BUITENLAND. Turkije. Telegrammen. te Arnhem tot twee jaren gevangenisstraf veroor deeld. Tegen audere oproermakers wordt thans ten crimineele geïnstrueerd. De dief der biljartballen uiteentap perij in de Oudekennissteeg te Amsterdam, van wiens zaak de vorige week werd melding gemaakt, is door de arrondissements-rechtbank aldaar veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Gisteren is te Rotterdam aangehou den en naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht H. G. De R., wonende in de Oudaenstraat, die, behoorende tot eene club kooplieden in alle mogelijke goederen, zonder pakhuis of kantoor te hebben, in den laatsten tijd een en ander had gekocht, maar niet betaald en inmiddels de koopwaren weder van de hand gezet. De heeren prof. J. A. Alberdingk Thijm en mr. W. W. Van Lennep te Amsterdam hebben aan hunne stadgenooten een brief rondge zonden met eenige vragen omtrent de Amsterdamsche volkstaal. Zij wenschen namelijk eene bijdrage te leveren tot de kennis der Amsterdamsche dialecten, voor zoo ver die nog leven op de tong der be woners van de verschillende buurten. Gistermiddag is te Rotterdam een sjouwer, die op de leuning van de Pakkenbrug zat te slapen, achterover in de Nieuwehaven op den kant van eene schuit gevallen, waardoor hij het linker dijbeen gebroken heeft. Hij is naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Maandag omstreeks twee uren, toen de spoorwegbrug over de Gouwe tusschen Gouda en Moordrecht gesloten was, omdat een trein moest passeeren, is de rijks stoomkanonneerboot „Dog", komende van Gouda, tegen die brug aangevaren en heeft daaraan vrij belangrijke schade teweeg gebracht. Gedurende de herstelling, waartoe on geveer drie weken tijds gevorderd zal worden, zal een der beide op de brug liggende sporen niet berijdbaar zijn, zoodat in het belang der veiligheid bijzondere maatregelen zijn genomen, welke in- tusschen voor sommige treinen wellicht eene kleine vertraging zullen kunnen veroorzaken. Door de aanvaring is de vaart door de brug gestremd ge weest tot 5 u. 20 min. des namiddags. De in het afgeloopen jaar gedane strandmetingen vergeleken met die van 1857, toonen aan, dat in Zuid-Holland de duin voet is afgenomen 575 meter, de hooge laagwaterlijnen duinwaarts respectievelijk zijn verplaatst 8 en 9 meter, en dat de duinvoet 0,19 meter is verlaagd. De strandmetingen in 1876, vergeleken met die van 1843, toonen aan, dat in Noord-Holland de duinvoet is afgenomen 6.30 meter en de hoog- en laagwaterlijnen zeewaarts respectievelijk 2.15 en 1.64 meter zijn verplaatst. Te Woerden werd Dinsdag harddra- verij gehouden, 's voormiddags eene van paarden, die nimmer een prijs gewonnen hadden, 's namid dags eene van paarden van zessen klaar. Bij den eerste wedstrijd werd de prijs behaald door het paard Onverwacht, van den heer C. Ouddijk, te Waddinxveen, bereden door den eigenaar; de premie door het paard Boerin, van den heer A. Bos, te Zevenhuizen, bereden door den eigenaar. De prijs bij de tweede harddraverij, een tafel-mid delstuk en twee karaffen, werd gewonnen door het paard La Vitesse, van den heer J. Smits, te Dubbeldam, pikeur J. de Boer; de premie, een kleiner middelstuk met karaffen, door het paard Cornelia, van den heer W. üoon, te 's-Graven- hage, pikeur A. Bos. Een Duitsch blad, de Kissinger „Saale-Zeitung", stelt de vraag: „Waarom is bij het tegenwoordige muntstelsel voor het nieuwe twee-markstuk de zoo passende naam van Bismark niet ingevoerd Het antwoord luidtOmdat Bismark er tegen heeft dat de socialisten hem geslagen zouden ziendat de nationaal-liberalen hem in hun zak zouden steken, en dat de cleri- calen hem naar welgevallen zouden kunnen in wisselen voor iets anders; en voorts óók, omdat velen in het land oordeelen, dat hij reeds te veel zijn stempel op allen gezet heeft. Te IJieuw-York heeft den 3den dezer weder een hevige brand gewoed. Hij ontstond te 9 uren 's morgens in Hale's piano-fabriek, in de Thirtyfiflh-street. Het hooge gebouw, waarin 200 personen arbeidden, stond binnen weinige minuten geheel in vlam. Vele personen sprongen uit de boven ramen 20 of 30 werden op die wijze gekwetsten volgens sommige schattingen (zoo seinde de cor respondent van den „Times" te Philadelphia) kwamen er een honderd in de vlammen nf door den val om 't leven. Het vuur breidde zich snel uit bij een sterken winden daar de toevoer van water om te blusschen gering was, zoo moest meu toezien hoe 38 gebouwen werden in de asch gelegd, alvorens de vlam vermeesterd was. De schade wordt begroot op 1,500.000 dollars. Eene stoombrand- spuit moest uit hoofde van de hitte verlaten en zelf aan den gloed prijsgegeven worden. Het „spoorweg-regiment" te Berlijn hield in den nacht van 23 op 24 Augustus 11. een zeer interessante oefening. Zij had ten doel in den kortst mogelijken tijd, op een moeilijk terrein en gedeeltelijk gedurende den nacht, eene spoorweglijn te leggen. Tot volvoering van dit plan had het regiment zich per extra-trein over den militairen spoorweg naar den bij Speerenberg gelegen Puiberg begeven. De weg liep van Klaus- dorf uit in sterke bochten en bij een aanzienlijke stijging 1 20 tegen dezen berg op. De aardwerken, het leggen der dwarsliggers en rails werden gedeeltelijk bij fakkellicht uitgevoerd, ter wijl daar, waar moeilijke en meer nauwkeurige opmetingeu of het richten van rails enz. moesten geschieden, het werk door eene draaibare electri- sche lamp werd verlicht, die daartoe op den top van den berg was geplaatst. De door de lamp op grooten afstand beschenen vlakten waren helder verlicht en het geheele werk kon met de uiterste nauwkeurigheid worden uitgevoerd. Het was, zoo schrijft men, een lust dit ijverige werken en woelen te aanschouwenzeer snel was de weg vlak ge maakt, spoedig lagen de dwarsliggers, rail aan rail werd gelegd en in korten tijd was een groot deel der baan gereed. Den volgenden dag keerde het regiment naar Berlijn terug en reeds den 25sten werd de nieuwe spoorweg door locomotieven be reden. De lijn eindigt boven op den bergtop in eene bocht van slechts 15 M. straal. Men bericht uit Christiania, dat een begin van verwezenlijking zal worden gegeven aan het plan om een reeks van stations in de noord poolstreken op te richten. Dat zal geschieden door luitenant Weyprecht, een der leiders van de zoo bekende noord pool vaart in 1874 ondernomen, en den heer Wilczek, die bedoelde expeditie bijna geheel heeft bekostigd. Genoemde heeren hebben aan den chef van het meteorologisch instituut te Utrecht medegedeeld (zoo bericht de „Weser- Zeitung"), dat de door hen op het getouw gezette expeditie een jaar ongeveer zal duren, en dat zij voornemens zijn een meteorologisch observatorium op te richten op 't noordelijk gedeelte van Nova Zembla. Het voornemen bestaat, om nog vele ande ren stations van dien aard op den hoogst moge lijken breedtegraad op te richten, waartoe dusdanige punten zullen gekozen worden, welke gemakkelijk toegankelijk zijn. Men heeft tot dat einde het oog geslagen op Spitsbergen, circa op 80° N.Br. gelegen, de kust van Siberië dicht bij de rivier de Lena, een punt in de nabijheid van Barraro Sund, Upernavik op Groenland. Als verbindings punt tusschen deze stations zal het station op Novaja Sembja dienen. Ten einde deze stations met het vasteland van Europa te verbinden, zal een station in Einmarken moeten opgericht worden. ïn de nabijheid van de Fedderwar- derzijl (in 't Oldenburgsche) vindt men aan den rand van het vaarwater, in het slijk, eene oude begraafplaats met zoogenoemde tongraveu. Deze kringvormige graven hebben eene doorsnede van circa 3/i tot 1 meter; de wanden bestaan uit hard slijk, alsof ze van zoden waren opgezethet bin nenste van de ton is ter diepte van ongeveer l1/i tot 1meter met week slijk gevuld. In deze graven vindt men urnen iu verschillende grootte, ten deele goed gebleven, ten deele tot scherven gebroken. Onderscheidene van deze urnen zijn reeds naar het kabinet van oudheden te Oldenburg opgezonden. Wilhelm T a p p e r t maakt in het „Musikalische Wochenschrift" een volkslied uit de zestiende eeuw bekend, dat op eene merkwaardige wijze ontdekt en aan de vergetelheid ontrukt is. De heer Eduard Ivremser, een musicus, die in Weenen in hoog aanzien staat en niet alleen voor zijne kunst leeft, maar ook andere kunstvakken bestudeert, bezocht, naar het „Wiener Tagblatt', verhaalt, op zekeren dag eene tentoonstelling vat oude kopergravures en beschouwde aandachtig eene ets van Rembrandt, waarop een jongman ij de dracht der zestiende eeuw muziek maait en een opengeslagen muziekboek voor zich heelt Een blik op de noten gaf Kremser de overtuigd dat deze niet slechts waren aangegeven, maar ooi eene bepaalde melodie vormden. Met het bloofe oog evenwel was die muziek niet te lezen; maai met behulp van optische instrumenten slaagde hii er in de noten te ontcijferen en hij kwam ni tot de aangename ontdekking, dat Rembrandt eene melodie, welke, naar men vermoedt, in zestiende eeuw zeer in zwang was, op het noten- boek, dat de jonge man in de hand had, had geëtst. De muziek op die wijze door Kremser ont dekt, is door Wilhelm Tappert publiek gemaakt. Hel is eene vroolijke melodie in 14 maten, die door Kremser vierstemmig is gezet en thans in druk is verschenen. Het onderzoek omtrent vervalsching van levensmiddelen wordt te Berlijn vanwege de openbare autoriteit krachtig voortgezet. Nadat dezer dagen eene aanzienlijke partij vervalschte peper in beslag was genomen, is nu geconstateerd, dat er onder den naam van chocoladepoeder ea mengsel wordt verkocht, bestaande uit tarwemeel, schuurzand, ijzeroker en andere dergelijke bestand- deelen. De vermaarde „keizersdrank", die erdoor fabrikanten en winkeliers wordt aanbevolen al; middel tegen rheumatisme, maag-, zenuw-, nier kwalen enz., bestaat, blijkens een rechterlijk vonnis te dier zake, eenvoudig uit spiritus, vruchtensap, suiker en water. F*r ankrij li. Het stoffelijk overschot van den heer Thiers zal Zaterdag in het Hotel der invaliden bijgezet worden, eene eer, die tot dus ver uitsluitend ten deel viel aan militairen, doch gerechtvaardigd is door de uitstekende diensten, welke Thiers aan het land bewezen heeft. Mac Mahou zal nu zijne verdere reis opschorten. Rusland. Uit Gornji Studeni wordt door generaal Eme- retinsky gemeld, dat Lowtcha den 3den na een gevecht van twaalf uren is ingenomen, ondanks de van nature sterke stelling, die nog verstrekt was, en den hardnekkigen tegenstand der Turken. De verliezen zijn nog niet nauwkeurig bekend; generaal Rasgildiajeff is gewond. Uit Konstautinopel wordt gemeld dat Achmed Pacha Dinsdag de Russen uit Kadikoi, westelijk van Rustschuk, heeft verdreven. De Turken blij ven met hun geschut den weg naar Gabrova be- heerschen; het kanonvuur wordt volgehouden. Volgens berichten uit Kars zijn de Russen, na versterking ontvangen te hebben, op de positie van Ismail Pacha aangerukt, door wien van Kara- kiftissa eene verkenning werd uitgezonden tegen de Russen, die zijn linkervleugel aan de zijde van Abbas bedreigden. Toen het doel bereikt was, weken de verkennende troepen voor de overmacht. PARIJS, 5 September. Afgevaardigden van de republikeinsche partij komen van alle kanten. Men verwacht dat de 362 tegenwoordig zullen zijn bij de begrafenis, en dat verscheidene steden, zooals Belfort en die in Elzas-Lotharingen, deputaties zullen zenden. Het lijk van Thiers is overgebracht in zijne woning alhier op het plein Saint-Georges, onder een grooten toevloed van menschen. Geen enkele kreet werd gehoord. WEENEN, 5 September. De „Polit. O meldt uit Belgrado dat de militie van den eerst® ban bevel heeft ontvangen om op te rukken. Z'j moet tot den 13den dezer op marsch zijn, om op de punten van vereeniging te komen. Pe militie voor den tweeden ban is opgeroepen, bc vorst van Servië neemt het opperbevel over de troepen op zich. KONSTANTINOPEL, 5 September. Eene de pêche uit Schumla meldt dat het corps, betwe te Rasglad stond, de Lom gepasseerd en in e

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2