in de wetgeving te helpen tot stand brengen, te kennen gegeven dat aan zoodanige verbetering voor alles de wet op het lager onderwijs behoefte heeft, doch dat dit gewichtig volksbelang schade lijdt do or't gemis aan overeenstemming tusschen regeeringen vertegenwoordi ging, hetgeen algemcene en diepgevoel de teleurstelling opwekt. Het ontwerp- adres is alleen voor de leden gedrukt. Heden middag te halfvier sprak de minister van financiën bij de indiening der staatsbegroutiiur voor 1878 zijne millioenen-speech nit, die hierachter in baar geheel voorkomt. Z. M. heeft aan If. A. Bogaerts, te 's-Hër- togenbosch, verguud het aannemen en dragen dér versierselen van ridder der onle van den H. Gre- gorins den Grootenaan A. S. Kok, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als leeruur aan de rijks hoogere burgerschool te ltoermond; tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond benoemd J. Ochtman Sz., thans tijdelijk leeraar aan die school; aan dr. V. A. Julius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond en tot tijdelijk leeraar aan die school benoemd K. Hes te Haarlem; tot rector-magnificus voor het studie jaar 1877/78 benoemd: aan de rijks universiteit te Leiden, mr. R. J. Fruiuaan die te Utrecht, dr. N. Beets; aan die te Groningen, dr. F. W. B. "Vnu Bell; den hoofd-directeur van het kon. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht eervol ontheven van de waarn. der betr. van directeur der afd. waarnemingen te land van dat instit. en tot dir. dier afd. benoemd dr. M. Snellen te Utrecht; benoemd tot hoogleeraren in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Gronin gen, dr. Emil Biiehrens en dr. F. J., Van den Ham; tot ontv. der registr. en dom.: te Assen, L. Van Assen, thans ontv. der registr. en dom. te Onderdendam; te Dokkum, F. Van Dalscu Fontein, thans ontv. der registr. en dom. te Beetster- zwaag; F. J. Witteveen, essayeur bij den waar borg op do gouden en zilveren werken te Alkmaar, benoemd tot controleur bij dat middel te Amsterdam den kolonel der inf. van het N.-I. leger K. Vau der Heyden, tijdelijk militair en civiel bevel hebber in Atjeh, bevorderd tot commandeur der militaire Willemsorde. Gemengd Nieuws. Uit Valkenburg wordt van 21 dezer gemeldHet conflict dat bestond tusschen de ge meente en de aannemers van liet leggen der pij pen voor de Leidsche duinwaterleiding heeft op gehouden te bestaan. In het laatst der voorgaande week heeft men een aanvang gemaakt met in deze gemeente de buizen te leggen. Onder het werkvolk had Maandag II. eene flinke vechtpartij plaats, maar door de goede houding der directie gaf dit tot geen ernstige gevolgen aanleiding. Onderscheidene passagiers, die Za terdag-ochtend aan het station Vogelzang stonden te wachten op den trein, die van daar te 8 u. 3 m. naar Amsterdam vertrekt, zagen plotseling een oud man snellen naar den trein van 8 uren naar Rot terdam,' die reeds in beweging was. Eer men in zijn opzet erg hebben kon, poogde hij, aan het uiteind van een waggon, de loopplank te beklimmen, maar verloor het evenwicht en tot aller schrik zag men hem tusschen twee waggons verdwijnen. Een paar toeschouwers en het personeel van het station vlogen den weg op en riepen dat men zoude stoppeu. Eer deze teekenen werden begrepen was de trein reeds een eind weg en men verwachtte natuurlijk slechts een verminkt lijk te vinden. Als door een wonder ech ter schijnt de man zich te hebben kunnen grijpen aan den koppelkettiug en ofschoon hij aldus werd voort- gesleurd en ten slotte half buiten kennis geraakte, wa ren oppervlakkig slechts lichte kneuzingen te bespeu ren. Bij onderzoek bleek, dat de man, van Haarlem komende, zonder de conducteurs of den stations chef vap zijn voornemen te verwittigen, uit den trein gestapt, was, om een pakje af te geven aan een persoon,'dib hem, daar zou wachten, maar tevergeefs door hem werd gezocht. Daardoor waren de portieren reeds gesloten en de conducteurs in den bagagewagen, voordat hij terugkwam. Zijne poging om den trein te grijpen wenl nog belem merd door het pakje, dat hij in de linkerhand hield. Toch was de man na dit gevaarlijk avontuur zoo weinig bezeerd, dat hij met den trtin van 9.18 de reis naar Leiden kon voortzetten. Men schrijft'ons: Zaterdag naar een reiziger aan het station van de Neder], Rijn- spoormaatschappij te Arnhem in een waggon derde klasse plaats naar Rotterdam. In de nabijheid van Ede bracht hij zijn hoofd buiten het portier, in welke houding hij zulk een geruimen tijd bleef, dat zijne medepassagiers vermoedden dat hij door eene ongesteldheid overvallen was die in het be- lang der zindelijkheid van den waggon eenige ver ademing in de vrije lucht eischte. Daardezeper- soon evenwel bewegingloos buiten het raam bleef hangen, klotn de ongerustheid der passagiers, die werkelijk niet ongegrond was, want toen zij zijn lichaam naar binnen wilden brengen bespeurden zij een lijk te omvatten. Zijn verblijf buiten'het raam strekte tot volvoering van een zelfmoprd door middel van een pennemes, waarmede hij ijjn hart doorboord had. Het lijk werd naar het sta tion Maarsbergen vervoerd. De levenlooze was een fatsoenlijk gekleed persoon, naar gissing een Bn- gelscbman van 30- a 34-jarigen leeftijd. Men votid nog eene geldsom van f GO op hem. Een uitgebreid complot, dat zichtèn doelstelde vreemdelingen, die wilden dienst nemen bij het Ned.-Iudisch leger, van valsche stukken te voorzien, is te Amsterdam ontdekt. Eene arresta tie, verleden week door den politic-commissaris J. C. Steenbergen gedaan in eene woning op den Spaarndammerdijk, moet tot de uitkomst geleid hebben, dat deze papieren deels te Amsterdam, deels te Harderwijk werden vervaardigd. In die woning werd o. a. beslag gelegd op Duitsche, Fransche, Belgische en; Italiaansche rijksstempèls, alsook op stukken die in bewerking waren. De persoon, die gearresteerd is, woonde vroeger te Harderwijk en was daar geassocieerd met een kroeghouder, die tegelijk werver was, doch schijnt naar Amsterdam te zijn geweken, omdat hij te Harderwijk wat te veel in de kaart gekeken werd. Zijn landaard moet hij bij het verhoor zooveel mogelijk pogen te verbergen, doch waarschijnlijk is hij een Belg. Een Italiaan was mede aaii de valschc-st ukken-fabriek verbonden. Aangaande de ernstige ongeregeld- heden te Wasmes, waarvan Zaterdag in een tele gram .werd melding gemaakt, wordt nader gemeld, dat 700 werklieden Vrijdag-middag aldaar pen aanval op een mijnwerk hebben gedaan, waarbij een gevecht met de gendarmerie heeft plaats gehad, met het gevolg dat twee gendarmes en zeven oproermakers gekwetst en twee gedood werden. Vr ij dag-ochtend is te Vlissingeneen schepeling van het Belgische barkschip „Williapa Engels", van Antwerpen naar Valparaiso bestemd, uit den bezaansmast op het'dek gevallen, en „ten gevolge der bekomen wonden en kneuzingen weldga overleden. Te Zuilichem heeft de burgemeester een raadslid wegens herhaalde dronkenschap en het maken van burengerucht enz. een nacht ondor den toren doen doorbrengen. Volgens te Rotterdam ontvang e)i bericht is de brik „Redite", kapitein Stuit, uit Veendam, op reis van Nieuw-York naar Corfu met man en muis vergaan. UUITENLAN O. Frankrijk. De zaak van Gambetta is Zaterdag behandeld. Cballemel, Floquet en Barreau woonden de behandeling by en de pers was ruim ver tegenwoordigd. Te halfelf verscheen Gambetta aan de zijde van zijn advocaat Allou. De rechtbank opende daarna onmiddellijk de zitting. Gambetta zeide, dat bij de geheele verantwoordelijkheid droeg voor zijne rede. Hij beschouwde echter de ver volging, door het gouvernement van 16 Mei in gesteld, als een politiek karakter te hebben, eu geloofde, dal het zou voegen, alvorens een man te veroordeelen, waarvan het gouvernement een tegen stander maakt, bet verdict af te wachten, hetwelk 't land, dien ochtend opgeroepen, zal uitspreken. Zoo men dat niet wilde, dan vroeg hij verwijzing zijner zaak naar zijne ware rechters, de jurv. Het openbaar ministerie wedcrlegdc niet de jurt- dieke argumentatie vnn den' advocaat Allou, maar bepaalde er zich toe uit diens rede zelve aan te toonen, dat er wel degelijk „offense" jegens den president bestaat. In de opgeworpen exceptie vau onbevoegdheid werd de beklaagde niet ontvankelijk verklaard. De heer Allou weigerde de zaak „au fund" te behandelen, eu hierna heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. De „Bien public" is in beslag genomea wegens het opmaken van het programma der re- dicale partij, waarbij gevraagd wordt, dat de mi nisters in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. Rusland. Een telegram uit Gornji-Studeni van den 22sten meldt: Gisterochtend te 11 uren hervatten de e Turken het bombardement op den Nicolaas-berg in den Schipka-pas. Tegen 1 uur vielen de Tur- ken de posities van generaal Tatischeff bij Czer- kovna aanzij werden echter overal afgeslagen, a De strijd eindigde eerst 's nachts. De kolonne van generaal Tatischeff behield al hare posities. De „Polit. Corr." meldt uit Bucharest van den 21sten: Sedert twee dagen wordt een hevige e strijd gevoerd bij Cairjloci tusschen den czarewitcb en Mehemet Ali, zonder dat het tot eene beslis- sing is gekomen. Bjela zou in de handen der t Russen geble.ven zijn. Daarentegen wordt gezegi e (wat echter nog bevestiging vereischt), dat bet Russische hoofdkwartier naar Sistova is verplaatst, i Gelijktijdig deed de hoofdmacht van Osman-pacbi in den nacht tusschen 20 op 21 een aanval op e de Grevica-redoute. Hij werd echter met zware verliezen teruggeslagen. Hetzelfde blad ontvangt a uit Cettinje het bericht, dat het laatste fort in den Duga-pas, Nazdre, in handen van de Monte- negrijnen is gevallen. Een kanon werd buitge maakt. Aan het garnizoen werd vrije aftocht naar Spuz toegestaan. Het volgend officieel bericht is uit Karajal van den 21sten ontvangen: Iu het begin van September begon Ismaél-Pacha op de bergbruggen en hellingen tegenover Chafalue en Cbrckschabor batterijen op te richten en opende een onschade lijk vuur tegen Tergukasoffs troepen, met het voornemen om in het vlakke land neder te dalen. Den 19den des namiddags te 2 uren ondernam de vijand den aanval op Chafalur eu Werchoye Tscharuchtschi. Na wisseling van geweervuur ge durende twee uren werd de aanvul afgooUgon', de vijand vluchtte met groot verlies. Aan onte zijde werd de overste Zwanoff aan den arm ge wond. Tegen den avond trok een troep Baschi- bozoeks, 500 man sterk, door onze voorposten heen, doch werd dadelijk weggejaagd, zonder ua- deol aangericht te hebben. Onze verliezen daarbij zijn over het geheel uiterst gering. Turkije. Uit Erzerum wordt gemeld, dat de stelling van generaal Tergukasoff nagenoeg geheel is omge trokken door een detachement van Ismael Pacha's leger onder aanvoering van de generaals Mustaphs en Akill Pacha; zij kampeeren te Halkade, een uur zuidelijk van Igdyr. De Turksche cavalerie hernieuwt hare verkenningen in de richting vnn de vlakte van Erivan. De approviandeering van het Russische leger wordt moeielijk ten gevolge van den slechten oogst in de vlakte van Erivan. Een correspondent iu het leger van Soliman Pacha meldt, dat Maandag inderdaad het fort St.-Nicolaas een tijd lang in handen der Turken was. De Russen, „bekend wegens hun slordigeu veiligheidsdienst", werden Maandag nacht in het fort verrast, voor dat zij één schot konden lossen. De Turken heschen onmiddellijk hunne vlag, man op hetzelfde oogenblik openden de Russeu uit hunne andere verschansingen zulk een hevig vuur, dat geen versterkingen de Turken in 't fort be reiken konden. Daarbij lieten zij hun infanterie aanval op aanval doen, totdat de Turken na eeu gevecht van 7 uren het fort weder moesten op geven. Hiermede stemt een officieel bulletin, door de Porte te Konstautinopel openbaar gemaakt, iu hoofdzaak overeende beide vleugels konden het Türksche centrum in het fort niet te hulp komen. Soliman Pacha legt echter een pleister op de wond, door te verklaren, overtuigd te zijn dat het fqrt en de pas weldra in zijne handen zullen vallen. Reuter ontving uit Konstautinopel van Zater- .dag het volgeus de bericht: Mehemed-Ali-Pacha heeft aan gene zijde van de Banisca-Lom de Russen aangevallen, die te Chavidem en langs de geheele rivier geretrancheerd waren.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2