N°. 5402. A0. 1877. 24 September. Maandag STAD S-B ERICHTEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post Afzonderlijke Nommers Z|j, die zich met 1 October a. s. op het Leldsch Dagblad abonneeren, ont vangen de nog tot dien datum verschij nende nummers gratis. Van het kwar taal SeptemberNfovember worden dan alleen de maanden Oct. en Nov. tegen 74 Cents In rekening gebracht. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden brengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden voor leden van de Pro vinciale Staten van Znid-Holland, dat overeenkomstig de artt. 6, 17 en 23 der Wet van 6 Juli 1850 (N°. 39) door de Gede- pnteerde Staten bepaald is, dat in bet hoofdkiesdistrict Leiden eene verkiezing zal plaats hebben voor een lid dier Staten op Dinsdag 9 October a. s. ter vervanging van den Heer Mr. H.P. J. Tollens, die de prov. Znid-Holland metterwoon verlaten heeft en in 1880 zonde hebben moeten aftreden, en dat de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, zal plaats hebben op Dinsdag 23 October daaraanvolgende. De Voorzitter voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 20 September 1877. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 27 September a. s. LEIDEN, 22 September. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. I. Moens, geb. te Zierikzee, met academisch proefschrift, get. „Over de voorlplantingssnelheid van den pols," en de heer A. JC. Snijders, geb. te Neuzen, metaca- emisch proefschrift, get.„De scheikundige wer king van water en zoutoplossingen op zink." Het kantongerecht alhier heeft heden in zake den kerkelijk hoofdelijken omslag de Gemeente- Commissie der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Leiden haren eisch tegenover prof. J. J. Prins en de zes andere gedagvaarden ontzegd met ver oordeeling in de kosten, op grond dat het tegen woordig kerkelijk Reglement ter vervanging an dat van 1809 niet op wettige wijze is tot stand gekomen of erkend. I [Met het oog op de dwaling, waarin velen ver- keeren, als zou van deze uitspraak in hooger beroep nnen gekomen worden, zij herinnerd dat een looger beroep bij de arrondissemeuts-rechtbank niet is toegelaten wanneer de vordering slechts f 50 of minder bedraagt; in dat geval toch is de kantonrechter de hoogste rechter, en kan men Dij geen anderen rechter of rechtbank meer ko men. Zelfs de mogelijkheid van cassatie van het vonnis des kantonrechters behoort, volgens art. 99 der Wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie, tot de uitzonderingen. Aange zien nu geen der vorderingen de 50 te boven ging die van prof. Prins bedroeg ƒ17.60 heeft de kantonrechter uitspraak gedaan in het hoog ste ressort. Alleen bij de vorderingen tot ntruiming van gebouwen en gronden is hethoo- er beroep van het vonnis des kantonrechters steeds gelatenevenzoo bij die tot ontbinding van huur, wanneer in dit laatste geval de jaarlijksche huurprijs f 50 te boven gaat.] De zitting werd ook nu weder door een talrijk publiek bijgewoond. De zaal van de vroegere arrondissements-rechtbank, die opnieuw voor deze gelegenheid werd in gebruik genomen, was te klein om alle belangstellenden of belanghebbenden te kunnen bevatten. Er heerschte daardoor een drukkende atmosfeer, welke een der aanwezigen onder het publiek zoodanig scheen bevangen te hebben dat hij zich niet meer staande kon honden en plotseling ineenzakte, hetgeen natuurlijk geen geringe beweging in de zaal veroorzaakte, doch op de geregelde voorlezing van het vonnis door den kantonrechter wat ongeveer een uur duurde van geen invloed was. In de wacht kamer werd de ongestelde door toediening van water weder tot zich zeiven gebracht. Naar het „Hbl." verneemt heeft de heer Cosijn zich inderdaad verbonden om de betrekking van gewoon hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam aan te nemen, was de benoeming te Leiden ook voor hem geheel onverwacht, en is hij ten volle bereid zijn aan Amsterdam gegeven woord gestand te doen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5065 volwas sen personen en van 1114 kinderen. Men schrijft ons uit KatwijkNadat in de gemeenteraadszitting van Vrijdag door den bur gemeester hulde was gebracht aan wijlen den heer W.Van der Vlies, in leven secretaris dezer gemeente, werd door den raad met algemeene stemmen tot gemeente-secretaris benoemd de heer S. Cromme- lin Jr., candidaat-notaris te Katwijk aan den Rijn. 's Konings commissarissen in de onderschei dene provinciën zijn door den minister van bin- nenlandsche zaken uitgenoodigd, de onder hen ressorteerende burgemeesters aan te schrijven om, ingeval personen, voor wier optreding de plaats vervanger bij de militie het getuigschrift van goed gedrag model n°. 14 wordt gevraagd, slechts kor ten tijd in de gemeente wonen, naar het gedrag van die personen een onderzoek in te stellen bij hun ambtgenoot of ambtgenooteu in de gemeente of gemeenten, waar de belanghebbenden vroeger woonachtig waren. Bedoeld onderzoek moet plaats hebben in de gemeente of gemeenten, waar hij, voor wien het getuigschrift wordt verlangd, gedurende minstens de twee laatste jaren, aan het tijdstip der uitreiking van het getuigschrift van goed gedrag voorafgaande, gewoond of ver blijf gehouden heeft. De heer dr. J. J. De Gelder, rector van het gymnasium te Alkmaar, vierde gisteren zijn vijftig jarig doctoraat. Vele blijken van belangstelling vielen hem ten deel. Des ochtends werd hij door curatoren begroet bij monde van den heer mr. Van Leeuwen en door den oudsten leerling van het gymnasium. Gisteravond werd hem door het stedelijk muziekcorps eene serenade gebracht en ontving hij namens zijne oud-leerlingen, bij monde van den heer Van Heyst, gelukwenschen. Blijkens gisteren bij den kerkeraad der Ned. hervormde gem. te Amsterdam ingekomen kennis geving, heeft dr. T. Modderman Az. zijn ambt als predikant nedergelegd en elke betrekking tot de Ned. hervormde kerk verbroken. Door het aannemen der benoeming tot hoog leeraar aan de Hoogeschool te Leiden door dr. W. J. A. Jonckbloet moet de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Winschoten plaats hebben. Deze verkiezing is be paald op 16 October, en zoo herstemming nood zakelijk is, zal die geschieden op 30 October. Z. M. de koning-groothertog heeft de Pran- sche pianisten en componisten Emile Bourgeois en Edouard Broustet benoemd tot ridders der orde van de Eikekroon. 's Konings wederantwoord op het adres van de Eerste Kamer, ter beantwoording van de troon rede luidde: „Mijne Heeren! De gevoelens, waar van het adres van antwoord getuigt, stel ik op hoogen prijs, en ik verzoek u de Kamer mijnen dank voor dat adres te betoigen." Z. M. heeft aan J. Baekers, te 's-IIertogen- bosch, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van den H. Sylves- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsï-05- Iedere regel meer0.17*. Groolere letters naar plaatsruimte. ter; aan C. H. Van Olffen eervol ontslag verleend uit zijne betr. van directenr van het postk. te Vlaardingen, behoudens aanspraak op wachtgeld'; den 2den luit. L. G. A. H. Féber, van het 2de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren ged. bij de inf. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Door de nasporingen der justitie te 's-Gravenhage is de vermoedelijke dader van den in de maand Juni jl. gepleegden diefstal van de ringen en kostbaarheden in het museum van oud heden alhier thans bekend, maar nog niet in hare handen. Hij heet Ereytag of wel Freytag- Estorf, baron of Preiherr Von, zich ook genoemd hebbende Ernest Mensching, E. Merling en E. Mersching, laatst student te Straatsburg en voor gevende te zijn student te Hannover, volgens op gave een jongmensch met kleinen knevel en zeer goede manieren, sprekende zeer goed Duitsch, slecht Eransch en Engelsch met eenigszins Ameri- kaanschen tongval. Tegen hem is door de recht bank aldaar ter zake van voorschreven diefstal rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend. Sedert den 14den dezer zijn te K a t - wijk weder 12 schuiten aangekomen, te zamen met 190,000 stuks steur- en 1220 kantjes pekelha ring. Voor de steurharing werd besteed f 20 a 15 per 1000 st., voor de pekelharing 21 a f 20.50 per ton. Aan het strand aldaar is aangespoeld een zwart geverfd scheepsnaambord, waarop met gele ettersHannah Coppack. Het Haagsche gerechtshof heeft he den wegens diefstal tot een jaar celstraf veroor deeld zekeren T. v. d. N., die op zijn 29-jarigen leeftijd reeds 12'/2 jaar in onderscheidene gevan genissen heeft doorgebracht. Te Delft hadden D on d er dag-mi d dag twee werklieden op de straat twist, die zoo hoog liep dat de een den ander eene vrij belangrijke verwonding met een mes aan den arm toebracht. Door de politie is tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. Eenigen tijd geleden werd uit Ilpen- dam gemeld dat door den burgemeester dier gemeente een onderzoek was ingesteld naar een plaats gehad hebbende mishandeling van een kind. Thans verneemt men dat de vader en de stief moeder van dat kind door de rechtbank ieder tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld zijn. Donderdag-middag is te Eindhoven de heer J. Hezemans gedood door het invallen van zijn houtmagazijn. Men was juist bezig het gebouw te vernieuwen door er een grooter nmheen te brengeneenige zijner knechts, die boven daar aan werkzaam waren, zijn mede naar beneden gestort, doch gelukkig allen met den schrik vrij gekomen. Volgens nadere berichten omtrent prins Putbus wordt zijn deficit op vier millioen mark begroot. De zaak heeft natuurlijk veel sen satie teweeggebracht, vooral omdat hij eene aanzien lijke betrekking ten hove bekleedt en lid van het Pruisische Heerenhuis is, bij hetwelk hij vroeger zelfs ondervoorzitter is geweest. Naar men zegt, heeft hij een groot gedeelte van zijn vermogen verloren in de bekende spoorweg-onderneming, waarover indertijd zooveel is voorgevallen. Naar hetgeen van een andere zijde wordt gemeld, is hij niet voortvluchtig, maar tot herstel zijner gezond-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1