3 September. N°. 5384 Maandag A". 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. HH. Abonnenten buiten de stad wor den verzocht de ABONNEMENTSGELDEN over het kwartaal JuniAugustus per post wissel of in blauwe postzegels over te maken. STAD S-li E HlCHTEil LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsi.. f 1.05. Iedere regel meer<M7i Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weteD, dat ingevolge art. 203, laatste alinea der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1878 op heden aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder is ter lezing nedergelegd en in druk tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld wordt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LEZWIJN, Weth. 1°. Borg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Augustus 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het 1ste suppletoir kohier van de plaatselgke directe belasting voor 1877 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van 27 Augustus jl. en op beden aan den Gemecnte-ontvaoger ter invordering ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal- den voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LEZWIJN, Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 September 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. II, 2de alinea der verordening vaD 4 Mei 1872 op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10), Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 3den tot en met den 15dcn September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de BioneDvestgracht aan het Plantsoen en aan de Marendorpsach- tergracht, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halfiwee tot twee aren behalve des Zaterdags na middags en dei Zondags. Bnrgemeeater en Wethouders voornoemd, LEZWIJN, Weth. 1". Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 September 1877. LEIDEN, 1 September. Hedenmiddag is verschenen de onlwerp-begroo- ting met memorie van toelichting der inkomsten en uilgaven dezer gemeente voor den dienst van het jaar 1878. De voornaamste punten deelen we hier mede. De geheele begrooting bedraagt in ont vangst en uitgaaf 554,700.40/',. De ontvangsten wegens vroegere diensten worden geraamd op 22,584.40'/1, de 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen f 22,509, de 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen ƒ6 3, de 50 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel ƒ54,525, de 4/s gedeelten van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel in hoofdsom en opcenten f 104,687, de plaatselijke directe belasting op 115,000, (tegen f 112,000 in bet loopende en f 100,942,65 in het vorige jaar), de plaatselijke directe belasting bij sup pletoir kohier 2500, de opbrengst van school geld der op te richten inrichting tot opleiding van O.-I. ambtenaren f 2000, van de Latijn- sche school (gymnasium) 4800, van het middel baar onderwijs 7500, van het lager onder wijs f 30,000, de bewaarscholen 1000, de ontvangsten wegens het bezichtigen van het museum van schilderijen en oudheden in de La kenhal f 350, de belasting op de honden ƒ2200, het ijkloon op de botervaten op f 1100, de ren ten van kapitalen f 12,950, het overschot van de exploitatie der gasfabriek f 53,000 en der gemeente-apotheek 700, bijdrage van het rijk in de kosten van het middelbaar onderwijs op f 7000, de opbrengst van het Liernur-stelsel 125 en wegens de afgifte van duinwater met het oog op de onzekerheid wanueer door de Leidsche Duinwatermaatschappij het water zal kunnen wor den geleverd op f 2000. Onder het hoofdstuk bui tengewone ontvangsten is een post van f 40,000 uitgetrokken voor een geldleening tot voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld, daar de ondervinding heeft aangetoond dat op enkele tij den van het jaar in de gemeentekas geene genoeg zame gelden aanwezig zijn ter bestrijding van de dagelijksche uitgaven. De ontvangsten wegens ver koop van inschrijvingen op hel grootboek der Nat. werk. schuld 2'/i pCt. worden geraamd op 9600 en de teruggave van voorschotten uit de gemeen tekas op 7000. Onder de uitgaven wordt voorgesteld het trac- tement van den opzichter der gemeentewerken 2de klasse te verhoogen van 600 op 750; de jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeente-secretarie zijn evenals het vorige jaar uitgetrokken tot een bedrag van f 10,000. Het onderhoud van straten en pleinen wordt geraamd op ƒ10,000, dat van wegen en voetpaden 3972, van wandelplaatsen en plantsoenen 1000, van bruggen en overzetveren op 11,150, van pompen en riolen f 97 20van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere water werken 7100. De kosten voor aanvoer van duinwater zijn uitgetrokken tot een bedrag van 6000 en de bijdrage van de gemeente in de kosten van aanleg van eene duinwaterleiding ƒ22,500. Het "reinigen der riolen van het Liernur- stelsel wordt geraamd op 11,360 hieronder zijn begrepen de buitengewone kosten van 9600 tot eene voorgestelde uitbreiding van dit stelsel in de buurt van de gedempte Koepoortsgracht, daar, nu de dage lijksche ondervinding gedurende ruim 5jaar de voortreffelijke werking van het Liernurstelsel heeft aangetoond, de tijd gekomen is om successievelijk eene uitbreiding van dat stelsel te bewerkstelligen. De kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen zijn evenals het vorige jaar uitgetrokken op ƒ11,570 en de vergoeding aan het rijk van 2/a pCt. van het onzuiver bedrag der opcenten ten behoeve der gemeente geheven, op de grond- en op personeele belasting, 1950. De kosten van de openbare veiligheid en brand weer bedragen 70,650, d. i. 224.75 meer dan dit jaar wegens de hooger uitgetrokken kosten der schutterij. De kosten der plaatselijke gezoud- heidspolitie worden op f 500 minder geraamd dan het vorige jaar en wel ƒ1300. Het hoofdstuk onderwijs en bevordering van kunsten en weten schappen bedraagt ƒ186,718; daaronder komen voor: jaarwedde der onderwijzers van het gymnasium 16,040; van de onderwijzers der middelbare scholen 21,381, en van de hoofd- en hulponder wijzers en onderwijzeressen, alsmede toelagen ten behoeve van kweekelingen, aan de scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs 94,140. Aan deze begrooting is tevens een bijlage toegevoegd, vermeldende het hulppersoneel dat voor een Iracte- mentsverhooging in aanmerking komt. Hoezeer ten vorigen jare de som van ƒ200 voor prijzen op de Hoogere Burgerschool is vervallen, is die thans weder uitgetrokken, op grond dat het behoud van de prijs- uitdeeling in vele opzichten wenschelijk geacht wordt. Vervolgens komen er o. a. nog op voorkos ten der bewaarscholen 12,200, voor het middelbaar onderwijs (burgeravondschool) f 4700 en der inrich ting voor de opleidingvan O.-I. ambten, 5000. Voor de benoeming van een hulponderwijzer in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool, de kweekschool voor onderwijzers en onderwijze ressen en de scholen voor uitgebreid lager onder wijs, op eene jaarwedde van ƒ800, worden voor gedragen: 1. H. J. B. Biekart, te Zwolle; 2. H. Weidijk, te Breda, en ter aanvulling 3. W. F. Hijgenaar te Leeuwarden. Naar het „Vaderland" meldt is aan den hoogleeraar Tiele alhier het professoraat in de godsdienstwetenschap aan de Amsterdamsche universiteit aangeboden, doch heeft hij daar voor bedankt. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje zal alhier a. s. Dinsdag des middags te 12 uren door de troe pen van het garnizoen eene groote parade op de Ruïne worden gehouden, gecommandeerd door den majoor W. G. Weier van het 4de'reg. infanterie. De 5de compagnie 2de bataljon van het 4de reg. inf. onder bevel van den kapt. H. Van den Bosch, gedetacheerd te Breda, zal morgen met den spoortrein van 11.43 alhier weder in garnizoen terugkeeren. De 1ste luit. A. A. Van Dorth, van het 4de reg. inf., is op zijne aanvrage, wegens tijdelijke ongesteldheid, op nonact. gesteld. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 457 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5065 volwas sen personen en van 1114 kinderen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2829'/j portiën, als: 2355'/j warme spijs, 403 vleesch en 71 spek. De Katwijksche landbouwtentoonstelling op 4 en 5 September belooft alleszins aan de verwachting te zullen beantwoorden. Prachtige en zeldzame collecties bloemen en pluimgedierte zullen worden ingezonden, uitmun tend vee en zeer schoone paarden worden ver wacht, terwijl allerlei granen, werktuigen, akker bouwgewassen, landbouwwerktuigen en gereed schappen in ruime mate zullen vertegenwoordigd zijn. Bij schoon weder verwacht men duizenden bezoekers zoowel om de tentoonstelling in oogen- schouw te nemen als om getuige te zijn van de festiviteiten welke het bestuur der afdeeling het publiek aanbiedt. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië van 30 Augustus, is in Salamangan een kampong, waarin vier sterke ben- tings met voorwerken, genomen. De vijand leed groote verliezen. Na een hevig gevecht werd nog eene benting genomen, waarin de vijand 30 dooden achterliet. Aan onze zijde sneuvelden de 1ste luit. der infanterie F. W. Broker, de 1ste luitenant der artillerie Granpré Molière en 10 minderen. Den 27sten werden onderhandelingen geopend, doch inmiddels zijn onze troepen doorgerukt en wordt door hen eene versterking gebouwd. Aan de zangvereeniging „Cecilia" is gister avond gedurende de muziekuitvoering in den zoö- logischen tuin te 's-Gravenhage waartoe hare leden na zegevierenden terugkeer uit den Antwerpschen zangwedstrijd waren uitgenoodigd, een hooge eer te beurt gevallen. Z. M. de koning, een openlijk blijk zijner waardeering willende geven aan „Cecilia", heeft haren directeur, den heer Hekking, benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon. Het was 1s konings verlangen, dat de ridderorde tijdens de leden het concert bijwoonden aan den benoemde zou worden overhandigd, van welke taak de vice-president zich met eene toespraak en onder de uitbundige toejuichingen der aanwe zigen kweet. Naar men verneemt zal de opening der

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1