LEIDSCH DAGBLAD. A9. 1877. Dinsdag 4 September. N°. S385. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mijnden.1.10. Franco per post.'*0- - Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. *-■ PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 rt-yrls105. Iedere rrRel meer0.t7|. tireolere lettere naar plaatsruimte. LEIDEN, 3 September. De minister van financiën, krachtens de wet van 20 Augustus 1859 voortzettende hel beheer over de stichting van Clara Jansdr. Van Spar wouden in aanmerking nemende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene der studiebeurzen, die, elk ten bedrage van 150 's jaars, uit de gelden van voormelde stichting worden gekwetenroept op de ouders of voogden van zoodanige jongelieden, die zich voorstellen deze maand aan de koogeschool alhier hanne voor bereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambt, aan te vangen om, voor zoover zij meencn, dat hnnne kinderen of pupillen in de termen vallen om op ondersteuning tijdens hun verblijf aan de hoogcschool aanspraak te kunnen maken, zich voor 20 September a. s. met hunne daartoe strekkende op gezegeld papier geschreven verzotken aan te melden bij het departement van financiën. Aangaande het adres van eenige ouders en voogden van leerlingen van het gymnasium en de hoogcre burgerschool, verzoekende dat eenige les uren mogen worden beschikbaar gesteld voor het godsdienst-onderwijs, vergezeld van de daaromtrent ingewonnen adviezen van curatoren van het gym nasium, commissie van toezicht en inspecteur van het middelbaar onderwijs, zijn Burg. en Weth. met de gehoorde autoriteiten van oordeel, dat het minder raadzaam is eene bepaling in het reglement als door adressanten wordt verlangd, op te nemen, maar dat er geen bezwaar bestaat met het beschik baar stellen van £én uur wekelijks voor de drie laagste klassen ten dienste van bet godsdienst onderwijs eene proeve te nemen. Mocht dan na afloop b. v. van een jaar blijken, dat inderdaad die maatregel aan het doel beantwoordt, dan zou later tot eene definitieve regeling kunnen worden overgegaan. Burg. eu Weth. stellen daarom voor, curatoren van bet gymnasinm en de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onder wijs uil te noodigen om het ouderwijs bij wijze van proefneming zoodanig in te richten als in hunne adviezen is aangegeven, wat de hoogcre burgerschool betreft met inachtneming van de door den inspectenr van het middelbaar onderwijs ge maakte opmerkingen, en om -vóór den afloop van den cursus aan den gemeenteraad de noodige inlichtingen te verstrekken aangaande de resul taten die de maatregel zal hebben opgeleverd. Met betrekking tot de laatste zinsnede van het rapport van den inspectenr declen Burg. en Weth. mede dat bij hen reeds meermalen eene wijziging van het reglement een punt van overweging heeft uitgemaakt, vermits daarin onderscheidene bepa lingen voorkomen, waarbij in strijd met de beginselen van de wet op het middelbaar onder wijs, zaken, het beheer betreffende, aan de com missie van toezicht worden opgedragen, en zij hopen eerstdaags, na verhoor van de betrokken autoriteiten, een ontwerp tot wijziging aan den gemeenteraad te kunnen aanbieden. Gedurende de eerste helft der maand Augustus zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld kondeD worden F. J. Doove, J. De Vries, J. Hillebrand, Heyn, B. jCornelissen, T. De Winter, J. Van Maanen, A. I Jongman, K. Migielse, A. v. d. Horst, Am sterdam J. B. H. Van Lierop, BredaG. Bee- rens, BrielleBreur, Anna Smit, H. F. Koks- hoorn, mej. A. Schildhuizen, 's-GravenhageH. Kluivers, Johanna van Inweyen, HaarlemA. P. Van Beers, F. Verschuere, 's-HertogenboschH. Essel, Kralingen; B. Witbol, Bocy, mej. H. Do Jong, Leiden; Marie Do Jong Schnell, Son- dershausen; M. F. Louwerman, Nijega; F. J. N. Van Dam, Sluis; mej. A. De Wit, Soestdijk W. Van der Gaag, Zocterwoude; I. Belt, Stomp- wijk; W. Oushoom, Voorschoten; H. Godierts, H. Vrolijks, beiden niet vermeld. Briefkaarten mej. Sluiter, Amsterdam; Phillippcau. Brummen Betje Van Hoven, Leiderdorp; Vau der Pol, Oadewetering. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren do hoogste prijzen f 11.00, f 21.50, f 4.50 en f 2.20; de laagste f 41.00, f 21,00, f 4.30 en f 2.15. Het antwoord der regccring op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over dc voor dracht tot herziening der wet op het lager onder wijs is Zaterdag bij dc Kamer ingekomen. In de zitting van de Tweede Kamer van 12 December 1876 werd door de heer Van Kerk wijk gewezen op de noodzakelijkheid cener wet, die bepalingen bevatte, waardoor geen spoorweg maatschappij in Nederland een gedeelte of een gehcclen spoorweg mocht verkoopen, zonder toestem ming der Nederlandscbe regcering, en welke wet tevens do macht aan de regccring gaf, om de vereischtc maatregelen te nemen, indien een spoor wegmaatschappij handelde in strijd mot deze wet. Totnutoc kan dc regeering niets anders doen dan dc concessie intrekken, ecu uiterste maatregel tot groot ongerief van het publiek. Thans verzekert de „Stoompost" dat de regecring het advies van den heer Van Kerkwijk heeft opgevolgd en bij den raad van state een wetsontwerp aanhangig is om deze zaak te regelen. De algemeeno synode der Ned. herv. kerk heeft de behandeling van het reglement op het hoogcr onderwijs ten einde gebracht en het re glement definitief vastgesteld, om aan dc stemming van de leden der provinciale kerkbesturen te wor den onderworpen. De voornaamste bepalingen, voor zoover niet reeds vermeld, luiden in hoofdzaak als volgt Dc synode benoemt do hoogleeraren uit eene alphabctisch gerangschikte en met redenen om- klcede voordracht van drie personen voor elke vacature. Deze voordracht wordt opgemaakt door eene commissie, welker leden gekozen worden door de provinciale kerkbesturen en de Waalscbc com missie uit de leden van die bestaren en hnnno secundi. Ieder kerkbestuur benoemt daartoe éën lid met zijnen secundus. De leden dezer commissie worden gekozen voor den tijd van drie jaren, zoodat telken jare een derde aftreedt. Deze zijn herkiesbaar, wanneer zij tijdens huqno aftreding leden van een provinciaal kerkbestuur of van de Waalsche commissie zijn. Die tot eene voordracht heeft medegewerkt, wordt, indien hij lid der synode is, bij de bcnooming door zijn secundus vervangen. Als een leerstoel van hooger onderwijs vacant wordt, beslist de synode, en als deze niet verga derd is, de algemcene synodale commissie, of in het belang van het onderwijs een buitengewone vergadering der synode moet worden samengeroe pen ter vervulling van de vacature, en zoo ja, wanneer deze vergadering zal plaats hebben. Uiter lijk vier weken vóór de vergadering der synode, waarin dc benoeming van een hoogleeraar zal geschieden, komt de commissie van voordracht te 's-Gravenhage bijeen. Ten aanzien van alles wat tot de vaststelling der voordracht geleid heeft, is aan de leden der commissie geheimhouding opgelegd. Den hooglcoraren is aanbevolen, toezicht te hou den op het gedrag der aanstaande evangeliedie naren, en hen in den loop hunner studiën met goeden raad bij te staan. Zij hebben het pracsi- dium bij do voorstellen der aanstaande candidaten tot den heiligen dienst. Op hun zoventigste jaar worden de hoogleeraren eervol ontslagen, of zooveel vroeger als dit om langdurige lichaams- of geestcskraukheid naar het oordeel der svnode in hot belang van het ander wijs noodig geacht wordt. Jaarwedde en pensioen worden hun gewaarborgd tot hetzelfde bedrag als dat van de jaarwedden en pensioeuon van do hoog leeraren aan de rijksuniversiteit. Voor het bijwonen van dc lessen der hooglcora ren, vanwege de Kerk aangestold, wordt jaarlijks f 50 betaald. Vrijstelling van deze verplichting is overgelaten aan bot oordeel der synodulo commissie na overleg met dc hooglecraren. De synode keurt goed en stelt vast de door hoogleeraren jaarlijks vóór 15 Juli aan te bicden lijst der lessen voor het volgend studiejaar. Een hooglecraar, die zich aan plichtverzuim of wangedrag schuldig maakt, wordt deswege gehoord, en, indien daartoe termen bestaan, door de bij uitloting op do helft barer leden verminderde sy node nit zijn ambt ontslagen. Komt hij van die uitspraak in hooger beroep, zoo beslist de gchccle synode definitief. Als dc bcnooming van hooglecraren voor de eerste maal geschiedt, biedt do commissie van voordracht aan de synode een alphahetisoli gerangschikte en met redenen omklccdo voordracht van een twaalf tal, (of indien ook Amsterdam onder deze regeling I begrepen is, een zestiental) aan, waaruit dc synode zes (of acht) hooglecraren kieat. De „Dolftschc Ct." verneemt dat door Z. M. den koning, ter gelegenheid vsn dc plechtige ter aardebestelling van wijion H. M. de koningin, ton behoeve van de algemeene armen vau Delft eene som van f 1100, en aan do Ned. herv. kerken een bedrag van f 406 is geschonken. Ook is aan de politie voor de by die gelegenheid bewezen diensten door Z. M. eene toelage van f 100 verleend. Het stoomschip „Prins Hendrik" is den 30stcn Augustus te Batavia; de „Holland", van Batavia naar Nederland, is 31 Augustus to Mar seille aangekomen. De bekende Transvaalscho protest-commissie, bestaande uit den heer Kriiger met zijn secretaris en den heer Jorissen, is uit Engeland in Den Haag aangekomen. Na een verblijf van omstreeks viertion dagen vertrekken de hoeren naar do Bel gische hoofdstad, van daar naar Berlijn, wellicht ook nog naar Petersburg en daarna naar Parijs. Een bezoek aan do Vereenigde Staten is nog onzeker. In Engeland zijn zij zeer beleefd ont vangen lord Carnavon beloofde veel, wanneer men de annexatie slechts als een afgedane zaak beschouwde. Op de vergadering der Nederl. botanische vereeniging te Domburg, onder leiding van prof Oudemans, zijn benoemd tot gewoon lid dr. Moll, lceraar te Utrecht; tot honorair lid de heeren Elout, burgemeester van Dombnrg; De Jonge v. EUemeet te Oostkapelle; C. A. A DodokdcWit te Amsterdam en Van der Oudermeulen te Wassenaar. De mededcrlingen van de vereeniging het Itoode Kruis betredende de bulp in den Kossisch- Turkschcn oorlog bevatten berichten van den lieer Gillot, voorzitter van liet Hollandsch cotnitë te St.-Petersburg. Daaruit blijkt o. a. dut dc ambu lance, onder leiding van dr. Tileng, overal door

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1