Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden110 1.40. Franco per post Afzonderlijke Nommersn U-UA PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1-n^- Iedere regel meer0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDES, 4 October. Gisteren is wederom evenals vroeger een bank biljet ad 100 voor de Leidsche Kweekschool voor Zeevaart ontvangen. Noemt de onbekende gever deze feestgave een blijk zijner onvermin derde belangstelling, bet gevoel van op rechte dankbaarheid wordt er bij hare bestuurders steeds door verhoogd en naarmate met den bloei dier inrichting tevens hare stoffelijke behoeften toenemen, kunnen zij niet anders dan vurig wen- schen, dat het jarental van den oudeu Janmaat vermeerderd en zijn voorbeeld door velen gevolgd moge worden. Voor de prijsvraag, door de regeering uit geschreven voor het nieuwe academie-gebouw alhier, zijn dertig antwoorden ingekomen, waaronder vele uit het buitenland. Door eenige personen is ons gevraagd waar men zijn geld sturen moet als men iets wou ge ven voor het monument van Leidens ontzet. In antwoord hierop deelen we mede dat elk der le den van de commissie, waarvan prof. M. De Vries voorzitter en mr. J. A. F. Coebergh penning meester is, wel gaarne bereid zal worden bevon den die gelden in ontvangst te nemen. Z. M. heeft jhr. J. F. L. Coenen van 's-Gravesloot, thans ontvanger der in- en uitg. rechten en ace. alhier, benoemd tot ontvanger der dir. bel. voor het vierde, kanton te Amsterdam. Gedurende de eerste helft der maand Septem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden Mej. Bolwig, J. A. Mulder, P. Kaarlemaker, W. J. Keyser, mej. M. T. Rumanie, Van der Werfl, Amsterdam; Van der Stoel, Arnhem; C. Van den Burg, Berkel; G. L. De Vink, Breda; P. J. Roozendaal, DelftJ. C. Roozen, Dordrecht; wed. De Ronde, FrederiksoordJansen, Goch I. Bekker, mevr. S. O. Vleysman-Waisire, mej. A. Meyer, VGravenhageKladderman, Hillegom J. M. Bertha, Hoorn; H. Bakker, Leiden; mej. I. S. Bloem, Lith; Van der Voort, mej. Hofman, Leiden; Audier, Zoeterwoude; L. Donkers, Waas dorp; S. Dolimude, Watergraafsmeer; Van Goor Cz., Zeist. Briefkaarten H. Zelde, J. Scbolts, J. Bok, mej. C. M. Kolfl', AmsterdamHensber- gen, Haarlem. De commissie voor bet tweede natuurkundig examen heeft het diploma uitgereikt aan de heeren L. Pfl"Van den Berg, J. W. A. Doorenbos en II. Van Wijk. De najaarszitting der commissie is is hiermede afgeloopen. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Amsterdam heeft gisteren bevorderd tot ar*3 J- Vogelpoel, doctorandus, en het ge tuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts examen uitgereikt aan Th. J. C. Hoeben, docto randus. D°or den Amsterdamschen gemeenteraad is in zijne gisteren gehouden zitting o. a. besloten ,1Di de huizen, gebouwd wordende op het land „Mina tusschen de Raam- en de Leidsche- barrière, tot afvoer van faecaliën tijdelijk het wissel- »^^Bstelsel toe te passen. Verder om in "Kffillencle s*raten in de oude stad, ter geza- ffce 'en?*e van 3495 meters, riolen te maken muit vervanging van aldaar weg te nemen straat- jer bevordering eener betere afwatering van s-i'ff* *,nis- en hemelwater. iLPv voorstel van Burg. en Weth. is de voor- betreflende de benoeming van mr. C. M. 'ukli hoogleeraar aan de universiteit ugetrokken, op grond dat de nadere onderhande lingen met dien beer tot geen gewenscbt resultaat hadden geleid. Voorts werden door den raad be noemd: tot curatoren van de gemeentelijke uni versiteit de heeren jhr. mr. C. H. Backer en dr. J. H. Van den Broek, thans curatoren van het athenaeum illustre; tot gewone hoogleeraren aan die instellingin de staathuishoudkunde en in de statistiek, mr. N. G. Pierson, directeur der Ne- derlandsche Bank; in de geschiedenis der wijsbe geerte, de logica, de metaphysica en de zielkunde, dr. C. B. Spruyt, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht; tot buitengewoon hoog leeraar in het internationaal privaatrecht, mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar aan het athenaeum illustre; tot leeraar in de staathuishoudkunde en de gronden der staatsinrichting van Nederland aan de hoogere burgerschool met driejarigen cur sus voor jongens, mr. J. Kappeyne van de Cop- pello, advocaat te Amsterdam; tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus voor jongens, de heer B. J. Van der Ploeg, leeraar aan het gymnasium te Assen. De hoogleeraar dr. H. A. Kooyker, die het geheele jaar in het buitenland heeft vertoefd tot herstel van gezondheid, heeft zijn werkzaamheden aan de Groninger hoogeschool hervat. Met de examens voor het lager onderwijs in deze provincie werd gisteren aangevangen. Voor de akte in de wiskunde werden van de 7 candi- daten toegelaten de heerenG. F. Biezeno, te DelftW. Klinkenberg, te LoosduinenH. A. Meerburg te Delft, en Th. J. Mirande te 's-Hage. Eén candidaat heeft zich onder het examen terug getrokken. Gehuwde onderofficieren van het leger hier te lande kunnen volgens eene nieuwe bepaling niet meer bij het leger in Oost-Indië worden over geplaatst. Z. M. heeft L. Del Arco, laatstelijk secre taris bij het Spaansche gezantschap te 's-Graven- hage, benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw; tot grootkruis dier ordebaron F. De Blochausen, minister van staat, president der Luxemburgsche regeeringtot commandeur, P. Eyschen, direc teur-generaal der justitie in Luxemburg, en tot ridder den kapt. R. C. Crespin, commandant der gendarmerie in Luxemburgdr. W. K. J. Schoor, te Zierikzee, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwardentot ridder der orde van den Ned. Leeuw, de generaals-ma- joor W. M. Camp, bevelhebber in de 1ste milit. afdeeling, en jhr. J. G. A. Van Spengler, inspec teur der cavalerie; voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de artillerie in Ned.-Indië: den lsten luit. H. L. Nepper, van het 1ste, den lsten luit. D. Cheriex en den 2den luit. J. S. Wernas, bei den van het 2de, de 2de luit. J. W. De Groot, en C. D. De Roon, beiden van het 3de, den 2den luit. C. L. Vinkhuizen, van het 4de, de lste luit. W. A. T. Helms en M. C. B. De Groot, beiden van het 7de, den lsten luit. H. J. Dijck- meester, van het 8ste reg. inf., alsmede den 2den luit. P. G. Wenringh, thans h la suite van het koloniaal werfdepot. Het valt volstrekt niet te ontken nen dat het gisteravond aan het ter viering van Leidens ontzet gegeven volksconcert aan belang stelling ontbrak. Integendeel, de zaal was van het begin tot het einde der uitvoering stampvol. Ook wij veroorloofden ons ditmaal er een kijkje te nemen, maar moeten erkennen dat we ons ge durende het half uurtje dat we er waren, in onze verwachtingen, die, na hetgeen er reeds in dit blad over gezegd was, al niet bijzonder hoog ge spannen waren, danig teleurgesteld zagen. Geens- zing hadden we kunnen denken dat 't er zóó toeging. Wel was de politiemacht goed vertegen woordigd en waren er velen, die op andere wijze een stedelijke betrekking bekleeden, in functie, doch ze waren niet bij machte de orde steeds te handhaven. Nu eens zag men in dit gedeelte der zaal een gezelschap, dat op vrij luidruchtige wijze aan zijne feestelijke stemming lucht gaf, dan weer haalden in een ander gedeelte „kleine sna ken" allerlei „kattekwaad" uit, ten gevolge waar van eenige „meisjes" met stoel en al op den grond terechtkwamen; weer elders zag men eenige lui in min vredelievende stemming tegenover elkaar staan en kon men daar hooren razen en tieren, hetgeen enkele malen in een spoedig bij velen bijval vindend gehos werd opgelost. Ongelukkig de genen die dan in de nabijheid gezeten waren of stondenze waren hunne stoelen of voeten niet zeker. Op een ander oogenblik zag men vier club jes tegelijk nl. in de zaal, koffiekamer en corridor, waarvan de gebalde vuisten en wat daar meer bij hoort aantoonden dat het hier ook al niet „ins Reine" was. Aan afwisseling ontbrak het dus niet. Wanneer men nu daarbij nagaat dat tusschen al de bedrijven door de muziek haar geregelden gang ging, kan men zich eenigszins een flauw denkbeeld van dit volksconcert maken. We moeten evenwel verklaren dat er onder de bezoekers ook velen gevonden werden, die zich zeer gunstig van de anderen onderscheidden. De politie en de ad- sistenten hadden natuurlijk handen vol werk en zagen zich menigmaal genoodzaakt personen uit de zaal te verwijderen. Een ander persoon weer werd in de gelegenheid gesteld zijn bezoek aan het volksconcert te verwisselen met een minder aangenaam aan het politiebureel. In één woord, het was een muziekuitvoering waarvan men zich moeielijk een denkbeeld kan maken zonder haar te hebben bijgewoond. We willen volstrekt niet de redenen nagaan, die tot sommige onaangenaam heden aanleiding hebben gegevenmaar zeker is 't dat er ook personen aanwezig waren die men allerminst kan rekenen als te hehooren tot hen, voor wie het concert bestemd was. Het comman- deeren van zulk een wijze van feestvieren ter herdenking van de verlossing uit den hangen nood binnen deze veste moet dan ook met het oog op de ondervinding van vroeger op zijn minst geno men aan „een vergissing" worden toegeschreven, zoo het niet in eene bespottiug ontaardt. Maandag werd door zekeren G. De Gunst, oud 19 jaar, drukker hier ter stede, aan eenige zijner kennissen het verhaal gedaan als zou hij Zondag-avond, zich van Yoorschoten naar Leiden terugbegevende, op den straatweg, liefst nog wel door eenige polderwerkers, zijn aangevallen die van hem geld en sigaren eischten en toen hij daaraan niet voldeed dit zelf van hem afnamen en hem bovendien nog een pak slaag bezorgden. Toen het bericht hiervan ook in de dagbladen verscheen, was het natuurlijk dat de politie of justitie zich het voorval aantrok en onderzocht, ten einde maatregelen in het belang der openbare veiligheid te nemen. Genoemden persoon over zijne ontmoeting onderhoudende, legde hij eindelijk, ziende dat men het voorval ernstig opvatte, met bevende stem de bekentenis af dat er niets van aan was, zoodat de voorgewende aanranding slechts in zijne verbeelding bestond. Men zal nu trachten de sterke verbeeldingskracht van dit jongmensch

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1