'I BUITENLAND. Frankrij li. wetenschappen te Neustadt Eberswalde, is gesteld ter beschikking van genoemden gouverneur-generaal, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Blijkens de gisteren ingediende staatsbegroo- ting voor 1878 bedraagt: Hoofdstuk I, Huis des Konings, 950,000 of ƒ75,000 meer dan voor 1877 voor de voorzetting van den aanbouw van nieuwe stallen enz. voor Z. M., terwijl in het geheel nog eene som van ƒ200,000 wordt gevor derd. Hoofdstuk II, Hooge Colleges en kabinet des konings, 612,772 of ƒ6,131 meer dan in 1877 voor verschillende posten. Hoofdstuk III, Departement van buitenl. zaken, 672,790 of 14,618 meer dan in het loopende jaar. Hoofd stuk IV, Departement van justitie, ƒ4,565,773 of ƒ272,261 meer dan voor 1877. Voor de nieuwe rechterlijke organisatie boven hetgeen reeds in 1877 daarvoor is toegestaan, is noodig 274,000 wegens gerechtskosten in strafzaken ƒ45,000 en wegens gebouwen voor rechtshuizen en gevangenissen 85,000 meer. Hoofdstuk V, Departement van Bin- nenl. zaken, 26,390.770 of 1,074,185 minder dan voor 1877, niettegenstaande sommige vereischt wordende verhoogingen, zooals voor verschillende takken van onderwijs ƒ286,150, waarvan het groot ste gedeelte is bestemd tot uitvoering der wet op het hooger onderwijs. De post voor den aanleg van spoor wegen bedraagt 9,500,000. Onder de rubriek Medische politie vindt men vermeld dat in 1877 in Friesland 769, Zuid-Holland 1149 (in de zes eerste maanden) en in Noord-Holland 170 stuks rundvee zijn afgemaakt. In het geheel is over zes provinciën aan schadeloosstelling in de eerste helft van 1877 uitgegeven, na aftrek der opbrengst van verkochte huiden en vleesch ad 151.495, de som van 312.815. Deze uitgaven zijn zeker niet onaanzienlijk, maar de daardoor verkregen uitkomsten geven alleszins grond, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Z. M. heeft aan H. H. Delsing, te Echt, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van eene vrouw uit een waterput op 19 Augus tus jl. toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschriftbenoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbe- wijzen te Almelo E. Harting, thans ontv. der registr. en dom. te Lemmer; den kapt. E. M. Avenarius, van het 8ste reg. inf., op nonact. gesteld; den kapt. C. J. Debonnier, van het 3de reg. inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteldbenoemdbij den plaats, staf, tot kapt., plaats, adj. der 1ste kl. den lsten luit. J. M. Bichelmeyer, plaats, adj. der 2de kl. te Maastrichtbij de inf. tot kapt. van de 2de kl.bij het 3de reg., den lsten luit. E. H. Knebel, van het reg. grenadiers en jagers; bij'het 6de, den lsten luit. E. S. E. Tiesselinck, mede van het reg. grenadiers en jagersbij het 8ste, den lsten luit.-adjudant J. J. G. Van Berkel, van het 6de reg.aan den bij het leger in Ned.-Indië dienenden kanonnier 2de kl. E. J. Richter vergund het dragen van het Pruisische herinneringsteeken voor den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te ongeveer halfnegen is op het Levendaal al spelende te water geraakt Jacobus Badrie, oud 14 jaren, doch spoedig zon der letsel te hebben bekomen door zijne moeder en nog eene vrouw gered. Een zelfde ongeluk had hedenmiddag te twaalf uren plaats op de Aalmarkt met een 10-jarigen knaap, die door een agent van politie en een burger werd gered. De bovenglazen van vijf stadslan- taarns te Amsterdam, op verschillende plaatsen der stad, zijn wit geschilderd, bij proefneming, ten einde te onderzoeken of ook aldaar deze, in enkele steden van het buitenland gevolge methode alge meen zal worden toegepast, waardoor het lichtgevend vermogen niet alleen grooter zou worden, maar het licht tevens beter zou vallen op de straat en minder afstralen naar de hoogte. Naar men verneemt moeten er onder de mariniers, te Amsterdam in garnizoen, eenige personen ontdekt zijn, indertijd aangeworven op valsche documenten. Naar Assen is gevankelijk overge- bracht zekere M. A., bestedelinge in de kolonie Erederiksoord, beschuldigd van brandstichting door middel van lucifers, in de woning van den vrijboer R. Band aldaar, welke woning vóór 14 dagen eene prooi der vlammen werd. De justitie uit Maastricht heeft zich Zaterdag naar Butting begeven, ten einde in loco onderzoek te doen naar een aldaar vermoedelijk plaats gehad hebbenden kindermoord. Een 45-jarige weduwe verklaart het kind, dat zij beweert dat kort na de geboorte overleden is, zelve begraven te hebben, doch het lijkje is tot heden nog niet gevonden. Te Reymerstok (Limburg) is Vrij dag nacht een zekere W. in bewusteloozen toestand op den weg gevonden, en Zaterdag daarop over leden. Naar het schijnt, is hier aan mishandeling te denken. De justitie heeft een visum repertum bevolen. Uit Terschelling wordt gemeld: Een droevig ongeluk is hier aan een der loodsleerlingen overkomen. Bij het afgeven van een loods sprong hij de sloep mis en viel in zee. Alle pogingen om hem te grijpen waren vruchtelooshij ver dween in de golven, een weduwe met drie kinderen achterlatende. Vr ij dag-m o rgen heeft het in de om streken van Ommen en op den Lumelerberg ge sneeuwd; te Zwolle viel er hagel. In den nacht tusschen Zondag en Maandag te ruim 12 uren brak er brand uit bij den kastelein K. Van Delft, in de kom der ge meente Zevenhuizen. Het geheele gebouw, door zes gezinnen bewoond, benevens een belendend gebouw, schuur en berg met hooi zijn een prooi der vlammen geworden. De spuiten der gemeente, alsmede die van Moerkapelle, waren spoedig op de plaats aanwezig. Hierdoor en door de wind stilte zijn de belendende gebouwen aan de andere zijde gespaard gebleven. Gisterochtend is te Rotterdam een graanwerker bij het lossen van graan uit eene Zweedsche stoomboot, liggende op stroom vóór de Westerkade, door het luik in het ruim gevallen, waarbij hij zulke ernstige kwetsuren bekwam, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis, waarheen hij zoo spoedig mogelijk vervoerd werd, reeds over leden was. Een der voornaamste magazijnen van goud- en zilverwerken te Rotterdam is het slacht offer geworden van eene behendige oplichtster. Een meisje, oogenschijnlijk van twintigjarigen leef tijd, kwam in het magazijn het bericht brengen dat zekere familie in de Jonkerfransstraat ver langde dat men haar eenige trouwringen en gouden dameskettingen ter bezichtiging zoude zenden, maar 't. moest zijn des avonds tusschen 6 en 7 uren. De bediende van het magazijn werd op het bepaalde uur naar het bedoelde bovenhuis gezon den met een pakje, waarin zich vier gouden trouwringen en zestien gouden dameskettingen bevonden, gezamenlijk ter waarde van ongeveer 1100. De bediende had nadrukkelijk in last de voorwerpen of geld mede te brengen en niets op bezichtiging of op krediet te laten. Toen hij aan het bewuste perceel aankwam, werd hem dadelijk de deur geopend door het meisje, dat de bestel ling had gebracht. Zij verzocht hem een oogen- blik te wachten totdat de familie eene keus zou hebben gedaan. Zij ging naar boven. Eenige seconden later kwam een dametje naar beneden, in een mantel gehuld en met een hoed op, dat den bediende in het reeds denkere portaal voor bijschoof, vriendelijk goedenavond zeggende. „Goe denavond" antwoordde de bediende, en 't juffertje wipte de deur uit. Weer eenige seconden later kwam eene vrouw naar beneden, die eene bood schap ging doen. Toen zij terugkeerde en den. bediende nog altijd in het portaal zag staan, vroeg zij hem wat hij eigenlijk wilde. Hij zeide dat hij op antwoord wachtte van de familie, wier naam hij noemde, maar toen bleek het, dat die familie niet in huis woonde en dat er eene sluwe oplichting had plaats gehad. De bedriegster schijnt met de inrichting van het huis, dat door meer dan één gezin bewoond wordt, goed vertrouwd te zijn geweest. Zij moet zich op een der bovenpor- talen of op de daar aanwezige bestekamer verscho len en zich van hare bovenkleederen ontdaan hebben. Tegen den tijd, dat de bediende verwacht kon wor den, heeft zij de schel binnenwaarts afgedraaid en zich toen op den uitkijk geplaatst. Toen zij den man zag aankomen en den belknop in bewetH hoorde brengen, die niet meer op de bel cünl pondeerde, maakte zij open, blootshoofds, in eenvoudig paarsch kleedje. Met de voorweir naar boven gaande, heeft zij op het portaal mant' en hoed gegrepen, en is toen als een dametje kleed dadelijk teruggekeerd: en den niets verm/ denden bediende ontkomen. Zaterdag begaf zich M. D., oud jaren, dienstknecht, wonende te Gulpen, vrijwil! in hechtenis te Maastricht onder het afW der volgende verklaringendat hij den voii» avond onder Gulpen een man had ontmoet hem met een stok dreigde; dat hij, bevreesdJ de gevolgen, zich van zijn stok had bediend- den dreiger ter aarde geslagendat hij bij 2, tehuiskomst vernam, dat zijn boezemvriend t doodgeslagen en wel op de plaats, waar hij bedoe ontmoeting had gehad. Omtrent eene averij, door het nu stoomschip „Stad Middelburg" op zijn reis n Queenboro bekomen, wordt uit Vlissingen gei- Het schip was onlangs in herstelling ger- aan de werf van de maatschappij „de Schel waar de bodem van een der cilinders vernie werd. Na deze herstelling deed het stoots. Woensdag-avond weder zijn eerste reis en hifl sprong het deksel van den tweeden cilinder, dat de 3de machinist, door kokend water en overdekt, deerlijke wonden bekwam, waaraai -j na tien uren lijdens bezweek. Het schip bij de West-Hinder ten anker komen en Queensboro binnengesleept. Het sinds eenigen tijd aangekondigde nageld manifest van den heer Thiers heeft het zien. Uit een door de Belgische „Indépemk j medegedeeld overzicht blijkt, dat daarin eene: dediging gegeven wordt van de ontbonden Kamt:, geenszins radicaal, maar veeleer zeer gematigl zulks op grond van hare houding omtrent 1 leger, de financiën, de geestelijkheid, de betreh gen der drie staatsmachten en de buitenlanèj zaken. Tegen den Senaat en het uitvoerend kB had daarentegen de Kamer twee groote gó füi Door het laatste werd een ambtenaarspersoaov handhaafd, dat der republiek vijandig wasL den eersten de Kamer in alles gedwarsbcr_M Niettemin ondersteunde zij republikeinsche mi» ters, wier moeielijkheden zij begreep, en bert: zij in de veranderingen, door den Senaat it; begrooting gebracht. Den minister Decazes is i hoezeer zij hem wantrouwde, niet lastig gevat» enz. Derhalve is de Kamer om geene andere re! ontbonden dan omdat zij republikeinsch was. Om de omverwerping der republiek ten k van eene der drie monarchiëen is het den 16: Mei dezes jaars zoowel als den 24sten Mei 1: te doen geweest. Om het land, zooals zij te raadplegen, houdt de regeering de crisis 5 m den gaande, tot groot nadeel van handel en verheid, en neemt zij hare toevlucht tot t» kunstgrepen des Keizerrijks om de uitspraak w het algemeen stemrecht te vervalschen; ja zij?- daarin nog verder dan het Keizerrijk. Dat w doet zij om eene monarchie te herstellen, zon* te weten welke, blijkbaar op gevaar af van tweevoudigen burgeroorlog, een om de keuze lel schen de drie monarchieën en een tweeden om gekozene ten val te brengen. Want, meent dek Thiers, geene monarchie is in Frankrijk meerfc£ staanbaar; de republiek alleen is er mogelijk. z'S alleen bekwaam om den binnen- en buitenlandse® vrede te verzekeren. Europa zelf zal eenmaal kot tot de republiek en Frankrijk is, naar recht, zj tijd vooruit. Het vertegenwoordigt den geest 19de eeuw, d. i. nationale souvereiniteit, gelijk® voor de wet, gewetensvrijheid, vrijheid der methode: lotsverbetering voor de groote meerderheid. Door sommige conservatieve bladen is TÉC; vóór zijne openbaarmaking de echtheid van stuk, op grond van den gezondheidstoestam L schrijvers gedurende de laatste maanden, in tw'J-j getrokken. pJ Paul de Cassagnac spreekt in den van de vergelijking, die men gemaakt heeft schen het manifest van Mac Mahon en het tf»- fest, dat Karei X in 1830 heeft uitgevaardi?

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2