en bij het regiment rijdende artillerie zullen de manschappen der militie van de lichting van 1876, voor zooveel zij0 ten gevolge van het ontbreken van vrijwilligers niet op 2 October a. s. met verlof vertrekken, uiterlijk tot 1 Mei van het volgend jaar en de plaatsvervangers dier lichting uiterlijk tot 1 Juli d. a. v. onder de wapenen worden gehouden. Het correspondentschap van het Multapa- tiorsbond is aanvaard o. a. door de heerenJHer- rewijn te Aarlanderveen, dr. J. OfFerhaus te Eiler, mr. E. J. Kien Eltsman te Stoutenburg, dr. P. A. Verouden te Terborg en dr. S. P. Heringa te Zuidscharwoude. De kapt. H. J. G. Benschop, gedet. bij het kol. werfdepot, is bij den staf der inf. overge plaatst en bestemd om van 1 September bij de kon. milit. academie te Breda werkzaam te zijn, terwijl de kapt. C. E. H. Putman Cramer van het ède reg. inf. bij gemeld depot is gedetacheerd. Z. M. de koning heeft zich hedenmiddag te halfdrie uit de residentie naar Soestdijk begeven ten einde een bezoek te brengen aan Z. K. H. prins Hendrik. Z. M. zal aldaar heden het middagmaal gebruiken en 's avonds omstreeks elf uren in Den Haag terugkomen. H. K. H. prinses Marianne is hedenochtend van Den Haag naar Leeuwarden vertrokken ter bezichtiging van de oudheidkundige tentoonstelling aldaar. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, mr. J. Leonard Wolter- beek Dsz., te Amsterdammet ingang van 1 Oct., in het college van curatoren aan de univer siteit te Leidentot lid en voorzitterdr. A. Vrolik, te 's-Gravenhagetot ledenmr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, te Arnhemmr. J. D. W. Pape, te 's-Gravenhage; mr. J. G. Kist, te 's-Gravenhage; en dr. W. C. Van den Brandeler, te Leiden; Utrecht: tot lid en voorzitter; mr. W. C. Mees, te Amsterdamtot ledenmr. H. H. baron Röell te Haarlem; mr. G. H. Romer, te Utrecht; mr. H. Royaards van Scherpenzeel, te Utrecht; en mr. N. P. J. Kien, te Utrecht; Gro ningen: -tot lid en voorzitter: mr. L. graaf Van Heiden Reinestein, te Groningentot leden mr. J. L. G. Gregory, te Rhedersteegmr. W. De Sitter, te Groningen; mr. B. Van Royen, te Gro ningen; en jhr. mr. J. yE. A. Van Panhuys, te Bergumtot secretaris van het college van cura toren aan de universiteit teLeiden, W. G. De Bruyn Kops; Utrecht, mr. J. E. B. Baert; Gro ningen, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman aan den gepens. luit.-kolonel der genie en sappeurs van het leger in Ned.-Indië W. E. Versteeg, vergund het aannemen der onderscheidingst. van commandeur der Leopolds-orde. Gemengd Nieuws. Te Rhoon heeft een jongeling een met keisteenen geladen geweer uit scherts op eene dienstbode aangelegd, met het gevolg dat het schot afging en het meisje ernstig aan het hoofd ge wond werd. Volgens eene andere lezing zou het ongeluk gebeurd zijn doordien de knaap het geweer liet vallen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in eene der grootste en nieuwste boerderijen te Haarlemmermeer, die van den heer H. A. Tinholt, met inbegrip van het daarbij staande woonhuis, nfgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het broeien van het hooi. Er is bijna niets behou den en de bewoners hebben zich met moeite gered. Volgens een Zaterdag ter Beurze te Rotterdam verspreid gerucht, zou een Hollander te Weenen in arrest genomen zijn, als verdacht van het maken en in omloop brengen van valsche Oostenrijksche 5 pet. schuldbrieven (papier en zilver metalliek). Doortusschenkomst van den commis saris van politie te Gorcum is in hechtenis gesteld en gevankelijk naar Dordrecht vervoerd een per soon, afkomstig uit Beusichem, beschuldigd van moedwillige brandstichting. De beschuldigde moet reeds volledig bekend hebben een hooimijt te Giessendam met drie lucifers aangestoken te hebben, en dat alleen met het doel om onder dak te komen. In de nabijheid van Schildau zijn op nog zes aardappelvelden larven en eieren van colorado-kevers gevonden. Men is op die akkers niet op de gewone wijze met het verbranden te werk gegaan. Men heeft nu het gewas afgesneden, in een kuil bijeengebracht, met olie overgoten en in brand gestoken, waarna de kevers, larven of eieren, die op het veld overgebleven mochten zijn, zullen worden opgezocht. Dezer dagen is op de Theems een Japansch koopvaardijschip aangekomen. De „Nigate Mam" wierp zijn anker bij London Bridgehet is een zeilschip dat de reis langs de Kaap de Goede Hoop maakte. Van Yokohama had het 141 dagen reis. De bemanning bestaat uit 34 personen, allen Japaneezen, de lading uit 1000 ton rijst. De Amerikaansche Unie heeft twee belangrijke astronomische ontdekkingen gedaan. Dr. Henry Draper te Nieuw-York heeft door mid del van de spectroscoop de lang tevergeefs ge zochte aanwezigheid geconstateerd van oxygenium in 't dampvormig omkleedsel der zonen profes sor Asaph Hall, van het observatorium te Wash ington, moet, luidens een telegram van professor Henry aan Leverrier, twee wachters ontdekt hebben bij de planeet Mars, thans aan den avondhemel 1 zoo duidelijk zichtbaar. De massa van Mars zal met behulp van deze ontdekking nauwkeuriger dan tot dusver kunnen worden bepaald. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Juli. Voor de tweede maal werd dezer dagen te Samarang gearresteerd de beruchte roover, ge naamd Martodikromo alias Martoredje. Na de ketjoepartij in de dessa Koewagean onder Bojolali was het der politie aanvankelijk gelukt hem ge vangen te nemen op de vorstelijke begraafplaats te Imogiri (Soerakarta), waarheen hij destijds zich had begeven, om zegen op zijne verdere onder nemingen af te smeeken. Alstoen naar Bojolali overgebracht, wist hij uit de gevangenis aldaar te ontsnappen, op eene wijze waarvan de bijzonder heden misschien tot dusverre nog in het duister liggen, ofschoon dan ook zijne bewakers deswege hunne gerechte straf hebben ondergaan. Slechts eenige dagen daarna werd de vluchteling aan gehouden onder Klatten, doch nu onwillig om zich over te geven, daagde bij de kedjinemans uit tot een gevecht, waarbij drie hunner gewond raakten, terwijl hij zelf ook eenige sabelhouwen opdeed, doch zich daarna wederom uit de voeten wist te maken. Waarschijnlijk al te trotsch op dit succes, waagde hij zich eenige dagen geleden opnieuw ter hoofdplaats Solo, en meende aldaar volkomen veilig te zijn, toen hij eensklaps door de politie werd overvallen, en goed gekneveld andermaal in de gevangenis werd opgesloten. Gedachtig aan het voorgevallene te Bojolali, heeft men totdusverre den delinquent nog niet weder van zijne boeien ontslagen, dan alleen zoolang als noodig was om eene photographie van hem te ne men, welke laatste tevens als een nieuwe maatre gel van voorzorg moet worden aangemerkt. Op het oogenblik zijner tweede arrestatie had deze roover aan kleederen en kostbaarheden eene waarde bij zich van ongeveer f 3000, alles gestolen goed, dat door de eigenaren reeds gedeeltelijk is her kend. Bij hetzelfde onderzoek aan den lijve is tevens gebleken, dat hij in den loop van zijn avontuurlijk leven reeds dikwijls met de politie en anderen is slaags geweest, daar zijn geheele lichaam is overdekt met litteekenen die van meer of min der belangrijke verwondingen getuigen. Dit sujet is afkomstig uit Djokdja, waar hij in de kampong Djagenan moet thuis behooren. Bij vonnis van den raad van justitie is de heer A. W. A. Scholte, gewezen vendumeester te Padang, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten en deswege veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf en f 2500 boete. Naar men verneemt, heeft hij staande de terechtzitting ver klaard, van deze uitspraak in hooger beroep te gaan. Door den raad van justitie te Soerabaia is mej. M. G. A. D., die beschuldigd was van een poging om haar vader door vergift te dooden, vrijgesproken. De luit.-kolonel W. J. J. Docters van Leeuwen, thans werkzaam aan het dep. van oorlog, vertrekt eerstdaags naar Atjeh om den luit.-kol. Meyer als chef van den staf te vervangen. Laatst genoemde heeft reeds meer dan anderhalf jaar de krijgsbedrijven op Atjeh meegemaakt. Bij de trekking van de geldloterij ten be hoeve van den Bataviaschen schouwburg is de eerste prijs f 100,000 gevallen op n°. 18459 de tweede 20,000 op n°. 18645, de derde f 10,000 op n®. 20010, de vierde f 5000 op n®. 11940; voorts prijzen van f 1000, van ƒ500 en van 100. Omtrent den thans hier aanwezigen Tong koe Gadli verneemt men van goed ingelichte zijde het volgende. Deze persoon was hoofd van Pena- joeng aan de Atjehrivier niet ver beneden Kottj. Radja, tijdens Van Swietens veldtocht, en be. kleedde tevens de hoogste waardigheid onder de priesters en wetgeleerden, in welke hoedanigheii hij op genoemde plaats aan het hoofd eener groote en zeer belangrijke bibliotheek stond, die ongeluk kig bij een der gevechten in dien tijd een prooi det vlammen werd. Het doel van zijn komst alhier is voor een deel de wensch der regeering, om door hem op de hoogte gebracht te worden vac hetgeen hem bekend is omtrent wetten en gebrui ken van het vroegere Atjehsche rijk, en omtrent andere voor ons belangrijke zaken, waarvan anders de kennis met het verbranden der bibliotheek misschien voor altijd verloren zou zijn. De uitslag van het examen der leerlingen van de militaire school te Meester Cornelis ea anderen voor het verkrijgen van den rang m officier is zeer gunstig afgeloopen. Alle geëxami- neerden zijn toegelaten. Tot 2den luit. van de infanterie van de militaire school de sergeanten Van der Kasteele, Smith, Van Polanen Petel, Eisma, Zweetdijk, Schneider, Snijder, Bakhuis, Van Erpecum, Landegent. Van het bataljon de sergeanten Van der Tak en Meerinck. Tot 2den luit. van de cavalerie, de wachtmeester Michaêlis van het corps te Salatiga. Tot luit. der admini stratie, van de mil. school de sergeant Erowein; uit de burgerij, de hh. Achenbach en De Palm. Door den gonvernenr-gencraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned, w. ziekte, aan den lsten commies bij de alg. rekenk. A. Ph. Bar bier. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens.,.di refer, bij het depart, van ouderw. P. J. A. Zaalberg; eer?., Ji klerk ter alg. secr. H. C. A. Muller; eervol, de klerk bij d> directie van 's lands plantentuin te Buitenzorg, H. E. W. C. Botter. Benoemd: Tot hnlpond. aan de kweeksch. voor inL ond. te Bandjermasin, A. K. Twijsel; bij het dep. der bor;. openbare vrerken tot 2den comm. W. Meulenhoff; tot 3den coma. J. C. Zijlmans en M. Pille. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eertol, w. volbr. diensttijd, onder toek. van pens., de inl. 1ste hit.du inf. Singoresso; eervol, wegens volbr. diensttijd, metbehoadw recht op pensioen, de luitenant-kolonel W. A. Brugman r. M. C. E. Roempol, reap, van de art. en inf. Bevorderd: Tot dirig. off.-van-gez. 1ste kl. C. D. T. Husemann en T. Jorritsma; tot dirig. off.-van-gez. 2de kl. G. A. P. Van Sten- veldt; tot off.-van-gez. 1ste kl. E. C. Van Minkelen. Departement der Marine. Benoemd: Tot vice-commandeir voor het vak van scheepsb. bij het mar.-etabl. te Soerabaia, i. Kooy. Ontslagen: Wegens ziekte, uit zijne betr. te Soerabaia, de 1ste loods C. L. Le Breton. BUITENLAND. Frankrij k. Tn den ministerraad is besloten, Gambettavoor de rechtbank te vervolgen wegens zijne aanvallen op Mac-Mahon in zijne te Rijssel gehoudene rede. De „Moniteur" heeft het volgende geant woord op eene nota in het „Journal officiel" ter zake van generaal Ducrot: „Wij hebben van ge neraal Ducrot eene logenstraffing gevraagd; wij znllen die met genoegen dadelijk openbaar maken. De logenstraffing is ons nu geworden door tus- schenkomst van het „Journal officiel". Metgroote voldoening hebben wij gezien, dat de regeering instaat voor „den geest van discipline van gene raal Ducrot", die door de woorden van onvoor zichtige vrienden in twijfel kon worden getrok ken. Onze lezers weten, dat wij nooit lichtvaar dig iets beweren. Indien wij on2e verantwoorde lijkheid wilden dekken, zouden wij personen moeten noemen, die op dit oogenblik in het debat niet betrokken zouden kunnen worden, zonder dat er groot nadeel werd toegebracht aan de zaak, die wij meenen te dienen. Wij zwijgen dus, zon der ons er om te bekreunen, hoe onze zelfver loochening opgevat zal worden door hen die haar niet begrijpen, of door hen die belang leb ben bij eene minder teruggetrokken houding onzerzijds." Saint-Genest is intusschen gestraft geworden- Als luitenant bij de reserve heeft hij dertig dagen huisarrest gekregen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2