Gremengd Nieuws. li echtzaken, BUITENLAND. het gezelschap niet onverdienstelijk althans voor een kunstreis in Molières „Amphitryon" waren opgetreden, werd het eigenlijke gerecht van het menu van den avond aangebodenAndromaque, van wie de geschiedenis ons leert dat zij de doch ter was van koning Eëtion van Thebe in Cilicië en gemalin van Hector, wien zij een zoon, Asty- anax, schonk en aan wien zij met innige liefde verbonden was. Vroeg in hare jeugd werden haar vader en zeven broeders door Achilles verslagen, hetgeen reeds Homerus in zijn „Ilias" bij het afscheid van Hector zoo tredend heeft beschreven. Voor mij, zoo luidt een gedeelte van Da Costa's navolging daar van, bestaat geen troost, - geen heul meer, als gij sneeft'k Heb vader meer noch moeder. - Mijn vader vond den dood in 't zwaard van Peleus zoon, - die evenwel met eer zijn wapenrusting spaarde, - en 't lijk den vlammen gaf in vollen krijgsmansdosch. - Mijn zeven broeders, met mij opgevoed in 't huis, - zijn allen op één dag ge vallen, door de hand - van d' eigen Peleus zoon, in 't midden van de kudden - der ossen breed van voet en lammren zilverwit. - Mijn moeder, nog gespaard en voor een grooten schat - ten losprijs vrij gemaakt, deed straks Diana vallen - met een dier pijlen, die zij afzendt ongezien. - Gii, Hector zijt mij nu èn vader beide èn moeder, - en broeder, gij mijn teedre en zielsgeliefde ga. -o! Heb dan deernis, en begeef u niet in 't veld, - en maak uw kind geen wees, uw echtgenoot geen weduw. Na de verovering van Troje en den heldendood van haar echtgenoot, werd zij de slavin van Pyr- rhus, Achilles' zoon, die haar naar Epirus voerde. Deze verstiet haar later en gaf haar tot vrouw aan Helenus, den broeder van Hector. Ook Euripides heeft haar tot hoofdpersoon van een zijner treurspelen verkozenterwijl Racine, hoewel hij in zijne eerste tragedies „La Thebaïde" en „Alexandre" nog niet den grooten dichter deed vermoeden, er in 1667 voor de tragedie eene nieuwe richting mede opende en van zijn genie getuigde. Hoewel Agar nu niet de titelrol ver vulde, gaf zij toch als „Hermione", waarin zij zulke beroemde voorgangsters, zooals Rachel en anderen, heeft gehad, gelegenheid haar spel te bewonderen. In alles, zoowel haar houding en uitdrukking als zeggingskracht, zij moge dan al niet als bij vorige gelegenheden zóó geschit terd hebben, kenmerkt zij nog steeds de kun stenares van den echten stempel. Jammer even wel dat bij een dergelijk gezelschap de omgeving van de hoofdpersone op een enkele uitzondering na niet beter is, maar over 't algemeen te wenschen overlaat. Trouwens, „une représentation donnée par mademoiselle Agar" luidde de aankondiging, en men zou dan ook alléén om haar moeten ko men. Alles wat men meer te zien krijgt, is toegift. Waren de toejuichingen aan het einde van ver schillende bedrijven of actes nu niet zoo heel tal rijk, een uitzondering maakte daarop het slot der vierde acte, waarbij Agar werd teruggeroe pen en haar onder daverend applaus een bouquet werd overhandigd. Evenzoo was dit het geval toen de gordijn voor dezen avond voorgoed werd neer gelaten. Na afloop der voorstelling werd haar aan het hotel „Levedag" door eenige leden van het studen tencorps een serenade aangeboden, waarbij zij op nieuw verzekerde dat zij de hulde, haar gebracht, steeds zou op prijs stellen en Leiden en zijne studeerende jongelingschap immer bij haar in aan gename herinnering zouden blijven. Aan toeschou wers outbrak het bij deze gelegenheid natuurlijk niet. Opmerkelijk, en bijna ongelooflijk als men 't niet gezien heeft, is 't echter dat de militaire macht, bij het aankomen van den stoet, om den grooten stroom tegen en het vrij groote afgezette terrein schoon te houden, van geveld geweer gebruik maakte, als had men hier met een troep oproer lingen te doen. Hare manoeuvre mocht echter geen doel treffen. De aandrang toch was te groot en weldra bevond de wacht zelve zich te midden van het publiek verspreid. We weten niet waaraan men dezen maatregel heeft toe te schrijven, doch beter ware hec o. i. ongetwijfeld dat wanneer het is gebleken dat de politie-agenten en de infanterie niet in staat zijn op de gewone wijze de orde te handhaven, en gisteravond ging toch alles op dat oogenblik en ook later zoo ordelijk mogelijk toe wen dan andere middelen dan de aangewende ge bruikte. Vroeger wenschte men wel van eene minder aangename kennismaking met paardenhoeven ver schoond te blijven, en zou dat nu veranderd zijn Omstreeks halfnegen geraakten gis teravond twee voor een open rijtuig achter elkaar gespannen paarden in de Kloksteeg op hol en draafden met voertuig en al eenige straten der stad door, waarbij ook een lantaarnpaal werd om vergereden. Een der viervoeters, waarop een „heer" gezeten was, rukte zich zelfs los, sloeg een andere richting dan zijn collega in en werd op het Rapen burg nabij het Nut staande gehouden. Verschil lende pogingen de koetsier die wel steeds dapper op den bok bleef zitten kon echter door de defecte leidsels weinig uitrichten om het andere ros tot staau te brengen bleven vruchteloos, totdat men daarin op den singel bij de voormalige Witte- poort eindelijk mocht slagen. De „passagiers" schenen blijkbaar op ziilk een wijze van toeren minder gesteld geweest te zijn en hadden zich gaandeweg uit het rijtuig weten te werken. Naar omstandigheden moet alles nogal redelijk zijn afgeloopen. Door den heer W., houthandelaar te Amsterdam, werd sedert geruimen tijd uit eene gesloten secretaire geld vermist. Om tot ontdek king te geraken, voorzag hij eenige guldens en kwartjes van een kenteeken, en toen hij gisteren andermaal geld vermiste en de hulp der politie reeds was ingeroepen, werden de gekenmerkte geldstukken tusschen de kleederen eener dienst bode verborgen gevonden, met den sleutel der secretaire, welke zij behendig uit het sleutelmandje van mevrouw had weggenomen. Aldus op heeter- daad betrapt, werd zij gevankelijk weggevoerd. Woensdag-avond te elf uren is te Rot terdam door twee agenten van politie op heeter- daad betrapt een persoon, die uit een logement op de Hoogstraat een pak goed, toebehoorende aan een daar logeerenden reiziger, had weggenomen. Toen hij bemerkte dat hij betrapt was, wierp hij het pak voor de voeten van een der agenten en ging op den loop. Door een der agenten vervolgd, werd hij door een burger gegrepen. De man is al meermalen in handen van de justitie geweest en eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. Hij is nu weder ter beschikking van de justitie gesteld. Dezer dagen werd gemeld, dat de vrouw van een scheepstrekker te Sappemeer onder verdenking zou liggen haar man te hebben ver giftigd. Naar aan de „N. Winschoter Ct." van goederhand wordt verzekerd, is het feit der ver giftiging bij een door het gerecht ingesteld onder zoek niet bevestigd. Uit Schiermonnikoog wordt van 9 dezer gemeldHeden kwamen hier twee schip breukelingen aan, die verklaarden, dat zij met het Oostfriesche tjalkschip „Catharina," geladen met pannen, kapt. Brinkman, Zondag-ochtend den 7den vertrokken waren van Makkum naar Elmshorn. Des avonds van dien dag om 10 uren hadden zij den mast verloren en waren bij 't eiland voor twee ankers gaan liggen. Bij kalm weder hadden zij, met den kapitein, hedenochtend te acht uren 't schip, dat zeer wrak was, met de boot verlaten. Omstreeks tien uren kwamen zij in de branding, waardoor de boot omsloeg. De beide opvarenden hadden 't geluk de kiel te vat ten en kwamen zoo aan land. De gezagvoerder heeft zijn dood in de golven gevonden. Dinsdag-avond omstreeks halfzes is brand uitgebroken in de woning van den herbergier en stalhouder J. Keyzer, iu de buurt Hargen, onder Schoorl. Niet alleen het woonhuis, maar ook de daarbij gelegen doorritstal is in kor ten tijd geheel vernieldeene mede nabijgelegen boet is bewaard gebleven; van den inboedel is weinig gered; meubelen, hooi en graan waren tegen brandschade verzekerd. Op den spoorweg tusschen Breda en Roosendaal is Dinsdag eene spoorweg wachtster onder het gehucht Seppe door een goederentrein overreden en op de plaats dood gebleven. Zij had zich dwars over de rails willen begeven om haar post te bedienen T wee leerlingen van het Hamburgsch gymnasium zijn sinds Vrijdag 11. spoorloos ver dwenen. Daar de beide jongelieden, 17 en i jaar oud, bij herhaling blijk hadden gegeven/ een onweerstaanbare neiging tot het soldatenlev3 vermoedt men, dat zij zich op weg hebben be»" ven naar het tooneel van den oorlog aan den Do^ In Zwitserland zijn den Ssten deZf, vrij hevige schokken van aardbeving gevoeij zoowel in den omtrek van Bern als aan de oe/ van het meer van Genève. Zij duurden omstt 6 seconden en de aardgolving ging van het z/ westen naar het noordoosten. Ook in Franktij bij Lyon, is die beweging opgemerkt. Te Karlsri is alleen een sterk dalen van den barometer paard met een hevigen storm, dien dag wait genomen. Is een huwelijk, in Engeland tusschen Neder- landers gesloten, zonder dat van zijne afkondigt in Nederland gebleken is, hier te lande als waarde te beschouwen? Deze vraag was gisterei het onderwerp der pleidooien voor de burgerlijke kamer van den hoogen raad. Een gewezen wijnhandelaar in Den Ilaag vei. langde vóór eenige jaren in het huwelijk te treda en behoefde, wegens zijne minderjarigheid, daar toe de toestemming zijner ouders. Welke moeite de zoon daartoe ook aanwendde, het baatte niet. Zijne ouders deden hunne rechten gelden, zagti in de toekomst en weigerden hunne toestemming De zoon, daardoor niet uit het veld geslagen, spande met zijne aanstaande ééne lijn en vertrok ie: haar op zekeren dag naar Londen. Daar werden beider wenschen bevredigd en het jeugdig pa keerde in het vaderland terug. De wijnhandel door den echtgenoot gedreven werd door de fortuin der vrouw gedurendeecnigea tijd staande gehouden, maar eene mindere vak. kennis van den man was de oorzaak van eer achteruitgang der zaak en eindelijk volgde zijne faillissement. Toen verlangde de vrouw in kt faillissement van haar echtgenoot als erkende schold- eischeres te worden toegelaten voor eene som vu 14,000 die zij hem tot voortzetting zijner affain had verstrekt. De curator in het faillissement verzette rid daartegen en bij de toen gevolgde behandelingii rechten werd van de zijde van den curator k weerd en door rechtbank en hof in Den Ha» aangenomen, dat de vrouw den bijstand van hu man in rechten behoefde, tevens oordeelende di: het in Engeland tusschen de eischeres en c gefailleerde gesloten huwelijk in Nederland via kracht was met ontzegging aan de vrouw m hare vordering. Tegen de beslissing van het hof werd eencas- satiemiddel door mr. A. De Pinto ontwikkeld waarbij voornamelijk met het oog op artt. 185 en 140 van het burgerlijk wetboek de ongeldig heid van het in Engeland voltrokken huwelijk werd beweerd. Mr. Van Houten was een tegen overgesteld gevcelen toegedaan en verdedigde uitspraak van het hof. Het O. M. zal later coi-1 clusie nemen. Rusland. Uit Gorni Studen wordt bericht, dat de Ter ken de brug, welke zij bij Silistria begonns waren te bouwen, weder hebben afgebroken. Plewna tastten de Turken in den avond van da Ssten de loopgraven der Rumeniërs aan, doch werden met groote verliezen afgeslagen. In<Wa' lina-monding is een Turksche driemast-monAoil op de Russische loopgraven gestooten en in de luck gevlogen. Aan de „Polit. Corresp," wordt uit Belg"-, gemeld, dat de quaestie omtrent het oorlogs-s^ sidie aan Servië geregeld is. Rusland verbic- zich aan de Servische regeering maandelijks ee millioen roebels ter beschikking te stellen, vs. den dag dat het Servische leger over de gw® rukt tot het sluiten van den vrede. Turkije. Uit Erzerum wordt melding gemaakt van eer veldslag geleverd bij Aladagh, die van des mid aga tot 's avonds 6 uren duurde. De bewegingen het Russische kamp deden gelooven, dat de strip zou worden hervat.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2