N°. 5413 A0. 1877. Zaterdag 6 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post ■Afzonderlijke Hommers LEIDEN, 6 October. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer L. Serrurier, geb. te Dordrecht, na verdediging van Stellingen. De plaatselijke schoolcommissie alhier heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand van het gymnastiekonderwijs op de openbare scholen in deze gemeente en geeft als gevolg daarvan eenige voorstellen in overweging. Die voorstellen bepalen zich tot het onderwijs in de gymnastiek op de scholen voor voorberei dend onderwijs der 2de klasse en voor uitgebreid lager onderwijs, omdat alleen voor die scholen wijziging van de bestaande verordening door haar noodzakelijk geacht wordt. De verordening schrijft voor, dat het gymnastiekonderwijs op de tusschen- school en aan de drie laagste klassen der scholen lste klasse op de scholen zelve door het hulpper soneel gegeven wordt, terwijl de leerlingen van de scholen voor uitgebreid lager onderwijs 2de klasse en van de hoogste klassen der scholen lste klasse in het lokaal op de Pieterskerkgracht gym nastiekonderwijs ontvangen van een onderwijzer in de gymnastiek. De verordening kan evenwel niet worden toe gepast, omdat de beide gymnastiek-onderwijzers aan het groot aantal leerlingen, die tegelijkertijd onderwijs moeten ontvangen, dit niet in voldoende mate kunnen verstrekken. Van de scholen 2de klasse toch ontvangen vier klassen geen gymnas tiekonderwijs, sommige der hoogere klassen slechts één uur per week. Alleen daarom reeds is veran dering der verordening noodzakelijk. Maar daarbij heeft de commissie bezwaar tegen de bepaling der verordening, dat de leerlingen der tusschenschool en der drie laagste klassen van de scholen lste klasse alleen op de scholen zelve gymnastiek onderwijs mogen ontvangen. Déér toch kan dat onderwijs zich alleen bepalen tot de zoogenaamde vooroefeningen, d. i. gymnastiekonderwijs zonder werktuigen. Hoewel die vooroefeningen voor kin deren beneden de 9 jaren gedeeltelijk voldoende zijn, leert de ervaring, dat de gymnastiek op den duur voor de kinderen weinig aantrekkelijks heeft, wanneer het onderwijs geheel zonder werktuigen gegeven wordt. Inderdaad dan ook is, in strijd met de verordening, op verschillende scholen de gewoonte ingeslopen, ook het onderwijs van kin deren beneden de 9 jaren in het gymnastieklokaal te doen plaats hebben. De commissie acht het daarom wenschelijk, dat de kinderen beneden de 9 jaren (dus de leerlingen der tusschenschool en van de drie laagste klassen van de scholen lste kl.léén uur in de school, het andere uur in het gymnastieklokaal gymnastisch onderwijs ontvangen. Wanneer nu alle leerlingen der vijf scholen in de *•>1 gymnastisch onderwijs ontvangen, de kinderen beneden 9 jaren één uur, de overigen twee uren per week, zouden voor dat onderwijs aan de lagere J«W>len 32 uren per week moeten afgestaan wor den. De leerlingen der verschillende klassen in de scholen zouden dan evenwel tot cijfers van ongeveer 50 leerlingen moeten worden bijeen- ffoegd- Aangezien nu, voor elk 15- of 20-tal Wrlingen, die aan de werktuigen onderwijs ont- DBgen, eén onderwijzer noodig is, omdat anders •11e leerlingen te weinig of sommigen in het ge heel geen beurten krijgen, springt het in het oog olt een derde gymnastiekleeraar onmisbaar is. De aanstelling van een derden gymnastiekonderwijzer nou slechts eene tijdelijke behoeven te zijn, omdat gegronde verwachting kan worden gekoesterd, •t de hulponderwijzers en hulponderwijzeressen, Waarvan sommigen zich met loffelijken ijver aan het gymnastiekonderwijs wijden, na eenigen tijd in staat zullen zijn het onderricht te geven, dat volgens het plan aan den 3den onderwijzer zal worden opgedragen, zoodat deze alsdan zal kun nen gemist worden. De voorstellen der commissie strekken aldus om: 1®. tijdelijk een derden gym nastiekonderwijzer te benoemen2®. de bezoldiging der gymnastiekonderwijzers eene kleine verhooging te doen ondergaan; 3®. een verschuif baar gordijn tot afscheiding in het gymnastieklokaal aan te brengen; 4e. eene van de open plaatsen van de meisjesschool lste klasse in zoover te overdekken, dat zij geschikt wordt om daar de vooroefenin gen voor de leerlingen der 3 laagste klassen te doen plaats hebben en 5®. bij goedkeuring dezer voorstellen de verordening op het teeken- en gymnastiekonderwijs in dien zin te wijzigen. Hedenmorgen had op de Roomsch-Katho lieke begraafplaats aan de Zijlpoort de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den Woensdag op zoo treurige wijze uit het leven weggerukten zeventienjarigen jongeling J. L. Oleff. Vooraf hadden zich zijne vrienden aan het sterfhuis vereenigd en toen de kist in den lijk wagen was overgebracht werd door een der vrien den, den heer W. Lozier, een immortellenkrans en door een anderen, den heer Nicola, een lauwer krans op het lijkkleed bevestigd. Daarna plaatsten zich zes vrienden als slippendragers naast de lijk koets, terwijl de overige veertien zich twee aan twee daarachter voegden, gevolgd door de koetsen waarin de bloedverwanten gezeten waren. Aan de begraafplaats gekomen, werd de kist in de groeve neergelaten, waarna namens de vrien den van den overledene door den heer C. H. Timmermann Jr. eenige woorden werden gespro ken ter herinnering aan de deugden en verdien sten van hun zoo dierbaren en zoo vroeg uit zijn werkkring weggenomen vriend, op den slag gewezen die de diepbedroefde ouders en verdere bloed verwanten daardoor getroffen heeft en de hoop uitgesproken dat de overledene bij allen die steeds zooveel blijken van genegenheid van hem ontvin gen, immer in herinnering zou blijven en zij door innige, warme blijken van vriendschap jegens de bloedverwanten van den ontslapene dezen zooveel mogelijk het onherstelbare verlies zouden trachten zachten. Daarna werden nog door den heer J. Stikke- lorum eenige woorden ter nagedachtenis gesproken en eindelijk door den heer A. Piek een toepasse lijk gedicht voorgelezen, ten tolk van hun aller gevoel. Nadat vervolgens de lauwer- en immor tellenkransen op de kist waren gelegd, bedankte de heer Peres namens de familie voor de laatste eer aan den overledene bewezen en verliet men het graf. Het aantal belangstellenden bij deze plechtigheid was zeer groot. Door de commissie voor de geneeskundige staatsexamens te Amsterdam is gisteren tot arts bevorderd de heer J. J. Haver Droeze, med. doctorandus. Voor de akte in de Fransche taal onderwierpen zich gisteren in Den Haag 8 candidaten aan het examen5 werden afgewezentoegelaten de heeren C. H. Brouwer, D. H. Meyer en Gh. W. Valken, te 's-Hage. Voor de akte als hulponderwijzer werden van de 15 candidaten 8 afgewezen; toegelaten de heeren: W. F. Golterman en D. Kelder te 's-Hage, P. J. Van der Linden te Leiden, A. Th. Peiffer te 's-Hage, A. B. Van der Voorden te Leiden, A. J. Wagner en C. Den Heyer te 's-Hage. De „Staatscourant" behelst het verslag der PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. o.fTi. commissie voor 1877, belast met het afnemen der examens van vroedvrouw. De jury voor de tegenwoordige schilde rijen-tentoonstelling te Amsterdam heeft de goudeu medailles, van gemeentewege uitgeloofd voor de schoonste kunstwerken, toegekend aan de heeren Jan Van Beer3 te Antwerpen, Jaroslav Cermak te Parijs, C. Gussow te Berlijn, R. Burnier (Neder lander) te Dusseldorf, H. J. Melis te Rotterdam, en C. J. De Vogel te Dordrecht; laatstgenoemde heeft bovendien het genoegen, dat de schilderij, waarvoor hij bekroond is: „De vijver in het Haagsche Bosch", voor rekening van het rijk is aangekocht. De „Standaard" spreekt het bericht tegen dat dr. A. Kuyper uitstel van beslissing zou hebben verzocht in zake het door de Ned. herv. gemeente te Amsterdam op hem uitgebrachte beroep. Alleen heeft de heer Kuyper gevraagd, of de termijn van beraad door den kerkeraad van den dag der ver zending af, of wel van den dag van ontvangst der beroepingstukken werd gerekend. Men meldt uit Utrecht aan het „Vaderland", dat den curatoren van de hoogeschool aldaar het denkbeeld niet vreemd is, om gemeenschappelijk hun ontslag in te dienen wegens de wijze, waarop de minister van binnenlandsche zaken uitvoering geeft aan de wet op 't hooger onderwijs. Tot leeraar in de natuurkunde, mechanica en cosmographie aan de hoogere burgerschool te Tiel is benoemd dr. Gille Heringa, leeraar aan de hoogere burgerschool te Brielle. Aan de oproeping der commissie voor het Spinoza-standbeeld hebben, naar het „Vaderland" meldt, eenige Nederlandsche en vreemde kunste naars (tot Dinsdag waren er 15) voldaan. Een hunner zond twee ontwerpen, zoodat de keus zich tusschen een 16-tal heeft te bepalen. Die keus zal niet gemakkelijk zijn, omdat over het algemeen de ontwerpen niet onmiddellijk geheel voldoende schijnen. Drie ontwerpers hebben Spinoza zittend voorgesteld,de anderen staande, in peinzende houding. Een heeft de philosophic van Spinoza als een acrobatisch waagstuk opgevat. Immers hij stelt een overigens niet onaardig beeldje boven op een aardbol, die op zijn beurt in evenwicht staat op den top van een opeenstapeling van bazaltkegels. Verreweg de meeste zijn ten eenenmaleonvoldoende, wat de kleeding betreft. In dat opzicht steekt zeer gunstig het beeldje met Engelsch motto af, dat, schoon de houding wat overdreven zij, het best het karakter weergeeft en getrouw is aan het kos tuum, dat bij anderen de kleeding is uit de too- neelstukken van Molière en bij een dat van een abbé. De hooge mate van natuurlijkheid en eenvoud des stillen wijsgeers wordt bij de meesten gemist. Bij het wetsontwerp tot wijziging van art. 25 der wet omtrent de huishouding en tucht op koopvaardijschepen wordt door de regeering me degedeeld dat eene volledige herziening der wet van 7 Mei 1856 met kracht wordt voorbereid. In afwachting daarvan strekt het tegenwoordig ontwerp uitsluitend om, als maatregel van urgen tie, aan den raad van tucht eene organisatie te geven, waardoor eensdeels gebleken leemten zul len worden weggenomen en anderdeels een lichaam zal worden verkregen, geschikt voor de taak. Zr. Ms. schroefstoomschip der lste klasse „Atjeh", liggende te Amsterdam, wordt met Novem ber in dienst gesteld en het bevel daarover opge dragen aan den kapitein-ter-zee jhr. H. O. Wichers. Tweede Kamer. De zitting werd geopend te kwart over drieën. De heer H. Barge is beëedigd en toegelaten. Ingekomen zijn o. a. het one werp

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1