Zaterdag 15 September. N°. 5395. A". 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenj W. Franco per post A&onderlijke Nommers LEIDEN, 14 September. In het Stedelijk Museum in de Lakenhal is thans opgenomen en voor het publiek ter bezichtiging gesteld de tot dusverre in de Pieterskerk bewaarde wimpel, op de Spaansche armada in 1588 vero verd door Pieter Yan der Does, vice-admiraal en baljuw van Rijnland. De minister van marine brengt ter kennis d3t in Augustus 1878 een examen zal plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. Jongelingen, die verlangen mochten bij dat examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders en op den lsten Januari van gemeld jaar het 15de jaar bereikt hebben, doch het 18de nog niet zijn ingetreden. De stijgende beweging in de opbrengst onzer belastingen, waardoor zich de laatste jaren geken merkt hebben en die ook nog de eerste helft van dit jaar was aan te wijzen, is nu eensklaps tot staan gekomen. Het overzicht van de opbrengst der middelen over de eerste acht maanden, door de Staatscourant medegedeeld, wijst zelfs een achteruitgang aan sedert 1 Juli. Toen had men nog een vooruitgang in vergelijking met het vorige jaar van ƒ2,869,858. Dat cijfer daalde op ultimo Juli tot 894,858.25 en is nu op ultimo Augustus gedaald tot f 133,580.82. En dit cijfer zou nog lager geweest zijn, indien niet op de directe belastingen, voornamelijk grondbelasting en personeel, circa ƒ300,000 meer betaald was dan op 31 Augustus van het vorige jaar; zonder dat ware er achteruitgang. Intusschen zijn er oorzaken, welke op dezen toestand van invloed zijn geweest, die van voorbijgaanden aard mogen geacht worden. Zeer drukt op dezen staat de ver mindering van de opbrengst der successie-rechten tot een bedrag van ƒ1,419,807. Die opbrengst hangt geheel van wisselvallige omstandigheden af. Daarbij komt, dat de opbrengst van het gedis tilleerd in de maanden Juli en Augustus niet alleen niet stijgende, maar beneden de opbrengst van diezelfde maanden in het vorige jaar is gebleven. Ook hiervoor is eene natuurlijke oorzaak te vinden in den buitensporigen inslag vóór 1 Juli, om nog te genie ten van het lager bedrag der belasting, die, zoo men weet, aanvangende met dat tijdstip, verhoogd is. Maar zonder dien buitensporigen inslag vóór 1 Juli zouden wij toen ook niet die verhoogde opbrengst van het eerste half jaar gehad hebben. Dat de inkomende rechten circa 150,000 minder hebben opgebracht dan het vorige jaar, was te verwachten, daar met 1 Juli het nieuwe verhoogde tarief is ingevoerd. De registratie-rechten blijven nog altijd de vooruitgaande beweging^ volgen en hebben weder ƒ268,000 meer opgebracht dan het vorige jaar. Het geheele bedrag van de opbrengst onzer belastingen is slechts f 761,267.32 boven de raming. Binnen weinige dagen is de gewone millioenenspeech te verwachten en dan zullen wij vernemen hoe de minister van financiën den toe stand opvat. Het „Vaderland" meldt dat het fraaie bui tenverblijf van wijlen H. M. de Koningin, het Kleine Loo, bij testamentaire beschikking der vorstin is toebedeeld aan Z. K. H. prins Alexander. Gisteren is te Amsterdam door de genees kundige staatscommissie het getuigschrift voor het lste gedeelte van het artsexamen uitgereikt aan B). Bakker, med. doctorandus; de officier-van gezondheid Th. A. Quijer is tot arts bevorderd. Z. M. heeft J. Kruseman erkend en toe- blaten als consul van Italië te Soerabaiabenoemd tot kantonr. plaatsverv. te Arnhem, mr. D. W. Nibbelink, gew. kantonr. in het voorm. kanton Doetinchem, en mr. K. M. G. De Meyer, adv. te Arnhemtot off. van just, bij de arrond.-rechtb. te Amsterdam, mr. A. Telders, thans subst.-officier van just, bij die rechtb.tot kantonr.-plaatsverv. te Hoorn, J. E. J. Jordaan, insp. der reg. en dom. aldaar. Gemengd Nieuws. Maakten we onlangs melding van menschen-geraamten en fragmenten er vau, welke toen bij het graven voor de duinwaterleiding in de nabijheid der Hooglandsche of St.-Pancraskerk zijn ontdekt, ook op het Rapenburg nabij de Klok- steeg heeft men thans onder dezelfde omstan digheden op ongeveer een meter beneden den beganen grond een bijzonder goed geconserveerd geraamte gevonden. Na de voormiddag-harddraverij in de gemeente Zoeterwoude op gisteren werd 's namid dags eene harddraverij gehouden van paarden die nooit een prijs hadden gewonnen, waarvoor 13 paarden waren ingeschreven. De prijs werd ge wonnen door het paard van den heer D. De Bruin, pikeur J. De Boerde premie door het paard vau den heer Vollebrecht te Noordwijk, bereden door den eigenaar. Een stevige bries waartegen de paarden in moesten loopen, maakte het voor hen niet gemakkelijker, terwijl aan den anderen kant het weder hierdoor droog bleef. Nadat de geheele harddraverij in de beste orde was afgeloopen, wer den de prijzen door den Burgemeester, tevens voor zitter der commissie, met een gelukwensch aan de winners uitgereikt en daarna bleef de commissie nog eenigen tijd op het terrein, terwijl de muziek een paar nummers ten beste gaf. Deze harddra verijen in de gemeente Zoeterwoude worden ge houden sedert de laatste 4 jaren, en dat wel bij gelegenheid der.kermis; op deze wijze wordt de liefhebberij by de inwoners aangewakkerd tot het aankweeken of koopen van flinke paarden, en wordt aan de kermisdrukte een eenigszins edeler doel gesteld. Woensdag-avond werden in Den Haag een paar Delftsche studenten, in een open rijtuigje gezeten en op hun gemak een sigaar rookende, door eenige politiedienaren van het Huygenspark naar het bureel op de Groenmarkt „getrokken" (zij leidden de paarden bij de teugels), omstuwd en gevolgd door een steeds grooter wordende me nigte nieuwsgierigen, waarvan eenige door de heeren werden uitgenoodigd bij hen in 't rijtuig plaats te nemen, terwijl zij anderen sigaren aan boden. De studenten hadden geweigerd aan de politie-dienaren hun namen mede te deelen. Nadat zij die met bijzondere beleefdheid aan den inspecteur van dienst aan het commissariaat hadden opgegeven en nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt wegens hel overdadig gebruik van de zweep, ver trokken de heeren weder. Ter verbetering van het bericht om trent de te 's-Hage gehouden harddraverij deelt men ons mede dal de prijs, een zilveren porte- monnaie waarin 30 tienguldenstukken, is gewonnen door IJ. Bos te Zevenhuizen, met de Nobel, vosbles- ruin, berijder de eigenaar. Dinsdag-middag is op den Holland- schen trein van 3 u. 45 m. tusschen Rijswijk en Den Haag een schot gelost, dat, behalve eene lichte verwonding van een der reizigers, geene verdere gevolgen gehad heeft. De stationschef, van het gebeurde in kennis gesteld, heeft zijne medewer king tot onderzoek toegezegd. Te Dieppe is in de stoomhoutzagerij van de heeren Leclerc-Lefebvre en De Bourgeois PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.174. een brand ontstaan, die verschrikkelijk om zich heen heeft gegrepen, en verscheidene huizen heeft vernield. Onder anderen verbrandde een berg steenkolen van 200 ton. De schade wordt op een millioen fr. begroot. De tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is in de negen eerste weken bezocht door 235,523 personen. Te Breda werd een driejarig kindje, dat Woeusdag-midddag op de rails voor aard vervoer aan de geslechte terreinen speelde, door een volgela den zandwagen overreden. Niettegenstaande spoedig verleende hulp, is het kind na een uur lijden bezweken. Woensdag-ochtend te 8 uren kreeg zekere L. Janssen, wonende aan de Vleeschhouwer- straat te Nijmegen, twist met den 22-jarigeu zoon eener vrouw, die bij hem inwoonde. Hij bracht den jongeling daarbij met een slagersmes van ach teren een steek toe, die onmiddellijk den dood ten gevolge had. De dader is gevat en naar het huis van arrest overgebracht. Nu de historische heuvel te Heiliger- lee rondom het monument aldaar van opgaand hout, perken met bloemen en heesters en fraaie wandelpaden is voorzien en aan zijn grens nabij den publieken weg een wachterswoning is ver rezen, waarvan de zonderlinge bouwtrant zoowel als de degelijke samenstelling dikwijls de aan dacht trekt, is ook de beurt gekomen aan het monument zelf, aan de beelden groep, welker samenstelling en hechtheid, zooals de ervaring heeft geleerd, verre ten achteren staan bij het verblijf van hem, wien binnenkort de taak zal worden opgedragen over de kleine maar schoone plek aanhoudend een wakend oog te houden. Het monument heeft sedert zijn onthulling veel ge leden, de steensoort waaruit het werd samengesteld maakt eene bedekking gedurende de wintermaan den aanbevelenswaardig. Ten einde tot de noodige herstellingen te geraken, is dezer dagen eene onderhandsche overeenkomst gesloten tusschen het departement van binnenlandsche zaken en den beeldhouwer J. Geefs te Antwerpen, waarbij deze laatste zich heeft verbonden tot het vervangen van het bovenste der stukken, waaruit de romp van het beeld des graven bestaat, en van twee deelen van het voetstuk der beeldengroep, door stukken van Savonnièrensteen der beste soort, ver volgens tot het verwijderen van al de ijzeren doken, die bij de uitvoering van dit werk losgenomen moeten worden en hare vervanging door doken van koper, het wijzigen der plooien van het vaandel op het voetstuk en van andere gedeelten van het monument, opdat het regenwater naar eisch kan afloopen, en ten slotte het schoonmaken van de geheele groep en het bijwerken van de bescha digde deelen. Een en ander moet, naar men ver neemt, vóór den lsten November zijn uitgevoerd. Bij Zermat, in het kanton Wallis, zijn twee bekende Engelsche bergbeklimmers, de heeren Lewis en Paterson, met drie gidsen op den Lyskamm verongelukt. De dood vaD laatst genoemde is ook een groot verlies voor toeristen, daar de alom bekende gebroeders Knubel tot de verongelukten behooren. Deze gidsen werden door hunne buitengewone geschiktheid door de leden van de Engelsche Alpenclub voor ontdekkingen en moeielijke bergexpedities gebezigdo. a. heb ben zij voor rekening dier club een onderzoe kingstocht naar den Kaukasus gedaan, waarvan zij eerst onlangs terugkeerden. Al de lijken zijn

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1