N°. 5391. A". 1877. Dinsdag II September. HH. Abonnenten buiten de stad die hunne Abonnementsgelden over het vorige kwartaal hetzij per postwissel hetzij in blauwe postzegels nog niet hebben overge maakt, worden verzocht dit alsnog te doen. Uit de Gemeeiitefoegrooting. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf l-™- - I.4U. Franco per post Afzonderlijke Nommers sTAOS-HEitlCllTEl BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van P. YAN RIJN, melkverkooper, wo nende aan den Vliet N°. 12, daarbij verzoekende, zijn pakhuis gelegen in de Hoefstraat N°. 20 te mogen inrichten tot eene cceitaUinr/ Doen te weten, dat op Maandag 17 September a. s., 's namid dags te twaalf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal gegeven worden, om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidscbe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 September 1877. H. Met het oog op de in den laatsten tijd binnen onze gemeente voorgevallen branden en de goede werking der brandweer bij die gelegenheden zal men de ƒ3,600, voor deze laatste uitgetrokken, zeker geen luxe-uitgaaf achten, evenmin als men •de stoombrandspuit onder de salonmeubels zal wil len rangschikken. Die som eerst mag goed besteed heeten en heeft ongetwijfeld woekerwinsten afge worpen, als men nagaat, welke onberekenbare schade het vernielend element van het vuur hier ter stede in den laatsten tijd voorzeker zou hebben aange richt, indien het ons aan goed onderhouden brand- bluschmiddelen had ontbroken. Men zij op dat punt dan ook vooral niet te karig. Dat het onderhoud van de scholen enz. in '78 ruim 3000 meer zal eischen, laat zich verklaren uit het feit, dat er 3825 aan buitengewone wer ken zal worden besteed, waaronder ƒ2800 voor voor het maken van een overdekte speelplaats en gymnastieklokaal met toestellen bij de school voor minvermogenden op het Plantsoen. Ook de vol gende post, kosten van schoolbehoeften, is ver hoogd, tot ƒ7000, vooral met het oog op aan schaffing van instrumenten voor het natuurkundig onderwijs op de meisjesschool. Zoo nuttige uit gaven zal zeker wel niemand willen bestrijden. Dit geldt evenzeer voor de ruim 2000, meer uitgetrokken voor de kosten der bewaarscholen hoofdzakelijk als gevolg van tractemeutsverhooging. Voor het onderwijs in kunsten en wetenschap pen wordt voorgesteld 325 in plaats van ƒ1125, dewijl van de ontwerpbegrooting is geschrapt een som van 800, gedurende de drie laatste jaren als toelage verleend aan den pikeur der hooge- school. Tegen de redeneering, dat in zulk een uitgave op den duur bezwaarlijk uit de ge meentekas kan worden voorzien, valt, dunkt ons, weinig in te brengen. Met meer grond vin den wij onder volgnommer 142 een geheel nieu wen post uitgetrokken ad 5000, die na 't laat stelijk in den gemeenteraad gevallen besluit wel geen nadere toelichting zal vereischen wanneer wij er bijvoegen, dat die som bestemd is voor de inrichting ter opleiding van Oost-Indische amb- naren. Hoofdstuk VIII, kosten voor het armwezen enz.op bijna alle posten kon bezuinigd worden, zoo op de subsidiën aan godshuizen ruim 1300 ten gevolge der trapsgewijze jaarlijksche vermin dering van de subsidiën met 5°/0, thans voor het negende jaarop de subsidie aan werkhuizen enz. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—6 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. 1000, op de verplegingskosten in het Acade misch Ziekenhuis 700 enz. Als nieuwingevoerde maatregel verdient vermel ding het uittrekken eener som van 40,000 ter aflossing eener zelfde som, onder de inkomsten gebracht ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld, terwijl daarvoor tevens 1000 tot rentebetaling werd uitgetrokken. Pensioenen enz. eischen in '78 9833, d. i. ruim 3500 meer dan in het thans loopende jaar, hoofdzakelijk ten gevolge der pensioneering van den rector van het gymnasium met 2133,33. Ten slotte, wat de uitgaven betreft, zij nog vermeld, dat het gewone bedrag voor onvoorziene uitgaven ad 6000 werd vermeerderd met het verschil tusschen inkomsten en uitgaven ad 627.40'/» en dus gebracht op 6627,40'/2. Slaan wij nog een enkelen blik op de inkom sten. Na hetgeen wij daaromtrent reeds aanstipten kunnen wij kort zijn. Dat de opbrengst voor het gebruik van gemeentewerken enz. ditmaal bijna 1000 hooger nl. op 2500 werd geraamd, ge schiedde vooral met het oog op vergoeding van kosten, vallende op het aanleggen van waterlei dingbuizen. De raming der schoolgelden geeft voor hooger onderwijs (Lat. school) 4800, middelbaar onder wijs (Hoogere burgerschool) 7500 en lager onder wijs ƒ30000, benevens 1000 voor de bewaarscho len. Hierbij zou nog te voegen zijn de gewone rijksbijdrage in de kosten van het middelbaar onderwijs ad ƒ7000, alsmede de geheel nieuwe post van ƒ1300 als bijdragen van de omliggende gemeenten in de kosten van het openbaar onderwijs. Dat het dagelijksch bestuur geen vermindering van de opbrengst der gasfabriek ducht ten gevolge der verlaging van den gasprijs blijkt hieruit, dat die opbrengst ongeveer evenals voor dit jaar is uit getrokken tegen 53,700. Werd de opbrengst der faecaliën, stelsel Liernur, voor dit jaar nog op 500 vastgesteld, voor '78 is daarvoor ƒ125 uitgetrokken, daar B. en W. voorstellen, na 1 Mei '78 die stoffen gratis af te leveren om het gebruik daarvan zooveel mogelijk te bevorderen. Wellicht zal menigeen van oordeel zijn, dat zulk een vrijgevigheid ten bate van den landbouw, maar ten nadeele der gemeentekas niet precies op den weg van een gemeentebestuur ligt. Met het oog op het inwerkingtreden der duin waterleiding werd de opbrengst wegens afgifte van duinwater ƒ1000 lager, ad ƒ2000 geraamd. Eindelijk verdient nog opmerking de som van ƒ9600 voor verkoop van inschrijvingen op het Grootboek der nat. werk. schuld, ter bestrijding der buitengewone uitgave voor de uitbreiding van het Liernur-stelsel. Dat de algemeene indruk, door de gemeente- begrooting voor 1878, die in ontvangst en uitgaaf ƒ554,700.40'/» bedraagt, teweeggebracht, gunstig mag heeten, behoudens enkele wenschelijke wijzi gingen, zullen zeker velen onzer lezers met ons eens zijn. LEIDEN, ÏO September. Op Maandag 24 dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 36.00, 20.00, 4.20 en 1.80de laagste 36.00, 18.00, ƒ3.70 en 1.75. Naar wij vernemen heeft de predikant der chr. geref. gemeente alhier, de heer Donner, de benoeming tot zendingdirecteur aangenomen. Bij den wedstrijd te Utrecht beeft voor militaire harmonie-muziek het muziekcorps van het achtste regiment infanterie te Arnhem den eersten prijs, eene zilveren medaille en 400, en dat van het zevende regiment infanterie te Amsterdam den tweeden prijs, eene zilveren medaille, behaald. De Staatscourant behelst het programma voor de opening van de vergadering der Staten- Generaal, op 17 dezer. Het stoomschip „Celebes" is den 8sten dezer van Batavia naar Nieuwediep vertrokken. Zaterdag werd te Amsterdam de tweede algemeene vergadering der Vereeniging voor lijken verbranding gehouden. Uit het jaarverslag, door den voorzitter, dr. E. De Vrij, uitgebracht, bleek o. a. dat het ledental der Vereeniging 1250 bedraagt. Een voorstel tot „het uitloven van een prijs van f 200 voor eene wetenschappelijke, in algemeen bevattelijken vorm geschreven verhandeling, hoog stens 5 vel druks groot, over de lijkenverbranding als de verkieslijkste wijze van lijkenbehandeling", werd goedgekeurd met groote meerderheid, nadat volgens amendement van het departement Botter dam, de laatste zes woorden vervallen, omdat die een reeds besloten denkbeeld uitdrukken, terwijl het depart. Leiden er aan toevoegen deed: „te schrijven in de Nederlandsche taal". De volgende jaarvergadering zal te Arnhem worden gehouden. Tot leden van het hoofdbestuur, te 's-Gravenhage woonachtig, werden herkozen dr. J. Rutgers en W. C. A. Staring. Voor de periodieke aftreding van 4 leden, uit alle leden der vereeniging te kiezen, werden herkozen de aftredende bestuurders dr. A. A. Eokker, dr. S. Hoogewerff, prof. D. Huizingaen prof. A. C. Oudemans. In de plaats van prof. Oudemans, die eene benoeming niet meer wenschte, werd gekozen prof. Eranchimont te Leiden. In de plaats van dr. J. Teixeira de Mattos, die bedankt heeft als bestuurs lid, werd benoemd mr. C. De Jong van Beek en Donk. Amsterdam deed het voorstel de gemeente besturen van Nederland aan te schrijven om het daarheen te leiden, dat de overblijfselen, door ruiming van grafruimten en begraafplaatsen ver kregen, verbrand worden. Dit denkbeeld werd goedgekeurd. Een voorstel om het hoofdbestuur te machtigen een transportabelen lijkoven aan te schaffen met het oog op het voorgaande en voort gevloeid uit dit voorstel, werd aangenomen met algemeene stemmen. Aan de hoogeschool te Groningen is bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Conrad Mensinga, geb. te Groningen. Door de enquête-commissie werden Zater dag gehoord de heeren G. J. W. Berghuis, plaats vervangend districtsveearts te Middelburg; J. P. Treub, burgemeester der gemeente Voorschoten, en J.- H. Ebels, landbouwer te Kroonpolder. Zr. Ms. schroefstoomschip „Macassar", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. J. G. Commijs, is in den ochtend van den 8sten dezer van Malta naar Smyrna vertrokken. Voor rekening der gemeente Monster werd heden in het lokaal van het provinciaal bestuur te 's-Gravenhage aanbesteed het bouwen eener openbare school in de buurtschap Kwintsheul (gemeente Monster) met verdere werken, zooals een en ander is omschreven in het door Burg. en Weth. der gemeente Monster den 27sten Dec. 1876 vastgesteld en door gedep. staten dezer provincie»

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1