LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5404 A0. 1877. Woensdag 26 September. PBIJS DEZER COURANT: 'Moor Leiden per S maanden110. ■^Jranco per poatl'40' ^Hfaonderlijke Nommera002- EEIDENÏ, 25 September. Hed™ is aan de hoogeschool alhier bevorderd totloclor in de godgeleerdheid de heer W. P. C. Knuttel, geb. te Maassluis, met academisch proefschrift„Geschiedenis en kritiek der heden- dangscbe Oud-Katholieke beweging in Duitschland van Juli 1870 tot Mei 1877. Het gewijzigd ontwerp adres van antwoord der Tweede Kamer op de troonrede is van den volgenden inhoud „Sire! De Tweede Kamer der Staten Generaal is er kentelijk voor den welkomstgroet, door U. M. aan de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk, bij de hervatting hunner werkzaamheden, gericht. Del algemeene deelneming in den rouw van U. M en van het vcrstelijk huis over den dood van Nederlands geliefde Koningin bewees opnieuw de verknochtheid der natie aan het regeerend vorstengeslacht en tevens hoezeer zij koninklijke deugden weet te waardeeren. Aangenaam was ons de verzekering, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden mets te iwenschen overlaten en dat de oorlog in het Oosten daarin geen stoornis brengt. Mogen niet alle takken van volksbestaan in den laatsteu tijd even welig bloeieu, de toestand des vaderlands biedt toch menig lichtpunt aan. Ook wij koesteren de hoop, dat de voltooiing van het in i het vorig jaar geopend Noordzeekanaal, de verbetering der haven te Ilarlingen en het krachtig voortzetten der werken aan den nienwen Maas mond aan handel en scheepvaart nieuw leven zullen schenken. Wij lieten niet onopgemerkt, dat de toestand der geldmiddelen door U.M. bevredigend wordt genoemd. Terwijl wij van dc getuigenis van getrouwe plichtsbetrachting, door U. M. aan de zee- en landmacht gegeven, met genoegen kennis namen, volgen wij aanhoudend met de meeste aandacht dc verrichtingen van beide in het noorden van Sumatra. Onze strijders aldaar hebben alle aan spraak op lof en dank, en ook wij deelen in de hoop dat hunne inspanning spoedig tot het ge- wenschte doel moge leiden. Al hetgeen tot bevordering der volkswelvaart in Nederlandsch-Indië kan strekken, en dus ook de aanleg van nnttige openbare werken op Java, wekt en verdient onze belangstelling. JjïBSvenzoo zou het ons eene voldoening zijn maat regelen te kunnen helpen beramen om Suriname uit zijn kwijnenden topstand op te beuren. HGP °!>ze bereidwilligheid om nuttige en noodige verbeteringen in onze wetgeving te helpen tot stand brengen kan ten allen tijde worden gerekend. Aan zoodanige verbetering echter heeft vóór alles we' op het lager onderwijs behoefte. Dat een ®>o gewichtig volksbelang schade lijdt door het genus aan overeenstemming tusschen regeering ca vertegenwoordiging, wekt algemeene en diep gevoelde teleurstelling op. ^Wfoge in het ingetreden zittingjaar, onder Hoogo ven zegen, onze arbeid strekken tot bevordering van het welzijn van het dierbaar Vaderland!" omtrent de behandeling over dit adres het beknopte telegram hierachter.] Blijkens het wetsontwerp omtrent de regis- I ®ttebelasting kunnen de evenredige overgangs- Mc den van roerende en onroerende goederen voor shands niet worden afgeschaft zonder van de schat- te zware offers te vergen. E Dit wetsvoorstel beoogt daarom hoofdzakelijk jjervanging van bijna alle onderscheidene vaste jjfcgistratietpchten door een uniform recht van f 1 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regels f L0&- Iedere regel nicer0.174. Grootere letten naar plaatsruimte. en 2°. beperking van do evenredigo registratie rechten tot die op aannemingen en op den over gang van roerend en onroerend goed. Het door de schatkist te lijden verlies wordt opgewogen door eene belasting op de successie en den over gang in de rechte linie, waardoor bovendien het equivalent gedeeltelijk zal worden gevondeu voor de vermindering van liet tarief der registratierechten. Het successierecht wordt bepaald als volgt 1°. door bloedverwanteu in rechte nederdalende linie, van bloedverwanten in rechte opgaande linie, of door den eenen echtgenoot vau den anderen, indien kinderen of afstammelingen annwezig zijn, dén percent; 2°. door bloedverwanten in rechte opgaande linie, van bloedverwanten in rechte ne derdalende linie 3 pet.3°. door den eenen echt genoot van den anderen, zonder kinderen of af stammelingen 4 pet.: 4°. door broeders en zusters, van broeders en zusters 4 pet.5°. door neef en nicht, naneef of nanicht, van oom of moei, oudoom of oudmoei en omgekeerd G pet. Op 't geen in de gevallen sub. n°. 4 en 5 meer wordt verkregen dan 't aandeel bij versterf zou hebben beloopen, mitsgaders in alle onvoorziene gevallen, 10 pet. De opbrengst zal vermoedelijk zijn aan succes siebelasting f 2,145,170, en aan overgangsbelas ting f 19y,623, te zatnen f 2,345,333. Volgens eene medcdceling van den minister van financiën in de toelichting tot het wetsont werp betrekkelijk de successie-belasting zal een geheel herzien wetsontwerp op de patentbelasting weldra de Kamer bereiken, uitgaande van het be ginsel, dat jaarlijks een zeker percent van de ver moedelijke handelswinst wordt geheven. Het Staatsblad n". 179 bevat het konink lijk besluit betrekkelijk het uitrcikeu van een zichtbaar blijk vau 's konings tevredenheid aan degenen, die zich bij de uitvoering van eenig wapenfeit hebben onderscheiden ou wieu deswege eene eervolle vermelding ten dcol viel. Daarin wordt o. a. bepaald Aan allen, die ter zake van eenig wapenfeit eervol vermeld worden, wordt daarvan een schrif telijk bewijs afgegevenin Nederland, door of vanwege het hoofd van het betrokken departement van algemeen bestuur; in Nederlandsch-Indië, door of vanwege den gouverneur-generaalin de overige koloniën en ovcrzecschc bezittingen des rijks, door den gouverneur der kolonie. De eervol vermelde is, krachtens dat bewijsstuk, gerechtigd, tcu blijkc der hem ten deel gevallen onderscheiding, een koninklijke kroon van verguld metaal, naar een bij kon. besluit vast te stellen model, op de linkerborst te dragen, gehecht aan het lint van het eeretccken voor belangrijke krijgs bedrijven, onmiddellijk boven het eercteeken. Is hij met dat eeretccken niet versierd, dan wordt het hem tevens uitgereikt, doch zonder gesp. Wordt dezelfde persoon meer dau eenmaal eervol vermeld, dan is hij gerechtigd op het lint van het eercteeken voor belangrijke krijgsbedrijven onder de kroon een Arabisch cijfer te dragen van verguld metaal, aangevende het aantal malen, dat hem eene eervolle vermelding te beurt viel. Het tegenwoordig besluit is van terugwerkende kracht voor vroeger verleende eervolle meldingen, mits de belanghebbende zich ter bekoming van een schriftelijk bewijs bij ongczcgcld verzoekschrift wendein Nederland, tot het hoofd van het departement, waaronder hij ressorteerde, toen hem de eervolle vermelding te beurt viel; in Ncder- landsch-Indië, tot deu gouverneur-generaalin de overige koloniën en bezittingen des rijks, tot den gouverneur der kolonie. In het verzoekschrift belmoren te zijn aaugegevon datum en nummer van het kouiuklijk besluit, waarbij de eervolle melding werd toegekend; het moot vergezeld ziju vau een oxtract-geb'oortcregistcr. Gisteren is aan den llaagschcn gemeenteraad dc voordracht overgelegd der benoeming van een lid in de commissie van middelbaar onderwijs, in de plants van deu kapitein Dc Bas, wivn hot zittingnemeu in dit collego feitelijk werd belet door zijuo overplaatsing naar Arnhem. Op de nieuwe voordracht ziju twee ofliciercu aanbevolen, te wetende hreren A. J. Voorduin, kapitoin- ingenieur, en G. Biaauw, 1ste luitenant bij het regiment grenadiers en jagers. Do Raad heeft, na kennisneming van het gunstig advios der liuan- cieele commissie, ovoreenkomstig het voorstel vun burgemcestor en wothoudors, besloten tot hot aan gaan met 1 November a. s. vau eene geldleeniug van 450,000, tegen do rente van 4 pet., ter bestrijding der koopsommen cu vordore kosten van de in do Lange Booten aan te koopon pcr- ceelen ten behoeve van do vcrbrccding dier straat. Voorts heeft do Raad besloten, zich tot don minis ter van financiën te wenden met het verzoek om maatregelen te nemen tot verbetering van den toe stand van het Ilaagsclic Bosch. Ongeveer 1700 officieren van het loger hebbou den koning een album aangcbodcu met hunne haudlcckcningcu, om hunne crkcntolijkhcid te be tuigen voor de vorstelijke gift, die Z. M. aan dc Verccniging van geponsioneerdo olliciercn heeft geschonken. Ifct album, groot folio-formaat van donkcrlila fluweel, draagt op de bovenzijde ecu zilvcreu ko ninklijke kroon, terwijl de vier hoeken met zilve ren cikolnof zijn gedrapeerd. De calligraphisoho opdracht is van den volgenden inhoud: „Sire! Het Koninklijk geschenk, dat Uwe Majesteit bo- haagdo aan de koninklijke Verccniging van ge pensioneerde officieren van het Nederlitndsch legor te verceren, onder goedgunstige aanvaarding van het beschermheerschap dier Verecnigiug door Uwe Majesteit, doet ous, ondergeteekendo actieve offi cieren van het Koninklijke Nederlandsche leger, eerbiedig wenschen Uwe Majesteit deu opperbe velhebber van het leger onzen dicpgevoeldou en zeer eerbiedigen dank te betuigen, voor dit her nieuwd Koninklijk blijk van Uwer Majcstcits groote en bijzondere welwillendheid in alles waar liet de belangen van het legor goldt. Met den dicpsten eerbied verblijven wij met innige gehecht heid, van Uwe Majesteit, dc zeer gehoorzame en gotrouwc onderdanen." Daarna volgen do hnndtcekeningen, alphabetisch naar dc steden geordend. Opdracht en handtee- kening worden voorafgegaan door een allerkeurigste pcnteckening, voorstellcndo dc vcrschillcudc wa pens van 't Nederlandsche leger en vervaardigd door een der dienstdoende officieren. De opdracht zelve bestaat uit gouden, zilveren en roode letters, door sierlijk gedreven loof omgeven, waarboven het koninklijke wapen prijkt. Dr. J. J. P. Valeton, predikaut te Bloc- mcndaal, heeft Zondag aan zijne gemeente hekend gemaakt, dat hij zijne benoeming tol booglecraar te Utrecht heeft aangenomen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" is 21 dezer te Batavia aangekomen. De civiel-ingcnicur S. W. Becking is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en de burger lijke openbare werken daar te lande; de heer N. J. Kollewiju, opgeleid aan dc academie voor bosch-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1