Z. M. heeft J. M. H. Van Oosterzee erkend en toegelaten als consul van Italië te Batavia; met ingang van 1 Nov. den loit.-ter-zee 1ste kl. E. H. E. Van Woelderen, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen gesteld; bevorderd tot luit.-ter-zee 1ste kl. den luit.-ter-zee 2de kl. D. L. M. E. Keus; den kapt.-luit.-ter-zee J. B. A. de Jossclin de Jong, met den laatsten dezer, eervol ontheven van het bevel over het opleidingschip „Admiraal van Was- senaer", en dat bevel opgedragen aan den kapt.- luit.-ter-zee W. Stellens. Gemengd Nieuws. De politic alhi er heef t proces - verbaal opgemaakt tegen A. T. Du C., die zich had schul dig gemaakt aan diefstallen ten nadeele van alhier wonende winkeliershij was eerst Zaterdag uit de gevangenis te Rotterdam ontslagenvoorts te gen eene winkelierster in gouden en zilveren voor werpen, ter zake van, in strijd met de wet, het niet inschrijven in haar register van de gekochte voorwerpen en het koopen van onbekende personen. Zaterdag is d oor een in won er van Roe- lofarendsveen in een winkel alhier achtergelaten een portefeuille met ruim 500 aan geldswaardige papieren, doch door de eerlijkheid van den vinder, den winkelier De Koning op de Haarlemmerstraat, werd hij weder in hel bezit van het verlorene gesteld. De roeiwedstrijd, uitgeschreven door de studentenvereeniging „Njord", die gisteren alhier zou plaats hebben, is uitgesteld tot den 19den dezer. Aan dien wedstrijd zullen dan deelnemen vier- en tweeriemsgieken, eenige gieken met novitii van het Leidsche studentencorps en de booten van de school voor zeevaart, geroeid door de jongens dier school. De prijzen voor de novitii bestaan in vijf surprises. Na afloop der werkzaamheden van de studenten-gymnastiek- en schermvereeniging „Arena studiosorum" trokken gisteravond omstreeks halftwaalf zoowel de ouje als nieuwe leden in optocht met muziek en fakkellicht van het gebouw op de Pieterskerkgracbt langs Eangebrug, Rapen burg, Steenschuur en Breestraat naar de Sociëteit Minerva. Gistermorgen te ruim negen uren heeft A. Z., oud 36 jaren, te Delft woonachtig in de. Dirklaugestraat, getracht zijne vrouw van het leven te berooven. De vrouw, die uit vrees voor haar man, die haar reeds meermalen met den dood had bedreigd, den nacht niet in de echtelijke woning had doorgebracht, begaf zich des morgens weder derwaarts, om hare kleederen te halen, en dan voorgoed die voor haar onveilige woning vaar wel te zeggen. Toen zij haar goed bijeen had gepakt en gereed stond het huis te verlaten, stelde haar echtgenoot haar voor, om in vrede te scheiden en wilde hij daarom, dat zij elkander een afscheids kus zouden geven. Op hetzelfde oogenblik haalde hij echter een groot mes te voorschijn en ziju arm om het hoofd der vrouw slaande bracht hij haar daarmede aan de achterzijde van den hals een diepe wonde toe, wel negen centimeters lang. Hierop ontstond eene worsteling, waarna de vrouw haar bewustzijn verloor. Toen zij weder was bij gekomen, ontwaarde zij, dat haar echtgenoot mede op den grond lag en zich den hals wilde afsnijden. Zij verliet daarop, zoo goed zij vermocht, het huis en nam hare toevlucht bij eene buurvrouw, alwaar zij ten gevolge van bloedverlies bewusteloos op den grond viel. llaar werd onmiddellijk genees kundige hulp verleend en naar men verneemt is haar leven niet direct in gevaar. De vrij dikke omslagdoek dien zij droeg en welke op onder scheidene plaatsen doorsneden is, heeft haar ver moedelijk voor nog erger lot. behoed. De man, wiens wond van weinig beteekenis is, vroeger koetsiersknecht., was pas den lOden dezer uit de gevangenis te Dordrecht ontslagen, alwaar hij een maand celstraf had ondergaan wegens feitelijk verzet tegen de politie. Ilij is in arrest genomen en ter beschikking der justitie gesteld. In mis bruik van sterken drank schijnt ook hier weder tie aanleiding te moeten worden gezocht, Gisterochtend stapte te Rotterdam in de Jacobusstraat een heer in een vigilant. Van hét' Oogenblik dat de koetsier het. portier sloot, maakte liet paard gebruik om op hol te gaan, den Binnenweg op, tot het, met rijtuig en al, in j de sloot bij de Gouverneslraat terechtkwam. De heer, die juist van een zware ziekte hersteld was, sprong op den Binnenweg uit de vigilant en be zeerde zich min of meer aan rechterhand en knie. Paard en rijtuig werden later op het droge gebracht. Gistermiddag omstreeks twee uren is te Rotterdam, ten gevolge van een hevigen donderslag, een schoorsteen en een gedeelte van het dak van een huis in de Schildersteeg inge stort. Hoewel het pand door zes huisgezinnen be woond wordt, zijn er geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. Maandag-avond is door de politie te Rotterdam aangehouden een stuurman, zich noe mende Amerikaansch onderdaan, die door den Engelschen consul te Antwerpen, namens zijne regeering, ter aanhouding was aanbevolen, omdat hij aan boord van een Engelsch schip een manslag zou hebben begaan. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld om te worden uitgeleverd. Te Schaarsbergen onder Arnhem heeft Maandag een felle brand plaats gehad, waarbij een woonhuis met drie belendende schuren en inboedel eene prooi der vlammen zijn geworden. De oorzaak wordt toegeschreven aan vonken, die uit een waschmachine naar het met riet gedopte pannen dak vlogen. Alles was tegen brandschade verzekerd. De tegenwoordig in gebruik z ij nde barometerbloemen, die men in het knoopsgat draagt en die door een chemisch praeparaat van kleur veranderen bij verandering van weer, hebben eene gevatte Weenerin gelegenheid gegeven om de ge trouwheid van haar man te beproeven. Zij liet hem een halsdas uit die stof vervaardigen. Mevrouw bezat een zeer vochtigen kelder. Babette, zeide zij op zekeren dag tot haar kamermeisje, ga naar den kelder en haal wijn. Een paar seconden daarna verdween mijnheer uit de salon. Na eenige minuten keerde hij terug,zijn das was roodachtig geworden en hij had met een blauwe de kamer verlaten. De gestrenge wederhelft wierp een blik van de diepste verachting op de verraderlijke das en een paar oorvijgen klonken op de wangen van mijnheer. Te Oldenzaal was Zaterdag een met- selaar, na een gewelf in een kelder te hebben afgewerkt, bezig het hekwerk af te breken, toen eensklaps het gewelf instortte. De ongelukkige werd er dood onderuit gehaald. Hij laat eene vrouw en vijf kinderen onverzorgd achter. De Sama rangsclie Ct." meldt: Op een suikerfabriek in het Solosche had een der riettransporteurs de list bedacht om zijn zoontje, een knaap van ongeveer 8 jaar, tusschen de riet- stokken of bladeren te verbergen, ten einde alzoo zonder moeite bij de weging hooger vrachtloon te kunnen ontvangen. Eenige malen was hem dit ook werkelijk gelukt, daar de jongen bij het af laden steeds behendig zijn schuilplaats wist te verlaten, zonder door iemand der geëmployeerden te worden opgemerkt. Eens echter dat hij in dit laatste niet scheen te kunnen slagen, en ook den vader geen tijd tot bedenking was gelaten, moest hij zich laten welgevallen met de rietbladeren tegelijk te worden neergesmakt, terwijl een ander karvoerder zich gereed maakte ook zijn vracht daar bovenop te storten. Door het. misbaar, dat nu de vader maakte, kwam de jongen er, schoon bijna verstikt, nog levend af, doch daar deze smokkelarij inmiddels ontdekt was, moesten vader en zoon zich deswege aan eene gevoelige kastijding onderwerpen. Uit Schönau bij Chemnitz schr ij ft de chef van een aanzienlijk Duitsch handelshuis het volgende: Vrijdag-avond te 10 uren reed ik per sneltrein naar Dresden toevallig had ik een coupé alleen en was weldra vast in slaap. Ongeveer een half uur voor Elsterwerda, kort voor de brug aldaar, werd ik door aanhoudende hevige stooten vrij onzacht gewektde schokken namen zoo in hevig heid toe, dat ik niet meer kon blijven zitten'; vau beide zijden gingen de kussens los en vielen op mij neder. Nu hoorde ik uit de naaste coupé hulpgeroep van dames; men sloeg de raampjes in, klopte en maakte geweld, maar er werd geen sein gegeven om te remmen. De schokken intusschen werden steeds heviger, zoodat ook ik angstig begon te worden. Daar kwam ik op een goede gedachte ik sloeg het raampje stuk en trok krampachtig aan het daarbuiten aanwezige koord van het a dingssignaal. De hoofdconducteur, daardooropme zaam geworden, laat remmen, en weinige mini voor de brug houdt de trein stil. Onder lg kreten stormde alles naar buiten en nu bleeti dat de as van onzen wagen gebroken was. nige minuten later en er ware een ontzetti onheil gebeurd. Wederom zijn twee misdadigers t de gevaarlijkste soort uit de gevangenis te Os brück ontsnapt. Zij hebben, om op den zolder gevangenis te geraken, vijf sloten moeten brei Daar gekomen, braken zij eenige pannen uit heti en lieten zich door de gemaakte opening, la een zeer sterk koord, vervaardigd uit hun bed goed, zakken. Zij kwamen toen terecht tnssd de gebouwen van den Dom en moesten nog eet deuren openbreken, eer zij ten slotte, doon raam te openen, op de straat kwamen. Er in geen spoor van hen gevonden. Aan de drie Stauntons en Ali: Rhodes, ter dood veroordeeld wegens 't gebec met de vrouw te Benge, is gratie verleend. D; wat zich verwachten liet. De zaak zal opnieuvdia te worden onderzocht, vooral van 't medisch te punt. Een geneeskundige had verklaard dat de ra haar dood gevonden had door langzame verhoii ring; doch andere geneeskundigen constateerden Ie op grond eener lijkschouwing, dat de hersens: de vrouw ééne massa tuberkels waren, dit verkeerde in het laatste stadium van phthisis, dat dus haar overlijden was toe te schrijven i geheel Datuurlijke oorzaken. Onder deze omsï digheden kon er wel geen sprake zijn van 't dood brengen der vier veroordeelden. Toch h de minister van binnenlandsche zaken zeet b gedraald met 't herroepen van 't vonnis i lang, dat de veroordeelden reeds alle hoop haii opgegeven. Blijkt er dan nu eene fout began zijn, die aanleiding zou hebben kunnen geve: een viervoudigen gerechtelijken moord, zoo ligt schuld minder aan den eerst geraadpleegden fl neeskundige, dan aan de wet. Deze verooiltn namelijk den coroner, in geval er vermoeden t> staat van een gewelddadigen dood, de lijkscloi wing te doen verrichten door den eersten den beste plaatselijken arts, in stede van dit werk op dragen aan ervaren operateurs, gelijk er in i hospitalen gevormd worden. Ook ditmaal werd: lijkschouwing verricht door den heelmeester Penge een bekwaam man wellicht, doch wi deze taak vreemd was. Op grond van zijn rapp: (dat. de vrouw gestorven was aan uittering t gevolge van onthouding van voedsel) werd cri: neel tegen de verdachten te werk gegaan. lal had eene lijkschouwing plaats door andereu, tot een geheel verschillend besluit kwamen. Da slechts 't getuigenis van den arts te Penge ga voor den rechterdat der andere operateurs H zich slechts in de pers kenbaar maken. Vaudi de hevige agitatie tegen 't vonnis, 't Is te vree: dat het stoffelijk overschot thans geen afdoe bewijs van de schuld of de onschuld der Stauo:: meer opleveren zal. B cchtzakcu, Artikel 30 der wet van 1 Juni 1865, ra lende de uitoefening der artsenijbereidku:: luidt: „behalve door de apothekers en door- geneeskundigen tot het afleveren van genet;-! delen bevoegd, mogen de geneesmiddeleo, H den minister van binnenlandsche zaken, een»5 missie van deskundigen gehoord, aan te wij* niet worden verkocht beneden de hoeveel':' daarbij voor elk dier middelen te bepalen.' 1 grond van dat artikel werd in het begin d« jaars een vervolging ingesteld tegen den dro-j Michel Cléban te Amsterdam, in wiens wid op den Heiligenweg op 11 Mei 11. door denk Pieter Kruysse, apotheker en lid van den genea kundigen raad, voor f 1.25 was gekocht a fleschje pillen, tegen vallende ziekte, zenuwtoec len, krampen, stuipen, enz., inhoudende o. a. 4 grammen brometum kalicum. Dat geneesuiiJ toch was hij beschikking van gemeldea minis: in 1872 gerangschikt onder de middelen, o noch afzonderlijk, noch samengesteld met and; zelfstandigheden, in geringere hoeveelheden van 10 grammen, door daartoe onbevoegden moe worden verkocht. Van het te dezer zake uit;

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2