N°. 5S78. A". 1877. Maandag 27 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per postn Afzonderlijke Nommers0.02. LEIDEN, 25 Augustus. De 26ste verjaardag van Z. K. H. prins Alexander werd heden alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Madura", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 15den September is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 14den en de brieven den volgenden dag, 's morgens per eersten trein, aan Den Helder aan gekomen te zijn. Door dit stoomschip wordt Na pels niet aangedaan. De 1ste luit. H. Koppen, van het ode bataljon 4de reg. inf. alhier in garnizoen, is door den minister van oorlog aangewezen, om werkzaam gesteld te worden bij de kon. milit. academie en in verband hiermede in zijn rang overgeplaatst bij den staf van het wapen der infanterie. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt hebben commissarissen der Leidsche Begrafenis onderneming, opgericht den lsten Juli 1876, de administratie der directie over het eerste jaar van haar bestaan nagezien en goedgekeurd. Aan het bij die gelegenheid door de directie aan hh. commissarissen uitgebracht verslag ont- leenen wij, daartoe van bevoegde zijde in staat gesteld, het volgende: Het getal lijken door tus- schenkomst der onderneming over het afgeloopen boekjaar hier of elders ter aarde besteld, of waar van algemeene bekendmaking gedaan werd, bedroeg 111, alsaan de begraafplaats Qroenesteeg 1ste kl. 15, idem 2de kl. 10, Marepoort 3de kl. 14, id. 4de kl. 22, Heerenpoort 5de kl. 34, Zijlpoort, 4de kl. 5getransporteerd naarLeeuwarden 1, 's-Hage 1, Oegstgeest 3, Haarlem 1, Alphen 1, Warmond 1bekendmaking van elders overledenen 3. Onder de vele blijken van sympathie, door de onderneming van het publiek ondervonden, schijnt o. a. ook het van den aanvang af voor de bedie naars gekozen kostuum op den duur zeer daarin te deelen, en viel de maatregel, om de zoo ondoel matige hooge volgkoetsen van lieverlede geheel af te schatfen, zeer in den smaak. Uit Utrecht wordt gemeld dat, evenals de hooglèeraar Eruin, ook professor Koster voor den hem aangeboden leerstoel te Leiden heeft bedankt. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 1032 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4963 volwas sen personen en van 1114 kinderen. Voor de landbouwtentoonstelling, die den 28sten en 29sten dezer te Voorschoten gehouden wordt, zijn meer dan 300 nummers aangegeven, waaronder tot opluistering prachtige bloemen en planten van Z. K. H. prins Frederik en van andere aanzienlijken. Men schrijft ons uit RijnsaterwoudeWerd, ten gevolge van een daartoe gedaan voorstel, door het depart, der Maatsch. tot nut van 't algemeen Oude Wetering c. a., op de laatste winterver gadering in Maart 11. eene commissie van 8 le den benoemd om werkzaam te zijn als subcomité voor de Noordpool-expeditie, wij vernemen van goede zijde dat dit met een zeer gewenscht ge volg is bekroond geworden. Door den ijver van de leden van dat subcomité waarmede zij hun moeielijke taak hebben aanvaard en volbracht, daar zij, verdeeld over de vier gemeenten Alkemade, Rijnsaterwoude, Leimuiden en Ter Aar, waarover het depart, zich uitstrekt, met eene bevolking van ongeveer 9000 inwoners, persoonlijk in hunne PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels.X.Z7.1.05. s Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. woonplaatsen werkzaam waren, mochten zij zich verblijden bij inteekening enz. de aanzienlijke som bijeen te brengen van f 270.75 voor het groot- sche doel, om den roem van 't voorgeslacht door 't aanbrengen van gedenkteekenen op Nova-Zembla's kust te bestendigen. Z. M. heeft gistermiddag bij de revue van 't Haagsche garnizoen den minister van oorlog benoemd tot Hd. buitengewoon adjudant. Naar men verneemt zullen de traktementen der kapiteins bij het leger op de volgende begroo ting verhoogd worden. Uit Wageningen wordt van 23 dezer ge meld De troepen, die aan de Grebbe manoeuvres hebben gedaan, zijn thans, na een dag of drie alhier gelegerd te zijn geweest, weder vertrokken. De manoeuvres, welke gisteren gehouden zijn, leverden, van den Grebbe-berg af gezien, een prachtig schouwspel op. Duizenden toeschouwers hadden zich aldaar nedergevleid. Omstreeks halféén verzamelden zich de troepen of trokken naar hunne kwartieren terug. Hedenochtend zijn de manschap pen doorgetrokken naar Ingen en Amerongen. Naar men verneemt trekken zij de Utrechtsche linie langs, om zich op den 30sten dezer te Soesterberg te verzamelen. Op de 63ste algemeene vergadering der Yereeuiging van en voor Nederlandsche industri- eelen, tegen Woensdag 5 September belegd, zullen de volgende onderwerpen besproken worden1°. Het recht van den auteur en het recht van den uitvinder; 2<>. De belangen der Nederlandsche nijverheid bij een krachtigen ontginning van Ne derlandsche steenkolenmijnen; 3°. Yervalsching van levensmiddelen in verband met de opgeheven invoerrechten op meel, brood en beschuit; 4°. De aanhangige vier overeenkomsten van den Staat met de Ned.-Ind. Spoorwegmaatschappij, in ver band met de belangen der Nederlandsche nijver heid; 6 Onze katoenindustrie. De afdeeling 's-Gravenhage der Hollandsche Maatschappij van landbouw hield gisteren eene vergadering, onder het voorzitterschap van den heer Van Oudheusden. Onder de mededeelingen door het bestuur ge daan, behoorde een voorstel van het hoofdbestuur om een monument op de buitenplaats „Rusthoek" op te richten ter eere van wijlen den heer D. R. Gevers Deynoot, die zich gedurende vele jaren als hlgemeen secretaris der Maatschappij hoogst verdienstelijk had gemaakt. Het afdeelingsbestuur stelde de leden in de gelegenheid om bijdragen voor het monument te doen, terwijl het voorstelde, uit de kas der afdeeling tot dat einde een be drag van f 25 te bestemmen. Op voorstel van een der leden werd echter met 75 tegen 64 stem men besloten die bijdrage op f 50 te bepalen. Voorts werd medegedeeld, dat de harddraverij, die in Juni jl. zou worden gehouden en toen wegens treurige omstandigheden werd uitgesteld, alsnu zal plaats hebben op Dinsdag 11 September. De punten van beschrijving voor de algemeene vergadering, die in Sept. a. s. te Alkmaar zal gehouden worden, zijn meest alle goedgekeurd. Zr. Ms. schroefstoomschip „Macassar", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. J. C. Commijs, is den ochtend van den 24sten dezer te Lissabon aangekomen. Als vice-consul van Spanje te Batavia is erkend en toegelaten P. C. Philipsen aldaar. In de residentie werd heden te 12 uren ter eere van prins Alexander parade gehouden. Z. M. de koning ontvangt heden omstreeks 70 gasten, meerendeels de leden van Hd. civiel en militair huis, benevens hoofdofficieren van het gar nizoen aan een gala-diner. Met ingang van 15 September e. k. wordt, ook in verband met de nieuwe rechterlijke in deeling, eene nieuwe regeling der brigades van de rijks veld wacht ingevoerd. Z. M. heeft benoemd tot Hd. adjudant in buitengewonen dienst, den kapt.-ter-zee F. H. P. Van Alphen; den luit.-ter-zee 1ste kl. G. Door man benoemd tot ridder der orde van den Ne- derl. Leeuwaan den bij het leger in Ned.-Indië dienenden militair J. E. J. Selègue vergund het dragen der médaille militaire, hem bij decreet van 12 Maart 1870 toegekend. Gemengd Nieuws. Aan het station van den staatsspoor weg te Boxtel is Donderdag door den brigadier commandant der maréchausée een machinist aange houden die, des nachts reserve-dienst hebbende, zich heeft schuldig gemaakt aau diefstal van twee fiesschen sterken drank en eenige linnen zakkeu uit eeu waggon, waarvan hij de afsluiting verbro ken heeft. Te Nieuwediep zijn dezer dagen aan boord van het artillerie-instructieschip „het Loo" schietproeven genomen op eene gepantserde schijf met 2 stalen en 4 ijzeren, deels staande, deels liggende pantserplaten van 2325 cM. dik, met eene opvulling van balken ter dikte van 1 meter. Men schoot met glasharde puntgranaten uit een achterlaadkauon van 17 cM., buiskruitlading l1/, kilo en afstand 100 meter. De projectielen, op de stalen platen afgeschoten, drongen er niet door, maar deden die geweldig scheuren; één granaat sloeg terug en bleek eenigszins te zijn ingedrongen. De ijzeren pantserplaten werden op twee na door boord, in deze bleven de granaten zitten. Deze belangrijke proeven werden door verschillende hoofd- en andere officieren der land- en zeemacht bijgewoond. Te Amsterdam is gisteren een veer tienjarige knaap van de vierde verdieping van een huis op de straat gevallen. Het kind viel niet dood, maar heeft zijn beide beenen gebroken. Volgens berichten uit Dortmund is in eene kolenmijn nabij Marten brand uitgebroken en zijn bij die ramp vijftien menschen omgekomen. Bij de Woensdag te Antwerpen ge houden harddraverij met paarden van zessen klaar werd de 1ste prijs, een gouden medaille van Z. K. H. den graaf van Vlaanderen en 1000 fr., behaald door de Nobel van den heer IJ. Bos, te Zevenhuizen, pikeur A. Bos; de 2de prijs, 800 fr., door de Cornelia van den heer W. Doon, te 's-Hage, pikeur A. Bos; de 3de prijs, 400 fr., door de Charles van den heer A. Vermeulen, te Standaar- buiten, pikeur J. Klomen, en de 4de prijs, 300 fr., door de Viorno van den heer C. Barendregt, te Barendrecht, pikeur Jan de Boer. Het Nederlandsch Tooneel zal in den Stadsschouwburg te Amsterdam het winter seizoen aanvangen met „Maria Stuart," vertaling van Ten Kate, en daarna „De kinderen van kapitein Grant", bewerkt naar het manuscript, dat als gelegenheidsstuk opgevoerd zal worden gedurende de aanstaande Parijsche wereldtentoon stelling. In de wijk van Belleville te Parijs is Zondag de eerste steen gelegd voor eene nieuwe protestantsche kerk. In een hoeksteen is eene looden doos gelegd, waarin een bijbel, eenige geld stukken van het loopende jaar en eene koperen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1