van politie, zonder eenige aanleiding hoegenaamd, een slag met een scherpsnijdend voorwerp op den helm gegeven, zoodat het hoofddeksel spleet en den agent een ernstige schedelwond werd toege bracht. De dader is opgespoord en in staat van beschuldiging gesteld. Donderdag-ochtend heeft te Dicmer- burg een nog jeugdig landbouwer, onder het melken, van de koe zulk een slag tegen het onderlijf gekregen, dat hij des avonds aan de gevolgen is overleden. Uit Her wen-en -A erdt wordtgemeld: Eene kermis loopt hier zelden zonder vechtpartijen af. Op de laatste die hier dit jaar gevierd wordt en die juist is afgeloopen, werden twee zwagers, bewoners van 66n huis, handgemeen en takelden elkaar zoo deerlijk toe, dat de overwinnaar den overwonnene voor dood op de mestvaalt liet liggen. Bij eon boringte Graubeek (Limburg) heeft men steenkolenlagen gevonden. De boring wordt ijverig voortgezet. Donderdag-avond is te Lekkerkerk een driejarig meisje overreden en een paar uren later aan de gevolgen bezweken. Te Meppel geraakte Donderdag bij den terugkeer van de markt het paard van een landbouwer uit Wanneporveen op bol, terwijl een brug in den weg, dien het moest passeeren, juist was afgedraaid. In vollen draf kwam het paard op het kanaal aanrennen en stortte met den wa gen, waarin behalve de eigenaar nog twee vrou wen zaten, van den steilen walmuur in de diepte. Een der vrouwen heeft een been gebroken, ter wijl de andere aan een barer armen zwaar ge kwetst werd. Terwijl Woensdag te R ij s s e n de vrouw van een arbeider, die aan eene oogziekte lijdt, haar man uit een fleschje met oogwater, waarin zich atropi- num bevond, de oogleden bestreek, nam hun ruim tweejarig kind bet fleschje heimelijk van de tafel en had, toen de ouders het ontdekten, er reeds eene teug uit gedronken. Het kind werd daarop zeer benauwd en leed aan hevige pijnen. Aan de onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht het gelukken het gevaar voor het leven van bet kind in zoover af te wenden, dal er thans nog eenige hoop op herstel bestaat. Woensdag had een driejarig kindje van don smidsknecht B. in de llooge Nicuwstraat te s-IIertogenbosch het ongeluk van de trap te vallen en terecht te komen op een waschmand, waarvan een houtje in het oog drong, met het ongelukkig gevolg, dat het kind den volgenden nacht overleed. Over de botsing der twee schepen in de nabijheid van Portland wordt nader gemeld De „Avalanche", een landverhuizersschip, dat van Londen naar Nieuw-Zeeland onderweg was, is 15 mijlen ten westen van Portland des avonds te halftien aangevaren door de „Eorest," een schip, dat van Londen naar Sandy Hook op reis was. De „Porest" trof de „Avalanche" middenscbecps, meer dan eens en zoo geweldig, dat laatstgenoemd schip drie minuten nadat het den eersten stoot ontvangen had zonk, zonder dat er gelegenheid was zich in de booten te redden. Er waren 60 passagiers, waaronder 15 vrouwen en 8 kinderen, en 40 rnnn equipage aan boord. Slechts aan drie hunner gelukte liet zich aan boord van de „Eorest" te redden. Dit schip was echter ook zoo deerlijk beschadigd, dat het niet dan met groote moeite nog eenigen tijd drijvende kon gehouden worden, zoodat men den tijd had drie booten uit te zetten, waarin de geheele bemanning, 20 a 25 personen, hare toevlucht zocht. Het was een min of meer mis tige donkere nacht; wind en zee waren zeer onstuimig. Zij dobberden den gauschen nacht in die booten op de onstuimige golvon en deden al hun best om Portland te bereiken. Even na het aanbreken van den dag werd eene der booten door eenige visschers bespeurd, die reeds aan eenige lijken, die aan het strand waren komen aanspoelen, be merkt hadden dat er een schip verongelukt was. Die lijken behoorden tot de bemanning van de „Eorest", hetgeen bewijst, dat een der drie booten althans vergaan is. Niettegenstaande de zee ge weldig hol stond, begaven zich de wakkere visschers in booten om de schipbreukelingen te redden. Na eene lange worsteling met de golven gelukte het hun, de door hen bespeurde boot te bereiken, waarin 12 man waren. In deze boot waren de drie, die van de „Avalanche" ontsnapt waren. In de booten der visschers overgegaan, bereikten deze 12 schipbreukelingen gelukkig het strand. Waar schijnlijk zijn dit de eenigen van de opvarenden der twee schepen die gered zijn. Eene jonge dame te Berlijn schreef onlangs aan een huwelijksbureau te Darmstadt, met verzoek om opgaaf omtrent de beschikbare „buwelijks-candidaten." In antwoord hierop ontving zij mededeeling dat er beschikbaar waren3 prin sen, 8 graven, 91 barons, 250 groote grondeige naars, 380 officieren, 800 ambtenaren, 120 geleer den, 240 fabrikanten, 1400 kooplieden, 800 land bouwkundigen, 1790 industrieelen en 110 rente niers. De voorraad was dus ruim genoeg. De Amerikaansche dagbladen melden dat de befaamde kapt. Semmes, gezagvoerder van het kaperschip der zuidelijke staten van Amerika, de bekende „Alabama", overleden is. BUITENLAND. Fr an.br ij b. Te Marseille is eene commissie gevormd voor het oprichten van een standbeeld ter eere van Thiers in die stad. Zooals men weet, is Marseille de geboorteplaats van Thiers. De commissie heeft eene inschrijving geopend, en de republikeinsche dagbladen te dier plaatse hebben aangekondigd, dat men ook bij hen inschrijven kan. Een Parijsch berichtgever van de Belgische „Indépendance" verzekert, dat de oplaag van alle republikeinsche bladen te Parijs de laatste maan den ontzaglijk is toegenomen. Het sterkst wel het blad van den heer Emile de Girardin, „la Erance," dat zijne oplaag van 5000 tot 50,000 exemplaren heeft zien vermeerderen. Duitschland. De „Panama Star and Herald" maakt eischen openbaar, door den Duitschen gezant aan de re geering van Nicaragua gedaan naar aanleiding van aanvallen, in de stad Leon op twee Duitsche consulaire agenten. De Duitsche gezant vordert in dc eerste plaats strenge bestraffing van de schuldigen, maar voorts ook bestraffing van de ambtenaren, die, zooals men meent, de tusschen- komst der justitie in deze zaak hebben tegenge gaan en aan een der aanvallen zelfs hebben deel genomen. Verder cischt de gezant 30,000 dollars schadevergoeding en eene openbare manifestatie van leedwezen, in den vorm van een saluut aan de Duitsche consulaire vlag te brengen door eene afdeeling van het leger der republiek. De minis ter van buitenlandsche zaken in Nicaragua heeft geantwoord, dat de geheele zaak verkeerd is voor gesteld door de consulaire agenten, die natuurlijk niet onpartijdig zijn, terwijl de aanvallen ont stonden uit een familietwist, waarin zij betrokken waren. De minister verklaart dat, indien de be dreigingen van Duitschland ten uitvoer mochten worden gelegd, de regeering van Nicaragua zal protesteeren tegen dit misbruik van macht, door eene groote mogendheid jegens een kleinen Staat gepleegd. Grroot-Britannië. Het Londensche fonds ter ondersteuning der noodlijdenden in Britsch-Indië bedraagt thans 135,000 p. st. De lord-mayor van Londen ontving Dinsdag-avond een telegram van de commissie, die in Madras voor de ondersteuning der hulpbehoe venden te zorgen heeft, waarin gezegd wordt, dat de edele en steeds toenemende deelneming van de Engelsche natie in de ramp van Britsch-Indië aldaar een diepen indruk gemaakt heeft. Voorts wordt in dat telegram gemeld, dat er over het algemeen nogal regen gevallen is en hier en daar de oogst behouden zal zijn. Maar er zal zeer over vloedig regen moeten vallen zoo de hongersnood niet ten minste tot Eebruari zal voortduren, zich bij toeneming vreeselijker doende gevoelen. Rusland. Van gisteren wordt uit Bucharest aan de „Polit. Corr." geseindEr loopen ongunstige geruchten over den toestand der Bussen in den Schipka-pas. De nieuwe brug bij Nicopolis was eergisteren ten gevolge van gebrek aan pontons nog niet voltooid. De Russische garde zal nauwelijks vóór 1 October in haar geheel op het oorlogstooneel aankomen. Het leger van den grootvorst-troonopvolger is na eene reeks moorddadige gevechten geheel achter de Jantra-linie teruggetrokken. Den 12den dede; de Turken eene poging om de redoute van Grivia weder te nemen, doch zij werden met zware te,. liezen teruggeslagen. Sedert den 12den wordej^ overige Turkscbe verdedigingswerken voor Plewu uit de Grivica-redoute beschoten. De innemin, van Plewna wordt spoedig verwacht. De geduchte Grivica-redoute, de sleutel vu de Turksche stellingen bij Plewna, gelijk haat c, berichtgever der „Daily News" noemde, is seder Dinsdag-avond, den llden dezer, in handen vu de Russen, hoewel niet dan onder groote verliere. Wanneer het aantal gekwetsten 5000 bedrag zal het aantal gesneuvelden, dat het officiei telegram, hetwelk de overwinning berichtte, ntt niet kon opgeven, wel mede zeer aanzienlijk zij: Omtrent hetgeen van Zaterdag-avond tot Mas- dag-avond is voorgevallen, derhalve van 8 tot 1| dezer, meldt genoemde berichtgever in hoofdzaii het volgende. Het geschutvuur werd die dagen voortgei-r, maar niet altijd met dezelfde hevigheid. Somtijs verminderde het van beide zijden, alsof me begreep, dat het tijd werd om de taak derinfa terie te laten beginnen. De groote aanval w eerst Zondag, toen Maandag een aanvang neme: maar werd ten slotte tot Dinsdag uitgesteld, dc naamdag van den czaar. Het bombardement vc Plewna was op den verjaardag der kroning ui den czaar begonnen en zou dus Dinsdag vijf dage geduurd hebben. In het front der Russische stel lingen was weinig verandering gekomen, maar ii het noorden hadden de Rumeniërs hunne batte rijen en troepen een goed eind voorwaarts wetuM te brengen en in het zuiden was generaal Skobelei mede voorspoedig geweest. De berichtgever was Zater dag-avond getuige van een aanval der troepen na dien generaal op eene der Turksche redoutes, die toen wegens de invallende duisternis gestaakt moest worden. (Uit de officieele Russische berichten wet: men, dat die aanval later met goeden uitslag is voort gezet.) Het Turksche geschutvuur was toen zoo hevig, dat de berichtgever zich niet herinnert ooit zulk eea kanongebulder bijgewoond te hebben. Hij beschouwt het als eene fout, dat de andere Russische afdeelingei den aanval van generaal SkobeletT toen niet min of meer ondersteunden. Overal zweeg het ruaz behalve op het bedreigde punt en het geheele leger stond als het ware den uitslag van dat doel werkeloos af te wachten, hoewel meer dan ééie Russische batterij de Turksche infanterie ondet haar bereik had. Bovendien, meent de bericht gever, zou een gelijktijdige aanval op een ot meer andere punten van de Turksche stellingü voor generaal Skobeleft' eene heilzame afleidin; geweest zijn. De berichtgever spreekt van nog andere, mar achterwaarts gelegen linién van verdediging der Turken en met name van nog eene of meer sterke redoutes, die achter de groote Grivica-redoute ge legen waren. Het is dus nog lang niet zeker, I dat de aanvankelijke voorspoed der Russen doe: eene definitieve overwinning gevolgd zal wordei Zij moeten de eene linie van verdediging na i; andere vermeesteren, voordat zij gezegd kunne worden overwinnaars te zijn, maar indien elk dag zoo groote offers eischte als Dinsdag het ge val was, dan zou hunne kracht wel eens vóór te einde uitgeput kunnen zijn. Tiii-ltij e. De gouverneur van Widdin seint van den lOden Uit Kalafat werden wij gisteren gedurende drie uren gebombardeerd; wij beantwoordden het vair en vernielden de meeste vijandelijke redoutes eo woningen aan de overzijde. Wij hadden 13 ver brande gebouwen en 6 gewonden. Rahova is ins gelijks beschoten. Eene dépêche van Hafiz Pacb uit Novibazar van den 9den meldt: 5000 Mol tegrijnen vielen onze verschansingen aan den voe van den Balkan aan het gevecht duurde 15 urei waarna zij afgeslagen werden met achterlating vu 300 dooden. Eene dépêche uit Schumla van Donderde meldt dat Baker Pacha, oprukkende van Sanu Suflar, den 12den bij Karatdatsch vier Russische bataljons met cavalerie ontmoette. Baker, gebolpes door Circassiërs, tastte hen aandoch daar de Russen versterking ontvingen, gelukte 't hun de Turken terug te slaan. Later ontvingen de Turkea weer versterking en sloegen de Russen met verlies terug tot Voditzka.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2