverzaad, toebehoorende aan twee andere land bouwers. Wraakzucht schijnt hem daartoe te hebben gebracht. Bij de werkzaamheden ter reparatie van een viaduct bij Dison, in den spoorweg van Herve naar Verviers, is Woensdag-avond het viaduct ingestort, met het gevolg dat twee personen gedood en tien gekwetst werden. Het monument te Heiligerlee, dat door de zorg van den heer Geefs opnieuw geres taureerd is, vertoont zich thans weder in zijn vorige praal en mag een sieraad van 't gehucht genoemd worden. Maandag zijn te Amsterdam per Rijn- spoor weder twee achterlaadkanonnen, voor onze marine bestemd, met hunne affuiten op uitsluitend daartoe ingerichte waggons uit Essen aangevoerd. Deze stukken zijn niet log van vorm, als de Armstrongs-kanonuen van dat kaliber, en 1.7 M. langer. De geheele lengte is 6.1 M. -en het ge wicht met inbegrip van het sluitstuk 27.500 KG., dit laatste is massief en weegt alleen 1000 KG. Deze groote vuurmonden zijn geheel vervaardigd uit gietstaal en bestaan uit een kernbuis van achteren versterkt door een mantel, samengesteld uit 5 ringen die met spanning zijn aangelegd; deze ringen zijn verbonden door een platten ring of bodemstuk en achter het boderastuk bevindt zich de kulas welke de sluitwig omvat. De achter kant der kulas is van een rond gat, laadtrechter genaamd, voorzien, zoodat men door de stukken als het sluitstuk is uitgeschoven in de lengte heen kan zien. Het kanon met affutage kost f 67,500, terwijl een voorlader van Armstrong met affuit f 75,000 kost. Volgens de memorie van toelich ting bij de marinebegrooting van dit jaar kan het kanon van 28 cM. achterlaad, bij normaal treffen, de pantsers der Pruisische oorlogsbodems „Preusen" en „Kaiser" en der Engelsche „Her cules" en „Glatton" nog doorboren, respectievelijk op 2500, 2000 en 1000 meter afstand. De arrond.-rechtbank te Maastricht heeft den brouwersknecht, die door onvoorzichtig heid een kind had overreden, schuldig verklaard aan onwilligen doodslag en hem, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een maand eenzame opsluiting. Van de volks-editie van Victor Hugo's „Histoire d'un crime" zijn in ééne week tijds 100,000 ex. verkocht. Van dit werk zal ook eene geïllustreerde uitgaaf verschijnen met platen naar teekeningen van Bayard en Gilbert, twee welbekende Fransche teekenaars. De huzaar P. P., die den 3den dezer in de cavaleriekazerne te Breda een paar pantoffels ontvreemdde, is Maandag door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch verklaard vervallen van den militairen stand, en veroordeeld tot een jaar kruiwagenstraf. Uit Amsterdam wordt gemeld: De muur op het Sophiaplein, waaromtrent gisteren een bericht is geplaatst, heeft wel veel geleden onder den met palen enz. door de studenten onder nomen stormloop, maar is gedeeltelijk blijven staan. De overgebleven muurvlakte, die met de annonces van den heer Oostmeyer is beschilderd, heeft onder scheidene teervlakken gekregen. Naar men verneemt hadden de studenten dien heer vooraf gewaarschuwd dat de muur „er aan zou gaan". Hij geloofde niet aan de mogelijkheid. Toen hij, er bij staande, be merkte dat men kans van slagen had, heeft hij de hulp der politie ingeroepen. Hij moet zich, naar men verneemt, beklaagd hebben dat aanvan kelijk politie-agenten en nachtwachts het beuken op den muur lijdelijk stonden aan te zien. Het publiek amuseert zich niet weinig met het gebeurde. De heer Oostmeyer zal vermoedelijk een civiele actie instellen tegen de algemeene omnibusmaat schappij, of de gemeente Amsterdam, ter zake van het wegbreken van het huis, waarvan de muur alleen is overgebleven. Hij beweert namelijk dat hij een muur van een perceel en niet een bloote muurvlakte heeft gehuurd. Er zijn dus nog inte ressante dingen te wachten in deze geruchtmakende zaak. De Amsterdamsche bladen melden, dat gis teren door de vier stadsbouw-opzichters een onder zoek ingesteld is naar den toestand van den muur en dat zij aan B. en W. tot spoedige opruiming van de ruïne geadviseerd hebben. Te West-Blokker, bij Hoorn, heeft Woensdag-voormiddag een hevig on weder met ha gelbuien plaats gehad. De bliksem is in den toren te Hem geslagen. De daardoor ontstane brand werd echter spoedig gebluscht. Te Leens is de blik sem in de kerk geslagen en den toren weder uitgegaan, groote sporen van de geweldige uit. werking achterlatende. Te Hindelopen sloeo de bliksem in den toren der herv. kerk; door de kloekmoedige hulp van eenige inwoners is de brand die op den tweeden omloop boven het uurwerk plaats had en in den beginne zich vrij ernstig liet aanzien, gebluscht, zonder belangrijke schade aan te richten. Ook een gedeelte van het dak der kerk is beschadigd. Te Exta (Groningen) ijl een molenaar in den molen door den bliksem ge. troffen, hoewel niet doodelijk. Niet ver van Win- schoten zijn twee groote watermolens en bij Beerti eene boerderij door den bliksem getroffen et verbrand. Te Ochten werd Woensdag de veer man P. Van de Voren, met zijn knecht bezig een koopman van de overzijde der rivier over te halen, door een erge windbui overvallen, waardoor hij met een opvarend schip in aanraking kwam en de veerschuit omsloeg. De koopman en de veerknecht klemden zich aan de omgevallen veer- schuit vast en werden door H. De Haas en J Van Merkesteyn met levensgevaar gered. Den man echter vond zijn dood in de golveu. Hij laat eene weduwe met drie jonge kinderen na. Maandag in den vroegen ochtend kregen te Kampen twee onderofficieren, die elkan der reeds sedert langen tijd een hevigen haat toedroegen, eene woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de een den ander een slag met de sabel op het hoofd toebracht, zoodat de gekwetste naar de infirmerie moest vervoerd worden. De dader ia in voorloopig arrest genomen, terwijl onmiddellijk procesverbaal van het gebeurde is opgemaakt. De eerste telegraaflijn in China isi> werking gesteld. Zij is zes mijl lang, aangelegd door Li Hung Chang, den onderkoning, en loopt van zijne officieele residentie naar het Tientsin arsenaal. De bevolking heeft zich er niet tegen verzet, zooals bij pogingen tot aanleggen van te legrafen door vreemdelingen steeds het geval wn. Dr. Strousberg, vroeger de spoorweg koning bijgenaamd, heeft de leiding op zich ge nomen voor het aanleggen van eenige paarden spoorwegen, waaronder een naar Friedric/iskg. een voorstad van Berlijn, waarvoor reeds concesa verleend is. K echtzaken. De strafzaak tegen Haaseveld, Van Wees ei Pastor, beschuldigd van het plegen van den dief stal door middel van inklimming en braak it Augustus 1876 ten nadeele van den heer mi L. U. De Sitter, toen rechter te Rotterdam, weid gisteren door het gerechtshof te 's-Gravenhagt behandeld. De tweede besch. was ook op zijne tweede op roeping niet verschenen, weshalve adv.-gen. mi Gregory diens wederspannigverklaring aan de w-. requireerde. Zoowel uit de volledig afgelegde be kentenis door Haasevelt als uit de verklaringe: van een aantal getuigen bleek, dat in den awr- van 24 Augustus, nadat Haasevelt en Van Ww den derden besch. uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam, waar hij eene veroordeeling had oi- dergaan, hadden afgehaald, na daartoe gemaakt! afspraak den diefstal in de woning aan den Noow- singel n». 29 werd bedreven. Daartoe M zich Haasevelt van onderscheidene voorrfp voorzien. Den volgenden ochtend begal f-v- drietal zich naar Utrecht, waar een gedeelte den buit werd verkocht, terwijl een -,a e gedeelte te Gouda werd te gelde oe®aa De derde beschuldigde bekende wel met Laas velt en Van Wees te zijn medegegaan, maar o| 't oogenblik dat de diefstal werd gepleegd zou j angstig geworden en weggeloopen zijn. Een v genden ochtend had hij hen weder ontmoet, J was toen met hen naar Utrecht gereisd, daar hij wel geld ontvangen, maar dit gold nog vroegere gelegenheid en was niet van dezen stal afkomstig. Ook Haasevelt trachtte dit ver van Pastor bij het hof te doen ingang vin e Adv.-gen. mr. Gregory was van oordeel a afwezigheid niet tot verlichting van sc u Haasevelt en Pastor moest leiden. Do 0 door Pastor aangenomen keurde hij niet goe

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2