faculteit der geneeskunde dr. G. Van Overbeek de Meyer, met eervol ontslag uit zijne betrekking van inspecteur voor liet geneeskundig staatstoe zicht voor Gelderland en Utrecht; en tot lector in de tandheelkunde dr. Th. Dentz, aldaar. Naar het „N. v. d. D." verneemt, moet dr. A. Kuyper voornemens zijn het te Amsterdam op hem uitgebracht beroep tot predikant niet aan te nemen. Er is eene overeenkomst tot stand gekomen tusschen den Staat en de Stoombootmaatschappij „Zeeland", waarbij deze zich verbindt, twee nieuwe stoomschepen in de vaart te brengen tusschen Vlissingen en de Theems, van zoodanigen bouw en stoomkracht, dat de overtocht binnen acht uren verzekerd zij. Wanneer die dienst, gelijk verwacht wordt, in het begin van het volgende jaar zal zijn aangevangen en behoorlijk wordt voortgezet, verbindt de Staat zich, voor het vervoer van de brie venmalen jaarlijks te betalen de som van ƒ151,000 'L. H. de koning zal morgen naar het Loo vertrekken, ten einde Maandag de feestelijke opening van de burgerschool te Apeldoorn bij te wonen. De minister van financiën heeft bepaald dat er in 1878 kunnen worden aangesteld 15 surnu merairs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen en dat in Maart e. k. op nader te bepalen plaats en dagen het voor de be noeming tot die betrekking ingestelde vergelijkend examen zal worden afgenomen. Vóór of uiterlijk 1 Februari moeten bij het departement van finan ciën de verzoekschriften om toelating tot dit exa men zijn ingekomen. In April van het volgende jaar zal het examen plaats hebben voor de betrekking van commies- verificateur voor den actieven dienst der directe belastingen enz., waarvoor 20 plaatsen zijn open gesteld. De afdeeling Lier van het Willemsfonds schrijft thans voor de tweede maal, onder den naam van „Wedstrijd Tony Bergmann", een prijs kamp uit voor een verhaal of novelle in Neder- landsche taal en in proza, van minstens een vel druks. Al de letterkundigen zonder onderscheid worden tot dezen wedstrijd toegelaten. De stuk ken moeten vrachtvrij ingezonden worden vóór 1 Januari 1878 aan den voorzitter der afdeeling. De prijs voor het best en voldoend gekeurd werk is eene som van 200 franken, geschonken door mevr. Tony Bergmann, en een zilveren verguld eermetaal, geschonken door de afdeeling. De uit spraak der jury zal plaats hebben in Juni 1878. Van 12 Augustus tot 8 September zijn blijkens ingekomen ambtsberichten door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 37, Noordholland 1, Zeeland 1, Utrecht 8, Friesland 6, totaal 53 run deren. In het vorige tijdperk van vier weken waren er 35 aangetast, De jongelingen D. W. C. Van Dort Kroon en J. II. Costerman Boodt zijn met ingang van 1 October benoemd tot student voor den mili tairen geneeskundigen dienst der zeemacht. Door de regeering is aan de Tweede Kamer ingezonden de memorie van beantwoording nopens het wetsontwerp omtrent het recht van zegel. De regeering heeft daarbij een gewijzigd ontwerp inge diend, waarbij verschillende en soms belangrijke veranderingen zijn aangebracht. Aan het vast recht van f 0.05 zijn nu ook onderworpen verklaard volgbriefjes van koopmansgoederen. Wissels enz. op zicht zullen aan een vast recht, onderworpen zijn. De voldoening van het recht voor stukken in het buitenland opgemaakt is thans bepaald „vóór dat zij binnen het rijk met eene handteekening wor den voorzien." Het. tarief voor het veranderlijk recht op wissels enz. wordt gehandhaafdalléén zijn nu stukken boven 10 tot en met f 200 met ƒ0.05 belast. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks één uur is op de Waardgracht eene vrouw, echtgenoote en moeder van drie kinderen, plotseling doodgebleven. Van den Sisten tot heden zij n te Katwijk 19 schuiten met mooie vangst aangeko men, te zamen met 10-1.0 kantjes pekel-en 580,000 stuks steurharing, waaronder de met de vier laatste schuiten aangebrachte steurharing niet. is begrepen. Voor de pekelharing werd besteed f 20 a 23 per ton, voor de steurharing 18 a IS per 1000. Schipper C. v. d. Oever van den reeder A. van Duyn Jz. is aangekomen met verlies van 37 netten. Op 12 dezer is in de brievenbus aan bet postkantoor te Leiden gestoken een brief ge adresseerd aan den heer S. P. te Rotterdam „poste restante", welke brief, inhoudende een munt biljet van f 10 dato 1 Mei 1870 B X n°. 80, niet te Rotterdam is aangekomen. Sedert 28 dezer wordt tc Amsterdam vermist de aspirant militair geneeskundige student J. B., oud 17 jaar. Den volgenden dag is uit het Spaame te Haarlem een hem toebehoorende por tefeuille opgevischt, waarom men vermoedt dat hij is verdronken. Donderdag-namiddag omstreeks drie uren brak te Zwammerdam in de grultcrij van P. Veelenturf een hevige brand uit, die door den ijver der brandweer bij dat gebouw en het pak huis bepaald bleef. Ruim twintig voer hooi en eene partij granen werden mede vernield. Huis en inboedel waren verzekerd. Men verneemt dat Deusch, die on langs te Reimerstok zijn besten vriend uit misver stand een doodelijken slag op het hoofd toebracht, door de justitie weder op vrije voeten is gesteld. Woensdag bracht op het eiland Tien Gemeten een jongeling van ruim 10 jaar twee paarden naar de weide. Terwijl hij het tweede paard, dat aan het voorste aangestaart was, den halster afstreek, ging het voorste paard op den loop en geraakte de knaap met een been verward in den halster, welke nog aan den staart van het paard vastgebonden was. In woeste vaart werd hij eenige malen de weide rondgeslingerd, over grep pels en slooten heen, totdat eindelijk, na verloop van meer dan een kwartier, het paard gevangen werd. In deerniswaardigen toestand werd de jon geling gevonden, zijne kleederen waren hem over het hoofd gestreken, zoodat zijn lichaam op ver scheidene plaatsen is ontveld geworden. Bewuste loos heeft men hem huiswaarts gebracht. Donder dag-avond was hij nog buiten kennis. Men vreest dat hij er het leven niet zal afbrengen. De heer Lowe, lid van denBerlijn- schen gemeenteraad, heeft bij testamentaire beschik king eene som van 300,000 mark bestemd ter stichting van een fonds voor ongehuwde dames van minstens veertigjarigen ouderdom, behoorende tot de beschaafde klasse. Voorloopig moet aan 12 dames eene rente worden uitbetaald, voor ieder ten bedrage van 900 mark, terwijl de overige rente moet worden uitgezet, zoolang tot daaruit de kos ten voor een gebouw ten behoeve van zoodanige dames kunnen worden bestreden. Het centraal crimineel gerechtshof te Londen was gedurende de jongste dagen weder de schouwplaats van een ergerlijk tafereel. Twee jonge mannen en twee jonge vrouwen zaten er op bank der beschuldigden, beticht van moord. Een hunner, Louis Staunton, had om haar geld eene vrouw gehuwd. Nauwelijks was het geld in zijn bezit, of hij vormde den toeleg om de vrouw- uit den weg te ruimen. Bij dien toeleg werd hij geholpen door zijn broeder Patrick Staunton, en diens vrouw, en door de zuster van zijn schoon zuster, Alice Rhodes. Eendrachtig togen deze vier aan 't werk om de vrouw van Louis eene lijdzame, weerlooze ziel te verhongeren. Zij sloten haar op in Patrick's afgelegen woning te Cudham, en lieten haar weken lang op een dage- lijksch rantsoen versmachten. Vooraf hadden ze haar eenig kind weggenomendit kind stierf al zeer spoedig in een hospitaal, vermoedelijk niet zonder toedoen van den vader. Toen de arme vrouw, uit gemergeld en vervuild, op 't zieltogen lag, ver voerden hare beulen haar in den nacht naar Penge, in de hoop dat de geneesheer aldaar, de vrouw niet kennende, wel een certificaat van haar over lijden zou willen afgeven. In die hoop werden zij bedrogen. Dc geneesheer, het lijk schouwende, vatte argwaan op en straks waren de vier in handen van 't gerecht. Alle vier zijn zij ter dood veroordeeld, de twee mannen zonder, de twee vrouwen met eene aanbeveling tot gratie. Zevou dagen lang waren de galerijen in de gerechtszaal opgevuld met heeren en dames in zondagsdos, die daar gretig zaten te luisteren naar de walgelijke bijzonderheden van 't verhoor. Den laatsten dag vooral, toen 't doodvonnis zou uitgesproken wor den, werd er als gevochten om een plaatsje. Rechtzakea, Na langdurige procedures is thans bij vonni, j arrondissements-rechtbank te Amsterdam vu dezer eene beslissing gevallen in de zaak vj>J R.-K. gesticht „de Voorzienigheid" tegen D Sitteren en echtgenoote. Regenten van het ge geslicht hadden opgeëischt eene minderjarigi' boren uit ouders van verschillende godsdteiil gezindheid en verpleegd ten huize van Van teren, die door den kantontonrechter tot 11 was aangesteld, nadat het kind, vroeger ml gesticht opgenomen, daaruit was teruggenomen! vordering der regenten, toegelicht door mr. j| N. Travaglino, grondde zich op art. 421 Bar: j Wetboek. Zij werd voor de pleegouders bestel door mr. J. A. Levy. De rechtbank besliste, de voogd het recht heeft om het verblijf vat kind in een gesticht te doen eindigen, irai::1 het hem goeddunkt, zoodat de voogdij vanrt. ten voor iedere andere voogdij wijken moet.SfJ dien werd de vordering ontzegd. BUITENLAND. Frankrijk. Emile Ollivier heeft zich candidaat gestelij het district Draguignan (departement Var), ij herinnert de kiezers dat hij, hetzij in of buiteai trekking, altijd tegen het stelsel van officieeleu! didaturen, een despotiek middel, dat thans it in practijk wordt gebracht, is opgekomen. 1. verklaart verder, dat hij het ministerie zal bestrijk de republikeinsche constitutie eerbiedigen en rs een plebisciet pleiten, als de constitutie herzien wor: De regeering heeft geweigerd op het mnnilt van Thiers den colportage-stempel te zetten. Een telegram, te Parijs via St.-Petersk ontvangen, meldt dat de opstand in Japan onde: drukt is. De rebellen-hoofden Saigo, Virino Murata begingen zelfmoord, de andere onderwie pen zich. Grroot-Britannië. De heer Gladstone, Vrijdag te Nottingk 't woord voerende over de Ooslerseho quaesti betoogde nogmanls dat de oorlog te wijten vrs aan de besluiteloosheid van de Britsche regeeriu: die, in overeenstemming met de andere mogend heden, had moeten tusschen beiden komen li- bescherming van de rechten der Christenen i: Turkije. De Porte, ondanks de vermaningen vu Europa, ging voort met de Christenen te bellij- delen op de oude wijze. Sprekende over de ge pleegde wreedheden, zeide de heer Gladstone, dl de Britsche gezant te Konstantinopol niet bet kon doen, dan eene lijst openbaar maken van Russische gevangenen in handen der Turken. Oostenr.-Hong. Monarchie. De correspondent van „le Temps" te Weear.I zegt, dat in 't algemeen het publiek maar te- weinig voldaan is over de beantwoording der int pellaties betreflende de samenkomst te Salzbv. door de ministers-presidenten te Weenen en' Pest; de houding der rijksregeering wordtgea met opzet dubbelzinnig te zijn en ten doe! hebben om pressie op Turkije te oefenen ten eitl een wapenstilstand of de uitvoering der herro: mingen van de Porte te verkrijgen. Te Ween: vindt de meening zeer veel ingang, dat Duitse': land met zijne politiek beoogt, het verzwab Rusland door Italië te vervangen als het midi om op de Oostenrijksch-Hongaarsche monarcl pressie te oefenen. De correspondent voegt ten slotte aan toe, dat Engelsche invloed van ontevredenheid gebruik maakt, welke de aan F marek toegeschreven eischen noodzakelijk ten gl volge hebben. (i rielienland. De particuliere correspondent van de „Uai'.'J News" meldt: „De staat van zaken in T hes sk is tegenwoordig rampzalig. Die ongelukkige pro vincie is het vercenigingspuut van benden onge regelde Turksche troepen. Mannen en vrouwe» worden mishandeld, het vee wordt gestolen, en dat alles ofschoon de Thessaliêrs zich volkomen rustig houden. Het is alsof de Turken de Grie ken tot wanhoop willen voeren, evenals zij dit deden met de Slaven. En het is dit oogenblik, da'- de Engelsche regeering heeft gekozen, om zk'a

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2