van voorzitter der commissie van proefneming, en laatstgemelde van directeur der studiën aan de kon. milit. academie, hebben gekweten. De minister van oorlog heeft, na machtiging des konings, bepaald dat in de formatie van het instructiebataljon en bet algemeen depot van disci pline scherpschutters (korporaals en soldaten) zullen worden opgenomen. De minister van oorlog heeft aan actief die nende officieren van gezondheid bij de landmacht vergund, genees- en heelkundigen bijstand te ver- leenen aan gepensioneerde officieren van het leger hier te lande, in of zeer nabij garnizoensplaatsen woonachtig en aan de bij hen inwonende leden van hun gezin. De minister van oorlog heet benoemd tot kapt. 1ste k]., de kapt. 2de kl. J. C. Santhagens, van het 7de reg. inf., en J. F. Diemer, van het reg. rijdende art.tot ritrn. lsto kl. den ritm. 2de kl. J. C. "Wilbrenninck van het 2de, en H. J. P. Schrassert Bert, v. het 3de reg. huzaren; in actieven dienst hersteld bij het 6de reg. inf. den kapt. C. P. E. De Jacqnier de Lompret; eervol ontheven van de betrekking van adjudant der kon. mil. acad., onder dankbet. voor de vele door hem in die betr. bewezen diensten, den kapt. J. H. Verschoor, van den staf der inf., die voorts is be stemd om werkzaam te zijn bij de mil. opleiding der cadetten bij gemelde inrichtingontheven van de functiéu van instructeur bij den hoofdcursus te Maastricht do 1ste luit. J. C. T. Bouman, G. Blanken, J. P. Wrede en J. A. Suringar, allen van het 2de reg. infbelast met de tijdelijke waar neming der function van voorzitter der commissie van proefneming den kapt. C. L. W. Moorrces, lid dier commissie; gedetacheerd bij het kolon. werfdepot den kapt. C. P. II. Putman Cramer, van het 6de, en den 2den luit. T. Rutgers van der Loefl', van het 2de reg. inf. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der inschrijvingsbiljetten voor de geldleening ten behoeve der gemeente 's-Gravenhagc'groot ƒ450.000 rentende 1 percent, noodzakelijk tot bestrijding der uitgaven voor den aankoop van perceelen ter verbreeding der Lange Pooten, bleek dat voor een bedrag van 630 aandcelen van j 1000 was inge schreven. Na afgelegd vergelijkend examen is door den minister van financiën benoemd tot adspirant- lnndmetcr bij het kadaster D. J. Van Gelder te Leiden. Z. M. heeft aan dr. E. A. Van der Burg te Leeuwarden, op zijn verzoek, eervol ontslag vorleend als plaatsverv. lid van den goneesk. raad voor Friesland en Groningen; IC. H.Roosendaal, ontv. der dir. bel. enz. te Simpelveld, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Ileythuysen; E. Franken, surnumerair bij de admin. der dir. bel. enz. in de inspectie Amsterdam, benoemd tot ontv. derz. middelen te Simpelveld; J. H. Pel, ontv. der dir. bel. enz. te Termunterzijl, benoemd tot ontv. derz. middelen te Workum; G. R. A. J. Van Hasselt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. enz. te Eindhoven, behoudens aanspraak op pen sioen. De Rotterdamsche tooneelvereeniging onder directie van de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels opende gisteravond de reeks harer abon- nemeutsvoorstellingen in den Leidschen schouwburg met „de Vreemdelinge", eene door den heer Le Gras bezorgde uitmuntende bewerking van Du mas' „l'Etrangère." Wat te zeggen van de keuze van dit stuk? Moeten wij die laken of waardee- ren Voor 't een zoowel als voor 't ander bestaat reden genoeg. „De Vreemdelinge" is een tooneelwerk dat ouder een schitterend waas een sterk cynisme en de grofste onzedelijkheid verbergt, 't Stuk heeft bovendien, wat de samenstelling betreft, enkele zeer groote gebreken, 't Is zeer gerokt en er wordt verschrik kelijk veel in geredeneerd. Boveudien is de portee er van zoodanig, dat bet op ons Hollandsch too- neel volstrekt niet thuis behoort. Maar en ziedaar waarom niemand onvoorwaardelijk de keuze mag misprijzen het bevat enkele keurig geschreven tooneelen, vol gloed en levende dialoog is uiterst vloeiend en gemakkelijk, boeiend en pikanten 't biedt den uitnemenden krachten, waarover dit tooneelgezelschap te beschikken heeft, veelvuldig gelegenheid aan om te schitteren met hunne ta- lenten. Men denke b. v. aan 't spel der dames Beersmans en De Vries in 't tweede bedrijf bij de aanbieding van „de kop thee." Men herinnere zich van de eerste de uitstekende schildering harer lotgevallen, van de laatste de hartstochtelijke uit barsting van toorn in 't vierde bedrijf. Hoe uit stekend gaf D. Haspels den ellendigen De Sept- monts terug, hoeveel talent werd er niet vereischt voor het tooneel tnsschen hem en Clarkson (Van Zuylen). Zeer zeker, dat alles geeft reden tot dankbaarheid en 't talrijk opgekomen publiek gaf daarvan dan ook herhaaldelijk de ondubhelzinnigste bewijzen. En toch toch zal 't goed zijn, als dergelijke „Vreemdelingen" op ons tooneel steeds vreemdelingen blijven. Gremeng'tl IVieuws. Gisternacht is de grootste van de zes op den romp van de afgebrande rijtuigfabriek der firma Hermans in Den Haag overgebleven schoor- steenen door de kracht van den noordenwind in gestort. Gelukkig kwam het gevaarte in het ver nielde perceel terecht. Ter voorkoming van on gelukken heeft men de schoorsteenen omsteigerd. Een groot deel der werklieden heeft den arbeid hervat in een loods, grenzende aan het militair hospitaal. De hh. gebr. Horrix stonden een aantal werkbanken af, terwijl de werklieden dier firma een kist gereedschappen aan hunne door den brand beroofde makkers schonken. Voorts hebben, behalve het drukkerspersoneel, ook de zetters der algemeene landsdrukkerij een belangrijke som beschikbaar ge steld voorden wederaankoopenz. van gereedschappen. Zondag-middag hebben een viert al kolonialen, waaronder twee korporaals, zich ver maakt met het schieten met revolvers op het schiet- terrein onder Harderwijk. Op den terugweg wilde de korporaal B. den ronsel van zijn geladen revolver draaien, en had het ongeluk bij die gelegenheid den haan, die gespannen was, los te laten, ten ge volge waarvan het schot afging en den soldaat S. ter hoogte van het rechteroor trof. Na geneeskun dig behandeld te zijn is de verwonde naar de infirmcrio overgebracht. Voor het oogenblik bestaat er geen gevaar voor zijn leven. Tusschen Houthem en Meerssen is Zondag de woning van deil barrièrewachter van den Grand Central Beige spoorweg in afwezigheid der bewoners geheel afgebrand. Sedert eenigen tijd hebben te Schraalt (Limburg) ernstige baldadigheden plaats gehad. Onder anderen worden de ingezetenen aldaar mid den in den nacht gewektmen verspert de wegen door het plaatsen van allerlei voorwerpen en men gaat zelfs zóóver van het hooi uit de beemden te halen om het in brand te steken. Het is de politie nog niet gelukt de boosdoeners op te sporen. Woensdag heeft te Sappemeer een afschuwelijk voorval plaats gehad. De scheepstrek- ker P. kwam 's avonds thuis, waar zijn vrouw hem met het eten wachtte. Na het eten dronk hij een glas melk. Kort daarop gevoelde hij zich zoo ongesteld, dat er om een dokter gezonden werd. Deze kwam en meende al spoedig teekenen van vergiftiging te bespeuren. In dit vermoeden werd hij nog versterkt, toen de dochter van P. hem op zijn zeggen, dat het er slecht met den vader uitzag, antwoordde: „wij hebben hem toch niet vergiftigd." Een uur na den maaltijd was P. een lijk. Zijn vrouw, naar men zegt een zeer slecht bekend slaand mensch, wordt als de schul dige aangewezen. Natuurlijk is de justitie met de zaak in kennis gesteld. Er heeft een lij ischouwing plaats gehad. De schade, veroorzaakt door het af branden van de piano-fabriek van Erard, wordt geraamd op 11 milliocn franken. De Duitsche bladen vermelden een geval van loodvergiftiging, ten gevolge van het langdurig gebrnik van snuif, die in lood gepakt was, of in loodhoudend bladtin. Eerst na verloop van een jaar is de zieke hersteld. De fabrikant der snuif is door de rechtbank tot eene geldboete veroordeeld; hij had echter reeds vóór zijne ver oordeeling, zoodra hem de zaak bekend was, ge zorgd, dat al zijne snuif in onschadelijke omhul sels gepakt werd en zelfs de reeds verkochte zooveel mogelijk teruggenomen om die tegen nieuwe pakketten te ruilen. De berichten, welke van de Italia- sche expeditie van Antinori in Afrika zijn in> komen, zijn weder niet bemoedigend. Aan L tein Martini, die naar Italië teruggekomen n ten einde het uitgeplunderde en aan alles behor hebbende reisgezelschap onderstand te bezorg waren door het aardrijkskundig genootschap Rome de noodige gelden verschaft en Mart keerde met kapitein Cecchi naar Afrika ter Den 16den Mei konden zij met hunne kle karavaan van Zeyla vertrekken, en tot Toell-Ha: dat zij den 14den Juni bereikten, ging de goed; maar door een oorlog tusschen eenige sts men, waarin ook zij gewikkeld werden, en k de tegenwerking van de Sjeiks der Danakil 5 gehouden, was het hun den 18den Juli nog a gelukt van Toell-Harre verder te reizen en bon dien waren, wat nog het ergste was, hunne 2. middelen tamelijk uitgeput. Lux en Miller een Sileziër ene Duitscher van geboorte zijn tegenwoordig! grootste landeigenaars in Noord-Amerika. ïlüb die zich later Miller noemde, verliet in het pc 1850, op vijftienjarigen leeftijd, geheel onta;! deld, zijn vaderland en ging te San-Iitiss fortuin zoeken. Na daar achtereenvolgens bijrc schillende slagers als knecht te zijn werkzaalr weest, richtte hij spoedig een slagerij op en r: nige jaren daarna associeerde hij zich met Lc een slager, te San-Prancisco woonachtig, die ouder was dan hij en evenals Miller zonder E delen zijn vaderland verlaten had om in Califor. fortuin te gaan zoeken. Van dit oogenblik 1 waarop zij de grootste moeielijkheden waren boven gekomen, namen de zaken der firma Lui Miller te San Prancisco, bijzonder begunstigde: de fortuin, een groote vlucht. Aan onvermoeide d en een grooten ondernemingsgeest paarden zijn zaakkennis en doorzicht. Zij bepaalden zich n tot het slachten van vee, maar legden zich s: op veeteelt, veehandel en het verkoopen van vlees toe. Spoedig begonnen zij reeds groote kadi runderen in te koopen, werden eigenaars van uit; strekte landerijen, en om vee te stallen en te Ie ken lieten zij op hun eigen land een groot aai boerderijen bouwen. Onder deze is Santa-Rita-la: hoeve, bij Sacramento, met eene uitgestrektheid I: van 48,000 acres (19,425 bunders), de groots Lux Miller kunnen thans met het vee hum boerderijen 300,000 inwoners van San Francit van vleesch voorzien. In 20 districten r Californië hebben zij ongeveer 1,000,000 act land in eigendom. Hiervan wordt door hen jaarlj ƒ175,000 aan grondbelasting betaald. De veestap op hunne gezamenlijke boerderijen bedraagt meetè 150,000 runderen, 25,000 schapen en 4000 varkei Bovendien bezitten zij niet minder dan 3000 scboo: paarden. De firma breidt hare zaken nog steeds 1 en gaat voort met het inkoopen van groote kj den vee in Zuid-Californié en Mexico, zoodat het monopolie van den veehandel in deze strek heeft. De groote hoeveelheid voedsel voor al i vee wordt op de onmetelijke weiden der in gewonnen. De hoofdopzichter over het vee inS Joaquin heeft 150 bereden herders, benevens 1 groot aantal veehoeders te zijner beschikking. L de afdeeling landbouw zijn afzonderlijke beamke opzichters en rentmeesters aangesteld, die me delijks aan het hoofdkantoor te San-Prancisco ra ning en verantwoording moeten doen. BUITENLAND. Fr anlsrij li. Vrijdag zal, volgens de „Fransais", voor heli de zaak van Gnmbetta in appèl behandeld wot« Volgens hetzelfde blad wordt Z. M koning der Nederlanden eerlang te Parijs K wacht, ten einde aldaar den winter door te brenS De begrooting voor 1878, welke aan Kamer bij de opening der zitting aangebo: zal worden, wijst een batig slot aan van 4'/j lioen. De minister zal voorstellen dit oversii aan te wenden tot verlaging van verschillet* lasten; zoo zal hij ontwerpen indienen tot 1 laging der tarieven van post en telegraaf en 1 rechten op de geestrijke dranken. In zijn verkiezingsmanifest zegt Gambet o. a.„Mijne innige, op stellige gegevens gegwn overtuiging vergunt mij, zonder vermetelheid ac dagen vóór de stemming te verklaren, dat Prankn

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2