Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Grroot-JBritannië. Rusland. De prijs, een zilveren portemonnaie waarin 30 tien guldenstukken, werd gewonnen door IJ. Bos, te Zevenbergen, met de Nobel, vosbles-ruin, berijder A. Bos; de 1ste premie, een voorwerp in zilver ter waarde van f 100 of des verkiezende die som in contanten, door E. Hillebrand uit Amsterdam, met Pandoer, bruine witvoet-merrie, berijder A.De Graaf; en de tweede premie, een voorwerp ter waarde van f 50, door J.Smits te Dubbeldam, met de zwarte bles ruin Vitesse, bereden door J. De Boer. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp omtrent de herziening der wet tot rege ling van bet lager onderwijs is, na kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag wegens dit wetsontwerp, van oordeel dat geen nader onderzoek der afdeelingen te dezer zake wordt vereischt en dat door de ge wisselde schrifturen de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. Z. M. heeft benoemd tot essayeur bij den waarborg van gouden en zilveren werken te Leeu warden H. W. Vrijdag, thans controleur bij die werken te Amsterdam. Volgens de hedenmiddag verschenen beknopte memorie van toelichting der commissie van fabri cage betreflende haar voorstel tot uitbreiding van het Liernurstelsel, bestaat het voornemen om het westelijk deel van de Koepoortsgracht, het zuidelijk deel van het Rapenburg tot den Vliet en de Vest en van de Koepoortsgracht tot aan de Vlietbrug voor ongeveer 270 personen aan het be staande rioolnet toe te voegen. Nu de locomobile door een vast stoomwerktuig is vervangen en een nieuwe ketel werd aangeschaft, kan de proefneming met de bestaande stoommachine worden uitgebreid. In dezelfde verhouding waarin de kosten voor 1452 bewoners werden berekend op f 50,000, rust de berekening, die in de ingediende begrooting is uit getrokken tot ƒ9600. Door de hoofdonderwijzers der openbare iagere scholen wordt in een adres er op gewezen dat de vergoeding van f 300 voor huishuur die hun bij gemis aan vrije woning verstrekt wordt, niet meer toereikende is om daarvoor eene geschikte woning te verkrijgen. Een hunner is het b. v. reeds sedert het aanvaarden zijner betrekking in December 1874 niet mogen gelukken vop» de toegewezen som eene burgerlijke woning te vinden, maar moest daarvoor jaarlijks f 350 uitkeereneen be wijs dat de tijd waarop herziening wenschelijk ware geweest, reeds achter hen ligt. Zij doen thans het verzoek op de aanstaande begrooting eene zoodanige som voor gemis aan vrije woning te brengen, dat zij terecht „eene billijke ver goeding" mag heeten. Op de paardenmarkt te Valkenburg waren heden 750, meestal werk-, weinig fijne paarden aan de lijn. Over 't algemeen was er weinig handel, doch waren de prijzen hoog. Tot sluiting der vermakelijkheden zal Zaterdag te Scheveningen voor het gemeente badhuis een groot vuurwerk worden afgestoken na afloop der muziek. Gistermiddag omstreeks één uur barstte een hevige brand uit bij den kleedermaker Poolen, in het Oosteinde te Delft. Dank zij de spoedige aanwezigheid van de brandweer, bleven de belendende perceelen gespaard. Het huis en de inboedel, beide verzekerd, zijn grootendeels verbrand. De ooftaak van den brand is onbekend. Gisternacht heeft een korporaal der huzaren in de Kruisstraat te Haarlem een burger, zonder eenige aanleiding, met de sabel aan het hoofd en den arm verwond. De dader is gearresteerd. Eene 2 2jarige dienstbode te Haar lem is gearresteerd wegens het ontvreemden van eene som van 140 ten nadeele van haar mees ter. De daderes had reeds vroeger wegens gelijke handeling gevangenisstraf ondergaantwee maan den geleden was zij uit de gevangenis ontslagen. Gisterochtend is onder Raalte een hooiberg in brand geraakt, waarin ruim drie hon derd duizend pond hooi geborgen waren, dat door het vuur vernield werd. Naar men verneemt, was al het verbrande tegen brandschade verzekerd. Het was gisteravond in Amsterdam niet zoo rustig in de stad als ieder ordelievend burger, vooral in deze dagen, wel had gewenscht. Zoowel voor als na de hevige regenbuien, die tusschen 9 en 10 uren zich over de stad ontlast ten, liepen zingende en tierende troepen, mannen en jongens, ja zelfs dronken vrouwen, door de stad, zonder dat echter baldadigheden of feitelijk heden van belang werden gepleegd. Het huis des burgemeesters blijft een groote aantrekkings kracht behouden, niet alleen voor de minder goed- gezinden, maar ook voor heeren en dames, die zich genoopt schijnen te gevoelen er langs te wan delen. Wegens verzet tegen de politie zijn gister avond op onderscheidene plaatsen personen in ar rest genomen. Een dier arrestatiën had plaats voor het huis des burgemeesters. Een enkele glas ruit op de Heerengracht bij de Leidschestraat moest het ontgelden. Door de politie zijn de maatregelen zéé genomen, dat van 's avonds zeven uren het geheele corps agenten in dienst is. Maandag is te Amsterdam in de Da- niel-Stalpertstraat een knaapje van ongeveer drie jarigen leeftijd uit eene derde verdieping gevallen het kind was onmiddellijk dood. Maandag-middag te 5 uren marcheerde te Amsterdam een detachement infanterie onder afwisselende muziek van trommels en hoorns langs den Kadijk. Op de brug over de sluis van het entrepotdok viel, waarschijnlijk door het gedrang, een knaapje van 8 a 10 jaar van de brug in de diepte; onmiddellijk sprong een jong soldaat uit de gelederen en van de 5 meter hooge brug in het water, greep het in levensgevaar verkeerende kind en zwom er mee heen. Intusschen kwam een werkman van het entrepotdok met een schuitje aanroeien, waarin nu de redder en het kind op genomen werden, zoodat zij beiden behouden op het droge werden gebracht. Maandag-avond is te Rotterdam een schippersknecht in de Zalmhaven van zijn vaartuig te water geraakt en een paar uren later levenloos opgehaald, niettegenstaande onmiddellijk alle pogin gen in 't werk werden gesteld om hem te redden. Maandag kwam te IJmuiden binnen het stoomschip „Osborne," dat aan boord had een stier van vreemd ras, bestemd voor het kon. zoöl. genootschap te Amsterdam. Wijl de invoer van vee uit Engeland verboden is, moest van de regeering voor dezen stier vrijstelling verzocht worden. De minister had dat verlof onder zeker voorbehoud verleend, doch het schip, dat Maan dag te 8 uren aankwam, is te IJmuiden opge houden en lag er dien dag te zes uren 's namid dags nog. Vrijdag is, meldt de „Held. enNieuwed. Ct." op de gepantserde schijf, bestaande uit verschillende ijzeren en stalen platen, gescho ten met het kanon van 23 cM., waarmede ons gepantserd materieel nog grootendeels gewapend is. De ijzeren platen van Engelsch en Erausch fabrikaat waren 0,25 M., de stalen uit Zweden 0,23 M. dik, terwijl van ieder fabrikaat 2 platen op de schijf waren. Het kanon van 23 cM. is een voorlader van Armstrong. Met eene glasharde granaat, wegende 115 kilogr. werd met eene la ding van 22 kilo buskruit en eene snelheid van pl. m. 615 M. op de schijf geschoten. Hoewel het moeielijk valt om juiste gevolg trekkingen te maken uit deze proef, kan men wel zeggen, dat Krupps 17 cM. meer indringingsver- mogen heeft dan de 23 cM. van Armstrong; de meeste projectielen toch van de 23 cM. waren tegen de platen tot gruis verpletterd en slechts weinig ingedrongen, terwijl de 17 cM. glasharde granaat door al de ijzeren platen heendrong en gaaf er in zat; de glasharde granaten van 17 cM. op de stalen platen geschoten, zijn gebroken, doch de punten (die alléén gehard zijn) bleven heel, terwijl ook eene dier granaten geheel en al gaaf uit de stalen plaat terugkwam. Duitschland. Tot technische leden der commissie, die in het begin van November te Berlijn zal bijeen komen om deel te nemen aan de werkzaamheden voor het wetsontwerp op de vervalsching van eet- en drinkwaren, zijn benoemd: prof. Hofmann, te Berlijnprof. Eresenius, te Wiesbadendr. Barren- trap, te Erankfort, en dr. Knapp, prof. bij de polytechnische school te Brunswijk. Inmiddels wordt bij het rijksdepartement voor gezondheid een ontwerp gereed gemaakt, waaromtrent de co® missie zal worden gehoord. Zoodra daarop ee gewenscht resultaat zal zijn verkregen, zal he verdere geschieden onder medewerking van ambte naren bij het ministerie van justitie en het ad® nistratief bestuur. De directeur van het departemer voor gezondheid had, zoodra de rijkskanselier het de samenstelling van een wetsontwerp had opgf dragen, dit openlijk békend gemaakt, met vei zoek aan alle autoriteiten, instellingen en parti culieren, die zich met het onderwerp hadden bezij gehouden, hem hunne waarnemingen en resultatei mede te deelen. Het schijnt hem daarmede no/ niet naar wensch te gaan. De berichten, die de „Times" per telegraaf om trent den hongersnood in Britsch-Indië uit Cal cutta ontvangen heeft, melden, dat het weder ovei het algemeen in de afgeloopen week veel gunsti ger is geweest dan in den laatsten tijd. Op vele plaatsen is nogal regen gevallen en is het voor uitzicht zeer verbeterd. Intusschen blijft de nood nog zeer groot. Er zijn allerlei nieuwe maatrege len genomen om overal zoo spoedig mogelijk hulp aan te brengen en om te zorgen, dat de onder steuning, die door de regeering verleend wordt, en die, welke particulieren geven, elkaar in ie hand werken, en zoodoende zooveel mogelijk een heid in het vervullen van de moeielijke taak te brengen. Er is besloten de Doond-Matmar-spoor- weglijn met allen spoed te voltooien, waardoor de noordelijke en zuidelijke lijnen van de groote In dia Peninsula-lijn zullen verbonden zijn. Men hoopt die in Januari voltooid te zullen hebben. Daardoor zal het veel gemakkelijker vallen de districten, die het meest van den hongersnood lijden en waar hij nog maanden duren zal, van voedsel te voorzien. Van de Russische voorbereidingen tot den aan val op Plewna en van den eersten dag van het gevecht ontving de „Daily News" twee zeer uit voerige berichten van haren correspondent. Woens dag-ochtend (5 September) verliet het hoofdkwar tier van grootvorst Nicolaas Gornji-Studeni om naar Radenica, tusschen Bulgareni en Poradim, te worden overgebracht. In dit laatste plaatsje is het hoofdkwartier van prins Karei van R urne/we en den chef van zijn staf, generaal Zafcoffi en n? 't begin van den strijd zou ook de grootvorst ziek aldaar bij hen voegen. Werd den 30sten en 31sten Juli een deel der troepen onmiddellijk na een vermoeiend en marsch in 't gevecht gebracht, thans is die fout zorgvuldig vermedenin den nacht van Donderdag op Vrijdag bivakkeerde de geheele strijdmacht, met uitzondering van de reserve, op korten afstand achter de voorpostenketen. Donder dag bewogen zich lange rijen wagens, met bele geringsgeschut en ammunitie beladen en door ossen getrokken, naar het front en in den nacht weiden deze stukken, zonder dat dit door de Turken scheen opgemerkt te worden, in batterij gebracht. Het Russische leger, dat in een halven boog voor de Turksche positie rondom Plewna gecon centreerd is, telt 81,000 man infanterie-troepen. De cavalerie is ter gezamenlijke sterkte van ruim 10,000 man. Voegt men hierbij de bedienings manschappen der artillerie, welke behalve de veld artillerie 250 stukken 25 duims belegeringsgeschut telt, dan komt men tot een totaal van omstreeks - - 100,000 man combattanten. Op den weg van Lowtcha naar Plewna heeft prins Meretinsky bovendien drie brigades opgesteld, welke aan den linkervleugel (generaal Kryloff) aan sluitende, zoowel ter versterking van dien vleugel dienen, als mischien bestemd zijn om in den loop van het gevecht aggressief op de Turksche rech terflank te manoeuvreeren. Eene andere brigade van zijn corps staat eindelijk zuidelijk van Lowtcha op den weg naar Trojan en den Balkan pas van dien naam, om te verhinderen dat de k Russen uit het zuidoosten (Soliman Pacha) ver ontrust worden. Uit deze opgaven ziet men, dat, zoo de Russen voor Plewna andermaal het hoofd mochten stou ten, zij zich niet door eene Turksche overmacht zullen kunnen verontschuldigen. De positie der Turken, waarvan een ontzaglijke redoute voorn? dorpje Grivica den sleutel vormt, is buitengewoon sterk, doch de correspondent van de Daily News

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2