Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrij k. dr. J. W. R. Tilanus, hoogleeraar aan het athe naeum illustre, wiens bezwaren zijn uit den weg geruimd, vermits hij zich bereid verklaard had, zonder den titel van prof. in de tandheelkunde, dat vak te doceeren totdat eene specialiteit daar voor door den gemeenteraad zou zijn aangewezen inde Nederlandsche taal- en letterkunde, dr. P. J. Cosijn, te Leiden, en tot lector in het Sanskriet, dr. J. S. Speyer. De provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland zal hare verga dering houden op 25 dezer in het hotel „Adler te Eotterdam. O. a. zullen worden behandeld een voorstel van gecommiteerden, om aan het bestuur op te dra gen het ontwerpen van een adres aan den Koning, strekkende om de wanverhouding weg te nemen, die is ontstaan tusschen den omvang der werk zaamheden van den burgemeester en de hem van gemeentewege toegelegde bezoldiging, en in ver band daarmede het adres van burgemeesters en secretarissen van gemeenten in Noord-Brabant, opdat aan burgemeesters en secretarissen eene bil lijke vergoeding worde toegekend voor de bemoei ingen en werkzaamheden, welke in het algemeen rijksbelang van hen gevorderd worden. Ter zake van laatstgenoemd onderwerp heeft het bestuur eene circulaire aan de leden gericht, waarin het voorstelt, dat de vereeniging zich tot de regee ring wende met het verzoekom bf de gemeenten te ontheffen van de bedoelde werkzaamheden, of aan de gemeenten eene billijke vergoeding toe te kennen voor de bemoeiingen en werkzaamheden, die van harentwege in het belang van het alge meen rijksbestuur steeds meer en meer worden gevorderd. Te Steenderen heeft zich eene subcömmissie geconstitueerd voor de oprichting van een natio naal gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin. De 2de luitenant E. W. Schuak van het 1ste bataljon 4de reg. inf. te Delft is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Tusschen ongeveer een paar honderd jongens, die elkaar hedennamiddag bij het uit gaan der scholen ontmoetten en zich spoedig in twee partijen verdeelden, waarvan de eene den eersten uitval van uit de Nieuwsteeg deed, is op de Ruïne, gepaard met het daarbij behoorend krijgsgeschreeuw, weder een veldslag geleverd, waarbij stukken straatsteenen en andere voorwer pen de plaats van bommen en granaten vervulden. De strijd nam eerst een einde nadat een der vijanden wel geen dooden maar toch een gewonde bekwam, wiens hoofd op minder aangename wijze met een der geworpen projectielen had kennis gemaakt en ten gevolge waarvan hij door eenige zijner makkers bloedende naar huis werd gebracht. Door een agent van politie werd het terrein verder van de vijandelijke troepen gezuiverd. Bij de hedenmorgen te Zoeterwoude, op den nieuwen weg bij het dorp, gehouden hard draverij, opgeluisterd door de muziek van het vierde regiment infanterie, werd de prijs, bestaan de in een pendule met twee lustres, behaald door S. Hoogeveen, en de premie, zijnde een petroleum- hanglamp, door G. Belt, beiden bouwlieden in de Weipoort. Tercrimineel eterechtzittingvanhet gerechtshof te 's-Graven hage werd heden uitspraak gedaan in de zaken jl. Donderdag behandeld. Het veroordeelde: G. v. Z., boomkweekersknecht te Boskoop, wegens valschheid tot 2 jaren gevan genisstraf en 3 boeten van f 50 en J. v. R. te Katwijk, beschuldigd van valschheid, met aanneming van verzachtende omstandigheden en met vrijspraak van enkele pnnten van aanklacht, tot 1 jaar eenzaam ea 10 boeten van f 50. Men schrijft ons uit Katwijk: Een ernstig ongeluk had heden bijna in onze gemeen te plaats gehad. Een rijtuig namelijk, waarin H. K. H. prinses Marianne gezeten was, is omgesla gen. De koetsier van H. K. H. had een vroege- ren rijweg ingeslagen, onbekend dat deze niet meer als zoodanig werd gebruikt. Toen hij zulks ontdekte moest hij wenden, een der wielen van het rijtuig zakte in den omgewerkten grond en dit had ten gevolge dat het rijtuig omsloeg en de personen die er in zaten daardoor werden mede- gesleept. Gelukkig echter heeft noch de vorstin, noch een der leden van haar gevolg eenig letsel bekomen. Zij kwamen er allen met den schrik af. De politie te Amsterdam joeg gister avond een hoop jongens uiteen op de Leliegracht. Voor het huis des burgemeesters verspreidde zij eveneens een hoop jongens, waarvan vijf in be waring werden gebracht. Omstreeks 10 uren dreef zij met de blanke sabel een volksmenigte uiteen op de Heerengracht tusschen Koningsplein en Vijzelstraat, nadat daar in vier perceelen glas ruiten waren ingeworpen. Het gerucht wil, dat een heer die zich onder die menigte bevond door een sabelslag zijn bovenlip is kwijt geraakt. In het Binnengasthuis werd een jongen, die door een houw een hoofdwonde had bekomen, verbonden. Hij kon huiswaarts keeren. Op het Koningsplein stationneerden alweer menschen, en eenige jonge lieden stonden een paar uur lang tegen de paaltjes van de stoep voor het huis des burgemeesters, alsof er wat heel bijzonders moest gebeuren. Te Nieuwediep is Maandag een proef genomen met een nieuwe in Engeland gebouwde torpedo-stoomboot. De snelheid der beweging was verwonderlijk; men schat haar op 18 mijlen. Het schip liep even snel vooruit als achteruit. Opmer kelijk vooral was het snelle wenden en het eens klaps stoppen in volle vaart. Naar men verneemt, staan nog zes van die torpedo-booten in Engeland, voor rekening der Nederl. regeering, op stapel. Gisterochtend is te Boskoop uit een sloot langs den Eeierskooperweg opgevischt het lijk van een man, die sedert Zaterdag vermist werd. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van zijn dood te zijn geweest. V. H., die onlangs, als verdacht van den gruwelijken moord te Almkerk te hebben ge pleegd, naar de gevangenis te 's-Hertogenbosch was overgebracht, is op vrije voeten gesteld. In het verslag van den staat der Ne derlandsche zeevisscherijen in 1876 wordt door het college voor de zeevisscherijen o. a. er op ge wezen, dat in de laatste jaren de oesterteelt hier te lande, of juister gezegd in de provincie Zeeland, eene vlucht heeft genomen, welke maar weinigen hadden durven voorspellen, en dit niet ten gevolge van voor de teelt bijzonder gunstige jaren, maar zoo al niet uitsluitend, dan toch hoofdzakelijk omdat men eindelijk ook hier gekomen is tot het stelsel om een deel der gronden, voor oestercultuur geschikt, aan bijzondere personen of maatschappijen in pacht af te staan. Zoolang die gronden gedu rende zekere maanden van het jaar voor allen ten gebruike openstonden, bleef de visscherij in kwij nenden staat verkeeren, maar sedert men den waar borg voor de deugdelijke gesteldheid der banken ging zoeken in het eigenbelang der bijzondere personen, aan wie men bepaalde rechten op de productie van de banken toekende, heeft er eene merkwaardige verandering ten goede plaats gehad. Nauwelijks zijn zes jaren sedert de invoering van het nieuwe stelsel voorbijgegaan, en reeds is de vroeger betrekkelijk onbeduidende productie ge klommen tot 36' /j millioen stuks, eene waarde vertegenwoordigende van weinig minder dan ander half millioen gulden. En welke voordeelen de oeslercultuur voor de pachters moet opleveren, bleek eenige maanden geleden, toen het domein- bestuur overging tot eene nieuwe verpachting van oestergronden in de achterste kom van de Ooster- schelde en in een klein gedeelte van de Eendracht gelegen. De wateren, ruim 8360 hectaren groot, welke totnogtoe voor de schatkist geen rechtstreeksch voordeel afwierpen, hebbeu nu als jaarlijksche pacht de verbazende som van f 154,990 opgebracht. Een vak van 326 hectaren gold f 37,475 en een ander van 54 hectaren f 31,975. Het beste deel daar van kost den pachters f 14,075 'sjaars of 926 per hectare. Binnen eenige dagen zal de reusach tige Tay-brug bij Dundee voor het spoorwegver keer worden geopend. Dit gevaarte, ter lengte van 10437 voet, rust op 86 pijlers. Van de 85 overspanningen liggen er 13, ieder ter lengte van 245 voet, over het middenste of bevaarbare ge deelte der rivier, op 88 voet boven hoogwaterpeil. Onder de andere overspanningen zijn er vijftien van 120, dertien van 145, twaalf van 130, vijf- en-twintig van 67, een van 170 en zes van 27 voet. De groote pijlers zijn niet van den grond op in het water, maar eerst gedeeltelijk op het land gebouwd en vervolgens ter bestemder plaat$e op den rivierbodem overgebracht, alwaar de coij. structie op de gewone wijze is voortgezet. offl het werk ook tijdens de kortste winterdagen t0i laat in den avond te kunnen voortzetten, hebh. de aannemers gebruik gemaakt van een electrise; verlichting, waarvan elke lamp in lichtsterkte gl lijk stond met duizend kaarsen. De bouw is 0B(. worpen door den ingenieur Bouch. Reeds 23 'p{ geleden had hij het denkbeeld geopperd om de Tay en de Forth te overbruggen. Aanvankelijk vond dit geen bijval, daar verschillende deskundi. gen het ten eenenmale ondoenlijk achtten. Des. niettegenstaande is het hem gelukt, anderen tooi zijn plan te winnen, en thans brengen de vroegeK tegenstanders hem niet slechts allen lof voor df verwezenlijking van zijn plan, maar geven zij ooi het vertrouwen te kennen dat eene dergelijke over brugging der Forth niet meer tot de onmogelijk, heden behoort. Den lsten dezer heeft de gewezp president der Vereenigde Staten, generaal Graot, het werk bezichtigd. Bij die gelegenheid heeft a eene feestelijke bijeenkomst plaats gehad, waarij nevens den ontwerper ook aan een Nederlander den ingenieur Grothe, onder luide toejuich* hulde werd gebracht wegens zijne bijzondtn verdiensten ten opzichte van dit werk. De hea Grothe was van den beginne bij de uitvoerig werkzaam geweest en naar de openlijke verklariij van den „Lord provost" Falshaw heeft men k welslagen der onderneming voornamelijk aanzijn leiding te danken, hetgeen hem te meer a!i eene verdienste werd toegerekend met het oogt; de groote moeilijkheden die d# uitvoering bi opgeleverd, eensdeels doordien de eerste aanne mers met het werk in gebreke waren gebleven anderdeels doordien men bij den arbeid met ver nielende stormen had te kampen gehad. Wat ove rigens het werk betreft, was de brug zelve dei lsten dezer voltooid en werd er met alle krach 'C', gearbeid aan het leggen der laatste rails, zooói: naar berekening alles den 15den dezer zou kunne: worden opgeleverd. Bij gelegenheid, dat luitenant TarL W. in het garnizoen te Ketapang Doea, in J:- I nuari 11. met een detachement brieven afhaald: I van Pakan Badak, bleek hem bij den tersK>W; F dat de bij de spits ingedeelde fuselier Leena t vrij onvast op zijne beenen stond. Hij liet de. I troep halt houden, verving Leenaers door een in- I landsch fuselier en hield den dronken man bi; zich. Deze plaatste zich met het geweer bij de: voet voor zijn luitenant, en vroeg op brutalei toon, waarom hij geroepen werd, waarop de luite nant Van W. hem eenvoudig gelastte mede naar Pakan Badak te gaan. Nauwelijks hadden zij 20 a 30 passen gedaan, of de fourier De Quack - zoon van den heer De Quack uit Utrecht, - hoorde dat de grendel van een geweer van recht; naar links werd gebracht. Hij keek om, en zag dat Leenaerts zijn geweer op den luitenant bi aangelegd. Door spoedige waarschuwing van de fourier kon de luitenant Van W. nog juist bijtijd: ter zijde van den weg in de rimboe springes terwijl de kogel hem rakelings voorbijging. Ee schot, door den fourier op den misdadiger gelo-. miste, waarop deze nogmaals zijn geweer afschoot zonder evenwel iemand te raken. Leenaers verde digde zich voor den krijgsraad met de bewering dat hij in dronkenschap had gehandeld, doch ver. niettemin, wegens poging tot moord, na vervallen verklaring van den militairen stand, tot 20 jan tuchthuisstraf veroordeeld. Gambetta is, gelijk de telegraaf reeds b#f bericht, wegens zijne rede te Rijssel door de reek bank bij verstek veroordeeld tot eene gevangen- straf van drie maanden en eene boete van 2000 De heer Bétolaud, die de verdediging van Gambei- op zich had genomen, heeft voor een paar dage eene beroerte gekregen, zoodat de advocaat Ahoa- die zich bereid had verklaard in de plaats te trede, van den heer Bétolaud, de rechtbank verzocht ha- I de behandeling der zaak acht dagen uit te stelle- aangezien de tijd hem niet was gegeven om stukken in te zien. Het openbaar ministerie vei j| klaarde zich tegen dit verzoek en de rechtbank

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2