Loois, M. D. Neeteson en H. Koen, terwijl een fraai zilveren horloge werd overhandigd aan de 22 sergeanten-majoor. Bij kon. besluit is bepaald, dat de tegen woordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 dezer, des namid dags te twee uren. De minister van binnenlandsohe zaken is gemachtigd om zich, op het bepaalde tijdstip, te begeren in de vergadering der Staten- Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in naam des konings te sluiten. De heer dr. Yan Eyken heeft eervol ontslag verzocht als rector van het gymnasium te Delft. Z. M. heeft aan dr. J. C. Matthes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningenbenoemd tot burgem. der gem. Hoogwoud en Opmeer J. C. Albrecht, te Wassenaar; aan mr. H. J. D. Graafland eervol ontslag verleend uit zijne betr-. van ontv. der registr. voor de burgerl. acten te Maastricht, behoudens aanspraak op pensioenW. Van Nouhuys, thans ontv. der dir. bel. enz. te Valkenswaard, benoemd tot ontvanger derz. mid delen te Hulst; jhr. G. T. A. Calkoen, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Sneek, benoemd tot ontv. der in- en uitg. rechten en van den waar borg op gouden en zilveren werken te Groningen. Gemengd Nieuws. Naar men aan het „Vaderland" mede deelt, maakt de minister van binnenlandsohe zaken bezwaar het aangeboden ontslag der officieren van de dd. schutterij te Kampen aan te nemen. Waar schijnlijk zal nu de stedelijke kapelmeester bij de schutterij geen dienst meer doen. Op de duinen te Scheveningen ver maakten zich Zondag eenige knapen met het afste ken van vuurwerk, toen een hunner een lading brandend kruit in de oogen kreeg en blind te huis moest worden gebracht. Men vreest dat hij zijn gezichtsvermogen onherstelbaar verloren heeft. Aan het station Delft van den Holl. IJzeren-Spoorweg zijn Zondag, ter gelegenheid der kermis aldaar, circa 10,000 personen af- en inge stegen. Nagenoeg 4400 retour-biljetten werden aldaar ingenomen van Den Haag, Schiedam en Rotterdam, behalve die der meer verwijderde stations, terwijl te Delft 1297 plaatsbriefjes zijn afgegeven. Maandag-avond begaf eene vrouw, aan de Rechter Rottekade te Rotterdam woonach tig, zich naar het bed van haar zesjarig zoontje, om hem toe te dekken, waarbij zij eene brandende petroleumlamp in de hand hield. Het kind strekte in zijne slaapdronkenheid de hand uit en sloeg tegen de lamp, zoodat deze sprong en liet kind zoo deerlijk werd gebrand, dat het naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. Ook de moeder heeft brandwonden aan de handen bekomen. De brand die ontstond is door de hulp van een agent van politie gestuit. Een vreemdeling, die gistermiddag na het eindigen der groote zaken de Amster- damsche Beurs wenschte te bezien, is op aller- onbeschoftste en meer dan kinderachtige wijze bejegend door degenen, die te halfvier zich daar nog bevondenten einde raad, en machteloos tegen over deze aanranders, heeft hij hen uitgedaagd hem nogmaals te naderen en toen niemand antwoordde, noch ook iemand, naar het schijnt, eene poging deed, om zulk onbehoorlijk gedrag te verhinderen, of zich daarover te verontschuldigen, hen genoemd met den eenigen naam die onder deze omstandig heden gepast heeten kon. Het „Handelsblad" kan er zich slechts over verheugen, dat de heer Dupré, uit het kanton Ereiburg, onmiddellijk op den inval kwam, om zich tot hare redactie te vervoe gen en dus zijn wedervaren mede te deelen in een Nederlandsch blad, dat uit den aard der zaak in het buitenland niet algemeen wordt ge lezen. De zaak blijft daardoor nog onder ons en kan onder ons voorgoed worden afgedaan, ofschoon ze natuurlijk alleen te wijten is aan het gepeupel van de koopmansbeurs, dat zich, na het vertrek der wezenlijke mannen van zaken, daar allerlei vrijheden schijnt te veroorloven. Terwijl de nieuwe schouwburg te Rotterdam reeds eenigen tijd geopend is, zal dit met den grooten schouwburg aldaar aanstaanden Vrijdag plaats hebben. Mej. Cath. Beersmans zal dan voor 't eerst als lid van het Rotterdamsch tooneelgezelschap optreden. Met het oog op haar début, werd „l'Etrangère" van Dumas voor deze opvoering gekozen. De titelrol wordt door mej. Beersmans vervuld en in de rol der „Duchesse" zal mevr. De Vries optreden. De scheepvaartbewegingte IJ muiden bedroeg van Januari tot en met Augustus in dui zendtallen scheepstonnen naar de volgorde der maanden: 36, 38, 53, 66, 82, 88, 106 en 117. Een paard, toebehoorende aan een landbouwer in Breedenbroek, werd voor eenige dagen aan een bijenschuur gebonden. Een weinig later lagen eenige kopven omgeworpen en het paard vond men terug geheel en al bedekt met bijen, welke natuurlijk niet nalieten van hare angels gebruik te maken. Het paard is aan de gevolgen bezweken. Maandag-avond heeft de trein, die te 8.37 van Leeuwarden vertrok, bij Grijpskerk eene koe overreden. Een waggon is ontspoord, hetgeen drie uren oponthoud veroorzaakte. De heer E. te 's-Hertogenbosch was gewoon tegen pijn in de maag een pijnstillend middel te gebruiken, dat hij in eene kist bewaarde met andere fleschjes. Zondag uit de kerk komende, waar zijne kwaal zich weder had doen gevoelen, zette hij den drank aan den mond en nam een teug. Plotseling echter ontdekte hij, dat hij eene verkeerde flesch genomen had en wel met vitriool. Ondanks spoedig aangewende hulp is hij den zelfden dag bezweken. Maandag gingen te Hoorn twee kin deren van 10 a 12 jaar, zoon en dochter van den kleermaker H., die eerst sedert korten tijd daar woont, in plaacs van naar school te gaan in een schuitje spelen, met het ongelukkig gevolg, dat beiden te water geraakten en verdronken. Uit Grave wordt gemeld: Zondag avond was aan de leden van de sociëteit „Nut en vermaak" een zeldzaam genot bereid. Vele jaren geleden waren vele muziekliefhebbers opge togen over den bijzouderen aanleg van een zeer jeugdig meisje voor het pianospel; zij was een dochtertje van den heer Kühne, toen muziekon derwijzer alhier. Thans kwam zij, na jaren lang als pensionnaire van Z. M. den koning de leer linge van Eranz Liszt, Vieuxtemps en Jaëll ge weest te zijn, weder in ons midden en verrukte iedereen door haar prachtig spel. Men verneemt, dat zij nog een jaar in het buitenland zal ver toeven, Italië zal bezoeken, om zich dan in Neder land te vestigen. Op de kade de la Tournelle te Parijs is een leidekker op den nok van een huis uit gegleden en viel zittende op een ijzeren piek, welke hem doorboorde. De ongelukkige gaf een gil en was onmiddellijk dood. Het ijzer was onge veer twee decimeters diep ingedrongen. Zondag is te Charlois een knaap die de koeien van zijn vader opdreef naar de melkplaats, door een van die dieren belangrijk gewond. De koe stak een barer horens in den mond van het kind en doorboorde de wang, daarin eene wond scheurende van rechthoekigen vorm. Aan de hoogere handelsschool te Venetië is een cursus geopend voor deJapansche taal. De Japansche regeering, hiervan kennis ge kregen hebbende, heeft aan deze inrichting eene verzameling van 1500 Japansche schoolboeken ten geschenke gezonden. Voor 't eerst heeft men dezer dagen te Parijs versch ossen- en schapenvleesch verkocht, uit Amerika met de „Erigorifique" aangevoerd. Het vleesch was 105 dagen oud. Van buiten ziet het zwart; van binnen is het versch en ziet het er zeer goed uit. De aanvoer bedroeg 6000 K.G. Dat het vleesch zeer in den smaak viel, bewijst de menigte, die zich van den vroegen ochtend af aan de deuren van het verkooplokaal verdrong, waar het geconserveerde vleesch gedebiteerd wordt. Alle personen, die er van gekocht hadden, schenen zeer voldaan te zijn over de goedkoopte en over de uitmuntende qualiteit. BUITENLAND. Frankrij k. Ten aanzien der internationale tentoonstelling van 1878 te Parijs heeft de president der Eransche republiek de onderscheidingen geregeld, die zullen worden toegekend. Daarbij wordt eene som van l'/2 millioen ft beschikbaar gesteld en eene jury ingesteld, welks bestaat uit 350 vreemde en 300 Fransche we< kelijke leden, terwijl bovendien 175 vreemde e. 150 Fransche plaatsvervangende leden zullen worden benoemd. De vreemde juryleden en plaatsvervangers worden over de verschillende natiën, welke in. zendingen doen, verdeeld in evenredigheid tot de door elke bezette plaatsruimte, het getal inzenders en het belang der inzendingenzij worden benoemd door de verschillende regeeringen. De Eranscfo juryleden en plaatsvervangers worden benoemd door den president der republiek, op de voor dracht der tentoonstellingscommissie. Voor de afdeeling kunstwerken worden be schikbaar gesteld: 17 eeremedailles en kunst werken van Franschen oorsprong; 32 medailles van de eerste, 44 van de tweede en 88 van dt derde klasse. Voor die afdeeling bestaat de jnrj uit 63 ledende verhouding tusschen de Franschen en vreemden wordt door den president der repu bliek, op de voordracht van den minister va landbouw en koophandel, vastgesteld. Voor k inzendingen van landbouw en fabrieknijverheil worden beschikbaar gesteld: 100 groote medailles voor bijzondere onderscheidingen; 1000 goudej, 4000 zilveren en 8000 bronzen medailles, alle op denzelfden stempel geslagen8000 eervolle vermel dingen. De verdeeling dezer onderscheidingen over de verschillende onderafdeelingen geschiedt door de algemeene tentoonstellingscommissie. De groote medailles dienen ter belooning hetzij van uitvindingen of verbeteringen welke eene gewichtige verbetering in het fabrikaat of in de wijze van bewerking hebben gebracht, hetzij van collectieve inzendingen, welker geheel buitengewoon verdienstelijk is of een buitengewoneu vooruitgang bewijst. De inter- naiionale jury vangt hare werkzaamheden aan op 1 Juni en eindigt ze op 1 September 1878. Eene dépêche uit Parijs meldtDe he« Thiers had in de laatste dagen veel gewerkt, zijd gezondheidstoestand was echter goed gebleven. Hij werd zelfs Maandag-avond hier verwacht om met een aantal republikeinsche notabiliteiten eene bijeenkomst te houden. In den namiddag coi.' mevrouw Thiers bericht dat hij wegens ongesteld heid niet kon komen. Reeds tegen 4 uren scheen zijn toestand hopeloos. Het bericht van zijn dood heeft veel sensatie verwekt. De „RépubliqueFran- 9aise" verscheen gisterochtend in een rouwrand. De „Temps'deelt omtrent het overlijden van den heer Thiers de volgende bijzonderheden mede: Hij had den Zondag-avond met vrienden zeer opgewekt doorgebracht en eene goede nachtrust genoten. Na vroeg te zijn opgestaan, arbeidde hij tot halfacht in den morgendaarop ging hij eene kleine wandeling maken en naar zijn paarden zien, Te acht uren keerde hij naar huis. Te twaalf uren ontbeet hij. Tegen 't einde van den maaltijd hoorde men hem eenige woorden stamelen. Mei bracht hem te bed, en de geneesheeren zagen dadelijk 't ernstige van zijn toestand in. Mosterd- pleisters werden hem aan de beenen, bloedzuiger: aan den nek geplaatst. De lijder scheen geheel gevoelloos. Nadat hij twintig minuten aldus ge legen had, werd dokter Barthe ontboden, en bulletin meldde 't bedenkelijke van den toestand- Te 6 uren 10 minuten was alles voorbij. Het lijk is in den salon op een bed gelegd, met ontbloot hoofd, de rechterhand op de borst, den linker arm langs de zijde. Nog zijn de trekken me; veranderd. De doode schijnt te slapen. Meissof nier, de schilder, maakt eene schets voor eei; schilderij van het doodsbed. Woensdag zal het stoffelijk overschot naar Parf worden vervoerd. Op de korenbeurs is besloten geen zaken te doen op den dag der begrafö'-' I Volgens „La France" zou die dag op VzjAi vallen. Mac Mahon heeft bevolen dat de begin'; nis plaats hebbe op kosten van den staat. Gehee Parijs is onder den indruk van 't verlies. Mee verwacht een nationaal rouwbetoon. Generaal Roguet, gewezen adjudant vac Napoleon HI, is overleden. Hij heeft zijn ge- heele vermogen gelegateerd aan den keizer ij ken prins. Een fabrikant te Lyon was op het den beeld gekomen, om zakdoeken met het potre- van Thiers en Gambetta te vervaardigen. "a

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2