N°. 5394. Vrijdag i4 September. Ac. 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden110. Franco per post Afzonderlijke n vvz- LEIDEN, 13 September. De heer A. W. Swart, onderwijzer 2de klasse aan de openbare school n°. 1 voor minvermogenden alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer te Pijnacker. De heer J. Scheltema heeft indertijd, ten aanzien van de administratie der gasfabriek, het volgende voorstel gedaan1®. Er wordt een inven taris opgemaakt van de eigendommen der fabriek, als gebouwen, werktuigen, straatpijpen, lantaarns enz. met bepaling der waarde. 2®. Van die eigen dommen wordt eene rekening gehouden, waarop gebracht worden alle kosten van nieuwe gebouwen, werktuigen enz. en die tegelijk met de rekening van de exploitatie der fabriek wordt overgelegd. 8°. Voor waarde-vermindering wordt telken jare van het bedrag der eigendommen afgeschreven 5 of zooveel meer of minder ten honderd als de waardevermindering gemiddeld geacht wordt te bedragen; het bedrag dier afschrijving wordt op de rekening der exploitatie in uitgaaf en op die der eigendommen in ontvang gebracht. 4°. Telken jare wordt op de rekening der exploitatie in uit gaaf gebracht en in de gemeentekas gestort eene rente van 5 ten honderd van het bedrag der eigendommen. 5°. Alle kosten van onderhoud en herstelling der eigendommen komen ten laste van de exploitatie. Dientengevolge vervalt het herstel- lings- en vernieuwingsfonds. Het is nog zijn gevoelen dat, boven hetgeen nu door hem wordt voorgesteld, de voorkeur verdient dat het beheer der gasfabriek zuiver privaatrechterlijk is en dat bij de administratie van de gansche fabriekszaak, zoowel eigendommen als exploitatie, als een onaf gescheiden geheel, het Italiaansch boekhouden wordt ingevoerd. Dit is in het vorige jaar door hem voorgesteldmaar dat voorstel is verworpen. Hij eerbiedigt die beslissing en komt er dus niet op terug. Hij heeft zich nu zooveel mogelijk gehou den aan den bestaanden toestand en wil door zijn voorstel trachten daarin verbetering te brengen. Thans hebben Commissarissen der gasfabriek hun rapport omtrent dit voorstel uitgebracht, waarin zij eene korte uiteenzetting der bezwaren geven, welke bij hen tegen de voorgestelde regeling be staan. Na er aan te hebben herinnerd dat in het laatst van 't vorige jaar over dit onderwerp, na uitvoerig uitgewerkte rapporten, in den Raad zeer uitgebreide discussiën zijn gevoerd, waarbij hunne zienswijze door de meerderheid werd gedeeld, wij zen zij er op dat dezelfde veranderingen thans weder door den heer Scheltema worden voorge steld, afgescheiden van het punt wat de toepassing der Italiaansche boekhouding betreft. Hiertegen gelden echter nog dezelfde onoverkomelijke bezwa ren. De gasfabriek kan niet beheerd worden over eenkomstig de inrichting, welke een particulier aan zijne administratie geeft. Volgens de verorde- ning zijn Commissarissen beheerders der stedelijke gasfabriek en verantwoording schuldig aan de ge meente, die als eigenares van de verstrekte pen ningen en dus ook van de bezitting in hare begrooting en rekening geen ander kapitaal kan aannemen dan hetgeen de gemeente zelve volgens aanwijzing van hare rekening aan de fabriek de uit hare fondsen heeft verstrektvan welk bedrag de exploitatie-rekening der gasfabriek rente heeft te_ verantwoorden. Dat kapitaal kan op geenerlei wqze kunstmatig worden verhoogd of verlaagd, gemeente aan de gasfabriek die kapitaal- SBieiding uitkeerde, of kapitaals-aflossing voor- schrijve. Evenmin kan zij dus van een veranderd kapitaal andere renten ontvangen. Deze bedragen houden onherroepelijk gelijken tred met de wer kelijk uitgekeerde sommen, en al mocht nu de fabriek zelve ook nog zoo groote waarde hebben door de in den loop der jaren vermeerde produc tiviteit, dat kapitaal en zijne rente zijn onwrikbaar. Aangenomen echter, dat het eens mogelijk ware door willekeurige kapitaalsvergrooting het te be talen rentebedrag te vergrooten, zoo zouden ten slotte toch dezelfde sommen, op de exploitatie rekening verkregen, in de gemeentekas vloeien. Want of de gemeente, zooals in 1876, 55 mille als opbrengst plus 8 m. als renten voor verstrekte kapitalen ontvangt, dan wel b. v. 35 mille als opbrengst, plus 28 m. als renten voor op een of andere wijze in 't leven geroepen kapitaal, het resultaat als ontvangst blijft volkomen gelijk; slechts het publiek zal, ten halve ingelicht, mee- nen dat de gasfabriek 25 mille minder winst op brengt. Commissarissen behandelen vervolgens kortelijk elk der vijf punten waarin het voorstel is vervat en meenen ten slotte de aanneming er van d§n Raad te moeten ontraden. De Commissie van Financiën, kan zich geheel met dit advies vereenigen. Zij vermeent zich van nadere beschouwingen ten deze te kunnen ont houden, aangezien, naar haar oordeel, de zaak zoo duidelijk mogelijk is toegelicht en op uitnemende wijze is aangetoond dat eene aanneming van het voor stel niet wenschelijk is. Bovendien is de strekking va* bedoeld advies dezelfde als ten vorigen jare door hare Commissie is ontwikkeld bij de behandeling van een dergelijk voorstel als thans aanhangig is gemaakt. Bij de ophanden zijnde behandeling der be grooting over 1878 verstrekken commissarissen der gasfabriek den Raad eenige inlichtingen, om trent de vermoedelijke fondsen, welke voor de gasfabriek na verloop van eenigen tijd bij verkre gen goedkeuring noodig zullen zijn. Yooraf her halen zij echter dat bijzondere fondsen voor de uitbreiding van het pijpennet in dit jaar niet noo dig zijn. Die uitbreiding is in de maand Juli 1.1. verricht en komt ten laste van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds, waaruit zij is bestreden. In 1878 zouden zij echter gaarne voorstellen een woonhuis voor den directeur op het terrein der fabriek te doen bouwen. Vindt dit voorstel bijval, dan zal daarvoor volgens oppervlakkige raming eene bijdrage noodig zijn van 16000, en zoo de uitbreiding van het verbruik niet boven alle verwachting toeneemt, zal met toepassing van eenige verbetering de reeds besproken aan bouw van eene nieuwe stokerij met kolen- magazijn waarschijnlijk tot 1879 kunnen verscho ven worden. Hiervoor worden dan de kosten zon der uitbreiding van terrein geraamd op f 30000, met uitbreiding van terrein op ƒ40000. Daarbij zou dan een gedeelte dier nieuwe stokerij, omdat zij aanvankelijk niet geheel voor den aanbouw van nieuwe fornuizen noodig is, tot kolenmagazijn kunnen worden ingericht. De berging der Duit- sche kolen op het terrein gaat alsdan verloren en nu blijft de vraag of de nog beschikbare ruimte groot genoeg zal zijn om dat verlies te dekken. De hierboven genoemde cijfers zijn natuurlijk ge raamd met het oog op de tegenwoordige prijzen der materialen, afgezien van alle mogelijke sto rende oorzaken, die zich in dezen en den volgen den winter bij de exploitatie zouden kunnen voor doen, waaromtrent het niet mogelijk is thans posi tieve verklaringen af te leggen. De Commissie van Fabricage heeft bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van P. D. Steenhuizen om eene houten loods te plaatsen op een gedeelte van den vestwal nabij de algemeene begraafplaats, tusschen den grond van de Leidsche Van 16 regelst-05. Iedere regel meer0-17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Broodfabriek en dien van de sociëteit Amicitia, ten einde aldaar wol en schapevellen te spoelen, wasschen en drogen1°. omdat de toegang zou moeten geschieden langs de begraafplaats of over de werf van de korenmolen de Valk, in beide gevallen hinderlijk voor de vrijheid en veiligheid, ingeval werklieden of andere personen daarvan moesten gebruik maken; 2®. omdat de onmiddel lijke nabijheid der begraafplaats en van het daarop aanwezige lijkenhuis, tevens dienende tot opname of schouwing van drenkelingen, niet gedoogt, dat aldaar werkzaamheden van dien aard worden ver richt, die met de bestemming der inrichting niet strooken3". omdat vooral voor de zuiverheid van het singelwater en voor de openbare wandeling lang de singels, het spoelen, wasschen en drogen van schapenvellen niet kan worden toegestaan en geene voorwaarden aan eene vergunning kunnen worden verbonden, die de bezwaren zouden kunnen wegnemefi. Ten einde te voorzien in de vacature van onderwijzeres 2de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste kl. voor meisjes, op een jaarwedde van 700, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan mej. Van Goor den Oosterlingh, is de volgende voordracht opgemaakt: mej. C. E. G. Van Dobben, alhier; mej. A. C. A. Nieuwenhujs, te Deventeren ter aanvulling mej. M. A. Eeenstra, te Leeuwarden. Gedurende de maand Augustus bedroeg het aantal reizigers aan het spoorwegstation alhier 21,038 de opbrengst was aan reizigers ƒ20.579.975 en aan goederen 4915.36. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad is door den voorzit ter mededeeling gedaan van een ingekomen adres van mr. C. M. J. Willeumier, hoogleeraar aan het athenaeum illustre, inhoudende de mededee ling dat hij zich niet kan vereenigen met de vak ken, die Burg. en Weth. voorstellen hem op te dragen bij eene eventueele benoeming tot hoog leeraar aan de gemeentelijke .universiteit. Voorts is ingekomen een adres van de medische studen ten, verzoekende, dat het onderwijs in de chirur gie opgedragen moge blijven aan prof. J. W. R. Tilanus en aan den lector dr. P. J. Barnouw. Tot vervulling van de leerstoelen aan de uni versiteit werden benoemd tot gewone hoogleeraren, bij de faculteit der godgeleerdheid: Dr. A. D. Loman, Dr. W. Moll, J. G. D. Martens en Dr. S. S. Hoekstra Bz., allen te Amsterdambij de rechtskundige faculteitMr. C. M. J. Willeu mier, Mr. C. Pijnacker Hordijk, Mr. L. De Har- tog en Mr. J. De Louter; bij de geneeskun dige faculteit: Dr. Th. Place, Dr. C. H. Kuhn LHz., Dr. B. J. Stokvis, Dr. H. Herz, Dr. J. L. Chanfleury van IJsselstein, Dr. C. L. Wurfbain, Dr. L. Lehmann; bij de faculteit der wis- en natuurkunde: Dr. C. J. Matthes, Dr. J. D. Van der Waals, Dr. C. A. J. A. Oudemans en Dr. W. Berlin; bij de faculteit der letteren: Dr. S. A. Naber, Dr. J. C. Matthes, Dr. A. Pierson, Dr. T. T. H. Jorissen en Dr. C. M. Kuntot buitengewone hoogleeraren bij de geneeskundige faculteit: Dr. W. M. Gunning en Dr. H. H. Israëlsbij die der letteren Dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello; tot lectoren: Dr. M. W. C. Gori bij de geneeskundige, Dr. H. De Vries en Dr. J. Van 't Ilofl bij de wis- en natuurkundige faculteit. Voorts zijn benoemd op nadere voordracht van Burg. en Ws., tot hoogleeraren in de godgeleerd heid, dr. J. G. De Hoop Scheffer, professor aan het doopsgezinde seminarium; in de heelkunde.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1