Mijnheer de Redacteur, Onder de gemeente Nieuw era na stel, even voorbij den limietpaal, die de Vondel kade van den Overtoom scheidt, heeft Zaterdag nacht eep beschonken boerenarbeider zijn vrouw met een mes aan den pols verwond, daarna bracht hij zijn schoonmoeder twee sneden in den hals toe, en een buurman, die tusschenbeide wilde ko men, ontving van hem een steek in den rug. Van de drie getroffenen is de buurman niet buiten ge vaar. De dader werd Zondag-ochtend naar het gemeentehuis van Nieuweramstel aan de Utrecht- schezijde gebracht en van daar naar de gevange nis te Amsterdam getransporteerd. Langs het spoorwegstation te Maastricht zijn dezer dagen vele Russische land verhuizers gepasseerd. Allen klaagden over de weinige welvaart, die thans bij hen te lande heerscht en waardoor zij zich genoodzaakt zagen hun va derland te verlaten. Het jonge meisje, dat zich Vrijdag op den Westervoortschen dijk nabij Arnhem door den spoortrein heeft laten overrijden, schijnt tot die daad te zijn overgegaan om aan de herhaalde mishandelingen van haar vader te ontkomen. De justitie heeft zich deze zaak aangetrokken en doet onderzoek. De ongeregeldheden te Arnhem schij nen als geëindigd te kunnen worden beschouwd. De patrouilles werden dan ook Zondag tot de helft ingekrompen en zullen waarschijnlijk spoedig ge heel ophouden. Zondag-avond trok een groot ge deelte der schutterij, na het inrukken, zingende en met opgeheven geweerkolven langs de straten, waaraan eerst de komst van een 25tal agenten van politie een einde maakte. Onder het personeel der agenten, dat zich dezer dagen zoo uitstekend van zijne plichten heeft gekweten, is één dronken bevondenhij werd terstond geschorst en den volgenden ochtend ontslagen. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag heeft eene hevige vechtpartij tusschen een burger en twee militairen plaats ge had, waarbij deze laatsten dermate verwoud wer den, dat zij, na in arrest genomen te z(jn, ter stond naar de garnizoens-infirmerie moesten wor den overgebracht. Natuurlijk wordt de vraag be handeld wie de gebroken ruiten betalen moet. De eigenaars zouden liever zien, dat de huurders ze betaalden en de huurders brengen liever de schade op rekening van de eigenaars. Er zijn er ook, die van oordeel zijn, dat de gemeente er toe ge houden is, en eene burgerjuffrouw beweerde op de stelligste wijze, dat de gemeente moest betalen, omdat de glazen waren ingeworpen door „stads- oproermakers". Naar men verneemt hebben de luit.- kolonel-commandant en het geheele corps officieren der dienstdoende schutterij te Kampen aan Z. M. den koning eervol ontslag aangevraagd, ten gevolge van de bekende quaestie met den kapelmeester van het stedelijk muziekcorps. Zaterdag is een deputatie uit het corps officieren naar Den Haag vertrokken, ten einde een mondeling onderhoud te hebben met den minister van binnenl. zaken. Door de rijksambtenaren te Olden- zaal werden Zaterdag twee groote manden aange houden, die naar het heette vol eieren waren, maar bij onderzoek bleken gevuld te zijn met merinos, moiré, thibet en andere fijne wollen stoffen, naar men zegt voor eene waarde van ruim f 2000. Te Brouwershaven heeft zich eene commissie gevormd tot regeling eener feestviering bij gelegenheid van den 300jarigen geboortedag van Jacob Cats. De „Middelb. Ct.meldt, dat mejuf frouw Mina Kruseman Zaterdag-ochtend per spoor van Middelburg vertrokken is, om zich naar Indië te begeven, waar zij een tiental jaren denkt te verblijven. Te Napels zal zij zich inschepen aan boord van de „Prinses Amalia". Door A. Tt. Evenhuis is cassatie aan- geteekend van het arrest van het hof te Leeuwarden, waarbij hij wegens moedwilligen doodslag tot 20 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Een telegram uit Alexandrië meldde aan de „Daily News", dat de drijvende cilinder, die de Naald van Cleopatra bevat, in ondiep water vastgeraakt en lek geworden is. Dit oponthoud is in zeker opzicht niet eens te betreuren. Immers, men heeft nog volstrekt niet kunnen beslissen wdér te Londen de obelisk zal moeten prijken overal vindt men dat zij veeleer tot misstand dan tot sieraad strekken zal. 't Zou dus kunnen ge beuren dat de logge steenklomp in de Theems arriveerde, vóór iemand wist wat er mee aan te richten, 't Geschenk van den khedive dreigt Londen in den weg te staan, evenals eene andere oudheid de Temple Bar. Zoowel te Parijs als te Londen wor den thans personen in hechtenis genomen, ver dacht van te hebben deelgenomen aan den groo- ten diefstal van effecten op den spoortrein van Calais naar Dover. Men is in beide steden aan gevangen met den verkoop der gestolen waarden. Ch. Martin, een Eranschman, is te Londen aan gehouden, terwijl hij bezig was met stukken te verkoopen. De hoofdschuldigen en de hoofdsom blijven echter nog zoek. Het schijnt eene goed georganiseerde bende te wezen, die reeds haar derden welgeslaagden roof op groote schaal heeft uitgevoerd. Bij het reeds vermelde spoorwegon geluk in de nabijheid van Desmoines, Iowa, zijn, naar men thans mededeelt, 20 personen omgeko men en 49 gewond. De trein is niet, zooals eerst gemeld werd, in een riviertje geloopen, maar wegens het wegspoelen van eene brug gedurende hevige stormen in een ravijn gestort. Uit een particulieren brief uit Atjeh, dd. 10 Juni, is het volgende ontleend„Ik kan niet ontkennen, dat een goede dosis nieuwsgierigheid mij plaagde, toen ik te Samarang aan boord van een prachtige zeestoomboot stapte, om als gouver- nements-passagier naar het noorden van Sumatra te worden overgevoerd. Na een dag oponthoud te Batavia zetten wij koers naar het eiland Banka; ik bezocht vluchtig de hoofdstad Muntok, en wij stoomden door langs Riouw naar Singapore, alwaar de boot het anker liet vallen. U eene beschrijving te geven van de prachtige hoofdstad van Engelsch Indië ligt buiten mijn bestek, 't zij voldoende aan te stippen, dat geene der Oost-Indische havens bij Singapore in de schaduw kan staan. Na nog even te Poeloe Pinang te hebben aangelegd, be reikten wij eindelijk de reede van het beruchte rooversnest Atjehwij hadden negen dagen en nachten gestoomd. De eerste aanblik op de kust was prachtig schoonhet oog rust met welgevallen op het een drietal uren verwijderde, grillig zich hemelhoog verheffende gebergte, hetwelk de uiterste punt van Sumatra in de geheele breedte doorsnijdt. Nu, voor dat ongelukkig plekje grond zijn reeds millioenen besteed en duizenden menschenlevens opgeofferd; het zoo 't schijnt voor Europeanen schier ontoegankelijk gebergte strekt tot struikel blok, en het is in de kloven en ravijnen, dat het Atjehsche volk zich met have en goed ophoudt, het is daarheen waar zij zijn gevlucht en van waaruit zij den gueriila-oorlog voortzetten. De door de genie aangelegde spoorweg bracht mij van de landingsplaats Oleh leh naar Kotta-Radja (den Kraton)ik installeerde mij en trachtte mij al spoedig in den doolhof van militaire en andere gebouwen te orienteeren, want in de paar jaren, dat dit gedeelte van het uitgestrekte rijk in ons bezit is, is er zeer veel gebouwd, en werken thans dagelijks p. m. 2500 vrije arbeiders, p. m. 150 Javaansche en 200 Chineescbe timmerlieden en tal van andere ambachtslieden uit alle oorden van den Archipel aangeworven; de sommen gelds die hier bij de uitvoering van werken worden ver knoeid, zijn verbazend groot; ik heb hiervan aardige staaltjes aangeteekend. De oorlog woedt nog onafgebroken voort, nog hedenmorgen vertrok het 12de bat. infanterie, om het weerspannige Ana- laboe te gaan tuchtigendat is nu de tweede maal in de drie maanden dat ik mij hier bevindthans hebben zij ouze kleine bezetting ingeslotener zullen spaanders vallen, het heet dat de geheele Oost- en Westkust is onderworpen, maar het dik werf herhaald gebulder van het geschut bewijst het tegendeel; het ongeluk is, dat een groot ge deelte onzer troepen over een zestigtal kleine posten van 40 a 50 bajonetten is versnipperd. Er heerscht hier eene verschrikkelijke hitte; meermalen rijst de thermometer tot 98° Eahr. en ofschoon de ge zondheidstoestand gunstig wordt genoemd, is het hospitaal gemiddeld met 12 a 1300 lijders bevolkt; de sterfte onder vrije arbeiders en dwangarbeiders is groot. Ik zag er jl. Zondag 17 in zakken ge naaid naar het kerkhof dragen." BUITENLAND. Groot-Britannië. Aan generaal Grant werd Vrijdag met passende staatsie 't eereburgerschap van de stad Edinburgh toegekend. In de zaal, waar de plechtigheid plaats vond, verdrongen zich ruim 2000 toeschouwets die den ex-president der Amerikaansche unie ee zeer hartelijk welkom toebrachten. Het diplom werd den generaal overhandigd in een zilveren dooser stond op vermeld, dat de onderscheiding strekken moest ten blijke van waardeering zijner verrichtingen als krijgsman en staatsman, en ook van zijn streven tot 't handhaven eener vriend schappelijke verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Britannië. De verzameling van voorwerpen, door dr. Schliemann op zijne nasporingen naar Trojaanscbe oudheden gevonden, zal spoedig in het South- Kensington-Museum te Londen te zien zijn. In Engeland heeft men zich gehaast dankbaar het aanbod aan te nemen, dat in 1874 aan de Fransche regeering gedaan, maar niet aangenomen werd. De verzameling is, naar de Engelsche bladen be weren, volstrekt ongelijk aan eenige andere arcbaeo- logische collectie. De voorwerpen hebben een ander karakter dan de bekende Grieksche oudheden. Rusland. De „Polit. Corresp." meldt uit Bucharest van 2 dezerDe geheele Rumenische armee, met in- begrip der reserve, is Zaterdag bij Dorania der Donau overgetrokken. Nikopolis zal uitsluitend door Rumenische troepen worden bezet. Het Turksch garnizoen te Silistria heeft eene brug gelegd tot aan het Donau-eiland. Het is nog on zeker of dit werk dient ter voorbereiding van een overtocht naar Rumenisch grondgebied, dan tó alleen om op het eiland hout te hakken. Turkije. Uit Schumla wordt van 2 dezer gemeld, dat Ahmed, de commandant van Rustschuk, een uit val gedaan heeft met zeven bataljons. Uit den Schipka-pas wordt bericht dat Soliman Pacha eene voordeeliger positie gewonnen heeft tot het plaatsen van batterijen op de hoogten die het fort Nikolas omringen. De Russen zijn teruggekeerd tot de verschansingen die zij onlangs verlieten. Russische versterkingen arriveeren in den nacht, wijl de weg van Gabrovo bestreken wordt door Turkschï batterijen. Telegrammen. DEN HAAG, 4 September. Alhier is overleden Mr. M. F. Lantsheer, geboren te Middelburg, raadsheer in den Hoogen Raad, die gedurende geruimen tijd ongesteld was. LONDEN, 3 September. Een speciale corres pondent verhaalt van zijn bezoek te Schipka op laatstleden Vrijdag. Hij meldt onder anderen: Soliman Pacha heeft afgezien van verdere pogingen ter verovering van den bergpas en vertrektnaar men zegt, is hij nog te Kasaulykvolgens anderen tracht hij een anderen bergpas door te gaan. PESTH, 3 September. In het Russische hoofd kwartier had men verwacht dat Servië tegen 30 Augustus aau den oorlog zou deelnemen, doch blijkens de berichten uit Belgrado was men aldaar weder weifelende, daar men vreest voor een inval van Mahomedaansche benden. In het Russische hoofdkwartier is men ongerust ten opzichte van den Schipka-pas. PARIJS, 4 September. De dagbladen melden dat de heer Thiers gisteravond te zes uren te St.-Germain en Laye plotseling is overleden. LONDEN, 4 September. De „Daily News bevat eene dépêche uit Poredin van 31 Aug., houden de dat de laatste slag bij Plevna de verschrikkelijkste is geweest van den geheelen oorlog, en met dfj terugtocht der Turken eindigde. De Russen her namen hunne stellingen en vervolgden de Turken vrr J nabij. De Russen verloren 500, de Turken 2000 n* Aan „Daily News" wordt uit Erzerum f meld, dat het Turksche leger zich gereed om naar Alexandropel op te rukken. INGEZONDEN. Ter wille der waarheid acht ik mij verP''^*, het bericht, voorkomende in het Leidsche Dag 3

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2