N°. 5421. A0. 1877. Dinsdag 16 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1A0. Franco per post Afzonderlijke Kommensu-u- iTADS-BERIClITEJJ. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 18 October, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 'P. Verzoek van J. L. A. Desertine om continuatie als stads heelmeester. (221) 2°. Idem als voren, van Dr. C. Ter Laag, als stadsgeneesheer. (221) 8". Benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (222) 4°. Verzoek van Mej. T. Koning, om ontslag als hulponder wijzeres aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (216) 5". Idem als voren, van G. A. Van der Heyde, als hulponder wijzer aan de Tusschenschool. (217) 6°. Idem als voren, van J. Van Ling, als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor onvermogenden. (220.) 7°. Idem van K. Visser, ter bekoming van grond bij het Zijlhek. (218) 8°. Voordracht betrekkelijk den afstand van grond aan den Vestwal bij de Kaiserstraat aan het Rijk. (219) 9°. Begrooting van de Bank van Leening voor 1878. (213) 10°. Idem van het Werkhuis. (214) 11°. Idem van de gesubsidieerde instellingen van weldadig heid, als: a. het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 4. het R. K. Wees- en Ondeliedenhnis. e. het Evangelisch Lnthersch Wees- en Oudeliedenhuis. d. het Nederlandsch Israèlietisch Armbestuur. (210 en 212) 12°. Idem van de niet-gesnbsidieerde gemeente-instellingen van weldadigheid, als a. het R. K. Armbestuur; 4. het gereformeerde Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrouwenhuis; e. Vrouwen Kraammoeders. (211) !3°. Verzoek van Gebr. Van Hoeken, tot wijziging-van de hij raadsbesluit van 4 September jl. verleende vergunning. (223) 14°. Idem van M. Van Steen, om een overgang te maken over de sloot buiten de Zijlpoort. (223) 15°. Idem van A. W. Sijthoff, om een duiker te leggen. (223) 16°. Voordracht tot wijziging van de plaatselijke directe belas ting. (91) 17". Rekening van de Plaatselijke Schoolcommissie over 1876. (215) WEDSTRIJD NIEUWE LEIDSCHE ACADEMIE. Onder dit opschrift leest men in het jongste nummer van „De Opmerker", weekblad voor archi tecten, ingenieurs enz. het volgende opstel, dat als Leidsch belang ook hier wel een plaatsje mag vinden De nieuwsbladen berichten dat op de prijsvraag, uitgeschreven voor den bouw eener nieuwe Leidsche Academie, dertig antwoorden zijn ingekomen, waar onder vele uit het buitenland. Neemt men in aanmerking, dat het programma der prijsvraag zoo onzeker mogelijk luidt, en dat vier leden van bet college van Rijksadviseurs in de jury moeten zitting nemen met drie, vier of vijf buitenlandsche architecten, welke laatsten niet genoemd worden, dan wekt het voor Nederlanders, die met den tegenwoordigen stand van zaken goed bekend zijn, verbazing dat zoo vele antwoorden op de prijsvraag zijn ingekomen. De buitenlandsche mededingers kunnen echter juist in de beoordeeling van leden van het Rijkscollege van Adviseurs vertrouwen hebben gesteld; de verschillende sommen, die voor prijzen zijn uitgeloofd, strekken als lokaas, hoewel men omtrent de uitvoering volkomen vrij heid van handelen heeft voorbehouden. Van de hoedanigheid van het ingezondene weten wij echter nog niets. Er kunnen goede en bruik bare en niet te dure ontwerpen bij zijn, en ook is het mogelijk, dat geen der inzenders aan de prijsvraag volkomen voldoet, en dat enkel gel delijke belooningen moeten worden verstrektdoch dit durven wij wel voorspellen, dat de zoogenaamde oud-Hollandsche stijl genoegzaam zal vertegenwoor digd zijn, misschien ook wel onder de buitenlandsche inzenders, te meer, daar de Duitsche teekenaar der Rijksadviseurs, Rudolph Redtenbacher, reeds voor geruimen tijd zijn landgenooten in de „Deutsche Bauzeitung" met de noodige schoone vooruitzichten ter mededinging aanspoorde. De omstandigheid intusschen, dat vier leden van het Rijkscollege van Adviseurs in de jury zitting moeten hebben, is meer dan voldoende reden om het resultaat van dezen wedstrijd te wantrouwen, daar ook bij de tegenwoordigheid van drie, vier of vijf streng onpartijdige buitenlandsche beoordeelaars, vooral door de onzekere bepalingen van het programma, het doel en streven der Adviseurs, om namelijk een middeleeuwsch gebouw tot stand te brengen, volkomen gewaarborgd is. De „Spectator" maakte zich, kort geleden, over den bouw der Leidsche Academie ongerust, vooral met het oog op de tegenwoordige middeleeuwsche kunstrichting, en uitte den wensch, dat de Neder- landsche bouwmeesters in deze zaak geen reden tot klagen mochten hebbeu. Doch zoo men van dezen wedstrijd een eerlijke, onpartijdige en bevoegde uitspraak verlangt, dan late men het college van Rijksadviseurs totaal buiten de zaak, want het staat vast, dat door hun machtigen, allesvermogenden invloed een middeleeuwsche Leidsche Academie moet verrijzen, waarvan be wijzen te over zijn, en hetgeen o. a. een publieke tentoonstelling der bouwplans ook niet verhinde ren kan. Bestaat er, zooals het „Handelsblad" herhaaldelijk herinnerde, werkelijk een treffende gelijkenis tus- schen het Nederlandsche eh het Engelsche volk, dan is die op het gebied der hedendaagsche Rijks bouwkunst niet waar te nemen, daar men jaren ge leden in Engeland verhinderde, dat de nieuwe parlementsgebouwen middeleeuwsch zouden gebouwd wordenhet verregaand achterlijke figuur, dat wij in dit opzicht tegenwoordig tegenover het buitenland in het algemeen maken, verdient in de hoogste mate de aandacht. De kunst is lang, het leven kort. En de slagen, die men dus de kunst toebrengt door de omvang rijkste staatsbouwwerken als middeleeuw sche kopieën te bouwen, zullen in een klein land als Nederland te grooter zijn en te langer gevoeld worden, terwijl hel ieder onpartijdig, bekwaam Nederlandsch bouwmeester groot leed moet berokkenen, als hij ziet, dat het vak, waar aan hij zijn maatschappelijke positie te danken heeft, dat zijn leven en werkkring is, aan zooveel veronachtzaming en miskenning blootstaat, en zulks ten gevolge van het dwaalspoor, waarop de Regee ring wordt geleid. Moge men spoedig een afdoend en ommekeer van zaken vernemen, en alle mogelijke maatregelen genomen worden om te verhinderen, dat te Leiden het treurspel herhaald worde, dat men thans aan de Stadhouderskade te Amsterdam wil spelen. LEIDEN, 15 October. De heeren dr. J. Pijnappel en mr. P. A. Van der Lith, onlangs benoemd tot hoogleeraren aan de rijksuniversiteit alhier, zullen op Woensdag en Zaterdag, 17 en 20 dezer, 's namiddags te 2 uren, hun ambt aanvaarden met het houden van eene redevoering in het groot auditorium. Blijkens het verslag van het hoofdbestuur der Leidsche Maatschappij van weldadigheid, uit gebracht 26 Sept. jl., is het getal ondersteunden niet geklommen (zijnde dit jaar geweest 263, verdeeld in 157 huisgezinnen en 106 eenloopende personen). In 't geheel werd voor ondersteuning 4520.82 besteed, waarvan 875 voor oude lie den. De aan arbeidsloon uitbetaalde som be droeg 20,650, dus nog ruim ƒ1100 meer dan in 't vorig jaar, zoodat aan 250 personen onaf- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf Iedere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte. 0.17 gebroken werk kon worden verschaft. Het door de hulpbank uitgeleende bedrag was aanmerkelijk hooger, als zijnde aan 635 leeners ongeveer 69,000 geleend. Aan de Maatschappij werd door wijlen den heer A. H. de Swaan 500 vermaakt, hetgeen eenigszins vergoedde het verlies van ongeveer ƒ840 door het faillissement der heeren Van der Spruyt en De Graaf. De „Staatscourant" behelst het kon. besluit van 11 dezer betrekkelijk het overmaken van gelden door middel van telegraphische postwissels tusschen Nederland en België. Het besluit treedt met November in werking. Het geldt telegraphische postwissels, een bedrag van 250 gulden of 500 francs niet te boven gaande. Van de zijde van Nederland komen voor dien dienst alleen in aan merking de postkantoren in plaatsen, alwaar tevens rijkstelegraafkantoren zijn gevestigd. Voor tele graphische postwissels naar België is door de af zenders hier te lande te betalen: het voor gewone postwissels naar België verschuldigde recht van 12'/» cent voor elke 12,50 of gedeelte van ƒ12,50, en de kosten van het telegraphisch bericht volgens het tarief van den rijkstelegraaf. Op Maandag 29 dezer zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zee dienst wenschen aan te gaan. Bij de heden ten raadhuize alhier gehouden openbare aanbesteding van de leverantie der be- noodigde licht- en brandstoffen ten behoeve dezer gemeente, gedurende het jaar 1878, zijn aanne mers geworden de heeren L. E. Meyeraan, van de patentolie voor 0.55, petroleum voor 0.25 den liter en kaarsen voor 0.70 de kilogram; G. Blommestein, van de korte kachelturf voor 0.62, korte haardturf voor 0.64 den dubbelen hectoliter en lange turf voor 0.54 per 100 stuks; W. J. Osinga, van de grove Newcastle- steenkolen voor 1.38'/j, Ruhrkolen voor ƒ1.19® de 100 kilogrammen en van het gruis voor 0-.36 den halven hectoliter; H. Van den Hoorn, van het keukenhout voor 12.60 de stère, en H. J. Boetje van de houtskolen, voor 0.95 den hal ven hectoliter. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 38.00, 19.50, 3.90 en 2.05 de laagste 38.00, 19.00, ƒ3.80 en ƒ1.90. Ter vervulling der betrekking van onder wijzer 2de klasse aan de openbare school n°. 1 voor minvermogenden, op eene jaarwedde van 700, is de volgende voordracht opgemaakt: G. Gesink, te Arnhem, en ter aanvulling W. W. Schipper en S. IJ. Stoel, beiden alhier. Ten behoeve van de afdeeling hoogere burgerschool van vijfjarigen cursus van het gym nasium Willem III te Batavia worden verlangd: 1°. een leeraar in de natuurkunde en kosmo- graphie, met den graad van doctor in de wis- en natuurkunde; 2°. een leeraar in de staatsweten schappen en geschiedenis, met den graad van meester in de rechten, en tevens bevoegd voor middelbaar onderwijs in geschiedenis; 3®. een leeraar bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in de Engelsche en Hoogduitsche talen. Ten behoeve van de hoogere burgerschool van driejarigen cursus te Samarang worden verlangd: 1°. een leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde en staathuishoudkunde, met bevoegdheid voor mid delbaar onderwijs in althans twee dezer vakken; 2°. een leeraar in de wis- en natuurkunde, met

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1