N°. 5415 Dinsdag A0. 1877. 9 October. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURAST: I Toor Leiden per 8 maanden....f 1.10. I Franco per post.1-40. j Afzonderlijke Kommen0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES I Van 16 regrlsf 1 Iedere regel meer0.|?|. Grootere tellers naar plaalsniimta. LEIDEN, 8 October, tfcrie Tan de onlangs aan onze universiteit be noemde hoogleeraren zullen in den loop dezer week hun ambt aanvaardende heeren Dr. C. PJTiele en Dr. P. J. Veth op Woensdag en YgjJsg, 's namiddags te twee uren, met het hou- de| van eene redevoering in het groot auditorium def Hoogeschool; de heer A. C. Vreede op Don- daldag, 's namiddags te dén uur, door het geven rtn eene openbare les in het literarisch audi torium. De commissie voor volksbijeenkomsten alhier besloot, eenigen tijd geleden, in het volgende jaar weder een tentoonstelling te organiseeren van ptaten, gekweekt door den arbeidenden stand, en benoemde tot dat einde uit haar midden eene subcommissie, bestaande uit de heeren Riimke, Stokhuyzen, Van Oordt, Schüdel en Witte, aan deze vrijheid latende tot assumtie van twee leden uit het bestuur van de afd. Leiden en omstreken del Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Dibit dagen heeft die subcommissie zich gecon strueerd, tot haren voorzitter kiezende den heer lil Witte en tot secretaris-penniDgmeester den heer P. Stokhuyzen. Op een daartoe bij het afdee- ling sbestuur der Maatsch. voor tuinbouw en plant kunde ingekomen uitnoodiging, werden in dc laatst gehouden vergadering de heeren Obreen en Speet aangewezen, om als vertegenwoordigers der afdee- ling aan die subcommissie deel te nemen, welke hoeren deze opdracht gaarne aanvaardden. Het lijdt geen twijfel, of deze commissie zal al liet mogelijke doen, om de Leidsche tentoonstelling, die reeds een zekere vermaardheid verkreeg, weder goed aan haar doel te doen beantwoorden. Onder het weeknieuws van „Sieboldia" wordt gemeld De groote nieuwe achtzijdige kas in den den Leidscben Academietuin, die reeds in 't begin van den zomer gereed had moeten zijn, doch waar van de bouw door allerlei vertragingen werd opge bonden, begint thans hare voltooiing nabij te komen. Een gedeelte daarvan, namelijk de vijf- zij^ige koude kas, is dezer dagen met planten gevuld. In de middeikas is thans de heer Baum, van Mühlheim, (firma Gebr. Baum) druk in de weer aan het bouwen der grot, en is daarmede reeds ver genoeg gevorderd, om te doen zien met hoeveel talent en kennis der natunr dit werk wordt opgevat. Inzonderheid dit gedeelte, 't welk «hel als grot wordt ingericht, alleen licht van boven krijgt en voor varens, inzonderheid boom varens bestemd is, zal een zeer eigenaardig en gezicht opleveren, hetwelk, op die wijze ingericht, zoo wij ons niet vergissen, tot hiertoe eenig is in ons land, en mogelijk ook elders. Het derde, driezijdige gedeelte wordt voornamelijk voor trmische varens ingericht; deze beide afdeelingen *wjcn, zoo het weder het toelaat, zonder twijfel nog in dit jaar kunnen betrokken worden. 'Jok met de nieuwe palmenkas, die met December voltooid moet zijn, gaat men goed vooruit; het ijzerwerk is bijna gereed, en zal spoedig gesteld kannen worden. - Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 Ibectoliters waren de hoogste prijzen f 39.00, f 2".00, f 4.20 en f 2.00; de laagste f 39.00, f |9.00, f 3.60 en f 1.95. 1Voor de akte in de Engelsche taal deden Zaterdag in Den Ilaag 9 candidaten examen; 6 weiden afgewezen; toegelaten de heeren: G. J. F. J. Bolland uit Katwijk aan Zee, A. Mielart uit Den Haag en F. Wcsseling uit Schevcningcu. Voor de akte als hulponderwijzer werden van de 15 candidaten 8 toegelaten, de heeren; G. J. Van Deutekom uit Delft, J. Kilt uit Dordrecht, A. M. Van Leeuwen uit Rijswijk, W. Linden- burg uit Delft, A. Maane oit Delft, A. Van de Nadort uit 's-GravendeelJ. G. Rcnand uit Voorburg en J. J. de Ruiter uit Dordrecht. De heer H. J. Van den Brink, architect der Nederlaudsche hoofdcommissie voor dc inter nationale tentoonstelling te Parijs in 1878, zal te Amsterdam voor inzenders over étalages enz. te spreken, zijn op 11 en 12 dezer, van 's morgens 10 tot 's namiddags 5 uren, in het hotel Rondeel. Z. M. de koning heeft aan de Kon. Ver eeniging het eeretoeken voor belangrijke krijgs verrichtingen in Den Haag zijn portret, gevat in zwaar vergulde lijst, ten geschenke doen toekomen. Z. K. H. prins Hendrik, de beschermheer der genoemde Vereeniging, heeft haar, bij gelegenheid dat zij den titel van Koninklijke Vereeniging mocht erlangen, zijn gelukwenschen aangebodon. Aan den werkman J. Van Gastel bij'a rijks geweerwinkel te Delft en dc werklieden T. Rothfusz en J. Van Wezel bij dc artillerie-stapel en con structiemagazijnen is uitgereikt de gouden medaille, benevens honderd guldcu gratificatio, wegens 30 jaren trouwen dienst. Het Staatsblad N°. 185 bevat een kon. besluit van den 23sten September, tot regeling der inschrijving in registers van personen, samen wonende in gebouwen of schepen, onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Augustus 1878 een examen zal plaats hebben voor scheepsklerk. Zr. Ms. schroefstoomschip „Macassar", onder bevel van den luit.-ter-zee der 1ste klasse J. C. Commijs, is in den voormiddag van den 6den dezer van Aden vertrokken. De kapitcin-ter-zee jhr. H. O. Wicbera, chef der afdeeliug materieel bij het departement van marine, wordt met den laatstcn dezer eervol van die betrekking ontheven en vervangen door den kapitein-tcr-zee jbr. A. C. Van Hacften; de luitenant-ter-zeo 1ste klasse jhr. H. M. Van der Wijck wordt met den laatstcn dezer eervol ont heven van de waarneming der betrekking van adjunct van den minister van marine; de officier van administratie 2de klasse J. Gallas, bchoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoct- slnis en belast met de function van administrateur bij de maritieme ziekeninriebting aldaar, wordt met den laatstcn dezer op nonactiviteit gesteld en vervaDgen door den officier van administratie 2de klasse B. H. W. Wijnmalen. Z. M. heeft machtiging verleend om aan korporaals en verdere manschappen die in staat van dronkenschap en opgewondenheid hunne wa penen misbruiken en zoodoende gevaarlijk zijn voor de rust en de vijligheid der burgerij, terwijl zij de politic in de uitoefening barer plichten be moeilijken, behalve de straf die bun daarvoor wordt opgelegd, het dragen van den sabel of de bajonet buiten dienst te doen ontzeggen, en zulks voor den tijd van 3 of 0 maanden, naar gelang van de zwaarte der overtreding, waaraan zij zich hebben schuldig ge maakt, met bcpaliDg tevens dat een militair, ge durende den tijd, dat het dragen van wapenen hem wordt ontzegd, van elke gunst, zooals verlof, avondpermissie enz. zal verstoken zijn. Z. M. heeft J. F. Winter erkend en toe gelaten als consul der Vereenigdc Staten van Noord-Amerika te Rotterdam; J. J. Hardenberg, commissaris van politie te Tiel, benoemd tot broe der der orde van den Ncdcrl. Leeuwtot raads heer in deu hoogcu raad dor Nederlanden, uu. J. Pols, thans vice-president der arrond.-recblbouk te Rotterdamtot ridder in de orde vau den Ncderl. Lecnw L. H. J. J. Mazel, hoofdingenieur van den waterstaattot burgem. der gem. Koude- kerke, W. A. baron Van Lijnden, en tot burgem. der gem. Schayk, n. Van den Hoogonaan C. Van der Brugge, miliciop-plaatsvervanger bij het depot-bataljon van het late reg. inf., in gnrnizoou te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een elfjarig kind uit bet water bij de Rapcuburgor schutsluis aldaar, op 10 Sept. jl,, tocgckond de bronzen medaille alsmede een lolfofijk getuigschriftbenoemd r bij don plaats, staf, tot kapt. plaats. adjudant van de 1ste kl. oen lston luit. F. A. Crussier, plaats, adj. 2de kl. te Willemstad; bij de inf. tot istcn luit. den 2dou luit. J. S. Wcr- nas, van het wapon, thans it la suite van het werfdepot, als bestemd om te worden gedot. bij de art. in O.-I., alsook de 2de luit. D. F. H. Ilclbach, N. C. U. Masmau on F. llammacher, allen gedet. bij do inf. in O.-I.bij het reg. gre- nadiors en jagers, tot lstcn luit. den 2dcn lnit. F. J. G. Tun ltaa, van bet corps; bij liet 1ste reg. tot laten luit. den 2deu luit. E. Van Rija- scn en J. W. C. Woltcrbeek, beiden van het corps; bij het 2de reg. tot lstcn lnit. den 2dcn luit. W. J. C. Moorrecs, van het corps; bij bet 3do reg. tot lsten lnit. den 2dcn luit. C. H. S. G. Gelderman, van bet corpsbij het 5de reg. tot lsten luit. de 2de luit. F. F. baron d'Anlnis do Uonrouill, J. Braining en M Ster- kenburg, allen van het corps; bij het 0de rog. tot kapt. 2de kl. don lstcn luit. 11. F. Vau den Oudendijk Pietersc, van het 5de reg.; bij het 7de reg. tol lsten luit. den 2den luit. J. D. Van der Vijver, van het corps; bij bet instructie-bataljon, tot lsten luit. den 2dcu luit. D. L. Hoogkamer, van het corps. Oemeng-tl IVIouwm. In de zitting van den hoogen raad werd heden behnndeld de cassatie-voorziening van den bcrnchtcn Pictcr Bol tegen zijne veroordceling door bet gerechtshof te 'a-Gravenhage, tot 15 jaren tuchthuisstraf, ter zake van poging tot moord op zijno buisvrouw. Gronden voor dit beroep waren echter niet aangevoerd, weahalvejadv.-gen. mr. Van Muancn tot verwerping daarvan concludeerde. De uitspraak is bepaald op 22 dezer. Als eene zeldzaamheid in deze om streken meldt men dat Donderdag door den heer E. te Alphen, op de gronden van den heer Des Tombes onder Zwammcrdam een fraaio faisantcu hen is geschoten. De stoker op do boot van Akkrum op Sneek, Donderdag-morgen om 4 uren vuur onder den ketel brengende en zich vervolgens weer ter ruste begevende, werd nog voor de komst van het bootsvolk zeer verschrikt wakker. Zijno klecdoren hadden vlam gevat, en vruchteloos bleek het, zich daarvan te ontdoen. Daarna plaatste bij zich ondor de waterkraan, doch tevergeefs. Eindelijk rolde bij zich onder hevige pijnen in het natte gras, en toen deze poging niets baatte, wierp hij zich van wanhoop in de vaart. De nachtwacht bracht hem nog levend aan wal. Men gelooft dat hij het leven zal behouden, waarvoor men aanvankelijk vreesde. Tc Warga (Friesland) is in den uacht tusschcn Vrijdag en Zaterdag brand ontstaan in den oliemolen van den heer Tolsma. Hot geheelo perceel is eene prooi der vlammen geworden.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1