Zaterdag N". 5377. A°. 1877. 25 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COUBANT: Toor Leiden per 8 meenden..."777 V." 1.10. Franco per post1-dO, Afzonderlijke Nommers7 10.02. PBIJS DEB ADVERTENTIE»: Tan 16 regclgf 1.08. Iedere reget meer0.17*. Grootcre letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te «eten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1877/78 voor de Wijken V en VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op Ter- toon yan het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, jiagelyks des namiddags van een tot drie uren, en wel van den 23sten tot en met den 31sten Augustas a. s., den Zondag uitgezonderd, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen ei-chen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, LEZWIJN, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 22 Augustus 1877. LEIDEN, 24 Augustus. Van de concerten, die de stafmuziek van het vierde regiment infanterie dezen zomer op „Musis - Sacrum" gaf, mag dat van gisteravond niet onver- I meld blijven. Het veel verscheidenheid en schoons aanbiedend programma, hoewel alle nummers voor de bezoekers niet nieuw meer waren, was blijk- 1 baar met zorg samengesteld. Voor de uitvoering I er van verdient het corps bijzonderen lof. De eenheid I van samenwerking, de juiste, schoone toon en de I goede inachtneming der verschillende nuanceeringen I lieten over 't algemeen zeer weinig te wenschen I over en getuigden bij herhaling welke verdien- I stelijke leden het corps meer en meer in zijn midden begint te tellen, maar ook niet min- j der aan welke bekwame handen de leiding er van I is toevertrouwd, wat niet kan nalaten op een en I ander steeds een goeden invloed te blijven uit- I oefenen. Op de leden van Musis en hunne dames I zullen deze concerten in 't algemeen, maar het I laatste, begunstigd door een lieven zomeravond, I in 't bijzonder, niet geheel zonder indruk zijn gebleven. De wensch der leden dat het echter niet het laatste avondconcert van den heer Grentzius in dit seizoen zal geweest zijn, kan daarom alles zins gebillijkt worden. Ook de concerten van het schutterij-muziekcorps onderscheiden zich gun stig van die van vorige jaren. De invloed van den nieuwen kapelmeester, den heer Locher, is niet uitgebleven. Vooral hier heeft men de vruchten kunnen opmerken van een goede overeenstemming tusschen de leden en hunnen leiderhoewel niet elke, heeft toch menige uitvoering getoond dat ze niet alleen ten goede van hen zeiven, maar ook van het publiek komen. De gevolgen daarvan zullen zich dan ook ongetwijfeld mettertijd wel meer dan nu doen gevoelen. Met de werkzaamheden van den spoorweg j LeidenWoerden gaat men flink vooruit. Tusschen Bodegraven en Zwammerdam schijnt men met de eigenaars der te onteigenen perceelen in eene minnelijke schikking te zijn getreden, zoodat alle perceelen aldaar aan de maatschappij zijn overge gaan. Buiten deze stad is men reeds druk bezig met het bouwen eener opzichterswoning en het noodige heiwerk voor de overbrugging van den Rijn. Door de afdeeling Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg der Holl. maatschappij van landbouw is besloten, aan de weeskinderen dier gemeenten kosteloos de gelegenheid te verschaffen om de algemeene tentoonstelling te komen bezichtigen, die 4 en 5 September te Katwijk a/d. Rijn zal gehouden worden. 'i Op de Nederl. Juristen-vergadering is met 36 tegen 10 stemmen aangenomen de conclusie, dat het algemeen belang eischt wettelijke toeken- I ning van uitsluitend reproductierecht aan de auteurs en dat dit recht moet beperkt zijn voor een be paald aantal jaren. De minister van binnenlandsche zaken heeft in overleg met zijn ambtgenoot van financiën be paald, dat het overseinen per telegraaf van be richten, vermeldende den uitslag der verkiezingen van leden der provinciale staten door de voorzit ters der hoofdkiesdistricten van het provinciaal bestuur, voortaan zal kunnen geschieden in afre kening, waarna de kosten op driemaandelijksche declaratie aan de provinciale besturen worden in rekening gebracht. Deze kosten, die tot dusverre ten laste der gemeente kwamen, zullen alsnu wor den gekweten uit de provinciale begrooting voor zooveel het rijksbestuur is. Het verslag van het verhandelde in de algemeene vergadering van de Maatschappij van weldadigheid, den 19 Juli jl. te Amsterdam ge houden, is thans in druk verschenen bij den heer Tjeenk Willink te Zwolle. Door de provinciale staten van Noord- Brabant is tot lid van de Eerste Kamer verkozen mr. P. J. A. Smitz, te Eindhoven. Tot commandeur der orde van de Eikekroon is nog benoemd de heer J. M. L. Yan Bronkhorst, kamerheer-ceremoniemeester van Z. M. den koning. Het plan om het eskader, bestaande uit de schepen „Yan Galen", „Zilveren Kruis" en „Leeu warden", bij terugkeer in het vaderland, te IJmui- den te doen binnenvallen, is afgesprongen, omdat, naar men verneemt, de monding van die haven nog niet den vereischten diepgang heeft. Die bo dems zullen nu rechtstreeks aan het Nieuwediep binnenkomen. De hoofdonderwijzer H. J. De Hes is ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderw. 3de kl. voor den dienst daar te lande. Men schrijft ons uit Den HaagZelden zag men het uitgestrekte Malieveld aan alle zijden omgeven door zulk eene talrijke menigte toeschou wers als heden ter gelegenheid van de aangekon digde revue door Z. M. den koning te houden. Omstreeks 12 uren werden de verschillende troe pen in het paradeveld opgesteld, allen in marsch- tenue en in volle wapenrusting. Nadat de commandant generaal-majoor Van Toll op de paradeplaats was aangekomen, reed Z. M. eenige oogenblikken daarna te paard in generaals-uniform het Malieveld binnen, vergezeld van den minister van oorlog en gevolgd door een aanzienlijken staf. De muziek van de koninklijke militaire kapel begroette den koning met het Wilhelmus. Z. M. plaatste zich na de inspectie in het mid den van het veld en liet de troepen, ongeveer 4000 man sterk, langs Hd. passeeren. Na afloop hiervan plaatste de Koning zich aan het hoofd der troepen en vergezelde het regiment grenadiers en jagers naar de kazerne, van waar Z. M. naar het paleis terugkeerde, omstuwd en opgewacht door eene talrijke menigte, uit wier midden herhaalde hoezees werden aangeheven. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Assen mr. J. J. Bolman en mr. J. J. Willinge; de benoeming van R. Van Dam, burgem. van Den Bommel, tot secr. dier gem., goedgekeurd; aan J. Jansen, wachtmeester commandant der brigade marechaussee te Gennep, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een kind uit de rivier'de Wiers, op 29 Juli jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat H. Van den Bosch, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van het kruis Fidei et Virtuti; den lsten luit. L. K. Yan Gorkum, van het 5de reg. inf., in zijn rang over geplaatst bij de inf. in Ned.-Indië; H. L. Janssen van Raay, hoofdinspecteur, chef van den post- en telegraafdienst in Ned.-Indië, benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw. Gemengd Nieuws. Het begin der totale maansverduis tering is hier gisteravond vrij goed zichtbaar ge weest. Toen echter de schijf ongeveer geheel be dekt was, viel er een flinke regenbui, nadat het even te voren had geweerlicht en uit de verte het gerommel van den donder was vernomen. De bui dreef wel spoedig over, maar voortdurend kwamen later wolken aangedreven, die het afnemen der verduistering tot een niet zoo gemakkelijk waar neembaar schouwspel maakten als dit met het begin 't geval was. Te Vrijenban nabij Delft is Donder dag-avond eene dienstbode in hechtenis genomen wegens diefstal van een bankbiljet van f 100. Van deze som had zij dien dag reeds ruim f 67 uitgegeven. Zij is naar den Haag overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Bij hare visitatie vond men in haar zak nog een zilveren lepel en vork, die zij vooraf aan stuk ken nad gebroken, ten einde ze voor oud zilver te verkoopen. Te Haarlemmerliede is Dinsdag avond aan de Amsterdamsche-vaart gevonden eene onbekende vrouw, welke in een zoodanig verwaar loosden toestand verkeerde dat de ingeroepen ge neeskundige hulp niets meer mocht baten en zij onder het vervoer is bezweken. Haar lijk is op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. De 75-jarige waterfnolenaar F. Yan der Mark, van den Dammolen, ten dienste van den Aalkeetbinnenpolder, onder Maasland, had Woensdag het ongeluk, bij het reinigen van eenige fuiken, in de sloot te vallen, waaruit hij kort daarna levenloos werd opgehaald. Te Silvolde werd Maandag een zeven jarig knaapje door zijn elfjarigen speelmakker met een pistoolkogel dwars door het lijf geschoten, aan welke wonde hij spoedig daarop is overleden. De jongen wilde op musschen schieten en was bezig het pistool, dat een van hen stil van zijn vader had weggenomen, wat nader te bekijken. Men meldt uit Goes Eenige jaren ge leden werd door het gemeentebestuur alhier een lokaal op het raadhuis ingericht tot bewaring van onder scheidene voorwerpen tot de geschiedenis en oudheid der stad betrekking hebbende. De verzameling, waarvan een catalogus was gedrukt, en die vooral door vreemdelingen niet zonder belangstelling be zocht en door oudheidkundigen gewaardeerd werd, groeide langzaam aan en beloofde veel voor de geschiedenis van menige Zeeüwsche instelling en. voorvaderlijke provinciale toestanden. Een der schoonste en merkwaardigste voorwerpen uit die verzameling werd door de commissie voor de ten toonstelling te Amsterdam in bruikleen gevraagd, en daarvoor afgestaan. De schoone gebeeldhouwde kast, met de wapens van Zeeland en Goes versierd, trok daar de aandacht van een koopman in oud heden. Deze deed een bod en het gemeentebestuur sloeg dadelijk toe en verkocht de kast. De lief hebbers van oudheden zullen waarschijnlijk weldflj,-. op het restant der verzameling afkomen en kunnen dan den gedrukten catalogus zeker nog op den koop toe krijgen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1