tot herziening der kiestabel en dat tot onteigening van perceelen voor den spoorweg NijmegenVenlo. Tot rapporteurs over hoofdstuk I en eenige andere hoofdstukken zijn benoemd de heeren Van Eek, De Bruyn Kops, Corver Hooft, Van Houten en Van Delden. De heer Hafl'mans heeft zijn voorstel betreffende het recht van antwoord inge trokken. Op eene vraag van den heer De Jong werd door den voorzitter geantwoord dat in de gegeven omstandigheden (ministerieele crisis) geene bepaalde werkzaamheden aan de orde kunnen worden gesteld. Het uiteengaan der Kamer wordt nog belet doordien eene sectie nog niet gereed is met de staatsbegrooting. Ten gevolge der circulaire van den 4den September jl. zijn bij het hoofdcomité van het Roode Kruis van een aantal personen boeken en tijdschriften ontvangen, o. a. van Z. M. den Koning, den luit.-generaal jhr. ridder De Stuers, prof. De Goeje te Leiden, gravinne Van Lijnden te Sassenheim. Als vervolg op de mededeelingen betreflende de hulp in den Russisch-Turkschen oorlog wordt nog het volgende omtrent de Hollandsche ambulance in den Kaukasus medegedeeld. Deze ambulance, ten gevolge van de laatste zending van het hoofd comité op 32 bedden gebracht, is gevestigd op eene eenigszins hellende vlakte, vrij hoog gelegen aan den voet van een bergtop, die aan de hooge winden weerstand biedt. (Deze voorzorg bleek zeer noodig, toen eenige dagen later door een woedenden storm alle tenten van het Baltische hospitaal, die iets hooger lagen, midden in den nacht omvergerukt werden.) Midden op de ge noemde vlakte werd de groote hospitaaltent opge slagen, omringd door 10 kleine tenten; naast de groote tent wappert de Nederlandsche vlag. De inrichting van dit lazaret wekt de bewondering van alle bezoekers, artsen, hoogere militaire en civiele autoriteiten. Dezen beweren, dat men tot in de kleinste bijzonderheden kan zien, dat deze doelmatige inrichting van Hollandschen oorsprong is. De grootvorstin Olga gaf als haar wensch te kennen, dat alleen officieren in dit „schoone hospitaal" zouden worden opgenomen. Dr. Tiling meende echter, dat de inrichting meer ge schikt was om de zwaarst gekwetsten op te nemen. De grootvorstin gaf dit toe en verzocht hem mede te gaan, om in de verschillende hospitalen in hare tegenwoordigheid de zwaarst gekwetsten uit te zoeken. Zoodra deze reconvalescent zijn, worden ze geëvacueerd naar nadere hospitalen en hunne plaats door anderen ingenomen. Dr. Tiling zelf werd in het begin van Augustus lijdende, eerst aan koorts, daarna aan typhus; eene zeer zorg wekkende tijding. Gelukkig werd alles goed ge regeld. De grootvorst zond zijn lijfarts om hem te behandelen en bood hem tevens een woning aan. Dankbaar sloeg dr. Tiling dit aanbod af, daar hij 't naar zijne meening nergens beter kon hebben, dan in zijn eigen hospitaal. Dr. Tiling zou waarschijnlijk binnen weinige dagen weer in staat zijn de leiding van het hospitaal op zich te nemen. Van de Turksche Vereeniging tot hulp aan zieke en gewone krijgslieden werd eene warme dank betuiging ontvangen voor de som van f 6000, door het hoofdcomité tot hare beschikking gesteld. Door de krachtige hulp van de comité's te Amster dam, Hoorn en Delft is het hoofdcomité in de gelegenheid gesteld naar Konstantinopel weder een ruimen vooraad verband- en verpleegmiddelen te zenden, o. a. eene groote hoeveelheid matrassen, kussens, dekens en handdoeken van het comité te Amsterdam, en wollen hemden met katoenen onder kleederen van het comité te Delft; door het comité te Hoorn werden ook eenige goederen gezonden deze voorwerpen zijn met het eergisteren vertrokken stoomschip van de Koninklijke Nederl. Stoomboot maatschappij direct naar Konstantinopel verzonden. Sedert de vorige opgave is aan bijdragen bij het hoofdcomité ontvangen f 4,178.62'/,. Gistermiddag is te Rotterdam uit een dakgoot van een in aanbouw zijnd pand aan den Mauritsweg een loodgietersbout naar beneden gevallen en ongelukkig terechtgekomen op het hoofd vau een voorbijganger, die daardoor een vrij belangrijke verwonding heeft bekomen en naar het ziekenhuis is overgebracht. Het ongeluk is ontstaan doordien de loodgietersjongen, die den ijzeren bout in de hand had en daarmede in de dakgoot liep, over een vooruitstekende dakpan struikelde en vooroverviel. Door den schok schoot de bout uit het heft. In de vorige maand werd onder Achttienhoven bij Utrecbt, midden op den dag, eene boerin, toen zij van de markt te Utrecht huiswaarts keerde, door een man aangerand, die haar van haar gouden halssieraad beroofde. Deze straatroover is thans door de politie te Utrecht aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld De jongste berichten van de haring vloot luiden bijzonder gunstig. Er wordt veel gevangen en de prijzen zijn tamelijk hoog. Te Linschoten loopen geruchten, dat graaf Harry Von Arnim, de bekende Duitsche ex-diplomaat, voornemens is zich te vestigen op het huis te Linschoten, de heerlijkheid van den graaf Von dem Bussche Kessel, en dat de gravin Von Arnim dat verblijf heeft opgenomen en goed gekeurd. Volgens eene mededeeling van dr. M. Lindemann, secretaris van het aardrijkskundig ge nootschap te Bremen, zijn dit jaar twee stoom schepen naar Siberië uitgezonden, langs de vaart die door prof. Nordenskjold over de Karische zee is geopend en in 1875 en 1876 was gevolgd. Tegelijkertijd, in Augustus, voer een zeilschip, hetwelk te Jeniseisk (in Siberië) was gebouwd, met Siberische producten beladen uit de Jenissey naar Noorwegen. Deze drie expeditiën hebben gelukkig haar doel bereikt. De bevaarbaarheid van den nieuwen zeeweg voor koopvaardijschepen is daarmede bewezen. Men schrijft aan de „N. R. Ct." van het Nieuwediep: Het zoogenaamde „baren" aan het marine-instituut, d. i. het plagen en kwellen, hetgeen de adelborsten van het jongste studiejaar van hunne makkers van vroegere studiejaren moeten verdragen, schijnt ditmaal een zeer ernstig karak ter te hebben aangenomen. Men spreekt van grove mishandelingen, waardoor verwondingen zijn ont staan, zoodat een der jongelieden, E. N., ter ver pleging in het marine-hospitaal is moeten worden opgenomenenkele matadors in het „baren" moeten reeds in arrest zijn gezet, totdat de minister van marine omtrent hen zal hebben beschikt. Wanneer men ook maar de helft geloof mag slaan aan hetgeen omtrent dat „baren'' wordt verhaald, dan moet men zich ten hoogste verwonderen dat jongelieden die eene beschaafde opvoeding genoten, zich aan zulke buitensporigheden kunnen overgeven, en vooral dat de tucht waaronder de adelborsten staan, daartegen niets vermag. Yier deugnieten, niet ouder dan 12 en 13 jaar, hebben de vrouw, die te 's-Bosch in het station ververschingen te koop aanbiedt, haar portemonnaie met een gulden of vier behendig ontfutseld. Yoor het geld werden snoeperijen en jenever gekocht. In Engeland is het „pedestrian is me" nog altijd aan de orde van den dag. Gedurig leest men van sterke wandeltoeren en daaraan verbonden weddenschappen. Zekere Hunter, een man van 35 jaren, heeft verleden Zondag de inspanning, die hem het winnen van eene dergelijke weddingschap gekost had, met den dood moeten bekoopen. In de 48 uren tusschen Donderdag-avond en Zater dag-avond had hij 160 mijlen afgewandeld en het dus nog tien mijlen verder gebracht dan indertijd Weston. Hij hield bovendien nog 35 minuten over. Zondag stierf hij ten gevolge van vermoeidheid. De nieuwe Amerikaansche Pool-expe- ditie is in Augustus van Nieuw-Londen vertrok ken naar Cumberland Island, de eerste aanlegplaats op den weg naar Smith Sound. Gebruik makende van de aldaar aanwezige steenkolen'oeddingen, zal men den winter op dit eiland doorbrengen en den tijd besteden niet alleen tot het doen van mete orologische en andere wetenschappelijke waarne mingen, maar ook met het nemen van voorberei dende maatregelen voor de toekomstige kolonie, door eenige inlandsche familiën met hunne sleden en een voldoend aantal honden aan te nemen, alsook een groot aantal kleedingstukken, welke door de inlandsche vrouwen worden vervaardigd. Den volgenden zomer zal de „Florence" het ge- heele gezelschap naar Disco overbrengen, van waar het verder zal gebracht worden met een gouver nementsschip, dat in Juni verwacht wordt, over Lady Franklin-baai (het hoofdkwartier van j „Discovery") naar zijne eindbestemming. onij6 kapitein Howgate wordt aan boord het bevel»- voerd door kapitein Tysan, een der bevelhebbf van de Polaris-expeditiede natuurkundige j3 heer Ludwig Kumlein, de meteoroloog en poti graaf de heer O. T. Sherman. Men verwacht J. het congres in de eerstvolgende zitting 100( dollars ter ondersteuning der plannen van How> zal toestaan. Een Londensch blad schrijft: De, zondheidstoestand van den ex-keizerlijken pr geeft aan zijn moeder en zijn vrienden veel ree» tot bezorgdheid. Hij lijdt aan verlamming, hetger*c;! van een operatie, welke dr. Nélaton vroeger! den jeugdigen prins aan den voet heeft bewerr Een ongeval, dat hem verleden jaar bij de n» noeuvres te Dorking overkwam, heeft het bi; nog verergerd. Eenige officieren hadden daar den tuin van een hotel een welkomsvuur ter van den prins ontstoken. Een hunner naderde', dicht bij het vuurde vlam sloeg den jongen nu; in 't gezicht, waardoor deze struikelde en den pricib zijn val medesleepte. Deze bekwam eenige vrij brandwonden, vooral aan het been. De oorsp^L lijke verlamming verergerde daardoor in hevigI De jongen te Amsterdam, die in de vorigers! terechtstond ter zake van het geven van eeihjjfl tegen het hoofd van een politie-agent, bij gefe/ïj heid van een samenscholing in de nabijheid r.-B het huis van den burgemeester, is door de am: dissements-rechtbank deswege tot een celhlcl gevangenistraf van 15 dagen veroordeeld. Il BATAVIA, 27 Augustus. In het mailoverzicht van het „Algemeen Dr blad" leest men o. a. het volgende De „Samarangsche Ct." heeft dezer op gewezen, dat de stoomvaartmaatschappij „Neè: land" aan het publiek een dienst zou doend' aan de personen, voor wie pakketgoederen dr haar zijn aangebracht, daarvan kennis te gera Wij maken hiervan in dit overzicht melding, omd de Nederlandsche afzenders zich dikwy/s ea verkeerde voorstelling maken van hetgeen dier me de verzonden goederen gebeurt. Deze woilwi: in het pakhuis der Maatschappij opgeslagen, k minder aan huis bezorgd, maar eenvoudig aan da Boom of het tolkantoor neergezet, na verlooprr tijd in entrepot gebracht en eindelijk, zoo zijnd afgehaald worden, verkocht. Hollandsche afzend: behooren dus wel nauwlettend te zorgen, aaide adressant het hun ter hand gestelde duplicaat-K op te zenden. Omtrent den nachtelijken overval op i Augustus meldt de „Javasche Courant" „Telt I vier 's nachts werd het 8ste bataljon, dat incr I bivakkeerde, door den vijand, sterk 3 a 500na met den klewang aangevallen. Al kruipende gen de Atjehers plotseling tot aan het carrdd* aan een gedeelte gelukte het zelfs daar binr.ii komen. De aangevallen flank deinsde terug, y-H door ook het overige gedeelte van het carré vol' Het gelukte echter den corpscommandant sp^B de orde te herstellen. Na ongeveer een half S strijdens werd de aanval afgeslagen. Wij bet| den onze positie. Aan onze zijde sneuveldeJ'Bj kapiteins H. J. Jonker en J. Lojenga, 8 i peanen, 4 inlandsche militairen en 10 d*rc- beiders; verder werden gekwetst: de luitenac Bron de Vexela, Wijnmalen en Christen, peesche en 9 inlandsche militairen en IS dwa? I arbeiders. In en om het carré liet de vip* dooden achter. Te kwart over vijven 'smotg® werd het 8ste bataljon, dat nu een carré bui het bosch geformeerd had, opnieuw door den vij» I beschoten. In dichte drommen naderden de Atjcj® tot op 500 pas. Eenige salvo's, waarbij vew: den en vielen, deden hen echter terugtrekken In de vorige week liepen hier veroutru=,|C- tijdingen uit Samalangan. Volgens het „b- waren 8 stoomsloepen vernield en was "e municatie verbroken. Volgens het „A. D. v. - 1 waren al de voorhanden stoombarkassen 1 branding vernield of zwaar beschadigd en eC01 municatie der aan wal zijnde troepen j schepen verbroken. Er is echter niet één =*L Gemengd Nieuws. Rechtzaken. KOLONIËN.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2