N°. 5383 If. \WI. Zaterdag I September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. HH. Abonnenten buiten de stad wor den verzocht de ABONNEMENTSGELDEN over het kwartaal JuniAugustus per post wissel of in blauwe postzegels over te maken. S T A 1) S-3 E KlCü TJKA. LEIDSCE PRIJS DEZER COURANT: Voor L«iden per 8 maanden110. Franco per post1AO. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADTERTENTIEN Van 16 regel»1-05. Iedere regel meer0.17J. Gruntere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeentfraad yan Leiden, op Dinsdag 4 September des namiddags te half twee. Punten ter behandeling '1°. Beëediging en installatie der nienw inkomende leden. 2°. Benoeming van twee wethouders. 3°. Idem van twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand. 4°. Idem van leden in de vaste commissiën, als: a. drie leden van de Commissie van financiën en uit dezen van den Voorzitter. b. twee leden van de Commissie belast met het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. e. drie leden vau de Commissie tot het ontwerpen en her zien van de plaatselijke verordeningen betreffende de huis houding der gemeente en uit dezen van den Voorzitter. d. twee leden van de Commissie van fabricage. 5°. Idem van een Commissaris der Gasfabriek. 6°. Idem van een Bestuurder van het Werkhuis. 7°. Idem van een onderwijzer 2de klasse aan de school n°. 1 voor on vermogenden. (177) 8°. Idem vau een hulponderwijzer in de gymnastiek. (180) 9°. Voordracht betrekkelijk de oprichting van eene inrichting tot opleidiog van O.-I. ambtenaren. (175 en 182) 10°. Benoeming van een Curatorium voor de bovenvermelde inrichting. (175) 11°. Suppletoire begrooting, dienst 1877, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (173) 12°. Idem als voren van het Gereformeerde Miune- of Arme Oude Manuen- en Vrouwenhuis. (174) 13°. Verzoek van Dr. W. P. Weebers om ontslag als regent van het R. K. Wees- en Oudeliedenhois en van het R. K. Armbestuur. (176) 14°. Idem van Gebr. Van Hoeken om het hellinggat aan de Haven te dempen en eene schoeiing te plaatsen. (178) 15°. Idem als voren om een gedeelte van de straat aan de Kijf- gracht in te nemen. (181) 16°. Li era van H. M. Hubregtse, om ontslag als onderwijzer 2de kl. aan de jongensschool der l»te klasse. (179) 17°. Idem van ouders of voogden ran leerlingen van het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool, dat eenige lesuren worden beschikbaar gesteld voor het godsdienstonderwijs. (152 en 181) IS». Idem van J. Van Wijk, om een stoep te leggen. (186) 19®. Rekening ven het Ned. Israëlietisch Armbestuur over 1876. (183) 20®. Verdeeling van den Raad in sectiën. LEIDEN, 31 Augustas. De openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van bet Gymnasium heeft heden te één uur plaats gehad in de Stadsgehoorzaal. Tol opening dezer plechtigheid vermeldde de rector hetgeen ten opzichte van leeraars en leer lingen in den afgeloopen jaarcursus vermelding waardigs was voorgevallen en las vervolgens de namen der leerlingen af, die naar een hoogere klasse bevorderd waren en prijzen zouden ontvan gen. Terwijl deze prijzen door den waarnemenden president curator werden uitgereikt, werd door den primus van iedere klasse eene korte dank betuiging voorgedragen, t. w. in de 1ste kl. door It- J. G. Damsté in 't Engelsch, in de 2de door P. H. Damsté in 't Hoogduitsch, in de 3de door J. C. A. Simon Thomas in 't Fransch, in de 4de door Is. A. Nederburgh in 't Latijn, in de 5de door G. Rebèl in 't Latijn. Behalve aan deze leerlingen werden ook nog prijzen uitgereikt ni de 1ste kl. aan L. M. De Laat de Kanter, J- rT Goudsmit, C. H. Dée, J. H. Willebrandsen ry ^ahnin de 2de aan Chr. Swaving, A. H. M. V. J. Desertine en C. J. Luzac; in de 3de aan G. F. GunniDg, Ed. Rijke, G. A. De Geus, O. L. Driessen, P. A. A. Boeser, A. Sinclair de Rochemont en C. E. Heynsius; in de 5de aan P. Du Rieu, A. C. Hartevelt en C. W. Corts. Daarna werd aan drie leerlingen, die met de vier overigen uit de hoogste klasse naar de Aca demie bevorderd waren, de gelegenheid gegeven afscheid van het Gymnasium te nemen met het houden eener oratiunculat. w.T. S. Van Hettinga Tromp sprak in 't Latijn over Demos thenes en de belangrijkste schriften van dien rede naar; M. Rijke handelde in 't Latijn over de zedelessen en nuttige leefregels die in de brieven van Horatius voorkomen, en trachtte dezen dich ter vrij te spreken van de beschuldigingen die menigmalen tegen hem zijn ingebrachtA. Rosen- stein beschouwde in 't Engelsch den Hamlet van Shakespeare. Ten slotte wenschte de rector deze en de overige leerlingen geluk met hunne bevorderingen en de door hen behaalde prijzen, waarna hij op plechtige wijze afscheid nam van het Gymnasium. Na zijn erkentelijken dank te hebben uitgesproken voor allen, die hem in zijn veeljarigen werkkring met hun vertrouwen, genegenheid en vriendschap ver eerd hadden, legde hij het rectoraat neder en droeg dit, onder gelukwensching, over aan den heer dr. Van der Mey, onlangs als zijn opvolger be noemd. Naar men verneemt wordt binnen weinige dagen tegemoetgezien de benoeming van vijf nieuwe hoogleeraren aan ieder der drie rijks universiteiten. Iedere faculteit zal met één hoogleeraar worden vermeerderd. Aangaande de landbouwtentoonstelling en feesten te Katwijk aau den Rijn vernemen wij dal Dinsdag 4 September de tentoonstelling van vee, bloemen, zuivelbereiding, pluimgedierte enz. zal ge opend worden; om 12 uur is_er vogelschieten, om 3 uur ringrijderij met paard en sjees, 's avonds concert van het vierde reg. inf. onder directie van den heer Grentzius. Den volgenden dag is er tentoonstelling alleen van bloemen, zuivelbereiding, akkerbouw en landbouwwerktuigen, om 2 uur harddraverij, 's avonds opnieuw concert van den heer Grentzius, beide avonden met vol orkest. Uit Voorschoten wordt aan de „N. R. Ct." gemeld: Was de eerste dag van hetlandbouwfeest een schoone dag, die veel te genieten gaf, waar het aankomt op schoonheid en rijkdom van kleuren en geuren, de tweede dag van de tentoonstelling, ook gewijd aan volksfeesten, was niet minder aangenaam. Het schoonste weder verzelde de volks spelen, bestaande in ringrijden, tonsteken en touwtje springen. Eene groote menigte, van hier en elders samengevloeid, bezocht de tentoonstelling en ver lustigde zich bij al het schoon, dat in rijkdom van bloemen en planten is tentoongespreid, aan de volksvermaken. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft aan het feest een bezoek gebracht. Te één uur trad de prins het in een bloementuin herschapen schoollokaal binnen, en werd daar ontvangen door den heer C. J. Van der Oudermeulen, voorzitter der afdeeliug Wassenaar-Voorschoten van de Hol- landsche Maatschappij van landbouw, door den burgemeester, den predikant en den pastoor dezer gemeente. Z. K. H. onderhield zich zeer innemend met die allen, bezag alles zeer nauwkeurig, en toen de pastoor der R.-K. gemeente aan den prins den predikant voorstelde, zeide Z. K. H.„mocht de goede verstandhouding, welke hier bestaat tusschen de verschillende gezindten, lang voort duren en bestendig zijn Daarop wandelde de prins door het dorp om de feestelijkheden bij te wonen. Ondertusschen vermaakte elk zich op zijne wijze, en wie aan den avond' de nette illuminatie van het dorp mocht zien, en daarbij de gepaste vroo- lijkheid, alles als het ware geleid door de toover- maclit der goede muziek, die zegt zeker: „zulk een volksfeest strekt de ontwerpers tot eer," en hij zal met ons trachten den smaak van het volk te leiden tot alles wat liefelijk is en wel luidt! Het hoofdbestuur der Vereeniging tot ver spreiding van kennis aangaande 's lands verde diging vraagtEen ontwerp van wet tot regeling der nationale militie en schutterijen, op den grondslag van verplichten persoonlijken dienst en met inachtneming der bepalingen van de bestaande grondwet. Het ontwerp moet vergezeld gaan van eene memorie van toelichting. De antwoorden worden ingewacht vóór of op den lsten December a. s. Voor het beste en op zich zelf voldoende antwoord wordt uitgeloofd eene som van f 500. Het bekroonde antwoord blijft eigendom der Ver eeniging. De bekroonde kan desverkiezende bepa len dat zijn naam niet zal worden bekend gemaakt. In Den Haag werd gisteren de tweede jaarlijksche vergadering gehouden van den Anti- dienstvervangingsbond. De president van het hoofd bestuur M. D. graaf Van Limburg Stirum sprak over het voorstel der afdeeling Wageningen, om den naam van den Bond te veranderen in „Bond voor de invoering van algemeenen dienstplicht", welk voorstel door liet hoofdbestuur is veroordeeld en waarvan hij het onaannemelijke tracht aan te toonen, zich vereenigen de met een advies van prof. Buys, die den persoonlijken dienst als hoofddoel niet wenscht los te laten en aan den algemeenen dienstplicht meer een militair dan nationaal karak ter toekent. Hij deelde verder met het oog op zijn verge vorderden leeftijd en ten einde tijd te laten om te overwegen wat er te doen moge zijn, zijn voor nemen mede om het presidium neder te leggen, onder bereidverklaring echter deze betrekking nog een jaar te blijven waarnemen. Betrekkelijk het militair element valt uit 's voorzitters rede te-vermelden dat, hoewel het verliezen leed voor wat de besturen betreft en de Bond op de aanwinst van alle militairen van hoo- geren rang niet mag bogen, schier alle officieren het doel goedkeuren. Tot leden van het hoofdbestuur werden her kozen de aftredende leden Heldt, Röell, Buys, Van Lijnden en Brocx. De rekening over het afgeloopen jaar, sluitende met een nadeelig saldo van ongeveer f 43, werd na onderzoek goed gekeurd, onder dankbetuiging aan den penning meester, den heer Röell, voor zijn juist beheer. Evenzoo keurde de vergadering goed te toevoe ging van prof. Burgh en generaal Verspyck aan het dagelijksch bestuur. De vergadering nam o. a. een voorstel aan van de afdeeling Wageningen dat vrouwen gewone leden der vereeniging kun nen zijn. Z. M. de koning, vergezeld van den minis ter van marine, van de heeren Taets van Ame- rongen en De Ranitz, kwam gistermiddag per extra trein vau den Rijnspoorweg te Amsterdam aan. Z. M. werd opgewacht door Z. K. H. prins Hendrik, die van Soestdijk was gekomen en reeds van 11 tot 12 uren op de tentoonstelling in het paleis voor volksvlijt een kijkje had genomen, en den burgemeester. Van het station reden zij rechtstreeks naar 's lands werf, waar zij werden ontvangen door den schout-bij-nacht, directe r en commandant der marine, Van Gogh. Op de binnenplaats stonden de mariniers onder bevel van den kapitein Sutherland opgesteld, met de muziek der marine van het Nieuwediep, met een aantal hoofd- en andere officieren van den marine. Z. M. hield inspectie over de troepen, na welker afloop

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1